LEARSCRE COURANT. 1804. WOENSDAG 27 JULIJ. :-z,Hi De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i\". 90. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant icordt verzonden iV°. 14 blad 20) der Handelingen van den Gemeenteraad. i BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN 26 Julij. Het Staatsblad n°. 86 bevat het kon. besluit van 16 Julij 11., hou-.; dende vaststelling van bet reglement voor de rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden. Wij vernemen, dat den heer II. Witte, bortulanus aan 's rijks akadc- mietuin alhier, dezer dagen de onderscheiding ten deel viel van door de Russische maatschappij voor horticultuur te St. Petersburg tot haar gewoon lid benoemd te worden. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in Nederland zal in dit jaar te Arnhem gehouden en den llden Augustus geopend wor den. De gemeente van Lcyden zal aldaar vertegenwoordigd worden dooi de heeren J. A. van Hamel, predikant, en mr. P. C. Lezwynouderling. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding waren de min ste inschrijvers: 1°. voor hel uitvoeren van eenige werken aan de draaibrug over den Ouden Rijn bij de HeerengrachlP. Kapleyn den Boumeester, timmerman te Leyderdorp, voor 1472 2°. voor het verleggen der singel- brug bij de voormalige Marepoort, J. H. Carlier, timmerman alhier, voor 1680; 3°. voor het verriglen van herstellingen en vernieuwingen aan eenige werken langs de Haarlemmer trekvaart, C. Pannevis, timmerman onder Oudshoorn, voor 3738. Bij de lieden door hli. curatoren der hoogeschool in het akademiege- bouw gehouden aanbestedingis het afbreken van de oude observatoriums op het akademiegebouw en het hernieuwen van een gedeelte dakwerk van de varenkast in den kruidtuin aangenomen door S. van der Kamp, timmer- man alhier, voor 318, en hel verwen van hel gebouw der sterrewacht en van het gebouw op de Ruïne door W. van Dam, vcrwer alhier, voor ƒ1180. De kermisvermakelijkheden, reeds gisteren aangevangen, zijn heden in vollen gang. Eene verscheidenheid van vermaken wordt den liefhebbers aan geboden. Gisteren avond zijn de voorstellingen aangevangen in het reeds van elders met roem bekende cirque van den heer Carréalsmede in den schouwburg van de hh. Stoete en Jacqui en het cirque in miniatuur van de lib. Verdi en Dassie, terwijl heden de voorstellingen van de kon. Ilollandsche tooneellislenonder directie van den beer Valois, in den schouwburg, en die van de hh. Boas en Judels, in hunnen salon op de Ruïne een aanvang nemen. Voorts bieden nog verschillende uitspannings-plaatsenbij muziek en dans, den bezoekers de gelegenheid tot uitspanning aan. De heer Carré mag zich beroemen een uitmuntend personeel van paard rijders en kunstenaars te hebben bijcengebragten dit gevoegd bij bet ko lossale en sierlijk ingerigle lokaal waarin hij bet publiek ontvangt, zal liem gewis een druk bezoek verschaffen. De zoo veelzijdig geoefende rijders en rijderessen, de behendige en zoo vrolijke clown's, de gymnastische oefe- ningen en niet minder de gedresseerde paardenalles is in ruime mate ge schikt de belangstelling der toeschouwers gaande Ie houden en te doen toe nemen, iets dat in dezen lijd geene gemakkelijke taak is, maar dat den heer Carré bij uitnemendheid gelukt. Hij doet zich kennen als een man van smaak en die het in hel afriglen van paarden tot eene zeldzame hoogte heeft gebragt. De lib. Verdi en Dassie hebben elders door hunne voorstellingen hoogen lof mogen verwerven en inderdaad slaat men verbaasd over de vlugheid hunner jeugdige rijders, die de sterkste kunstverrigtingen met zooveel élégance ten uitvoer brengen, en over het geduld dat er uoodig is geweest om de daarbij werkzame dieren op zulk eene wijze al te rigten. De schouwburg van de hh. Stoete en Jacqui verdient niet minder een be zoek; acteurs en actrices kwijten zich met ijver van hunne laak en hun spel is niet onverdienstelijk. Van de kon. Ilollandsche looneelistcn mag men verwachten, dat zij niets verzuimen zullen om het publiek dat in den plei- ziertrein van Parijs naar Londen" plaats neemt, eene aangename reis op een der kermis-avonden te verschaffen. Ook de Salon des Variétés van de hh. Boas en Judels behoeft hier geene aanbeveling. Het is een oude, maar gunstig .aangeschrevenbekende, en wanneer Judels en mej. Sablairolles optreden heeft het publiek steeds geloonddat het hun talent hoog waar deert. Op morgen zal voorts nog de heer Maju zijnen salon openen, om werkzaam te zijn met zijne optische toestellen. Van Leyderdorp meldt men ons, dat gisteren middag eene commissie uit ingezetenen van den hoogen en lagen Rijndijk zich vervoegd heeft ten huize van den heer C. P. J. Snoek, hoofdonderwijzer der gemeente school aldaar, ten einde hem, uit naam dier ingezeteneneenen prachtigen zilveren inktkoker aan te bieden. Met eene gepaste aanspraak door een der leden kweet de commissie zich van hare taak. Een opschrift, op den inktkoker te lezen, geeft het doel te kennen, dat men zich met de aanbieding van dit geschenk voorstelde. Het luidt als volgt: 1lulde aan den heer C. P. J. Snoek, toegebragt door ingezetenen van den hoogen en lagen Rijndijk, wegens het gegeven onderwijs op de gemeenteschool te Leyderdorp25 Julij 1864. In hartelijke bewoordingen betuigde de beer Snoek zijnen dank voor dit bewijs van hoogachting van de zijde der ingezetenen en verklaarde dat dit hem ten spoorslag zou verstrekkenom zich met verdubbelden ijver aan de belangen der jeugd te wijden. Men meldt ons uit Rijnsburg, dat van daar eergisteren de eerste bloem kool, uitmakende twee schuiten, naar Rotterdam is verzonden. Het gewas staat zeer goed en belooft allezins goede gave bloemen. Naar wij vernemen, zegt de A. C., strekt de conclusie der voordragt van burgemeester en wethouders lot benoeming van twee hoogleeraren aan hel athenaeum illustre te Amsterdam, lot aanbeveling van de lib. mr. A.E. J. Modderman, advocaat te 's Gravenhage, mr. J. Meerbekc, substituut- officier van justitie te Nijmegen, en mr. P. F. Hubrecht, advocaat te Rotter dam, ter vervanging van den heer mr. J. T. Buys; en van de hh. dr. J. P. N. Land, algemeen secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, en dr. P. de Jong, adjutor interprelis legati Warneriani, docent aan het stedelijk gym nasium en lector in de Perzische en de Turksche taal aan de hoogeschool te Leyden, ter vervanging van dr. J. P. Velli. De synode der herv. kerk heeft medegedeeld, dat de commissie van eind-redactie der vertaling van bet N. T. hare belangrijke laak nog vóór het einde dezes jaars voor meer dan de helft zal hebben afgewerkt en het overige, zonder onvoorziene belemmeringen, in den loop des volgenden jaars zal kunnen voltooid hebben, zoodat al vast tot de taairevisie kan worden overgegaan, en vermits deze geleidelijk kan voortgaan, hel einde van den met zorg volbragten arbeid aan dit gedeelte des Bijbels met rassche schre den nadert en de tijd gekomen is voor de sluiting van een contract over de uitgave der bijbelvertaling. Wal betreft de vertaling van de boeken des Ouden Verbonds, ontving de synode berigt, dat daarvoor een goede grond slag gelegd is, waarop nu met kracht kan worden voortgebouwd, zoodat zij mag verwachtendat bij de uitgave deé vertaling des N. T. de arbeid aan bet overige gedeelte des Bijbels ver genoeg zal zijn gevorderd, om het gewenschte einde binnen een niet te ver verwijderd tijdvak met vertrouwen te gemoet te zien. Naar men verneemt is de beer P. J. II. Baudet benoemd lot directeur der technische school te Utrecht. De heer dr. Gunning had te kennen ge gevendat hij voor die betrekking niet in aanmerking wenschte te komen. Vrijdag 11. hield de vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overzeesche bezittingen hare I9jc algemecue vergadering te Zeist-Driebergen onder leiding van baren honorairen voorzitter, den heer Kraepelien. Bij die gelegenheid is bepaald, dal de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Leyden, onder honorair voorzitterschap van den lieer Knuttel. Naar men uit Vlaardingen meldt zijn de twee laatste haringjagers aan gekomen, te zamen met 60 ton. In hel geheel hebben de jagers aangebragt 300 ton, legen 1350 ton in 1863 en 950 ton in 1862. Onmiddrlijk na aan komst der gemelde jagers is de geheele voorraad haring bij inschrijviug verkocht tot 220 de maatjes en 150 de vólle. Te Gouda ontdekte de policie eergisteren nacht, dal cr brand was ont staan in een turfschip, liggende in de rivier de IJssel voor die stad, terwijl de schipper en zijn gezin in hel schip in diepe rust lagen; nadat deze en de overige aldaar liggende schippers waren gewekt, is men den brand spoe dig meester gewordendie anders zeer ernstig had kunnen worden, Bij Valkenburg lusschen Aken en Maastricht zijn de overblijfselen van een Romeinseh legerkamp ontdekt. De opsporingen hebben reeds geleid tot het ontdekken van een aantal beenderen, wapens en andere voorwerpen, die voor de oudheidkunde van belang zijn. Er is ook een kostbare ring met een robjjn gevonden. 's GRAVENHAGE, 26 Julij. Z. M. heeft goedgevonden ten vervolge op zijn besluit van 7 Maart II., houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der gevechten in de zuid- en ooster-afdeeling van Borneo, in de jaren 1860 en 1861, ter zelfdcr zake: te benoemen tot ridder der 4de kl. van de militaire Willcms-orde den sergeant-majoor staf-hoornblazer J. Weidner, de sergeanten F. W. M. Ster- nickclB. A. During, G. VV. C. Muller en L. van der Bossche; den sedert gepasporleerdcti en in Europa teruggekeerden sergeant T. Kirciiheim, de korporaals M. TrolierF. Wuthrich en II. W. Marks en den fuselier J. ilirschi, allen dienende of gediend hebbende bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indiebij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den sedert geptsporleerden adju-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1