LEAD8CHE COURANT. 1804. X. 7 WOENSDAG 22 JUNIJ. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 21 Junij. B(j besluit van 17 Junij beeft Z. M. goedgevonden aan den lieer uir. II. Cock, gewoon boogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de lioogesehool alhier, door het bereiken van den zeventigjarigen ouderdom emeritus gewor den, op zijn verzoek, met het einde van het loopende kwartaal eervol ont-<l slag uit voormelde betrekking te verleenen. De hoogleeraar mr. J. T. Buys, tot hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit aan onze hoogeschool benoemd, zal op Zaturdag den 25stcn dezer, j des middags ten 12 ure, met het houden eener plegtige redevoering in de groote gehoorzaal van het akademie-gebouvvzijne betrekking aanvaarden. In de bewindsvergadering der Vereeniging van en voor Nederlandschc industriëelengehouden te'sllage, den 14dcn dezer, is tol vice-president der Vereeniging benoemd de heer A. II. Eigeman, fabrikant alhier. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding zijn aan nemers geworden: 1°. van het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemetselde wallen in en builen de stadbenevens van hel maken eener séhoerjing, le perceelP. Kooreman Pz., metselaar alhier, voor ƒ737; 2e per ceel, A. Verhoog, metselaar alhier, voor 799; 3C perceel P. G. Houthuy- sen, metselaar alhier, voor/268; 4e perceel, P. Lozier, timmerman alhier, voor 949; 2°. van het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemet selde brugwerken binnen de stad en langs de singels gelegenP. G. llout- huyseni voornoemdvoor 979; 3°. van het vernieuwen van eenige houten bruggen: a. de Paauwbrug, J. P. Rietbergen timmerman alhier; voor ƒ626 6. de Vrouwesteegsbrug, P. van der Kamp, timmerman alhier, voor ƒ1950; c. het Sluisbruggetje buiten de Rijnsburgsche poort, P. Kapleyn den Eou- meester, timmerman onder Leyderdorp, voor 667; d. de afsluitingsboom bjj de voormalige HeerenpoortP. van der Kamp voornoemdvoor/710; 4". •ai.i het leveren enz. van ijzeren balansen bij onderscheidene bruggen: le perceel, de firma D. A. Schretlen en C°.voor 888; 2e perceel, minste inschrijver (voorloopig niet gegund) G. Beumers, te Kralingen, voor 2948. liet aantal paarden, heden ter paardenmarkt te Rijnsburg aangebragt, bedroeg bijna 200. Met uitzondering van enkele goede paarden, waren de meeste niet opmerkenswaard, de bestede prijzen laag, terwijl de handel niet levendig was. Dit Noordwijk werden gisteren de eerste nieuwe aardappelen naar de markt te Haarlem verzonden. De Staats-Cour. beval een overzigl van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste vijf maanden van 1864, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft ƒ26,269,949.77, zijnde 1,389,837.44 meerder dan in 1863. De Staatscourant beval cenc prijsuitschrijving betrekkelijk een te Lis sabon op te rigten gedenkteeken voor den keizer Don Pedro IV, onder bij voeging dal de mededingende kunstenaars hunne leekeningen en modellen aan het consulaat generaal van Portugal in de Nederlanden kunnen inzenden lol half October aanst. liet programma is verschenen van hel tweede algemeen evangelisch na tionaal zendingsfeeslte honden te Wolf hezen op Donderdag 14 Julij a. s., op hetzelfde terrein, waarop het vorige jaar het eerste gehouden is, en dat door de eigenares douairière baronnesse van Brakcll Doorwerlh andermaal daartoe is afgestaan. Des morgens ten 10 ure wordt, na de opening van het feest door ds. O. G. Heldring, de hoofdrede gehouden door ds. L. J. van Rhijnvan Wassenaar. Ten 12} ure worden de afgevaardigden uit Engeland, Schotland, Frankrijk en Dnitschlaud verwelkomd en zullen deze des verkiezende, in de gelegenheid gesteld worden korte toespraken te hou den, welke door de leden der hoofdcommissie in het Nederduitse!) zullen worden vertolkt. Daarna geeft de heer T. M. Looman mededeelingcn van de werkzaamheden der in Nederland bestaande zendings-vereenigingenvoor zoo verre deze zich hebben doen vertegenwoordigen. Ten 3 ure toespraken door 10 sprekers op 5 spreekplaatsenten 4} ure wederom 10 toespraken door andere sprekers. Ten 6} ure wordt op de hoofdspreekplaats hel feest geëindigd met cene toespraak van d'. M. Cohen Stuart, van Rotterdam. Al deze redevoeringen worden ingeleid, afgewisseld en besloten door ge meenschappelijk gezang, bestuurd door een muziekkorps onder leiding van den heer 11. J. van Lummel, van Utrecht. Op den feestdag zullen drie feest-spoortreinen loopenals een van Amsterdam ten 6 u. 45 m., die pas sagiers opneemt te Nieuvversluisde tweede van Rotterdam ten 6 u. 20 m., welke te Gouda en te Woerden stilhoudt; en de derde van Zwolle ten 5 u. 30 m.welke trein al de stations op den Centraal-spoorweg zal aandoen. Het maximum der plaatsen is voor iederen feest-lrein op 1000 bepaald. Tot Zaturdag 9 Julij zullenbij daartoe in het programma aangewezen personen, Plaats billetlen verkrijgbaar zijn. Niemand wordt toegelaten die niet in hel bezit is van een programma, en, indien deze te kort mogtcn komen, legen betaling van 30 cents. Aan de kantine zal men zich kunnen voor zien van broodkolfljthee en bier. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft Donderdag II. te Amsterdam hare jaarlijkschc algemeene vergadering gehouden. Blijkens het bij die gelegenheid uitgebragt verslag verkeert die maatschappij in een bloeijcnden toestand. Op de uitgeschreven prijsvragen waren vele ontwerpen ingekomen. Het ontwerp van «een gebouw bestemd tol het jaarlijks ten toonstellen van schilder-, bouw-, beeldhouw-, graveer- en andere kunst werken," gemerkt met een waterpas-teekenwas bekroond. Bij de opening van hel naambriefje bleek, dat de vervaardiger was de heer A. Bleys, van Hoorn, élève-architecttijdelijk te Antwerpen gevestigd. Zaturdag II. zijn de eerste kersen, ongeveer 150 manden, van Rotter dam naar Londen verzonden. Uit Apeldoorn meldt men van den 18dcnZ. M. de koning hecfl gis teren aan H. M. de koningin een prachtig rijtuig als verjaargeschenk aan geboden. In den vroegen ochtend van heden zijn HH. MM. de koning en de koningin verrast door geschenken in zilver van wege de beambten en het personeel van het Loo, die in hunne appartementen waren geplaatst. l)at van Z. M. stelt voor een eikenstam, waarbij een hert; de lakken en bladen, die omslingerd worden door een oranje-tak, zijn derwijze gemaakt, dal zij tot het plaatsen van sigaren kunnen dienen. Op den voel leest men: «Aan onzen geëerbiedigden Koning en Heer, het personeel van liet Loo." Het geschenk aan H. M. stelt een soortgelijken stam voor, waarvan de takken een rjjk geslepen kristallen bloemvaas omvatten. De voel draagt tot opschrift: «Aan onze beminde Koningin, hel personeel van hel Loo." H. M. de ko ningin heeft de regenten en regentess00 1 en aan het weeshuis 100 en aan ti Ten 5} uur zijn de commissiën uit des venhage en Utrecht, en van deze gt t O einde de geschenken aan te bieden ben daarna aan het diner ten hove hel reg. rijdende artillerie voor het logemc.it uc Nieuwe Kroon, en die van de harmonie voor den Arend, muziekstukken hadden uitgevoerd, is ten 10} uur een vuurwerk afgestoken aan de nieuwe vaart tegenover de gasfabriek, waarbij cene ontelbare menigte tegenwoordig was. liet slot daarvan was een devies, met de woorden: hulde aan hel koninklijk echtpaar, 1839-1864. Zondag den 19dcn hebben HH. MM. de koning en de koningin, henwens HH. KK. HH. prins Frederik, prins Hendrik en de prinsessen Hendrik en Maria de godsdienstoefening onder het gehoor van ds. A. RoclofTs bijgewoond die lot tekst had gekozen de woorden van Psalm 23: 6a. Uit Enschedé meldt men van 18 Junij het volgende: Sedert eenige jaren woonde op een half uur afstauds van Haaksbergen de oud-pastoor Leus met slechts ééne dienstbode. In den laatsten nacht werd de pastoor door vijf vermomde kerels overrompeld, die zijn geld cischten, waaraan door hem bereidwillig werd voldaan, terwijl hij slechts verzocht, dat Item geen leed zou worden gedaan. Na een bankbillet van 1000 ontvangen Ie hebben, verwijderden de booswichten zich. Daar de maan helder scheen zag de be roofde hen na. Dit werd door hen opgemerkt; zij keerden hierop terug en bragten den ongelukkige met een zwaar werktuig eenige slagen op het hoofd toe, zoodat hij bewusteloos ter aarde stortte, terwijl ook de dienst bode niet verschoond bleef. Weinige uren later was hij een lijk. Men schijnt de ellendelingen reeds op het spoor le zijndrie hunner moeten naar men verzekert, uit Oldenzaal afkomstig en reeds vroeger in handen van den regler geweest zijn. v Te Steenwijkerwold bragt dezer dagen de knecht van een veehouder een span jonge paarden uit den stal naar de weide. Op het naderen van eenige schoolkinderen, die huiswaarts keerden, waaronder zich hel 7-jarig zoontje van den eigenaar der paarden bevond, begonnen deze dieren te dar telen en zich weigerachtig te betoonen om verder te gaan. Het knaapje, hen daartoe willende aansporen, ontving van een der paarden een slag te gen het hoofd, zoodat hel onmiddellijk dood was. Te Leeuwarden zijn twee broeders, goud- en zilversmeden van beroep, gevangen genomen, als vermoedelijk schuldig aan het namaken van de rijks- stempels op gouden en zilveren voorwerpen en het ontduiken van de daar voor verschuldigde regten. De gemeenteraad van Tilburg heeft de voorwaarden aangenomen waarop het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II door de erfgenamen aan de gemeente ten behoeve eener rijks hoogere burgerschool zal worden geschonken, terwijl tevens eene commissie is benoemd om zich naar 's Hage te begeven, ten einde den dank der gemeente te betuigen voor dc bijzon dere gunst in deze aan haar bewezen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1