Per Telegraaf. H. M. Je koningin heeft hij gelegenheid van haren verjaardag verschil lende weldadige inrigtingen met bijdragen begiftigd. De verjaardag van 11. M. de koningin is gisteren op eene luisterrijke wijze in de residentie gevierd. Tegen den middag werd door het garnizoen in de Maliebaan eene parade gehoudenonder bevel van den gencraal-majoor Wilbrenninck. Door de staf-muziek van het reg. grenadiers en jagers wer den in het Lange Voorhout van half drie lot half vijf ure onderscheidene muziekstukken uitgevoerdhetgeen heden nogmaals plaats heeft. In de Maliebaan was als het ware kermis. Tal van broedertjes- en wafelkramen waren aldaar opgerigt, benevens draaimolens, photographie-tentenenz. De illuminatie in het Bosch was zeer smaakvol. In den eencn vijver prijkte cene sierlijk verlichte naald, terwijl in den anderen een prachtig ge- illuminccrde tempel was opgerigt. Bovendien prijkten inde vijvers guirlandes, waarvan het licht in het water een heerlijk effect maakte. Nu en dan werd er op verschillende punten in de vijvers rood, wit en blaauw bcngaalsch vuur onistoken, dat den omtrek inderdaad een betoorerend aanzien gaf. Ook werd er van tijd tot lijd ccnig vuurwerk ontbrand. Daarbij deden zich op onderscheidene plaatsen muziek korpsen hoorenals: dat van het reg. dragonders, dat van het 33slc Pruissische regiment, dat der schutterij en de hoornmiizick van het reg. grenadiers en jagers. Eene ontelbare menigte, zoo van hier als van elders zamengcvloeidwas in het Bosch vercenigd. In de stad zelve waren de lokalen van de departementen van algemeen bestuur fraai met gas of met lampions verlicht. Men hoopt, dat hedenavond liet weder het afsteken van het vuurwerk iu de Maliebaan niet beletten zal. Heden, den 49stcn verjaardag van Waterloo, is weder een schoonc groote bloemkrans op het voetstuk van het standbeeld van Z. M. koning Willem den Tweede op liet Buitenhof alhier neergelegd. BUITENLjVNDSCHE heruiten. ENG li I. A SI K. LONDEN IC Junij. Men verneemt, dal de lory-parlij heeft afgezien van liet doen eener poging om, door middel van de Deensche quaestie, het kabinet te doen vallen. De hoofden dier partij moeten de ondervinding hebben opgedaan, dal een aantal hunner aanhangers niet gezind was hen op dien weg te volgen. De Morn. Herald gelooft niet, dat de conferentie Zaturdag gehouden, maar op nieuw uitgesteld zal worden. Op de niel-officiëlc bijeenkomsten der leden, die dagelijks plaats hebben, is men met de beslechting desgeschils niet verder gevorderd. lie Mom. Post stelt het als genoegzaam zeker dat de vijandelijkheden tusschcn PruisscnOostenrijk en Denemarken eerstdaags weder zullen her vat worden, en zegt dat Engeland thans in de verpligting is genoegen te nemen met de cischen van Duitschland en tot eene mogendheid van den vier den rang af te dalen of aan den oorlog deel te nemen. Een Pruissisch blad zegt, met bel oog daarop, dat onzijdigheid van Frankrijk, wanneer Engeland met Duitschland in oorlog mogt geraken, aan de ontwikkeling van den Franschen zeehandel een onmetelijke vlugt zou geven, het laatste overschot van wantrouwen in het keizerrijk zou uit den weg geruimd en de bandendie Frankrijk met Duitschland verbinden naamver locgehaald zouden worden. Te Penzance is men voornemens een gedenkteckenin den vorm van een liefdadigheidsgesticht, gepaard met een standbeeld, ter eerc van sir Humphry Davy op te rigten; dfc kosten worden op 10000 4 geraamd, waar toe twee aldaar woonachtige dames hebben aangeboden 1000 4 bij te dragen. De teelt van thee in Britsch-Indiüen inzonderheid in het gewest As sam, neemt snel loc. De Assam-Company heeft eene zuivere winst van C4,930 M beschikbaar, en kan een dividend van 25 pCt. aan de aandeelhou ders niikeeren. De Assam thee is alhier gezocht en rijst gestadig in prijs. Bcrigten uit Adelaide, dc hoofdstad der Britsche kolonie Zuid-Australië melden, dat er van daar cene expeditie, naar Clarcncestraatop de noord kust van bel Australische vasteland, bewesten de Golf van Carpentaria, ge stevend was, om in dat nog onbewoonde maar vruchtbare en goed gelegen oord den grondslag te leggen voor eene nederzetting, die, naar men ver wachtte, spoedig landverhuizers uit Europa lot zich zou trekken. FKANHttlJH. PAB IJS16 Junij. Moniteur meldt, dat de regering van Marocco de eischen van den Franschen zaakgelastigde ingewilligd en hem volledige voldoening verleend heeft. Volgens beriglen uil Mexico hebben er weder een aantal ontmoetingen plaats gehad, die gunstig voor de Fransche troepen zijn afgeloopen. Onder anderen heeft de kolonel Dupin bij San Antonio een schitterend voordeel behaald, bij welke gelegenheid dc vijand 200 man verloren heeft en de Franschen slechts 12 man. Juarez zwerft iu het land rond zonder ergens middelen van verdediging te kunnen tot stand brengen. De Moniteur berigt, dal de landing van Circassiërs op de Turksche kust van Klein-Azië blijft aanhouden en dat dc sterfte onder dc landverhui zers voortduurt. Volgens opgave van den Ktissischcn consul te Trebisonde kwam aldaar onder de uitgewekenen dagelijks gemiddeld een 40-tal sterf gevallen voor. Naar men verzekert, zal aan een zeker aantal Circassischc volksstam men vergunning worden gegeven om zich in Algerië te vestigen. PK VISSEN. BERLIJN IC Junij. Naar meu verneemt is liet, herhaalde uitstel! der conferentie daaraan toe te schrijven, dal de Deensche gcvolmagiigdcn verzekerden niet in het geval te zijn van omtrent de verdeeling van Sleesvvijk nadere voorstellen te |i kunnen doen. Door een onzer bladen wordt medegedeeld, dat dc beeldhouwer Entres te Munchen, onder een hoop oude perkamenten, het oorspronkelijk plan waarnaar de Dom te Keulen is gebouwdheeft teruggevonden. Uit Werdahl wordt gemeld, dal van een zeer vermogend ingezeten dier plaats, wegens het niet voldoen der belasting, een kostbaar voorwerp uit zijne woning in het openbaar is verkocht, ten einde de schatkist geene schade te doen lijden. Bedoelde belastingschuldige heeft de verklaring af gelegd, dal hij op dien weg zal voortgaan tot dat de begrooting op wette- lijke wijze is tol stand gekomen. Naar men thans verneemt is het berigt omtrent het besluit der natio nale regering in Polenhoudende verbod van hel koopen van nationale goe deren en dat omtrent hel vernietigen van het dorp Pruszanlka, geheel verzonnen door de redactie van een Poolsch weekbladdat te Leipzig wordt uitgegeven. LONDEN, 17 Junij. Op eene vraag van den heer Griffiths, in het lager huis, of graaf Russell verklaard had dat de regering, zoo de conferentie binnen cenige dagen tot geen besluit kwam, tot krachtige maatregelen zoii overgaan, heeft lord Palmerslon te verstaan gegeven, dat soortgelijke ver klaring niet gedaan noch zulk een besluit genomen is. WEENEN, 18 Junij. De Presse meldt dat Pruissen en Oostenrijk al leen dan in het verlengen der wapenschorsing of in het sluiten van eet wapenstilstand zullen bewilligenwanneer Denemarken toestemt in den al stand van Noord-Slees wijk met de lijn Flensburg-Tondern tot grensscheiding, of althans over deze verdeeling onderhandelt. FLENSBURG, 17 Junij. Dc IVordd. Zeit. meldt uit Tondern het vol gende: Volgens bcrigten van het eiland Sylt is dit reeds sedert eenige dagen door Deensche militairen bezet. Dingsdag avond is een flotille kanon- necrboolen voor Kcilum verschenen; des nachts is de kommandeur llammet met een gedeelte der bemanning geland en omsingelde Keilum. Daarna liel hij zeven patriotten van hun bed lig ten. Zij zijn aan boord van hel stoom schip Lym-Fjord gebragt en naar Kopenhagen gevoerd. De landvoogd ii geschorst wegens verzuim in de uitoefening van zijn ambt en Keitum ii slaat van beleg verklaard." IT A II S- BEKIGTEI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvange: hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Pro vinei Znidholland, van den 20slcn February 11., Provinciaal-Blad N°. 27, houdende om, door liet aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk hel welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijna Majesteils dispositie, van den 16dcn November 1820, N°. 81, door de Districts-Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigdn personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdagden 20slen en 21!ta Junij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de huizender Ingete- tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemeldt circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gclooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Hel fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in liet belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslisscnden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongclukkigen van iedcren strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is',| ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingenveteranen van 40-jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel voornitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebbel weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, lot ondersteuninj van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is geworden, er een fonds beslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleencn, opdat hot fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtij aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen ziendat deze roepstem niet te ver geefs ook tot I.eydens Ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 16 Junij 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gehouden Vcrkooiiing van onroerende goederen in het Heeren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 17 Junij. Notaris J. A. Pryn. Onder Oegstgeesl. Zes partijen Wei- of Hooiland, gelegen in den Marendijksehcn polder, let grootte van 5 bunders, 69 roeden, 13 ellen. Opgehouden. Vier partijen dito, gelegen aan den Marendijk, in den Poelgeester- of Kik kerpolder, Kad. Sect. C. nos. 264, 265, 266, 269 en 728, ter grootte van 6 b., 41 r.30 e. Kooper de lieer G. Willink van Bennebroek. 13350. Eene partij dito, gelegen aan den Leydervveg of lagen Morsehdijk, Kad. Sect. E. nos. 4Ó2 en 403, ter grootte van 3 b., 38 r.70 e. Kooper A. van Egmond Jz. 8040. Eene partij Bouwlandgelegen tusschen den Leyderweg en den Valken- burgerweg, Kad. Sect. li. n°. 114, ter grootte van 1 b.13 r. 60 e. Kooper H. van der Mey. ƒ2410. Eene partij dito, gelegen als voren, Kad. Sect. B. n°. 118, ter grootte van 83 r.70 e. Kooper dc heer M. Snellen, 1770. Eene partij Wei- of Uooilandgelegen in den Voorhofschen of Kamphui- zcr polder, Kad. Sect. B. n°s 361, 367, 368 en 650, ter grootte van 2 b. 71 r, Kooper J. Jz. van Egmond. 5100.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2