I*er Telegraaf. L. SI. Baale, tot dus verre leeraar aan hel gymnasium te Brielle; J. En- sing, tot dus verre teekenonderwijzer te Groningen. Aan den heer L. T. Jordens is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der successie-regten te 's Gravenhage. Voorts zijn benoemd lot surnumerairen bij hel vak der posterjjen, de hee- ren J. de Vriese, J. SI. J. Bart, W. H. Moll, VV. C. Bijl de Vroe, J. G. Plooster, J. II. A. K. van VVeezel en L. Fockcns, thans eerste klerken op de postkantoren te Kampen, Hoorn, Almelo, Schiedam, Brielle, Velp en Sneek. Door den minister van binnen), zaken zijn tot buitengewone leden der commissie tot het afnemen van het eindexamen der kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool voor dit jaar benoemd de heerenU. J. Ilalbertsma, hoog- leeraar te Leydcn, J. van Geuns, hoogleeraar te Amsterdam, en L. J. Egeling, referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken. Z. M. de koning is heden namiddag ten 6 ure van het Loo alhier te ruggekeerd. H. BI. de koningin wordt Dingsdag aanst. van Stuttgard ver wacht. Z. SI. de keizer aller Bussen wordt aanst. Zaturdag bij U. BI. de koningin-moeder op Soestdijk verwacht. In de eergisteren in het paleis van Z. K. II. prins Frederik gehouden bijeenkomst der hoofdcommissie voor het monument van 1813 en van de jury is met bijna algemeenc stemmen de eerste prjjs voor het in het Willems park op te rigtcn monument toegekend aan het ontwerp Ebenhaezer en de iwecde prijs aan hel ontwerp /V. O. Het billet behoorende bij het ontwerp Ebenhaezer geopend zijnde, is gebleken dat vervaardigers van dit ontwerp waren de lib VV. C. van de Waeyen Pielerzengemeente-architect, en J. Ph. Koelman; het billet behoorende bij bet ontwerp N. O. werd niet ge vonden zoodal de inzender is uitgenoodigd zich schriftelijk bekend te ma ken. Overeenkomstig art. XII van het programma zijn de ontwerpers der beide bekroonde plannen belast geworden met de levering van het model hunner ontwerpen in klei, op een tiende der ware grootte. Dingsdag II. hebben de regter-commissaris en de subst.-officier van jus titie bij de reglbank alhier, in vereeniging met dr. Vorstman, zich naar Voorburg begeven, om aldaar even buiteu hel dorp een geregtelijk onderzoek in ie stellen naar een in den morgen van dien dag in een sloot gevonden lijkje van een pas-geboren kind, waarvan cene zekere J. v. S. vroeg in den morgen van dienzelfden dag heimelijk zon zijn bevallen. Het voorloopig on derzoek heeft de verdachte moeder geleid tot de bekentenis, dat zij zelve liet kind, kort na de geboorte, in de bewuste sloot had geworpen. BWTENLANDSCHE BERIGTEN. EKGELAS D. LONDEN 30 Jnnij. In eene bijeenkomst van conservativen ten huize van den markies van Salisbury, heeft lord Derby als grief tegen de regering aangevoerd, dat zij Denemarken hoop had gegeven op gewapende ondersteuning van fle zijde van Engeland, zonder dat daaraan eenig gevolg is gegeven; hij gaf te ken nen, dat hij hiermede niet wilde zeggen, dal Engeland oorlog moest voeren ten behoeve van Denemarken, maar de regering had de gevolgen moeten berekenen van hare verklaringen. Uil de redevoeringen van eenige andere leden bleek, dat zij tegen den oorlog waren; en toen een der aanwezigen te kennen gaf, dal de motie zijns inziens eene gewapende tusschenkonisi ten gunste van Denemarken behoorde goed te keurenbestreed lord Derby deze aanmerking op grond, dat, zoo de motie, in dien zin gewijzigdwierd aan genomen, de oppositie, regering geworden, alsdan gehouden zou zijn oorlog te voeren. Zij was echter niet gezind, zeide hjjzich op die wjjze te verbinden. De Mom. Post zegtdat lord Palmerstonindien de meerderheid zich tegen hem verklaart, het parlement zal ontbinden, maar dat in zoodanig geval liet nieuwe parlement eerst in de maand September zal kunnen bijeen komen op welk tijdstip de stand der zaken in Europa aanmerkelijk kan veranderd zijn. Berigten van New-York van 23 Junij bevat het volgende: De zuide lijken zijn nog in het bezit van Petersburg. Hel gcheele leger van Grant is voor die stad verecnigd. Na den 16dcn en 17dcn de buitenste fortificatie- lijnen te hebben vermeesterd tastte Grant den 18de" de hoofdwerken aan, maar werd driemaal teruggeslagen. Thans heeft hjj zich op korten afstand van Petersburg verschanst. l'KAB hltlJU. PARIJS. 30 Junij. De Moniteur meldt, dat generaal ülarlimprey, waarnemend gouverneur- generaal van Algcriü, heeft berigtdat al de stammen der Flitta's, die nog in opstand verkeerden, gedwongen zijn geworden eene laatste wijkplaats te kiezen en zich vervolgens op genade hebben overgegeven; voorts dal 4000 ge vangenen in handen der Frauschcn zijn als gijzelaars, ten waarborg voor de onderwerping. Den 29sle" zou de generaal van Mostaganem naar Algiers terugkeeren. PK CISSEN. BERLIJN 30 Junij. Omtrent het bemagtigen van Alsen wordt nader het volgende mede gedeeld: In den morgen van den 29stcn, ten 2 ure, begonnen de Pruissen bruggen te leggen naar Alsen waarop van beide kanten de batterijen haar vuur openden. Binnen een uur waren de bruggen gelegd, en ten 4 ure stonden de eerste Pruissen op Alsen. De Denen weken, terwijl zij dapper vochten, terug en verdedigden elke stelling. Ten 2 ure 's namiddags waren de Pruissen reeds te Vollerup en l'lkebull. Bij het overtrekken verloren de Pruissen 100 man. Te Sonderburg had ten slotte een gevecht in de stralen plaats, waarbij slechts weinig dooden gevallen zijn. Des avonds zijn te Flensburg 1000 krijgsgevangenen binnengebraglwaaronder vele officieren. Volgens een ander legerberigl zouden 2400 Denen gevangen zijn genomen en de Pruissen 3 dooden en ruim 300 gekwetsten, waaronder 17 officieren, tellen. Volgens berigten uit Hongkong, te Triêst ontvangen, heeft het Pruis- sisclic schip Gazelle in de nabijheid van Tschisa het Deenschc koopvaardij schip de Danebrog genomen en een ander de Frederik Pil in de wateren van Sbangai als goeden prijs verklaard. Volgens de Prov. Corrcsp. zijn te Karlsbad tussehen Pruissen en Oos tenrijk bepaalde afspraken gemaakt betredende hel doel en den loop van den tcgenwoordigen veldtogt, en is almede overeengekomen welke stappen er gedaan moeten worden, om eindelijk tot eene oplossing van de qnaestie der hertogdommen te geraken. Jutland zou door Pruissen en Oostenrijk be stuurd en de belasting aldaar door deze mogendheden geheven worden; ook zou alles worden gereed gemaakt voor den overtogt naar Funen. Sleeswijk en liolstein zouden gemeenschappelijk door commissarissen, door de Duitsche mogendheden benoemdworden beheerd. De Köln Ztg., over het besluit der Engelsche regering sprekende' vestigt de aandacht op de verklaring van graaf Russell, dat Frankrijk de denkwijze van Engeland ten opzigle der Deensch-Duilsche quaestie ge. heel toegedaan is, en alleen om bijzondere redenen geweigerd heeft met Engeland een oorlog legen Duitschland te beginnen. Frankrijk zou, zoo het daartoe ware overgegaau, op eenige schadeloosstelling aanspraak kunnen maken, die moeijelijk zou kunnen gegeven worden, zonder het tegenwoor dig bestaande Europesche overwigt te verbreken. Het blad neemt hieruit aanleiding om aantetoonen, hoe verkeerd het is als men meent, dat Frank rijk in een strijd op de zijde van Duitschland zou staan en houdt het cr voor, dat Engeland aan die mogendheid slechts eene herziening van zijne grenzen ten koste van Duitschland had te beloven om aan een Engelsch- Fransch verbond zijn beslag te geven. Naar men verneemt is nu de candidatuur van den hertog van Augus- tenburg geheel op den achtergrond geschovendaar Oostenrijk met Pruissen zijn overeengekomen, de aanspraken van den hertog van Oldenburg te on dersteunen. Hit Warschau wordt gemeld, dat den 23sten dezer aldaar eene nieuwe afdceling veroordeelde Polen naar Siberië gezonden is. Deze afdeeling over treft in sterkte al de bezendingendie lol dusverre derwaarts gezonden zjjn. Hel bestond namelijk uit meer dan 1000 personen. OOST-IN DIE. BATAVIA, 14 Mei. Het programma van de in September en October 1865 alhier te honden tentoonstelling van grondstoffen en voortbrengselen van nijverheid uit den lndischen archipel is thans openbaar gemaakt. Over Soerabaya zijn van de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo be rigten ontvangenvan 2 Blei. Ter hoofdplaats en in de afdeeling Banjer- masiu bleef alles rustig. Het bestuur mogt slagen in de gevangennemln; van een der mcdepligtigen aan den moord, die in den nacht van den 3d" op den 4dcn Blaart werd gepleegd op het militair escorte van twee trans- porlpraauwen. Door den adsistent-resident van Koetei en de Oostkust tan Borneo werd een togt gemaakt naar de Tlicwé, met het doel om de daar nog aanwezige opstaudelingshoofden tot onderwerping aan te sjioren. HABIBURG, 1 Julij. De Börsenhalle meldt uit Buffelkoppel van 3# Junij, bel volgende: Sonderburg is gedeeltelijk verwoest. De Branden- burgschc regimenten 24, 35, 60 en 64 hebben op vijf punten den overtogt naar Alsen volbragt onder een lievig kartetsvuur der Decnsche batterijen. De Westfaalsche regimenten 13, 15 en 55 maken lot overmorgen de voor posten op Alsen uit. BIADR1D, 1 Julij. De minister van buitenlandsche zaken heeft cene cir culaire uitgevaardigd betrefleude het geschil met Peru. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de regering de Chincha-eilanden slechts zal bezet houden lot dat zij voldoening heeft bekomen vail Peru. ALTONA, 1 Julij. Hier zijn 1600 Deensclie krijgsgevangenen aangeko men. Een extra trein met krijgsgevangen officieren, waaronder de alge- meene staf, wordt heden namiddag hier verwacht. RENDSBURG, 1 Julij. Gisteren avond zijn 800 Deensclie krijgsgevan genen hier aangekomen. LONDEN, 2 Julij. De Morning Post maakt eene briefwisseling openbaar, gevoerd tussehen de hh. von Werther en von Bismarck, en de hh. von Bis marck en von der Goltz, waaruit bljjkt dal gemeenschappelijke belangen Rusland, Pruissen en Oostenrijk lot het voornemen hebben gebragt het Heilig Verbond te hernieuwen. STADS-BEKIOTEN. BURGEB1EESTER en WETHOUDERS va* LEÏDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 t>Iei/6 Julij 1861 [Gem.- blad n". 9) en art. 8, 2de alin., der Verordening van 11 Blei/6 Julij 1861 Gem.-blad n°. 12); Doen te weten, dat tot hel laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid ge geven wordt: voor die der ls,e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lste klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breestraat; voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerk straat voor die der 2dc klassevoor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breestraat, naast de IPaalsclie kerk. en wel van den 4dc" lot en met den 16dPD Julij e. k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half vegen tot negen uur, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf lot twee uur des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyde*, 28 Junij 1864. v. PUTTKAB1BIERSecretaris. - I Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 27sten Junij 1864. 1 veroordeeld wegens het op straal werpen van mest. 13 wegens hel zich op de openbare straat in kcunclijken staal van dron kenschap vertoonen. 2 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van broodonder hel be paalde gewigt. 1 wegens bet baggeren in den Rijnzonder dc vereischtc toeslemming. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 vrijgesproken van het trekken van biezen. AKADE91IE-NIEITWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE ÏIOOGESCIIOOL. Den l!len Julij de heer C. J. E. Brutel de la Rivière, van 's Gravenhage, in de wis- en natuurkunde, na openbaar verdediging van zijn akademiscli proefschrift: over de cassinoïden der eerste orde. Den 2dcn Julij de heer C. van der Boon, van Zaandam, in de genees kunde, na verdediging van zijn akadeinisch proefschrift: over acute gele lever atrophic. Denzelfden dag dc lieer J. N. Boglstra, van Jorwerd (Friesland), in de geneeskunde, na verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: de schedel met ingedrukte basis.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2