LEI'IIS CUE CO ERA AT. WOENSDAG 8 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel }(tars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. DIMEHLAMJSCIIE BERIGTEN. LEY DEN 7 Jiinij. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 116 kinderen, a|s: 61 zoons en 55 dochters. Overleden 96 personen, als: 9 mannen, 28 vrouwen, 39 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangege ven 6. Voltrokken 42 huwelijken. Ingevolge herderlijk schrijven van den bisschop van Haarlem is be- j kend gemaakt, dat er eene derde parochie in de gemeente Haarlemmermeer is opgerigt. De geloovigcn des bisdoms zijn uitgenoodigd hunne vrijwillige bijdragen af te slaan voor den opbouw der lol deze parochie henoodigde kerk 'en pastorij De kerk zal onder de bijzondere bescherming worden gesteld van O. L. V. Onbevl. Ontvangenis. Men meldt ons uit de Veenen, dal hel gure weder en de nachtvorsten van den laatsten tijd groole schade hebben gedaan aan de uitgeplante kom kommers en augurken, terwijl bet vooruitzigt beslaat, als bestendiger warmte niet spoedig het schrale weder vervangt, dat de teelt van die lec- dere gewassen dit jaar slechte uitkomst zal geven. In den omtrek van j Aalsmeer is voor 8 dagen minstens een 20000 tal van genoemde planten ge-' heel verloren 'gegaan. Te Voorschoten heeft jhr. N. J. Steengracht van Duivenvoorde zijn ont- slag genomen als lid van den gemeenteraad, zoodat er de verkiezing van een"nieuw lid zal plaats hebben, die bepaald is op Üingsdag 14 Junij. In de maand April zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 143,303 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ116,103.59. De opbrengst van het goederen-vervoer was 2l,642.55j. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ131,629. het vervoer van goederen ƒ50,190, en het vervoer van reizigers'en goederen door direkl verkeer met Duitschland68,064 opgebragt. Naar aanleiding van het medegedeelde bcrigt, nopens het zenden van "eldeu naar llongaryckar. worden gemelddat door den heer m1'. Groen van Prinsierer, op uitnoodiging van den heer L. de Trarney, superintendent der geref. kerken, ten gevolge vooral ook van de oproeping aan zjjne vrien den in den Heraut, ƒ6000 aan dien heer zijn gezonden, waarvan 4000 reeds in hel begin van Januarij op het tooneel der ellende zijn aange komen. (H. C.) Gisteren avond omstreeks 10 ure is te Delft op de Vest bij de Water- B slootscbe poort brand ontstaan in de werkplaats van eene meubelfabriek. B Spoedig waren de brandspuiten toegesneld om het dreigend gevaar af te g wenden, dat na verloop van een uur gelukt was, en waardoor de brand zich alleenlijk tot die werkplaats bepaald heeft. Door de arrond.-regtbank te Hoorn is zekere A. S., te Kokhuizen woonachtig, schuldig verklaard aan mishandelingen op hare twee aange huwde kinderen gepleegd en veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Te Elspect is een persoon gevangen genomen als vermoedelijk schuldig aan liet plaatsen van een lont in hel rieten dak van het aldaar in de vorige week afgebrande buis. Eergisteren is liet gedeelte van den centraal spoorweg tusschen Hal tem en Zwolle feestelijk geopend. Door hel gemeente-bestuur van Zwolle werd aan verschillende autoriteiten een diner aangeboden, terwijl er allerlei volks spelen en publieke vermakelijkheden plaats hadden. Des avonds had eene fraaije illuminatie plaats en werd een vuurwerk afgestoken. Het feest werd opgeluisterd door de muziek van hel reg. grenadiers en jagers. Te 's Herlogenbosch heeft Zondag avond een hevige twist plaats gehad tusschen eer.ige militairen, cavaleristen en infanteristenwaarbij van weers- I zijden de sabels werden gebruikt. Eene patrouille, met geladen geweren I gewapend, maakte een einde aan den strijd. Vijf soldaten zijn gewond ge- I raakt, een zelfs zoo dat men voor zijn leven vreest. Te Breda zijn valsche stukken van 25 c.met hel jaartal 1844, in omloop gebragl; men moet die echter zeer goed van de echte kunnen on derscheiden, daar zij ruw bewerkt en dof van kleur en klank zijn. Men meldt aan de Middelb. C.dat de commissie voor de oprigling van het nationale monument te 's Graveuhage ter herinnering aan de herstel ling van Nederlands onafhankelijkheid in 1813, hare keuze bepaald heeft op hel prijsontwerpdat door de jury van beoordeeling het sterkst is aan- j bevolen, doch dat zij hel zoodanig zal doen wijzigen, dat het monument te gelijkertijd eene fontein of watersprong worde. Eerst over ruim 14 da gen zal officiële mededecling van dit besluit worden gedaan. Naar men uit de gemeente Hulsberg (Limburg) meldt, heeft aldaar op den 3d™ dezer een moordaanslag plaats gehad. Een jong man van dal dorp dong naar de hand van een meisje, dat echter zijne herhaalde aan zoeken afsloeg. Eenige maanden geleden werd hij verdacht van het huis der ouders van het meisje in brand gesloken te hebben, zoodat hij dan ook voor liet prov. geregtshof teregl stond, doch bij gemis van bewijzen werd vrijgesproken. Thans sloeg zijne verbittering tot zulk eene woede over, dat hij het meisje overviel, ter aarde wierp en den hals trachtte af te snijden; loen dit niet gelukte, trok hij een pistool en loste dit op de keel van zijn slagtoffer, hetwelk daardoor gevaarlijk werd gewond; zij had echter nog zoo veel kracht, dat zij naar hare woning kon kruipen, en daar het ge beurde mededcclen. Wal den moordenaar betreft, deze schijnt zich onmid dellijk na hel bedrijven zijner misdaad op de vlugt te hebben begeven. 's GRAVENHAGE, 7 Junij. Z. M. heeft aan jhr. mr. C. Backer, commissaris des konings in de provincie Overijssel, vergunning te verlcenen lot het dragen der versierselen van kommandeur lstc kl. van de Guelphcn-ordehem door den koning van Hannover geschonken. Tot notaris te Balk is benoemd de heer L. H. Potma, cand.-notaris te Workum. Z. M. heeft goedgevonden: te benoemen bij het reg. veld-artillerie tol majoor den kapitein l»rc kl. jhr. A. C. J. ridder van Rappard, van het reg. rijdende artillerie; bij het lstc reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3de kl. den lstcn luit. W. C. Hojel, van den staf van hel wapen; bij het reg. rijdende artillerie, lot lslcn luit. den 2dcn luit. W. II. Bierman, van het corps; op bet daartoe door hem gedaan verzoek, op non-activiteit te stellen den majoor A. F. M. d'IIamecourtvan het reg. veld-artillerie; en de 2de luilt.-kwartiermeesters J. W. J. van Deventer, van het lste reg. dragon ders, en C. R. W. J. Menthen, van het lstc reg. infanterie, in hunnen rang en ancienneteil over te plaatsen bij de militaire administratie van het leger in Oosl-Indië. Aan den kapitein jhr. H. P. C. G. van der Hoeven van het 6de reg. infanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Tot adjudant bij het 3de bat. 4de reg. inf. te Gouda is benoemd de lste luitenant P. L. 11. M. B. 1). Kraal, van genoemd corps. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlcenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemeenc stemmen aangenomen de ontwerpen tol vaststelling van uilgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1864; lol vaststelling van dergelijke uitgaven voor het dep. van oorlog; tot wijziging van hoofdst. VI der slaatsbesrooliiig 1863 (marine); en tol naturalisatie van onderscheidene personen. Heden zal de kamer een aantal wets-ontwerpen behandelen, waaronder die tot amortisatie van schuld en tot aanvulling der tegemoet koming aan de slaven eigenaren op S'. Martin. Woensdag zullen behandeld worden de wetsontwerpen tot vaststelling van hoofdstuk 111 der slaatsbe- grooting voor 1864, tot regeling van het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, en tot nadere bekrachtiging van een artikel der con cessie voor hel kanaal door Holland. In de heden gehouden zitting heeft de kamer de aan de orde gestelde wets-ontwerpen aangenomen en voorts de begrooling voor huishoudelijke aangelegenheden voor 1865 in comité-generaal vastgesteld. Sedert eenige dagen worden er in hel Bosch toebereidselen gemaakt tot de viering van den verjaardag van H. M. de koningin op 17 dezer. Even als in vorige jaren belooft de illuminatie zeer luisterrijk te zullen zijn. BÜTTËNLANDSCHT BERIGTEN. EWflSELAS SS. LONDEN 5 Junij. De Times berigtdat de gevolmagtigden der onzijdige mogendheden in de aanslaande zitting der conferentie een nieuw voorstel zullen doen, dat zoowat hel midden houdt tusschen hetgeen Duitschland heeft gevorderd en Denemarken bereid is toe te staan, welk voorstel zij hopen door Duitsch land en Denemarken aangenomen te zien. In het lagerhuis is, naar aanleiding cener interpellatie, door de rege ring medegedeeld dat de consul van Enseland in Abyssinië benevens eenige Anglicaansclie zeiideliiigpredikers door Theodorus, den vorst van dat land, gevangen gezet zijn, en dal de regering omziet naar middelen om hunne invrijheidstelling te bewerken, doch aarzelt gelastigden derwaarts te zenden, uil vrees dat deze insgelijks gevangen gezet zouden wórden. In de maand Mei jl. zijn 18.302 landverhuizers van Liverpool naar verschillende oorden der wereld vertrokken, waarvan hel mcerendeel naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Uit New-York meldt men van 26 Mei, dat Grant eene voorwaarlsche beweging heeft gemaaktmet hel doel om Lee te noodzaken Spottsylvauia te ontruimen. Dit heeft tot verscheidene kleine gevechten, maar niet tot een algemeenen veldslag geleid. Lee trok terug en nam daarna eene sterke stelling in tusschen het noorden en zuiden der St. Anne-rivier. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Junij. De Moniteur berigt, dat in Algerië dat gedeelte der stammen van den Djebel-Amur, hetwelk zich aan den generaal Jussuf heeft moeten onderwer pen alleen door de mensclilievendheid der Fransche officieren was gespaard gebleven, hl Oran hebben de opstandelingen eene nieuwe nederlaag gele den. De Fransche troepen rukken van alle kanten tegen de voorname mid delpunten van den opstand op, en de vijand zal weldra met kracht worden aangetast. Volgens berigten uit Tunis, wordt de toestand aldaar nog moeijelijker. De opstand heeft zich thans uitgebreid tot voor de poorten der hoofdstad. De bey volhardt nog steeds in eene weifelende houding, terwijl de Arabische bevolking strenger wordt in hare eischcn. Zoo wil men nu dal ieder die zijn aandeel in de buitengewone belastingen heeft betaald, daarvan terug gave zal genieten. De gouverneur van Kerouan is gedood en zijne eigen dommen zijn verwoest. Van hier wordt aan de Ind. Beige gemeld, dat onze regering eene uitmuntend gelegen strook gronds nabij Shanghai' van den keizer van China

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1