LE 1118(11 C COURANT. N". 88. VRIJDAG 15 JULIJ. 1804- hei Mil, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNËNLAND^GIIE RFjUGTRN. II LEYDEN 14 Julij. Eergisteren is te Middelburg de algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid door den voorzitter, prof. A. II. van der Boon Mesch, geopend. Na een welkomstgroet aan de afgevaardig den gebragt te hebbendeelde de voorzitter eenige bijzonderheden mede omtrent den legcnwoordigen toestand der maatschappij. Bij de aanwinst van twee nieuwe donateurs was het aantal leden thans reeds tol 202Q ge- stegen en derhalve sedert de laatste acht jaren met ruim 800 vermeerderd, waartoe inzonderheid Delfshaven, Leyden, Middelburgen Utrecht hadden bijgedragen. Bij dit bewijs van uitwendigenzag men ook allerwege de kenteekenen van den inwendigen bloei, in de gestadige toeneming van leven en werkzaamheid. Onder de ingekomen commissoriale rapporten, die be handeld werden, was er een omtrent de regeling van een wedstrijd van brandwaarhorgkastente Leyden in 1865 te houden. Daaruit bleek, dat die wedstrijd talrijke zwarigheden met zich zou voeren, waarvan het gevolg was, dat het hoofdbestuur voorstelde aan de zaak geen verder gevolg te ge ven. Dit voorstel werd verworpenmaar aangenomen een voorstel van prof. van Hall, om den wedstrijd in 1865 niet te houden, maar inmiddels de commissie uit te noodigen tot het uitbrengen van een nader rapport. Daarna had de behandeling der ingekomen voorstellen plaats, waarbij o. a. besloten werd lot nieuwen aandrang van wege de maatschappij bij de regering lot het instellen van een ijk op de gasmeters. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de beoordeelingen der ingekomen antwoorden op de uitgeschre ven prijsvragen en besloten te bckroonenmet de gouden medaille den heer J. van den Toorningenieur van 's rijks waterstaat in Gelderlandvoor eene verhandeling over de wording van schorren, aanwassen of kwelders in Nederland; met twee gouden medailles den lieer mr. J. II. Sohober te Utrecht, -nor de i.eantwooruing der vraag over de teelt van gele lupinen en eend wegens eene verhandeling betrekkelijk het verbouwen van hop op heidegrond. Voorts werd nog, buiten prijsvraag, bekroond: met de 2de gouden medaille eene inzending van machinaal vervaardigde bakklinkers van den heer J. ter Horst te Sneeken met zilveren medailles eene inzending van monsters van vuurvaste steenen en eene dergelijke van monsters van uitdampschalenbeide van mej. G. C. M. A. Picard te Delft. Voor monsters parketvloeren is lof felijke vermelding toegekend aan den heer H. van Borre bij Alphen. De algemeene jaarlijksche bijeenkomst van de docenten aan de Nederl. gymnasia zal dit jaar plaats hebben te Arnhem op den 18d«° dezer. Men verneemt, dat hetgeen gemeld is omtrent de aanstelling van dr. Gunning lol directeur der technische school te Utrecht vooralsnog onjuist is. Te Amsterdam is in bijna 59-jarigen ouderdom overleden de gepen sioneerde vice-admiraal Berend George Escher. Naar men veruecmt, zegt de Haagsche Cis bij den raad van state een regeringsvoorstel ingekomenhoudende afschaffing van de huur dei loten in de 3de kl. der staats-lolerijzoodat er nu slechts twee klassen zul len overblijven, waarin de huur voorloopig nog blijft beslaan. Bet Hbl. berigt dat wijlen de heer Carel Lourens Engelberts, onlangs te Driebergen overleden, over een groot deel van zijn vermogen beschikt ten behoeve van verschillende godsdienstige gezindheden, van een aantal inriglingen van liefdadigheid en van openbaar nul. Zoo is aan de diaconie der herstelde luth. gemeente te Amsterdam eene som vermaakt van ƒ20000, 4 pCt. inschrijving op het grootboek der nationale schuld, voor het tegenwoordige belast met vruchtgebruik ten behoeve van de diaconiën der ned. herv. en evang. luth. gemeenten, ieder voor de helft, eene 4 pCts. inschrijving op het grootboek der nat. schuld, groot 16200, mede voor het tegenwoordige bezwaard met vruchtgebruik, aan het r. k. armbe stuur en aan het armbestuur der hoogd. israëlilische gemeente aldaar ieder 4000; aan het instituut tot onderwijs van blinde kinderen aldaar eene som vau 10000 gulden; aan het weldadig zeemansfonds voor de sociëteit Zeemanshoop 10000, aan de slichting Mettray nabij Zutpheii 10000 aan het instituut voor doofstommen te Groningen 10000; aan het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam 10000; aan het prot. gesticht voor ziekenverpleging op de Prinsengracht te Amsterdam 5000; aan de r. k. vereeniging voor ziekenverpleging aldaar, 5000; en aan het zoölogisch genootschap Natura Arlis Magislra aldaar, 2000. Uil Utrecht meldt men hel volgende: Dingsdag middag ten 2 ure kwam Z. M. keizer Alexander van Rusland alhier aan; de begroeiing dooi de leden van hel kon. gezin was allerhartelijkst. Ten half drie ure nam Z. M. de keizer, met Z. M. den koning aan zijne zijde en 11U. KK. HU. den prins van Oranje en prins Hendrik over zich, in een open rijtuig plaats om zich naar Soestdijk te begeven. 11H. KK. IIII. prinsen prinses Fredcrik deden hun een eind wegs uitgeleide en keerden toen herwaarts terugom weder per spoortrein naar 'sllage te vertrekken. Het gevolg van den keizci was in 10 rijtuigen gezeten. De leden van het kon. gezin waren in Russische uniform. De keizer was omhangen met hel grootkruis van de Militaire Willemsorde, Ilij is een man in de kracht des levens en heeft een ferm mannelijk voorkomen. De prachtige uniformen en luisterrijke decoratiën van de hceren van 's keizers gevolg liepen zeer in het oog. Op Soestdijk waren voor liet verblijf des keizers vele toebereidselen gemaakt, zoowel in de appartementen als in het park, dal meer dan gewoonlijk met prachtige bloemen was versierd. Bij het diner heef: het muziekcorps van het reg. veld-arlillerie, onder directie van den beer RudersdorfF, zich doen hooren. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje hebben ten 9 ure het lustslot verlaten en zijn naar 's Hagc teruggekeerd. Na dat vertrek hebben Hll. MM. de keizer en de koningin-moeder een toertje ge maakt door hel Baarnsche bosch. De keizer zal slechts kort te Soestdijk verblijven. Maandag morgen, omstreeks 5 ure, heeft aan hel overzetveer te Lage Zwaluwe een treurig ongeluk plaats gehad. Daar het water eenigzins hol stond weigerde de schipper een 53 lal personen, mannen en vrouwen uil de gemeenten Made en Drimmelen, Terheyden Zwaluwe, enz. op dat oogen- blik over te zetten; de knecht echter ondernam dit met een vliegert of veerheogst, waaraan met een touw nog eene kleine boot was vastge hecht, waarin een 15-tal personen plaats nam. Naauwelijks was men de plaat voorbij gezeild en op het groote water gekomenof de kleine boot werd door een zwaar geladen kolenschip in den grond gevaren, waardoor 8 personen, meest vrouwen, zijn verdronken. Dit ongeluk heeft plaats ge had digt bij de plek alwaar in 1860 op den tweeden Pinksterdag de Ca- pelschc stoomboot met 45 menschen is" verongelukt. uefïïig^ *Vii(lfi2ii{.'V is1JPI„'ëJfi,-iS«fMW„pelwwdfia..1l<i.288.'.e akeuieme, .verea- Noordbrabant. Aan den heer A. van Hoogstraten, r. k. pastoor te Afifer- den, werd eene zilveren medaille uitgereikt voor zijn verdienstelijk werk »over het land van Raveslein". Tot leden var, hel genootschap werden be noemd de heereuB. J. L. baron de Geer van Jutphaas, mr. J. A.Grothe, mr. H. A. R. Vosmaer, mr. J. I. D. Nepveu, mr. A. J. W. Farncombc Sanders, mr. H. Royaards van Scherpenzeel en mr. W. .1, Royaards van den Ham; allen te Utrecht, jhr. F. L. Coenen van 'sGravesloot te Amers foort, jhr. m'. J de Jonge van Zwijnsbergen te Helvoirt, dr. E. van den Bogaerl en mr. van den Bergh tc 's lierlogenboschdr. J. A. Kool, mr. J. F. Wertheim en m'. W. C. Saulijn Kluit te Amsterdam, jlir. mr. G. van Rrcit- gcl Douglas te 'sllage. De heer II. M. C. van Oosterzee, pred. te üirschot, hield eene redevoering «over den langzamen doch geleidelijken voortgang der uitvindingen". In de memorie van toelichting van het dezer dagen bjj de tweede kamer ingekomen wetsontwerp houdende bepalingen betrekkelijk de in kwartieringen enz., zegt de regering, dat daarbij vooral is beoogd hel vast stellen van bruikbare voorschriften, welke niet alleen voorzien in de be hoeften van den tak van hel algemeen staatsbestuur, dien het hier geldt, maar welke tevens ten behoeve van de ingezetenen zooveel mogelijk waar borgen leveren tegen misbruik. Die regeling was eene bepaalde behoefte geworden. Ten gevolge namelijk van de bekende uitspraken der reglerlijke magl is het gansche onderwerp in eenen onzekeren toestand gebragtterwijl dit inzonderheid de strafbepalingen geldt, om onwilligen lot het nakomen der op hen rustende verpligiingen te noodzaken. Dit geeft dan ook meer malen aanleiding tot bezwaren, en dat deze niet nog talrijker zijn is alleen tc danken aan een prijzenswaardige!! eerbied voor hetgeen ten dezen opzigle sedert jaren heeft plaats gehad, en aan het besef van de groote ongelegen heden, van de nadeelige gevolgen voor hel algemeen belang, welke uit eene weigering op uitgebreide schaal zouden voortvloeien. liet aangeboden wets ontwerp, hoewel strekkende tot regeling van het geheelc onderwerp, treedt niet in al die bijzonderheden, welke, als grootendeels de uitvoering der wet betreffende, minder eigenaardig tol den werkkring der wetgevende magt be lmoren, en welke, gelijk men gereedelijk zal beseffen, voor eene wetieljjke regeling ook niet vatbaar zijn. Met afwijking van hetgeen in dc vorige wets-ontwerpen was opgenomen, is een gewigtig beginsel ten grondslag van liet thans aangeboden wets-onlwerp gelegd, namelijk dat de verpligting tot inkwartiering cri onderbond van het krijgsvolk, het doen van transpor ten en leveranliën aan de ingezetenen niet opgelegd kan worden door dc militaire overheid, maar alleen door de burgerlijke, namelijk door bet hoofd van hel gemeentebestuur. Ook voor lijden van oorlog is dit beginsel vol gehouden, terwijl slechts e'éne uitzondering daarop is toegelaten, namelijk voor de landstreek waar zich het leger in lijd van oorlog bevindt, en in versterkte plaatsen die in staat van oorlog of van beleg zijnin welke ge-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1