LEI IISCIIË COURANT. V 1804 J)e Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 13 JULIJ. N". 84.(t; De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE üEltlGTEiV. LEYDEN 12 Julij. i Bij kon. besluit van 7 Julij 11. is benoemd tot 2dcn commissaris van policie alhier de lieer C. van der Maaren, thans inspecteur van policie te Rotterdam. In de afgeloopen week zijn uit Rijnsburg naar Amsterdam, Haarlem en Leyden ruim 1200 mudden aardappelen verzonden; laatstleden Zaturdag alleen zijn er 7 schuiten, gezamenlijk 2000 mud inhebbende, van daar ver trokken. lloewel de aardappelen goed van de hand gaan, maakt de land bouwer eene slechte rekening; want de prijzen zijn laag en de land- httur hoog. liet Utrechtschc Dagbl. deelt mede, dat door curatoren van de Utrccht- sche hoogeschoo! aan de hooge regering, bij de vacature in de faculteit der lettereneene nominatie was ingediendbevallende de namen der heeren dr. 11. van Herwerden, leeraar aan liet gymnasium te 'sllage, en dr. S. li. Rinkes, conrector aan dat te Arnhem. Door den gemeenteraad van Haarlem is benoemd lot leeraar in de lloogduilsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar de heer L. Obcrmiiller en tot leeraar in het hand- en regtlijnig teekencn bij die inrigting de heer J. J. Goteling Vinnes. Naar men verneemt zal, ter vervanging van den heer D. Grolhe, be noemd tot directeur aan de polylechnische school te Delft, tot directeur der technische school te Utrecht worden aangesteld de heer dr. J. W. Gunning. Aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is een voldoend eind-examen afgelegd door de heeren J. G. S. Arntz, E. Overbosch, 11. C. Poll, J. E. Reichman, A. F. Slickel-SchocmakcrR. J. Schouten, M. Stoffels en F. R. Venema. Men verneemt, dat Matamoros. hekend door de geloofsvervolging; waaraan hij in Spanje heeft blootgestaanbij het aanstaande zendingsfeest te Wolfhczen tegenwoordig zal zijn. Onder de verwijderde vreemdelingen komt in hel Politieblad voor Pierre Hermans, oud 1J2 jaren, geboren en wonende te Vervicrs en den 29sl°" Junij naar België getransporteerd. Gisteren is te Vlaardingen aangekomen de 3dc haringjager met slechts 30 tonnen haring, waarvan 7 tonnen maatjeswelke onmiddelijk na aankomst tot 375 per ton zijn verkocht. De stand van zaken is tol heden even ongun stig als verleden jaar. De hoedanigheid van den haring blijft voldoende. Zondag namiddag werd te Haarlem op het Hazepatersveldna den afloop van den wedren door de sujetten van den heer Carré, ook een wedren door particuliere personen gehouden, waarbij als eereprijs een keurig be werkte zilveren bokaal door den heer Carré werd aangeboden. Er waren vier mededingers en de prijs werd behaald door den heer W. F. Hart, van Amsterdammet hel paard Ali-Pacha. Den 10dcn Julij vertrok van Nieuwe Diep naar de kust van Guinea ccn zeldzaam klein vaartuig, de Concurrent. Het is niets meer dan eene groole barkas. De gezagvoerder Wijtenhorstdie het zal wagen met dit vaartuigje den oceaan te bevaren, noemt het een schoener-galjoot met gaf- felsluig. llel is slechts 14 ton groot, gaat 12 palm diep en vaart 5 koppen. Ervaren zeelieden noemen dit eene roekeloosheid. ArnhC.) Naar men uit Utrecht meldt bestaat er plan tot oprigting van drie af zonderlijke stations voor den staats-, rijn- en centraalspoorvvegonder voor waarde dal zoowel de reizigers als de bagaadje naar de verschillende stations kosteloos zullen worden vervoerd. Uil het verslag, uilgebragt in de dezer dagen Ie Utrecht gehouden ai- gemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij blijkt, dat de ontvangsten in 1863 hebben bedragen ƒ2,905,157 of 281,873 meer dan in 1862, en wel aan reizigers meer 66,442aan koopmansgoe deren 168,424, vee, paarden en rijtuigen 17,953 en diverse 29,054. lie kosten van exploitatie waren 1,108,543 ol ƒ83,318 meer dan in 1862, aan onderhoud meer ƒ12,219, aan lokomotieven 22,121 en aan vervoer ƒ52,102, terwijl de algemcenc onkosten ƒ3,124 minderwaren. Men trachtte door lagere tarieven niet alleen met den waterweg te wedijveren, maar ook hel vervoer per spoor, dat zich naar de Noordzee ten deele naar Frankrijk België en Noord-Duilsehland verlegd had, weder naar Nederland te trekken. De aansluiting te Rotterdam wacht altijd op de spoorversmalling van den Holt. weg, die waarschijnlijker wordt, door de aansluiting van den staats weg van 't Nieuwediep te Amsterdam. Van de nieuwe, spoedige verbinding met Londen wacht men, als de dagelijksche dienst is ingevoerd, goede ge volgen. In de volgende maand verwacht men de aansluiting Zevenaar-Klecf, hetgeen eene nieuwe uitbreiding aan hel verkeer met Duitschlaud zal geven. De centraal spoorweg is dit jaar aangesloten, dit draagt reeds aanvankelijk goede vruchten. De eerste aansluiting van den staats spoorweg zal te Arn hem nog dit jaar plaats grijpen. Uit Middelburg meldt men het volgende: Dezer dagen hoort men hier van niets spreken dan van brandspuiten; geen stoomboot of beurtschip komt aan, of hel brengt eenige exemplaren mede, zoodat er op het terrein omstreeks veertig reeds aanwezig zijn, waaronder twee stoombraudspuilen. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen, zal door de commissie voor de tentoon stelling een diner aangeboden worden aan de leden van den jurywaarvan velen heden reeds zijn aangekomen. De proefnemingen beginnen Dingsdag morgen en worden de geheele week voortgezet, in de hoop daarmede alsdan te zul len kunnen eindigen. Ook de stad Amsterdam heeft het voorbeeld van Middelburg nagevolgd, om een paar stadsspuiten ten toon te stellen waardoor men eene vergelijking zal kunnen maken met de spuiten van nieuwere constructie. 's GRAVEN HAG E, 12 Julij. Door Z. M. is aan den heer J. A. Waldeck, hoofdcommissaris van po licie te 's Gravenhagevergunning verleend tol het dragen der versierselen der kon. orde van de kroon 3dc kl.hem door den koning van Pruisscu geschonken. Door Z. M. is jhr. m'. O. W. J. Berg van Middelburg!)raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd lot minister resident bij het hof van Hanover en hij de Hanzesteden. Tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Amsterdam is benoemd de heer mr. C. J. de Fremery, thans substituut-griffier bij de arrond.-regl bank te Brielle, en tot notaris te Avereesl mr. J. 11. E. Meesters, candidaat- notaris te Hoorn. Aan den heer jhr. mr. J. M. A. van Panhuys is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 8ste schooldistrict van Fries land, en als zoodanig benoemd de heer mr. J. J. Bolman te Sneek. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de kon. militaire akademie, zullen met September aanst. aan die inrigting als kadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: H. M. Pichot Lespinasse, G. Blanken, A. P. Vaillant, W. N. RoldanusM. H. A. J. van Meurs, W. A. van der Mandcre, T. A. de Man, O. W. Wcsleroueu van Meeleren 11. F. O. van CattenburchW'. C. Staring, W. J. I,. Wijaus, C. C. 11. Smit, II. L Erzey, 11. C. Greve, II. M. Nepveu, J. C. Morren, J. W. van Franck, A. R. Kraijenhoff van de Leur, E. A. VY. Camp, II. L. Vorstcn- bos, C. Lent, II. J. E Nierstrasz E. A. O. Was, G. W. de Ronde en jhr. E. 11. F. Lcyssius; voor de cavalerie hier te lande: C. A. baron Benlinck F. M. baron van Lynden en J. k. J van Soit; voor de artillerie hier tc lande: J. Swaving N. J. A. I'. II. van Es, S J. Droogleever, F. Rut gers, M. A. Gelinck, W. J. van lloytcma J. de Waal, N. klaassen, C. R. van Steenes, J. E. P. II. van Panhuys, T. van Exier, S. J. van Noo- ten en P. de Wijs; voor de genie hier te lande: J. A. Lindo, J. W. N. Cramer, E. T. Lans, jhr. A. W. Quarles van Ufford, F. J. Haver Drocze JJzn. en G. J. Collard; voor de infanterie in Oost Indië C W. A.dejongh, 11. G. Droste, J. J. ten Siethof, L. J. van der Burg, A. L. van Hasselt, W. lioissevain, II. C. P. de BruynC. E. Makkink, J, '1'. J. van Rijen, J. van der Maaien, L. C. Piekkaart, R. ,G. J. Sutherland, 11. Bendien, G. A. Raaymaakers, W. J. N. Bosboom en G. A. F. J. Koelt; voor de cavalerie in Oost-Indië: A. K. van der Garden en 11. VV. F. M. vanBerkel; voor de artillerie in Oost-Indie: A. Lugt, L. L. André, F. VV. Hamersier en lil. F. Tijdemanvoor de genie in Oost-Indie II. W. Leilink; voor de infanterie in YVesl-Indië J. R. G. de Veer; voor de artillerie in Wcst-Indië J. Bueno de Mesquila en J. S. G. van Kamebeek. HH. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben zich heden morgen naar Soestdijk begeven, om aldaar Z. M. den keizer van Rusland tc begroeten. Hll. MM. worden nog in den laten avond alhier terugverwacht. Z. K. 11. de prins zal echter eerst na eenige dagen in de residentie lerugkeeren. 1111. KK. HH. prins en prinses Fredcrik zijn heden morgen mede naar Soestdijk vertrokken, om Z. M. den keizer aller Russen aldaar te begroeten. Z. M. de koning van VVurtemberg heeft, naar men verneemt, zijn schoonbroeder, prins Hermann Bernard George van Saksen Weimar, afge vaardigd om aan Z. M. den koning der Nederlanden kennis te geven van zijne troonsbestijging. Genoemde prins is gehuwd met de jongste zuster van 11. M. onze koningin. De adjudanten, door Z. M. den koning aangewezen, om hij Z. M. den keizer aller Russen gedurende zijn verblijf hier te lande dienst te doen, zijn de heeren II. J. baron Tacts van Amerongcn van Woudenbergkapitein der infanterie, en G. E. Tolsmaritmeester bij hel O. 1 leger.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1