LEi»S€IIE VRIJDAG 22 JULIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die rati Maandag komt uit Zaturdag avond. Van het ALPHABETISCII REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 18ö3 (3 vellen), zijn exem- plaren verkrijgbaar, h 10 ets. per vel. BIMMEIMLANUSCIIE BERIÜTËN LEY DEN 21 Jnlij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is aan de docenten van hel stedelijk gymnasium tegen 15 September aanst. een eervol ontslag ver leend. Voorts zijn benoemd bij het met 15 Sept. in werking te treden gymnasium, tol rector de heer dr. W. 11. D. Suringar; tol le leeraar in de oude talen de heer F. A. de Graafï; tol 2e leeraar in de oude talen de lieer J. J Cornelisscn; tot le leeraar in de geschiedenis en geographic de heer i'. W. Bisschop, tol 2de leeraar in die vakken de heer II. C. liogge, van Delft. Bij de hoogere burgerschool, mede met 15 Sept. in werking te treden, zijn benoemd: tot directeur, levens belast met het onderwijs in de scheikunde de heer dr. D. de Loos, van Rotterdam; tol le leeraar in de wis-en natuurkunde de heer dr. C. J. E Brutel de la Rivière, lot 2e leeraar in die vakken de heer A. T. van Aken, lol 3dc leeraar in die vakken de heer J. van Loghem; lot leeraar in de natuurlijke historie de heer dr. II. van Hall; tot leeraar in bet Franscli de heer J. Al. Reinders; lot leeraar in het Engelsch de heer J. Perrin; lot leeraar in het Hoogduitse!) en de philosophic, de heer dr. K. A. X. G. F. Sicherertol leeraar in het Hebreeuwsch de heer dr. P. de Jong; tot leeraar in de staathuishoudkunde de heer m'. J. Luzac. Over- cenkomstig de voordrag! zijn met het vormend, onderwijs aan hulpon derwijzers en kweekelingen belast: de hoofdonderwijzers J. A. van Dijk, A. van der Harst, G. Japikse, J. P. Lancel en J. D. van Wijk, de laatste lijdelijk, de hoofdonderwijzeres AI. Jesse en de heer J. L. Hoorweg, cand. in de wis en natuurkunde. Tol bestuurders van hel werkhuis zijn herbe noemd de heeren D. A. Schrctlen11. Zaalberg en J. van Heukclom. De voordragt tot aanstelling van nog ecne hnlponderwijzeres op de school voor meer uitgebreid onderwijs le kl. voor meisjes werd goedgekeurden aan vrouwe S. M. 11. Hnbrecht de Veer, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als regentes van het U. G. of armen wees- en kinderhuis. Van de gezondheids-commissie was eene missive ingekomen, waarbij hare leden een eervol ontslag verzoeken uithoofde die commissie lot hiertoe bij den gemeenteraad niet die ondersteuning had gevonden, waarop zij gemeend had te kunnen rekenen. Bij kon. besluit van 18 Jnlij zijn uit de vroeger door hoofdingelanden van Rijnland opgemaakte drietallen tot hoogheemraden van dat hoogheem raadschap benoemd de heeren S. de Clercij Wz. en J. van der Breggen Fz., de eerste ter vervanging van den heer A. llartevelt Jz.die verlangd had niet meer te worden benoemd, de laatste hij herbenoeming. Wij vestigen de aandacht op de hierachter aangekondigde Plantenga's Reisgidsenwaarover van verschillende zijden een zoo gunstig oordeel wordt uitgesproken. Voor wie zieli uil Nederland naar den vreemde be geeft mogen zij onontbeerlijk geacht worden. Al wat voor den reiziger in Kederland of Belgtd, te Parijs of Londen, langs den Rijn of verder in Diiilschland van belang is te weten, wordt hem in die werkjes beknopt, maar toch volledig medegedeeld. Voorts worden den reiziger de nuttigste wenken gegeven, de gehouwen en plaatsen het meest der bezigtiging waar dig aangewezendoor nette kaartjes en plattegronden opgehelderd. Voor ecuen hoogst matigen prijs wordt veel meer gegeven dan men oppervlakkig uil den litei zou afleiden. Bij gelegenheid der aanstaande kermis alhier zal door den lieer L. K. Majo Ier bezig liging aangeboden worden eene optische illusie van ontastbare menschen, door hem de Geest" genoemd. Hel moet eene der schoonste optische vermakelijkheden zijn, die den toeschouwers aan Int bovennatuur lijke doel denken. Men ziel beelden voor zich staan, die loopen en zich be wegen, maar die, wanneer men ze wil aanraken, in hel niet verdwijnen, zonder dat men zieli die verdwijning kan verklaren. In veie plaatsen van ons vaderland, door den heer Maju bezocht, heeft hij den hoogsleu lof over zijne voorstellingen ingeoogst. De Staals-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste zes maanden van 1864 waaruit blijkt, dal die bedragen heelt /30,608,379 27zijnde 1,257,038.20j. meerder dan in 1863. Van wege den minister van binnenl. zaken is onder de aandacht van belanghebbenden gebragt, dat aan de polytechnische school, met het begin van September 1864, de gelegenheid zal geopend zijn tol opleiding van aan staande industriëlen of technologen, die eene grootere mate van theoretische en technische kennis verlangen, dan aan eene hoogere burgerschool met S-jarigen cursus verkregen kan worden, en van lien, die verlangen zich te bekwamen tot civiel-ingenietirarchitect of bouwkundig ingenieur, scheeps bouwkundig ingenieur, werktuigkundig ingenieur en mijneu-ingenietir, en dal alsdan bel voorbereidend onderwijs, bedoeld in art. 94, zal aanvangen. Het voorbereidend onderwijs zal in een tweejarigen cursus, en voor meer gevorderden in een e'énjarigen cursus gegeven worden. Aan lien, die het voorbereidend ouderwijs wenschen te volgen, zal, indien zij zich hiertoe vóór 20 Augustus aanst schriftelijk hij den directeur der school aanmelden, de gelegenheid gegeven worden om, des verkiezende, een voorafgaand exa men in de genoemde vakken af te leggen. Voor meer gevorderden kan dit ezauien uitgebreid worden, zoodat het blijke of zij met vrucht den éénja- f'gon cursus kunnen volgen. Het programma der lessen, welke gedurende bot jaar 1864/65 aan de school zullen gegeven wordenzal in de eerste helft van Augustus bekend gemaakt worden, waarna de gelegenheid lot in schrijving voor de lessen ook voor het voorbereidend onderwijs zal wor den geopend. Door den gemeenteraad van Delft zijn tot leeraren bij de hoogere bur gerschool aldaar nog benoemd de lih.dr. P. van Geer, dr. le Comte, F. Knottenbelt, JI. J. A. MasthofF en mr. R. 11. Arutzcnius. Van de 18 ter vergadering tegenwoordige leden hebben zich weder 8 leden buiten stem ming gehouden. Eergisteren is te Roitcrdam in de doopsgezinde kerk de 67e jaarverga dering van hel Nederl. zendelinggenootschap geopend. Na eenige voorbe reidende werkzaamheden deed de voorzitter, ds. L. Proes, van Leeuwarden, mededeeling van de ingekomen voorstellendie belrekking hebben op het repatriëren van zendelingen, de kostschool voor Indische kinderen, hel uit geven van geschriften over Ja>a en de zending aldaar, liet meer uitvoerig opnemen van de geldelijke verantwoording in het jaarverslag en verklarin gen omtrent den zin van de grond,artikelen des genoolschaps. Al deze voor stellen waren door het hoofdbestuur aanbevolen, de laatste rubriek met de volgende bijvoeging: nwensclu de jaarvergadering de grondbeginselen nader le omschrijven en te verklaren, ten einde daardoor eene meer bepaalde be lijdenis als grondslag Ie verkrijgen, en die tegenover mogelijke ontrouw van leden en bestuurders te handhaven, of wil de jaarvergadering ieder in het bijzonder vrijlaten in de beoordeelingof hij met het oog op de be staande bepalingen kan en wil medewerken, waarbij in het midden gelaten blijft, of die bepalingen in een volgend jaar of later blijken zullen wijziging le behoeven." Een voorstel van de afdeeling 's Hertogenboschter veran dering van art. 2 der algeineene bepalingen, kon niet ter tafel komen, als zijnde ingebragt in strijd met hel stellige voorschrift dier bepalingen. Deze voorstellen werden in handen van commission gesteld, terwijl nog commis sion benoemd werden tol het examen der kweekefingenhel nazien der rekening en het benoemen van directeuren. lil de gisteren gehouden tweede zitting heeft de commissie tol het na zien der rekening lot goedkeuring geadviseerd. De uitgaven bleken weder verre de ontvangsten te boven te zijn gegaan, ofschoon deze taaiste van geen achteruitgang getuigden. Zeer noodig werd geoordeeld lot afdoende maatregelen over te gaanten einde uilgaven met inkomsten in overeen- «temming te brengen, en het hoofdbestuur werd gemngiigd daartoe maatre gelen te nemen. Gedurende de werkzaamheden hadden de stemmingen plaats voor een tertitts voorzitter, waartoe gekozen werd d8. G. A. van Limburg Brouwer van Amsterdam, en verder voor een primus en secundus redenaar, waartoe benoemd werden prof. J. J. Doedes van Utrecht en d1. F. A. C. Pantekoek van Amsterdam. Des avonds werd in de Zuiderkerk de openbare vergadering gehouden, waarin ds. Oorl, van 's Gravenliage, optrad tot het houden der opwekkende rede. Na eerst te hebben gewezen op de bewegingen op godsdienstig gebied en de onmogelijkheid om, hetzij men dien toestand goed- of afkeurt, daarin verandering te brengen zoodat men dien loop van zaken moet nemen voor hetgeen deze is, bragt hij dit over op liet gebied der zending, om te doen uitkomen, dat, hoe veel moeijelijkheden zich ook in tijden van buitenge wone beweging mogen voordoenhel evenwel eene schoune taak mag hec- len de zaak der zending rustig en moedig voort te zetten ln verhand daarmede had hij de woorden van 1 Cor. 3 vs. 9a gekozen tot onderwerp zijner rede. Te lleinenoord gaf dezer dagrn eene moeder aan haar 2jarig kind en aan een 3jarig kind barer buurvrouw ten einde die kinderen zoet le hou deneenige op jenever getrokken zwarte hessen. Beide kinderen werden spoedig daarop zeer henaauwdhel laatstgenoemde kind heeft de bessen kunnen uitbraken, maar het eerstgenoemde is twee dagen later onder he iige sluipen o>crleden. In Drenthe is in den nacht van den 16<kn dezer op sommige plaatsen de boekweit bevroren, waardoor veel schade is veroorzaakt. Naar men herigt is den 13Jfn dezer te Oldeboorn. in Friesland, eene vrouw bevallen van haar dertiende kind. ilaar man. die zeven kinderen uit een vorig huwelijk heeftis daardoor vader geworden van zijn twintigste. Al deze kinderen zijn nog in levenliet zijn negen zonen en elf dochters. Van de commissie der kon. akademie van wetenschappen tot het op sporen het behoud en het lekend maken van de overblijfselen der vader- landsche kunst uil vroegere tijden, is in het Jaarboek der akademie voor 1864 een uitvoerig verslag opgenomen oier hare verrigtingen gedurende het eindigend akademiejaarde blijken opleverende, dal die commissie, in weer wil van de bekrompen middelen, waarover zij te beschikken heeft, en me nigerlei teleurstelling, die zij inoesl ondervinden, met onverflaauwden ijver voortgaat zich aan de vervulling der haar opgedragen taak te wijden. Uil dal verslag, waarvan een afdruk ons welwillend ter inzage werd verstrekt, deelen wij hier eenige bijzonderheden mede. De mededeeliugen en toezendingen waren minder talrijk dan in vroegere jaren, liet zou een droevig vooriecken zijn, zegt de commissie, wanneer hierin een blijk moest gevonden worden van verminderde belangstelling of verflaanwende medewerking, en zij vestigt er de aandacht op, dal, zoo zij er niet op rekenen kan, dat zij in lijds bekend wordt gemaakt met feilen en bijzonderheden, waarbij hare tnsschenkomst nuttig kan zijn, hij de me nigvuldige amhtsplrgtendie op hare leden rusten hare pogingen le kort moeten schieten en menige handeling zal geschied zijn, voor dat eenige be houdende maatregel genomen en hel kwaad verhoed kan worden. De daarop volgende opgave der ontvangen mededeelingen en toezendingen doet zien, dat deze in waarheid niel ruim kunnen genoemd worden. Een niet onbe langrijk sink, em merkwaardig overblijfsel van vroegere beschaving, weid

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1