LEÏBSCIIE COURANT. 1864» N". 1% WOENSDAG 15 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en 'Afcr W:. i»? Vrijdag uitgegeven, uit Zatwdag avond. Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 12 blad 18) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNKNLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN 14 Junij. Bij de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalcn-generaal zijn uit de gemeente Leyden 719 kiezers opgekomen van de 995 kiesgeregtigden. Te Leyderdorp zijn van de 69 kies- geregligthm 40 en te Zoelerivonde van de 120 kiesgeregtigden 84 opgekomen. Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik werd gisteren alhier door het uitsteken van vlaggen gedacht. In de vergadering van hoofdingelanden van Rijnland zijn op den 13den Junij voor de beide met 1° Augustus aftredende hoogheemraden de navolgende twee drietallen opgemaaktom aan Z. M. den koning te worden toegezonden voor den heer A. Harteve'.t Jz.die verlangd had builen aanmerking te blijven, de heeren hoofdingelanden S. de Clercq Wz., T. P. Viruly en mr. P. L. F. Blusse'; voor den heer J. van der Breggen Fz.de aftredende hoog heemraad J. van der Breggen Fz. en de heeren hoofdingelanden C. U. Baron van.Pallandt en J. van der Breggen Az. Sedert onze laatste opgave is hel munt- en penningkabinet der hooge- school, onder anderen, vermeerderd door de volgende geschenken: Van den heer 11. D. M. Steur, te Maassluis, eenige munten van Rusland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Groot-Britlannië, Neder land, België, Frankrijk, Italië (waaronder een stuk van 5 centesimi, ten jare 1859, door de regering van Toscane, geslagen toen Victor Emanuel nog slechts verkozen koning van Italië was), Spanje (stukken van 8, 4, 2 en 1 maravedis), Gibraltar, Portugal, de Ionische eilanden, Turkye, China, Nederlandsch en Engelsch Indië, Brazilië, Bolivia, Buenos Ayres en de Vetecwigde Staten. Verder een doosje met koperen gestempelde of gegoten muntgewigtjes (waarop afbeeldingen van munten), muntschaaltje, enz. van liet jaar 1635. Zulke doosjes waren vroeger bjj alle wisselaars voorhanden en algemeen in gebruik. Eindelijk een fraai exemplaar van den Brusselschen legpenning des jaars 1698 met het wapenschild van Lockengien; zie van Orden's Handleiding enz. N°. 1417. Van den heer J. N. Slibolt, consul der Nederlanden te Christiania, een Noorweegsch bankbillet van 24 skilling of I speciedaalder, uitgifte van 1840. Tot dus verre bezat het kabinet nog geen Noorweegsch papierengeld, wel een vrij aanzienlijk aantal stukken van Nederland, Frankrijk, Zweden, Rusland, Oostenrijk, Baden, onderscheidene deelen van Italië (b. v. van de Rbmeinsche republiek van 1849 en van Venetië, tijdens de kortstondige onafhankelijkheid van 1848en 1849), van Turkye, van Tunis, Nederlandsch lndië, China, de Staten van N.-Amerikavooral vóór het bekomen harer onafhankelijkheid; uit later lijd van de stad Vicksburg; eindelijk eenige van Suriname en Curacao. Van den heer dr. A. llaupt, directeur van hel koninklijk Naturaliënkabi- nel te Bamberg, door vriendelijke bezorging van den hooglecraar Hoffmann, de clichés in bladlin van zeven zeer zeldzame penningrn, geslagen bij gele genheid der inhuldiging van vroegere vorst-bisschoppen van Wurzburg. De oorspronkelijke stukken zrjn in zilver. Van den heer W. D. van Berckelkassier-boekhouder bij de Nederlandsch- Iudische escompto-maatschappij te Batavia, een billet van rijf en een dito van twee en een halve gulden dier maatschappijin 1861 door haar uitge geven, ten gevolge der intrekking van de liecepissenom het publiek te gerieven en wel omdat bij bet octrooi van de Javasche bank aan deze dergelijke uitgifte beneden de tien gulden verboden is. Deze maatregel vond algemeen bijval en er kwam alzoo een vrij aanzienlijk aantal billelten in wandeling. In 1863 gaf dc Ncd.-Indische regering echter last om met die uitgifte niet verder voort le gaan. De maalschappp gehoorzaamde. Bijgevolg zullen deze billelten langzamerhand geheel en al uit de wandeling geraken en is het Bestuur van het munt- en penningkabinet den heer v. B. zeer dankbaar voor de toezending van zuivere exemplaren van gemelde billelten. Eene volledige verzameling van hel papieren geld der verschillende volken uit alle lijden zal wel steeds tot de pia vota behooren. Van den burggraaf de Seisal, gezant van Portugal bij de hoven van 's Gravenhage en Brusselexemplaren van de hoogst zeldzame proeven der nieuwe bronzen munt van koning Lodevvijk I van dal land, zijnde stukken van XX, van X en van V reis, ten jare 1863 vervaardigd. Deze stukken dragen op de voorzijde bet opschrift Ludovicus 1 Dei gratia rex met de waardebepaling in het middenop de keerzijde een wapenschild en daarboven Ensaio monetario (muntproef). Van mr. W. H. Cost Jordens, lid van de eerste kamer der staten-gene- raal te Deventer, exemplaren van een penning welke de aldaar gevestigde bouwkundige vereeniging in de ijzergieterij van de H1I. Nering Bögel C°. heeft doen vervaardigenter 50jarige gedachtenis van de opheffing van het beleg dier stad op den 26 April 1814; alsmede van een dito penning na mens het Letterlievend Genootschap Demosthenes bij de zelfde gelegenheid door de werklieden van den heer Wilhelm geslagen en gestrooid op en van een wagen, die op den 26 April 1864 deel uitmaakte van den togt die toen plaats had. Aangekocht werden een tiental Romeinsche attreussen (denarii aurci) van de keizers Olho, Vitellius, Vespasianus, Tilus, Domilianus, Trajanus, An toninus Pius, de keizerin Faustina Major en de keizers Probus en Ca- rinns, met zeldzame keerzijden en alzoo van groole waarde; verder de wei nig voorkomende denariussen van Agrippina met Nero Agrippina met Ca ligula, en van Germanicus met Caligula; alsmede een bronzen le grootte tvan M. Anrelius Antoninus Philosophus met: de Germanis en een zeldzame van Faustina minor. Onder dc aangekochte munten bevindt zich verder een groote gouden Ma- rokkaansche van Sherif Abou-Abdallah-Mohammedtot eene fibula of mantel- haak gediend hebbende, blijkens de daaraan gehechte stukjes. Gemelde Sherif regeerde van 957—964 der Hedsjra (1550—1556). De munt werd bij Groningen opgegraven. Een dergelijk gouden stuk, mede tot fibula ge diend hebbende, van des Sherifs opvolger, in ons Christelijk jaar 1556, in Marokko geslagen, voor eenige jaren te Wirdum in Groningen gevonden en zich mede in het kabinet bevindende, doet ons vermoeden dat deze mun ten indertijd door Spaansche krijgslieden in Marokko buit gemaakt en tot sieraden aan hunne kleeding gehecht waren geworden. Van deze krijgs lieden zullen er nu later tijdens den tachtigjarigen oorlog in de provincie (Groningen gesneuveld en deze twee munten alzoo daar in den grond geraakt zijn. - Dc verzameling portretten werd weder door eenige geschenken vermeerderd. Volgens landbouwers laat het zich aanzien, dat de hooibouw beneden het middelmatige zal blijven, vermits de langdurige koude, het gras in den wasdom veel heeft teruggehouden. Tot heden z(jn er zelfs landbouwers, die over geen hooiland nog kunnen beschikkendaar gebrek aan voeder hen genoopt had hun vee te zenden waar eenig gras voorhanden was. Men meldt ons uit Boskoop: Zaturdag jl. zijn van hier de eerste aard beziën per scheepsgelegenheid naar 's Gravenhage verzonden. Er zal dit jaar van deze vrucht niet veel le wachten zijngelijk voor eenigen lijd reeds gemeld is. Door den langdurig scherpen wind en de koude hebben de gewassen in de enterijdie, zullen zij doorgroeijenwarmte behoeven, tot nog toe veel vertraging in den groei ondervonden. Naar men verneemt zijn een paar ingezetenen des rijks voornemens aan Z. M. den koning ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk een prach- tigen vergulden stoel, met toepasselijke zinnebeelden versierd, aan te bieden, welke stoel vervaardigd wordt door de spiegel-fabrickauten M. A. Sanders en C". te Arnhem. Door de heeren mr. J. P. Amersfoordt, Z. W. M. van de Poll, S. de Clercq Wz., A. van Leiïnép en P. Keer Jr. is concessie aangevraagd voor hel aanleggen van spoorwegen door de Haarlemmermeer en omstreken. Uit hel daarbij gevoegde ontwerp blijkt, dal het doel is: a. om Amsterdam langs den koristen weg le verbinden met 's Gravenhage eii langs een aan merkelijk verkorten weg met Rotterdam; b. door de nieuwe lijnen Amster dam, Leyden, Gouda en Utrecht met een dertigtal dorpen onderling te ver binden, en c. het landbouwende Rijnland en het Sticht in onmiddelijke gemeenschap le stellen met de groote plaatsen van aan- en afvoer en met de Noordzee. Ter bereiking van dat doel zouden de volgende lijnen worden aangelegd: a. van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Leyden met een zijtak naar Gouda; b. van Zandvoort door de Haarlemmermeer naar Breukelen. Door de lijn a wordt de afstand tusschen Amsterdam en 's Gra venhage met 9 mijlen verkort. De afstand tusschen Amsterdam over Gouda naar Rotterdam wordt daardoor, in vergelijking met den afstand tusschen genoemde eiudplaalsen langs den Hollandschen spoorweg, 16 mijlen, en langs den Rijnspoorweg 19 mijlen minder, dat op den tegenwnordigen afstand van gemiddeld 86 mijlen een verschil van 1/5 bedraagt. De tijd, waarin men over de nieuw geprojecteerde wegen van Amsterdam naar Rotterdam zal kunnen rijden, bedraagt ongeveer Ij uur en van Amsterdan naar 's Gra venhage ruim 1 uur. Hbl Naar wij vernemen, is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsch zen deling-genootschap van ds. J. C. Zaalberg Pz.theol. doet. en pred. te 's Gravenhage, berigt ontvangen, dat bij van het houden der opwekkende rede in de algemeene vergadering van dit jaar afziet. In zijne plaats zal nu hoogst waarschijnlijk optreden ds. 11. L. Oortpred. te 'sGravenhage. (ff. C.) Te Utrecht is lot predikant bij de ned. Iierv. gemeente beroepen d9. H. C. G. Schjjvliet, pred. te Hilversum.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1