LEYDSCHE COURANT. 1804* iN°. 80. MAANDAG 4 JULIJ. be- UQ De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNËNLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN 2 Julij. Wij vernemendat ook hier Maandag aanst., op liet exercitieveld tusschen de Rijnsburgsche- en Mare-poorleneene proelneining met eeue stoombrand- spuil zal plaats hebben. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 tot 131 personen. Men schrijft ons van den Leydscheudam omtrent de vermakelijkheden eergisteren aldaar bjj gelegenheid der kermis gehouden, het volgende: Met de harddraverij namen de vermaken een aanvang, waaraan door paarden van landbouwers, «lie nog nooit een prijs gewonnen hadden, ten getale van 8, werd deel genomen. De commissie had tot prijs eene pendule, tot premie een paar fraajje hoofdstellen beschikt, doch zij zijn niet uitge reikt geworden, omdat de beide laatste rijders geen behagen in de voorwer pen hadden en daarom niet naar genoegen wilden rijden. Daarna hebben" 8 meisjes geloopen op muilendoor de commissie tol dat doel aangeschaft. De prijs bestond uit een ketting met gouden slot en de premie uil een zil veren knipje, terwijl aan ieder der meisjes de muilen werden geschonken. Veel vermaak leverden vervolgens een 20-tal jongens op, wier laak het was te grijpen naar 3 losloopende, kaalgeknipte en met zeep besmeerde var kens, tevens onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zij die dieren niet dan aan ooren of staart mogten vasthouden en zoo de baan tol waar de com missie geschaard stond, afdrijven. Hij, wien dit proefstuk gelukte, mogt het varken behouden. De dag werd besloten met illuminatie, bestaande uit guirlandes langs de kom der beide schutsluizen geplaatst, terwjjl in de kom op een vlot eene rijkelijk verlichte naald was opgerigt, waaronder de. mu ziek van het regiment jagers uil 's 11 age den geheelen avond schoone muziek stukken uitvoerde. Het bezoek, aan onze streek gebragt, was bij deze uitlokkende gelegenheid zeer groot en het kalme weder van den avond droeg er niet weinig toe bij om lot laat in den nacht de vreugde, die geen óogenblik verstoord werd, te doen voortduren. Gedurende de eerste zes maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche zendeling genootschap aan giften en legaten ontvangen 17,131. Bij de lierv. gemeente te Ommeren is beroepen ds. Geselschap, pred. te Rheneu; bij die te Polsbroek ds. ten Bokkel Uuinink, pred. te Oud- Alblas, en bij die te Blokzijl de cand. A. 11. van Dam. - Door hel prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan ds. H. de Veer, te Delft, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit de evangeliebediening verleend. Door bestuurders der alg. Doopsgezinde sociëteit zijn tol proponenten aan gesteld de hh D. Pekelharing, G. A. Hulshof en J. Boeije. De heer Huls hof is terstond beroepen bij de gemeente te Knollendam. De gisteren te Rotterdam aangevangen proefneming met eene sloom- brandspnit uit Londen heeft eene gunstige opinie van die brandspuiten doen opvatten. l)e gestadige en geregelde voortzelling der werking trok vooral de aandacht. Heden is de proefneming voortgezet. Te Dordrecht zijn Woensdag II. bij gelegenheid van de verkiezing van den heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas tot lid der tweede kamer uil vele woningen vlaggen uitgestoken, en werd dien heer des avonds eene serenade bij fakkellicht gebragt. Dit Kampen meldt mendal bij een in den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag gewoed hebbend onweder de horens eener koe, loebehoorende aan den landbouwer van Werkel te Mastenbroek, door den bliksem werden afgeslagen, zonder dat het dier daardoor gedood werd. Hel dier bevindt zich zoo wel alsof er niets gebeurd ware. Eergisteren is te Zwolle overleden jhr. mp. C. Backer, commissaris des konings in Overijssel. Te Breda had Woensdag II. een voorval plaats, dat schromelijke ge volgen had kunnen hebben. De kok van het aldaar in garnizoen liggende lste bat. reg. infanterie had bij vergissing de middag-menage, die uit bruine boonen met vet bestond, in plaats van met azijn met petroleum aan gemengd. Verscheiden soldaten die er van nuttigden, gevoelden dadelijk neiging tol braking en bespeurden eenen zeer bijtenden smaak; gelukkig werd daardoor in lijds deze verregaande onachtzaamheid ontdekt. Te Maastricht vond men Donderdag morgen aan den voel van den wal, eene hoogte van ruim 30 voet, een manspersoon liggen, die werd herkend als een zekere Peters, stoker bij een der spoorwegen, te zijn; hij was door den val ligt aan de borst, maar vrij zwaar aan een zijner enkels ge kwetst. Volgens zijne verklaring was hij op weg zijnde om zich naar zijn werk te begeven, eensklaps door vier hem onbekende personen aangevallen, die hem over den walmuur hadden geworpen. Ware dit ecnige schreden verder geschied, waar de Maas tegen den walmuur spoelt, dan zou hij zeker verdronken zijn. Het door de regering bij de tweede kamer ingediende ontwerp van wet, tot regeling der schutterijen, bevat de volgende algemeene bepalingen: Alle mannelijke ingezetenen van hel rijk zijn tol de dienst bij de schutterijen verpligt van het jaar volgende op dat, waarin zij hun 21sle jaar zyu inge treden, tot den dag, waarop zij hun 30stc hebben volbragt. De sterkte der schutterijen bedraagt, in tijd van vrede, drie man van elke tweehon derd en, in lijden van gevaar en oorlog, drie man van elke honderd inwo ners in elke gemeente. De voor de dienst aangewezen schulterpligtigen worden verdeeld in klassen van oproeping (1°. ongehuwden of kinderlooze weduwenaars, 2°. gehuwden of weduwcuaars met kinderen). Voor de ingeljjfden bij de schutterijen duurt de diensttijd vijf jaren en in geen ge val langer dan tol het volbrengen van hel 30ste jaar, behoudens de uitzon deringen bij de wel gemaakt. De diensttijd wordt gerekend in te gaan op den 15den Augustus van het jaar der inlijving. Na het volbrengen van den diensttijd gaan zij, die hun 30stc jaar nog niet hebben volbragt, naar de re serve over en zijn zij in lijden van gevaar en oorlog weder oproepbaar. Vrijwillig volbragte dienst bij de schutterij komt in mindering van den ver- pligten diensttijd. Hel staat aan elk vrij, zich bij de schutterij, volgens de bepalingen dezer wetdoor een ander te doen vervangen. Elk inge zeten, voor de dienst geschikt, doch niet verpligt om bij de schutterij te dienen, kan daarby als vrijwilliger, doch voor geen korleren diensttijd dan van twee jaren, of, is de schutterij mobiel verklaard, voor zoolang zij lot dienst ter verdediging des vaderland is geroepen, worden toegelaten. In elke gemeente is eene commissie voor de schutterij en voor elk schullcrcorps een schuttersraad. Voorts bevat het ontwerp o. a. nog de volgende bepalingenSchutters uit verschillende in elkanders nabijheid gelegen gemeenten kunnen in een corps vereenigd worden. De schiitterjjen worden jaarlijks zestienmaal in de krijgsdienst geoefend. Bovendien worden dc niet genoegzaam geoefendeu gedurende hun eerste dienstjaar, nog ten hoogste achtmaal geoefend. De oefeningen worden niet meer dan eenmaal 's weeks, zooveel mogelijk in vereeniging met die der militaire bezetting, in de gemeente aanwezig, ge houden. De oefeningen kunnen onder de leiding van militaire officieren worden gesteld en bij elke oefening militaire officierenonderofficieren en korporaals aan dc schutterij worden toegevoegd. Elke oefening duurt niet langer dan twee uren, te rekenen van het oogenblik, dat de schutterij op de oefeningsplaats aankwam tot op dat, waarop zij die verlaat. Behalve de oefeningen worden over de schutterijen twee wapenschouwingen in het jaar gehouden. Officieren, onderofficieren en korporaals der schutterij kunnen tot hel houden van theoretische oefeningen worden verpligt. 's GRAVEN HAGE, 2 Julij. L. M. heeft, lettende op hel besluit van 20 Junij, houdende opheffing met ingang van 1 Julij der kon. akademie lot opleiding van burgerlijke in genieurs enz. te Delft goedgevonden, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten, een eervol ontslag uit hunne betrekking bij de akademie te verleenen aan de heeren J. A. Keurenaer, directeur der akademie, dp. T. Roorda, dr. R. Lobalto, dr. W. L. Overduyn, dr. J. Pijnappel en mp. S. Keyzer, hoogleeraren aan de akademie; Buddingh, G. J. F. Guflroy, VV. J. Kempers, A. van der Toorn, J. E. ter Winkel, mr. M. A. M. 'sGra- vesande Guicherit, dr. G. van Wieringen Borskinip. R. H. Arnlzenius, dr. L. Cohen Sluart, P. Tétar van Elven, dr. E. Mulder, dr. R. W. van Goens dr. C. P. Burger, J. Lebret, dr. C. H. C. Grinwis, G. J. Morre en J. J. Meinsma, leeraren aan de akademie; mitsgaders aan het verder aan de aka demie verbonden en daarbij werkzaam personeel. Voorls heeft Z. M. b(j de Polytechnische school te Delft benoemd: tol di recteur en hoogleeraar dr. L. Cohen Stuart; tot hoogleeraren dr. G. F. W. Baehr, lot dus verre leeraar aan het gymnasium te Groningen; F. J. van den Berg, tot dus verre ingenieur van den waterstaat kl.dp. C. P. Burger; dr. R. W. van Goens; D. Grothe, lot dus verre directeur der tech nische school te Utrecht; dr. C. H. C. Grinwis; dr. A. C. Oudemans, tot dus verre adsistent aan het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht; J. Lebret, tot dus verre ingenieur van den waterstaat; tot leera ren A. 11 netciviel-ingenieur; dp. L. C. Levoir, tot dns verre adsistent aan het natuurkundig kabinet der hoogeschool te LeydenG. J. MorreP. Te'- tar van Elven; G. Reuvekamp, lot dns verre modelmaker aan de akademie te Delft; tot honorair hoogleeraar, dp. R. Lobatlo. Z. M. heeft bepaald, dat eene rijks hoogere burgerschool van vijfjari gen cursus in de gemeente Groningen zal gevestigd zijn, en bij die inrig- ling benoemd tol directeur en leeraar dp. J. M. van Bemmelentot dus verre leeraar aan de landhuishoudkundige school te Groningen; lot leeraren dp. F. G. Groneman, lot dus verre leeraar aan het gymnasium te Delft; dp. J. W. A. Reusscn, tot dus verre praeceptor aan het gymnasium te Groningen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1