LEÏDSCHE COURANT. MAANDAG 6 JUNIJ. De Courant wordt MaandagVFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLASDSCHE BERIGTEN. LEVDEN 4 Junij. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigling Rliijri- rigl bedroeg in de afgcloopen maand Mei 1973. liet getal der in bet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot J25 personen. Met de zeevisscherjj te Katwijk gaat hel tegenwoordig veel minder dan voor eenigen tijd. Vooral sedert ongeveer 14 dagen is de wind ongunstig geworden voor de schuiten om uit te zeilen of geregeld met de vangst te rug te keeren. Men meldt ons uit Zevenhuizen, dd. 2 JunijHeden ontstond brand in de boerderij van Ammerlaan albier; het huis en een schuurtje waren in den tijd van een uur tot den grond loe afgebrand. Van den inboedel is niet het allerminste kunnen gered worden. Volgens loopende geruchten zou van Ammerlaans bezittingen niets geassureerd zijn; van zijn inboedel meent men dit stellig le welen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst der derde klasse bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maandag den 20s,en dezer maand, te 's Gravenhage. Hel Tijdschriftuitgegeven door de Nederl. maatschappij ter bevorde ring van nijverheid, deelt mede het programma voor de tentoonstelling van wis- en natuurkundige werktuigen, te houden te Leyden in 1865. Hetzelfde Tijdschrift behelst eene mededeeling aangaande de kweeking van den wilden zijdeworm in Japan, door Kitasawa Sihoo, uit het Japansch vertaald door prof. J. Hoffmann. De heer dr. F. Junghuhn, inspecteur der natuurkundige commissie in Nederl. Indië, is den 24sten April II. overleden. De wetenschap verliest in liern een barer ijverigste beoefenaars. Naar men verneemt zijn door den koning van Hanover benoemd lot ridders der Guelphen-Orde: de heeren F. van Heukelom, buitengewoon lid van den raad van state, president van de kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdampresident-commissaris van de spoorweg-maatschappij Almelo Salzbergen, en A. Kistel te Almelo, ingenieur-directeur derzelfde maatschappij. Als een blijk van eene schier ongeloofelijke onverdraagzaamheid in 1864, wordt aan hel IF. v. lsr. uil Pesth medegedeeld, dat de stedelijke regering van Kaposvar (Hongarye) een verzoek heeft gerigt aan het comi- taats-geregthoudende, dat het den geneesheeren van de Israëlitische belij denis moge verboden worden bij bet vaccineren van katholieke kinderen gebruik te maken van pokslof van Israëlitische kinderen afkomstig. Te Amsterdam beeft men bet plan gevormd om het kabinet van genees- en natuurkundige voorwerpen van de hoogleeraren G. en W. Vrolik, uit ongeveer 5000 nommers beslaande, aan te koopenten einde bel voor Am sterdam en het geneeskundig onderwijs aldaar te behouden. Door eenigc belangstellende personen is reeds f 4000 bijeengebragten deze hebbeo een beroep gedaan op hunne stadgenooten om hen in hunne pogingen door milde bijdragen te ondersteunen. De brug van den centraal-spoorweg over den IJssel is dezer dagen beproefd; de uitslag was allergunstigst, zoodat de dienst tusschen Hallem en Zwolle op den 6den dezer zal acopend worden. Men verneemt, dat op 14 Junij aanst. voor het prov. gcregtshof in Overijssel zal dienen de zaak van j. S. Jz.ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande reglen le Gramsbergen thans in hechtenis te Zwolle beschuldigd van verduistering van gelden, lot een bedrag van ƒ2091 33, bij den beklaagde in diens qualiteil van rijks ontvanger ontvangen ter bewaring en verantwoording. Uit Middelburg meldt men, dat voor de aldaar eerstdaags te houden tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten enz. ongeveer 50 brandspuiten van allerlei soort en constructie zijn ingeschreven. Behalve Nederlandsche zullen ook Engelschc en Belgische labriekanien mededingen, de eersten met twee stoombrandspuiten. 's GRAVENHAGE, 4 Junij. Z. M. heeft aan den heer dr. N. W. P. Rauwenhoff, le Rotterdam, vergunning verleend lol het dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door den koning der Delgen geschonken. Door Z. M. zijn tot lid van het collegie voor de zeevisscherijen herbe noemd de hh. J. de Koningh Cz. le Enkbuizen en H. A. IJsselstcyn Jr. te Zierikzee, en benoemd jhr. H. M. van Weede le Njjkerk. Tot notaris te Groningen is benoemd jhr. mr. R. A. Quintus, thans regter in de arrond.-regtbauk aldaar, uit welke betrekking hij eervol is ont slagen. Tot directeur van hel postkantoor te Roozendaal is benoemd de heer G. M. Geysenthans in die betrekking te Willemstad, en lol directeur van bet postkantoor te Willemstad de heer D. L. Bakker, geagreëerd klerk op dat kantoor. De eerste kamer, eergisteren bijeengekomen, kon toen, bij de afwe zigheid van 19 leden, niet beraadslagen. In de zitting van gisteren had de trekking der afdeelingcn plaats en zijn de ingekomen wets-ontwerpen naar de afdeelingen verzonden. De kamer heeft heden verschillende wels-ontwerpen in hare afdeelingcn onderzocht. Zij zal heden middag ten drie tire eene zitting houden. Eergisteren overleed alhier de lieer jbr. C. D. P. Singcndonek, gep. luit,-generaal der artillerie en buitengewoon adjudant des konings. BUITENLANDSCHE BE1UGTEN. ENGELAA 1», LONDEN, 2 Junij. De conferentie heeft zich in hare zitting van lieden tot aanst. Maan dag verdaagd De Duilsche gcvolmagtigdeu vorderen niet alleen de distric ten van Slecswijk met gemengde bevolking, maar ook een gedeelte van bel zuiver Deensche district. De Deensche gevolmagtigden hebben verklaard de conferentie eer te zullen verlaten dan dien eisch toe te geven. De wapen stilstand is nog niet verlengd. Naar men uit Kopenhagen meldt is de majoor Kauffmann van de artil lerie op last der regering herwaarts vertrokken, oin de Deensche gevolmag tigden bij te staan bij de behandeling van militaire quaestiënwelke bij de conferentie geopperd mogten worden. De vereeniging der Ionische eilanden met Griekenland heeft op 1 Junij plaats gehad. De Grieksehe troepen zijn op dien dag te Corfu ontscheept en de Grieksehe vlag van de forten geheschen. De fabriek van lucifers van de heeren llyam en C°. in Wilsonslrcet, een gebouw van 5 verdiepingen hoog, is afgebrand. Geene der assttranlie- maalschappijen had dit gebouw willen verzekereu. Onlangs heeft nabij Bellarytijdens de oefening der 3l,e brigade rij dende artillerie, een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Terwijl de batterij in vollen ren was, ontplofte een der kruidwagens, met dit gevolg dat vier man op de plek gedood en zeven in meerdere of mindere mate gewond werden; ook dertien paarden werden gekwetst, zoodat drie daarvan moes ten worden afgemaakt. Albier is, van Malta, per telegraaf het volgende herigt ontvangen: Het kruidmagazijn nabij hel station te Tripoli is in de lucht gesprongen. Veertig personen zjjn daarbij omgekomen. Het telegraafbureau is zwaar beschadigd. De beambten zijn niet gekwetst. De telegrafische gemeenschap geschiedt over Benghazi. De gemeenschap met Alexandrië wordt voortgezet. Berigten uit New-York van 21 Mei melden dal Grant in den ochtend van den 18deti eenen aanval op het centrum en den regtervleugcl van Lee heeft gedaanmaar heeft moeten terugtrekken met verlies van 1200 man aan ge sneuvelden en gekwetsten. Eene poging van Ewell om Grants linker flank om te trekken was mislukt. Sherman was te Casseville aangekomen. Men zag eenen veldslag bij Atlanta te gemoet. De minister van oorlog had aan Gram eene versterking van 25,000 man oud gedienden toegezonden. FKAIVKR1J11. PARIJS, 2 Junij. Naar men zegt heeft de keizer bevolen, dat op een der pleinen nabij den boulevard Sebasiopol een standbeeld zal worden opgerigt voor den maarschalk Pélissicr. Uit Algerië meldt men het volgende voorval, dat van de verbittering der Arabieren tegen de Franschen getuigt. In de provincie Mostaganem is een kaïd of inlandsch opperhoofd, die aan de Franschen getrouw was ge bleven, door de Flitta's, eenen oproerigen volksstam, aangevallen; hij ont- vlugtte met ecnig inlandsch krijgsvolk en met een detachement Fransche troepen, en verschanste zich in een gebouw bestemd tol huisvesting van karavanen; de Flitta's omringden dal gebouw met hooi, staken dit in den brand en deden den kaïd met zijne verdedigers door den rook stikken. De heer Renan is thans ontslagen uit de bedekking van hoogleeraar in de Hebreenwsche taal aan de hoogescliool alhier, en benoemd lot con- servateur-adjunci-directeur bij de manuscripten der keiz. bibliotheek. De Opinion. Nat. ziet hierin eene zege van de partijwelke zij die der duistcrlingen noemt; maar verzekert, dal de heer Renan de hem nu op gedragen betrekking zal afwijzen. Eene arbitrale reglbank, zamengesteld uit de hh. Berryer, Carre' en Marie, heeft na de pleidoojjen van de heeren Andral en Nouguier uitge maakt, dat er eene algemeene herziening van de rekeningen van het huis Mirès zal plaats hebben. Volgens berigten uit Gibraltar heeft de regering van Marocco in het onlangs met Frankrijk opgerezen geschil toegegeven en het Fransche ulti matum ingewilligd. Volgens berigten uit Tunis doel de hardnekkige oppositie van den bey en zijn eersten minister tegen den Franschen consul algemeen eene ont scheping van Fransche en Italiaausche troepen verwachten. Engeland, on dersteund door de Porie, verzet zich daartegen echter met klem. Men zou evenwel de komst van meerdere troepen moeten afwachten, alvorens eene landing le beproeven, want 40000 man en eene goede artillerie zijn voor eene bezetting noodig. Te Nimes is overleden de bekende en begaafde volksdichter Jean Re- boul. Zijne begrafenis heeft met veel plegtigheid plaats gehad. De prefect en de aartsbisschop woonden haar bij. De overledene was een legitimist en genoot een pensioen van den graaf van Chambord. Toen de keizer als prins- president het zuiden des lands bezocht, liet hij hem liet ridderkruis van het Legioen van Eer aanbieden, maar Reboul bedankte daarvoor. lBes' Te Setraat. FRANKFORT, 3 Junij Naar men verzekert is in de gisteren gehouden conferentie door de onzijdige mogendheden vastgehouden aan de linie der Schlei en aan hel verbod om vesiingen te bouwen en havens aan le leggen. De van de zjjdc der Duilsche mogendheden voorgestelde grenslinie van Apen-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1