BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leijdsche Courant van Maandag J3 Junij J&64-, /V». 7ó. BMTKiMLANDSCÜE BËRIRTEA. FRAAkKI.! k. s i De Herkiezing van Mr. R. J. Graai' Scliinimelpenninck. Leiden, 10 Junij 1864. K Woensdag 11. heeft over een gedeelte van Gelderland en Noordbrabant een hevig onweder gewoed. Te Nijmegen is de bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen, zonder evenwel schade te veroorzaken. Te Ooslerhont is eene hoerenhofstede en eene schuur afgebrand. Onder Raalte sloeg de bliksem in een huis, sloeg een schilderij van den wand, wierp een uian op den vloer en kwetste eene vrouw aan de hand. Te Venlo zijn sedert eetiigc dagen valsche coupons Ned. schuld 2i pCl. van het huis Ch. Öortoian en Zoon, en verschenen den 6den Jannarij 11., in omloop, welke duidelijk te herkennen zijn aan het slechte papier, den slech ten drttk in het gebrek aan watermerk. Ten gevolge van het ingesteld onderzoek zijn twee personen te Dusseldorp aangehouden, met name de weduwe van Ludwig Wego en haren zoon, als vermoedelijk schuldig aan de verspreiding dier valsche coupons. Ook te Deventer is een valsche coupon van een certificaat 2i pet. nat. schuld ad 400 ontdekt, aan hel hoofd gemerkt n°. 62, aan den voet n°. 98 met onderteekening Chr. üortman en zoon. 's GRAVEND AGE, 10 Junij. Door L. SI. is geagreëerd de door het kapittel der Duitsche Orde Ralye van Utrecht gedane keuze van den commandeur C. A. F. graaf Bentinck tot coadjutor der Orde. De heer J. C. Schagen van Zoelen, pred. te Asch, is benoemd tot predikant bij de prot. gemeente in Nederl. lndië. Z. SI. de koning is op het Loo aangekomen. H. SI. de koningin-moeder is, vergezeld door Z. K. 11. prins Hendrik, naar Soestdijk vertrokken. Onder voorzitting van den militairen hoofd-intendant II. Ifardenberg, zullen alhier in de maand October a. s. de vereischte examina plaats heb ben van onderofficierendingende naar den rang van 2de luitenant kwartier meester, alsmede van 2de luitenant-administrateur van kleeding en wapening. In de Slaliebaan worden aanstalten gemaakt lot het afsteken van een prachtig vuurwerk op Zaturdag avond, den I8den dezer, bij gelegenheid der viering van het zilveren feest van UH. MM. den koning en de koningin. Dezer dagen is openbaar gemaakt het verslag der jury, belast met de taak, om een oordeel uit te brengen over de 28 ingezondene ontwerpen voor bet nationaal monument, ter gedachtenis aan de gebeurtenissen van November 1813. Deze jury, bestaande uit de hecren J. A. van der Ven, voorzitter, W. J. Hofdijk, secretaris, C. Outshoorn, Jozef lsraëls en H. Camp heeft aan de commissie van beoordeeling uil de hoofdcommissie de be krooning voorgesteld van: n°. 21, gekenmerkt N. O., n.et den eersten (ad ƒ1000), en n0. 23 gekenmerkt Èbenhaezer", met den tweeden prijs (ad ƒ500), 'terwijl zij aan de ontwerpen n». 2, gekenmerkt »Voor wie deez' Eerzuil", n°. 6, gekenmerkt »Hexacone", en n°. 26, gekeumerkt «Ne derland hersteld" eene eervolle melding wenscht te zien toegekend. De commissie van beoordeeling, zich met deze opinie vereenigende, heeft dezer dagen aan de hoofdcommissie in dien geest een voorstel gedaan, en zijn dientengevolge de afgevaardigden der plaatselijke commissiën opgeroepen lot eene vergadering, die op Donderdag 30 dezer in Diligenlia alhier zal wor den gehoudeu. EWtiKLAS K LONDEN 9 Junij. lil liet hoogerhuis heeft graaf Russell, op eene interpellatie van lord Shaftesbury, verklaard, dal de conferentie eené verlenging van de wapen schorsing met 14 dagen aangenomen heeft. De Deensche gevolmagtigden waren de eersten die haar aangenomen hebben. De Duitsche hebben die aanvankelijk verworpenmaar later er zich mede vereenigd. In de beide huizen van het parlement is eene kon. boodschap inge komen, waarbij voorgesteld wordt om aan den heer Rowland Hill, den invoerder van hel penuy-portstelseleene nationale belooning van 20000 toe te kennen. Dit voorstel is met bijval ontvangen. De Times, sprekende over de aanvallen in het lagerhuis tegen de re gering gerigt, omtrent hare houding in de Deensche aangelegenheden, erkent dat het ministerie zijne vroegere staatkunde verzaakt en eene ver kleining van het Deensche grondgebied bewilligd, ja voorgesteld heeft, maar zegt levens dal hel bij de tegenwoordige gesteldheid der politieke aangele genheden van Europa, en bij den klaarblijkelijken afkeer der Engelsche natie van noodelooze oorlogen, voor geen Engelse!) ministerie hoegenaamd mogelijk zou zijn geweest Denemarkens integriteit te handhaven. Dat En geland door zijne houding in de Deensche zaak zijnen goeden naam heeft geschaad en in de schatting der wereld is gedaald wil het blad wel toegeven. Op den South Western Railway heeft eene botsing van twee treinen plaats gehad. Een buitengewoon lange trein, van de wedrennen van Ascotl kooiende en opgevuld met reizigers, stootte bij het slation Egham tegen een anderen trein in dezelfde rigting, doch op het oogenblik dat deze zich pas in beweging had gesteld. 5 personen zijn gedood en ruim 20 gekwetst, terwijl twee waggons verbrijzeld werden. Te Portsmouth heeft dezer dagen bij de verkiezing van een parlements lid een ergerlijk tooneel plaats gegrepen. De drift der vvederzijdsche par tijen ontzag geene middelen om haren candidaat te doen zegevieren; men verbrijzelde stoelen en tafels en sloeg met de brokken zoo lustig in het rond, dat president en candidate!) zich uil de voeten maakten en strijdende liberalen en conservatieven aan hun lol overlieten. In berigten uit New-York van 28 Mei wordt nog gemeld dal, terwijl de generaal Gram zich met zijn leger eenen weg naar Richmond trachtte te banen, de naaste omtrek van Washington van troepen was ontbloot en de voorposten rondom die stad waren ingetrokken, eene guerillabende van de zuidelijken onder het bevel van den generaal Mosby daarvan gebruik heeft gemaakt om eenen strooptogt tot nabij Washington te ondernemen en er de bruggen en blokhuizen te vernielen. PARIJS. 9 Junij. In Algerië moet de staat van zaken niet geruststellend zijn, want het zenden van troepen derwaarts houdt steeds aan, Thans zijn reeds 15000 man derwaarts gezonden. De berigten uit Tunis blijven ongunstig. De opstandelingen sporen in hunne liederen de Mahomedanen aan om de ongeloovigen te vermoorden. Tot dusverre heeft men echter de vreemdelingen ongedeerd gelaten. Het stoffelijk overschot van den maarschalk Pélissier is heden in de kerk van het hotel der Invaliden bijgezet. Omtrent de lereglstelling van dr. La Pommerais verneemt men dat, toen men Item 's morgens ten 5 ure kwam halen, om hem naar het scha- vot te brengenmen hem slapende vond. Men maakte hem wakker en toen eerst vernam hij, dat zijn verzoek om gratie verworpen was en hjj zich ter dood moest bereiden. Hij sprak geen woord meer; alleen verzocht hij den aalmoezenier een lok van zijn haar aan zijne vrouw ter hgnd te stellen. Hij beklom de trappen van hel schavot met vasten tred, maar scheen toen onder de handen van de knechts des scherpreglers in een tc zakken. De jockey, die bij de wedrennen het paard Vermont bereed, dat den eersten prijs gewonnen heefthad bij verschillende weddenschappen reeds eene som van nagenoeg 18000 fr. gewonnenthans heeft hij van den eigenaar van het paard 50,000 fr. ten geschenke gekregen. De Moniteur bevat het bcrigt uit Moskou, dat de gevangenissen al daar opgevuld zijn met Polen, die van daar naar Siberië gebragl worden. Gemiddeld beslaat een convooi dier gevangenen op hun doortogt naar Mos kon uit 300 personen. Het blad voegt er bijdat men er vele jongelieden van 17 en 18 jaren, en zelfs kinderen van 12 a 13 jaren onder vindt. Uit Konstaiitinopel meldt men, dat vorst Couza aldaar is aangekomen en door de secretarissen der legatiën van Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Pruisscn en Italië verwelkomd is. a o s v a ar r s.p k. Te Weenen had dezer dagen een treurig voorval plaats. Eene jeugdige vrouw bevond zich voor den schoorsteen, waar zij bezig was het middag maal gereed te maken, toen zij door een bliksemstraal, welke door de schoorsteen in hare woning drongeensklaps werd gedood. Men meldt uit Petersburgdat de heer Sidoroflte Tobolsk gevestigd als handelaar, het plan heeft opgevat om eene universiteit in gemelde stad te doen stichten. Ilij heeft tot dat einde geschonken eene som van 120,000 zilv. roebels en 22 verschillende goudwasscherijen. Bovendien bestaat er nog een oud fonds, in 1803 door den staatsraad Demidoff tyt datzelfde doel gegeven en thans tot 75,000 zilv. r. gestegen. INGEZONDEN. Slot. Hebben wij bij het naanwkeurig nagaan der handelingen van den heer Schimmelpenninckals onzen volksvertegenwoordiger in de kamer, bevon den dat hij allezins verdient te worden herkozen, nog vele andere redenen pleiten daarvoor. Om zijne verpligtingendie wij hem door onze vroegere keuze hebben opgelegd, des te getrouwer te kunnen nakomen, heeft hij zijne woonplaats van Amsterdam naar 'sGravenhage overgebragl. Hij bezit daarenboven gcene andere betrekking, die hem in die pügtsvervulling op eenigerlei wijze belemmert, en hij kan zich, zoo als dit behoort, geheel aan zijne roeping toewijden, zonder eene andere daardoor half te moeten waarnemen. Doch er is meer. De heer Schimmelpenninck is, wat zoo weinige volks vertegenwoordigers zijnook een praktisch manhij kent en waardeert de nationale nijverheid in al hare groote en kleine afdeeliugen waarmede's lands eer en bloei zoo naauw verbonden zijn. En geen wonder: hij heeft zelf een zeer uitgestrekt landbedrijf, uitgebreide landontginningen, eene bloeijende steenfabriek. Dat alles heeft hem de prakiische kennis verstrekt, die een volksvertegenwoordiger bezitten moet, om landbouw, fabriekwezen, de nij- verheidsbedrijven en den handel te kunnen bevorderen, en tegen schadelijke en belemmerende maatregelen te verdedigen. Om echter in geene herhalingen te vervallen, zullen wij hier niets meer bijvoegen; te meer daar verschillende onafhankelijke dagbladen Schimmel penninck op zoo uitstekende wijze reeds aanbevolen hebben. Alleenlijk willen wij ten slotte wijzen op de aanprijzing van onzen Schim melpenninck voorkomende in het n°. van 5 Junij van den Nederlandschen Industrieelwaarin aangaande onzen hoog gewaardeerden volksvertegen woordiger het volgende wordt gezegd De eerste (mr. R. J. graaf Schimmelpenninck) heeft sedert jaren de be langen van de nijverheid, waar hij dit kon, bij uitnemendheid voorgestaan. De Leydschc industrie had in hem een even waardig als warm verdediger. Indien vele mannen, die een adellijken titel en een historische» naam bezit ten, dien zoo droegen als de heer Schimmelpenninck; indien vele meesters in de regten blijken hadden gegeven van zóóveel praktische kennis en door- zigt, wij zouden waarlijk geene andere, geene betere vertegenwoordigers wenschen. Met nadruk alzoo sporen wij de kiezers in het district Leyden en speciaal onze vrienden aldaar aau: herkiest allen mr. R. J. graaf Schim melpenninck." KIEZELS! Twee candidaten zijn u hier voor het lidmaatschap in de Tweede Kamer aanbevolen; op wien zult gij uwe stem uitbrengen? Van de drie alhier beslaande kiesvereeuigingen is er eene, Nederland en Oranjedie, geheel in tegenspraak met onze Grondwet, vordert, dat «bij «het bepalen der keuze van de kiezers inzonderheid de aandacht moet ge vestigd worden op" bepaalde geloofsbelijdenissen in het godsdienstige. De andere kiesvereeniging Vaderland en Oranjeheeft, zoover ik weel, hare beginselen niet openlijk bekend gemaakt maar, daar zij denzelfden candidaat aanbeveelt, die reeds door de eerstgenoemde vereeniging openlijk was aanbevolenmoeten wij aannemen dat zij thans zich aan de beginselen van Nederland en Oranje heeft aangesloten, en in beider candidaat, den heer Schimmelpenninckde vereischten erkent en huldigtdie aan het ou- grondweitig beginsel van Nederland en Oranje beantwoorden. De derde kiesvereeniging, Grondwet en Koning, stelt in haar programma dal zij «de volledige en eerlijke uitvoering der Grondwet wil, daartoe eene «krachtige regering verlangt, en de regten en vrijheden gehandhaafd enont- «wikkeld wenscht, welke de Grondwet aan alle ingezetenen, zonder onder- scheid van geboorte of godsdienstige gezindte, waarborgt." Die kiesvereeniging stelde met algemeene stemmen tot haren candidaat, onzen geachten burgemeester, lid van de provinciale staten, mr. Tieboel Siegenbeek. Wien zullen wij kiezen? Mij dunkt, zoo wij de beginselen wegen, die de drie kiesvereenigingeu verkondigen of toepassen, kan het antwoord niet twijfelachtig zijn, maar dan spoeden wij ons Dingsdag naar de stembus en brengen onze stem uit op onzen burgemeester mr. I). Tieboel Siegenbeek. Welke titels kan de vier jaren geleden door ons kiesdistrict afgevaardigde graaf Schimmelpenninck doen gelden, die zijne herkiezing zouden wetti gen? Doet uzelven eens in gemoede die vraag, kiezers, en tien tegen ée'n dat gij uzelven geen voldoend antwoord zult kunnen geven. Wanneer toch heeft graaf Schimmelpenninck ooit iets wezenlijks bijgedragen ter bevorde ring van 's volks zedelijken of stoffelijken bloei? Wanneer is zijne rol in de tweede kamer eene andere geweest dan die eener stelselmatige oppositie? Doch gij geeft hem misschien uwe stem daórom, omdat hij beter dan ie mand anders uwe staalkundige overtuiging teruggeeft, liet zij zoo, doch dan is liet niet duidelijk, waarom gij niet liever naar een man van meer gezag en meer invloed uitzietvan wien gjj in het belang uwer rigting

Leydse Courant | 1864 | | pagina 5