COURAST. LEYHSCIIE VRIJDAG 29 JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 18()4- De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt BINNENLANDSCIIE RERIGTEN. LEYDEN 28 Julij. Bij kon. besluit van 13 Jnlij II. zijn de statuten van de vereeniging »De bijzondere bewaarschool te Oegstgeest" goedgekeurd en is die vereeni- ging als reglspersoon erkend. De kermisvermaken houden de menigte in eene vrolijke en opgewonden stemming. Zij zijn toch dit jaar van zoo verschillenden aard, dat ieders smaak ruimschoots bevrediging kan vinden. Dat een goed georganiseerd paardenspel steeds in de gunst van hel publiek mag deelen, bewijst de op komst in het cirque van den heer Carré', liet moet dan ook gezegd wor den, dat hij aan de voorstellingen eene behagelijke afwisseling weet te ge ven en die daardoor aantrekkelijk maakt. De kunslverrigiingen der onder scheidene sujetten zijn stout en worden met verbazende vlugheid ten uitvoer gebragt. De dressuur der paarden is verwonderingwekkend en niet minder die van een viertal honden, wier verrigtingen bijna aan het ongcloofelijke grenzen en hunnen meester eer aandoen. Daarbij houden de clowns het publiek steeds met de meest verrassende toeren bezigr.iet het minst met hunne-de lachspieren zoo opwekkende muziekale voordragt. Natuurlijk dal op die wijze de tijd, in hel cirque doorgebragt, pijlsnel voorbijgaat. De hh. Boas en Judels houden mede den roem van hunnen salon staande en ver schaffen den beminnaars van het tooneel een veelzijdig genoegen. De heer Judels speelt, gelijk altijd, uitmuntend en wordt waardiglijk ter zijde ge slaan door de dames Sablairollesen Roos en de hh. Ed. Bamberg, van Bicne en anderen. Het gelegenheidsstuk, dat in den schouwburg ten looneele wordt gevoerd, mogt velen voldoen; de onderscheidene daarin voorkomende scènes zijn dan ook voor dezen lijd zeer geschikt en doen den toeschouwer aldaar eenige genoegelijke uren doorbrengen. De panorama's, diorama's, enz. trekken voortdurend een lal van bezoekers. Hoewel men onder de daarin tentoongestelde tafereelen menige oude bekende ontmoet, zijn zij echter der bezigliging, vooral voor de jeugd, overwaardig. Op de paardenmarkt, heden te Voorschoten gehouden, waren minstens 700 paarden aangevoerd. De meeste waren van goede qualiteit en de han del vrij levendig. Er werden voor sommige paarden tamelijk hooge prijzen besteed. Voor buitenlandsche rekening ging er weinig om. De markt werd niet zoo druk bezocht als andere jaren, hetgeen aan hel voor den hooi bouw gunstige weder wordt toegeschreven. Naar men verneemt is door Z. K. II. den prins van Oranje Zondag den 28e° der volgende maand in de legerplaats te Milligen een wedren vastgesteld voor de in dat kamp aanwezige officieren, terwijl de prijzen daarvoor door Z. K. 11. zullen uitgeloofd worden. Op de zon- en feestdagenwelke de troepen in hel kamp te Milligen zullen doorbrengenzal de godsdienstoefening voor de r. c. militairen aldaar worden geleid door den heer H. J. Beek, pastoor te Putten (Gelderland). Z. K. H. de grootvorst-troonopvolger van Rusland is gisteren te Utrecht aangekomen en van daar naar Soesldijk vertrokken. Heden wordt Z. K. H. te 's Hage verwacht. De feestelijke opening van het palcis voor volksvlijt te Amsterdam zal op 16 Augustus aanst. plaats hebben. Door den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot hoogleeraar voor de regtsgeleerdheid en staatswetenschappen bij het athenaeum aldaar de heer mr. A. E. J. Modderman, te 'sHage, en tot hooglecraar in de Oostersche talen en uitlegkunde van het O. T. de lieer dr. J. P. N. Land, te Amsterdam. Te Utrecht hebben eenige vrienden en vereerders van wijlen den hoog leeraar Schroeder van der Kolk zich vercenigd, om een eenvoudig gedeuk- teeken op zijn graf op te rigten. De Zutph. C. meldt, dat de pastoor aan den Rietmolen, onder Neede, aan de gevolgen van den onlangs op hem gepleegden aanslag is overleden. De ongelukkige heeft niet meer gesproken noch eenig blijk van denkvermo gen gegeven; alle pogingen om hem daartoe op te wekken zijn vruchteloos gebleven. Onder Beekbergen is eergisteren nacht de papierfabriek van J. Bui tenhuis afgebrand. Te Zwolle zijn drie personen gevankelijk binnengebraglbeschuldigd van het vervaardigen van valschc muntspeciën. Te Harlingen is het schip Dirkje Adama, dat gewoonlijk jaarlijks van daar ter robbevangst werd uitgezonden, verkocht; het zal lot een an der doel ingerigt worden. Die tak van nijverheid heeft thans aldaar opge houden te bestaan. Onder de gemeenten van Zeeland, welke de treurige gevolgen van het verwaarloozen der koepokinenting ondervindenbehoort vooral SL Philips- land. Terwijl hel eene bevolking telt van 1283 inwonerswerden aldaar van 1859 fGt 1864 259 kinderen geboren, van welk aantal in die afgeloopen vijf jaren slechts 13 werden gevaccineerd. Het aantal poklijders bedroeg op 1 Julij 138, en alleen in de eerste helft der loopende maand vermeerderde dit aan tal met 51; op 15 Julij was hel cijfer der sedert het ontstaan der epidemie voorgekomen gevallen geklommen tot 390. Te Goes is gevankelijk binnengebragl eene vrouw van Baarland, sedert drie maanden gehuwd, beschuldigd van het kind, waarvan zij in het geheim zou bevallen zijn, vermoord te hebben. Het lijkje moet in de schuur onder den grond zijn gevonden. De beschuldigde moet hare misdaad reeds bekend hebbenzeggende voor haar huwelijk reeds in betrekking met een ander te hebben geslaan, waarvan zij de gevolgen wilde verbergen. 's GRAVENHAGE28 Julij. Tol burgemeester der gemeente Nieuwe Schans is benoemd de heer II. Mulder, secretaris dier gemeente. Tot kantonregter te Woubrugge is benoemd de heer mr. W. C. Ver- wey Mejan, thans kantonregter te Goor. Door Z. M. zijn benoemd tol adspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië de civile ingenieurs L. G. B. Bouricius, F. J. T. N. Beukman van der WyckJ. André de la Porte, J. F. van Lakerveld, D. W. van der Meulen, II. G. van Sillevoldt en W. B. C. de Bas. Z. M. heeft goedgevonden de luit.-kolonels J. A. F. Geisweil van der Netten, ingevolge zijne aanvrage, en J. H. de Lange van Beluw, alsmede de kapiteins W. J. Verhagen en A. van Wechel, de beide eerstgenoemden van den provincialen en de laalslgemelden van den plaalselijken staf, op pensioen te stellen, en te benoemen: bij den prov. staf: tol majoor en prov. adjudant in Overijssel, den kapitein lstc kl. J. F. Evers, van hel 7dc reg. infanterie; tot majoor en pro», adjudan' in Friesland, den kapitein lste kl. J. Schnebbelie, van het 8ste reg. infanterie; bij den plaalsel. staf: tol 2dco luit. plaalsel. adjudant 2de kl. te Groningen, den sergeant J. W. Bichel- meijer; tot 2dcn luit. plaalsel. adjudant 2dc kl. te Naarden den sergeant K. H. Bode, beiden van het 6de reg. infanterie; bij het wapen der infan terie: bij liet lsle reg.; tot lslen luit. den 2den luit. E. van Stockumvan hel corps; bij hel 7dc reg., tot lsle" luit. den 2d«» luit. W. J. Arriëns, van hel corps; bij het 8S,C reg., tot kapitein 3dc kl. de lslc luit®. D. H. P. An- dreae en W. F. baron van Hemert tot Dingshof, eerstgenoemde van het reg. grenadiers en jagers en laatstgemelde van hel corps. Door den gemeenteraad is benoemd tot leeraar voor de Fransche taai en letterkunde hij het gymnasium, de lieer L Chatelain. Naar men verneemt is lieden morgen eene behoeftige vrouw, van on geveer 30 jarenop den Wassenaarschen weg plotseling overleden. Ver moedelijk is zij door eene beroerte getroffen. BUIT KNIL AN DSC UK BER1GTKN~ EAGELA.» LONDEN, 26 Julij. Gisteren morgen is bij een likeurstoker in Aldersgatcstreel brand ont staan, die zoo snel toenam, dal ondanks het aanrukken van verscheiden spuiten, waaronder eenige die door stoom werkten, de fabriek nagenoeg in de asch werd gelegd. Nog vier andere branden hadden des nachts plaats gehad, bjj een van welke een man door eene spuit zoodanig werd overre den, dat li ij spoedig den geest gaf; bij een ander werden niet minder dan tien personen door middel van reddingstoestellen gered. In Smith-street alhier is eene vreeselijke misdaad gepleegd. Zekere James Brown heeft eene vrouw, met welke hij zamenwooude en die door den een voor zijne echtgeuoote en door den ander voor zijne huisvrouw werd gehouden, vermoord. Beiden maakten zich somwijlen schuldig aan het misbruik van sterken drank, en alsdan had de vrouw veelal erge mis handelingen van Brown te verduren. Brown gaf dezer dagen aan zijne buren te kennen, dal zijne vrouw was weggeloopen en hield dit beweren een geruimen tijd vol. Maandag morgen bleef echter zijne woning gesloten en bespeurde men bij het voorbijgaan eene onaangename lucht. De deur werd opengebroken, en vond men in den kelder, te midden van een hoop zand en steenkolengruis, het lijk der vrouw, letterlijk met kracht en geweld in het gruis geperst. Bij onderzoek bevond mendat zij op de meest gruwe lijke wijze om hel leven was gebragt. Vervolgens de woning doorzoekende, zag men dal Brown door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. Het is later gebleken, dal Brown gehuwd was en zijne vrouw en kinderen had verlatenom met de vermoorde te huizendiegelijk thans bleek insgelijks getrouwd was, en wel met een werkman te Birmingham, van wien zij vermoedelijk was weggeloopeu.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1