leïdsche courant. N". «7. 1804- De Courant toordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit ïalurdag avond. VRIJDAG 3 JUNIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen Cents verkrijgbaar. 10 BIMENLASDSCIIE BERIGTEN. LEV DEN, 2 Jung. Bij kon. besluit van den lsle» dezer is lot hoogleeraar in de medische faculteit van de hoogeseliool alhier benoemd de lieer J. C. G. Evers, med. docior te 's Gravenhage. Uit Rijnsburg schrijft men ons: liet onder Katwijk en Rijnshurg door de strenge nachtvorst van II. Vrijdag aangetaste loof der aardappelen heeft, naar men rekent, op den groei dier vrucht een oponthoud van 3 weken veroorzaakt. Uil het Wesiland wordt ons berigt: Nadat op Vrijdag 20 Mei jl. van hier twee scheepsvrachlen aspersies ,1e gelijk, wat zeldzaam gebeurt, naar Amsterdam waren verzonden, wordt de verzending van dal gewas met kleine lusscltenpoozen thans vrij geregeld voortgezet. De geruchtendat door den bezigen n. w. wind van Maandag daaropvolgend, hel loof der aardappelen geheel was zwart gewaaid, zijn gedeeltelijk aan te nemen, echter niet in die mate als gemeld is, terwijl de nachtvorsten weinig of geen invloed heb ben gehad. De aardappelen hebben zich intusscheu reeds veel hersteld en zullen door hel een eu ander naauvvclijks 14 dagen achter zijn. Gisteren middag zijn van hier 40 achtendcelen met aardappelen naar Amsterdam ver voerd. Overigens slaan de veldgewassen over het algemeen naar vvensch. Tot pred. hij de herv. gemeente te Schiedam is beroepen ds. F. Haver- schmidt, pred. te Helder, en lot pred. bij de herv. gemeente te Koedijk hij Alkmaar de heer A. M. Venker, candidaal tot de h. dienst alhier. hij gelegenheid van de algemcene vergadering van de Nederl. vereeui ging tol afschaffing van sterken drank, die op 5 en 6 Julij te Nijmegen zal worden gehoudenzullen in de openbare bijeenkomst in de concertzaal aldaar als sprekers optreden de hh. Ueynsius, geneesheer te Amsterdam, ttoïstede de Groothoogieeraar te Groningenen Hugenholtzpred. te Leeuwarden. Wij vernemen van goederhand, zegt hel Jlbl.dat Z. M. de koning op de uitnoodiging, om de akademische feestviering, die te Groningen van 13—17 September e. k. zal plaats hebben, met zijne tegenwoordigheid te vereeren, dezer dagen geantwoord heeft, dat Z. M. verhinderd is aan de uitnoodiging gevolg te geven. Vrijdag jl. ontstond er te Elspeel brand iu de woning van den land bouwer M. Mulder, die echter spoedig door eenige ijlings toegeschoten inge zetenen nog gebluscht werd. Rij onderzoek vond men dat een lont van katoen, met petroleum bestreken, in het dak was gestoken. De Zutph. C. meldt het volgende: Met genoegen deelen wij mede, dal hel nader onderzoek omtrent de zaak van den schipper, die hier werd ge vangen genomen onder vermoeden in dronkenschap den dood van een zij ner kiuderen te hebben veroorzaakt, zijne onmiddeltjke invrijheidstelling ten gevolge heeft gehad. Uil het verhoor is gebleken dat ja, een der kinderen, een dochtertje, over boord is gevallen, doch, volgens de eigen getuigenis van het kind, zonder iemands schuld, terwijl hel dadelijk door den broeder werd gered. De Zio. C. meldt, dat hel prov. geregtshof in Overijssel hel vonnis van de arrond.-reglbanlt te Zwolle, waarhij mevr. de wed. Pruimers van de voogdjj over haar minderjarig kind is ontzet, heeft bevestigd, en dat de wed. Pruimers en de heer J. G. van Rijn zich in cassatie hebben voorzien tegen het arrest van verwijzing van hel prov. geregtshof vau 14 Mei jl. waarbij hunne openbare tcregtslelling voor dat hof is bevolen. De proces stukken zijn dientengevolge aan den hoogen raad opgezonden. Te Deventer werd in ecne dezer dagen gehouden vergadering van den gemeenteraad rapport uitgebragt door de commissie, benoemd om den raad te praeadviseren over het al of niet wenschelijke van terug te komen op het vroeger genomen besluit om het athenaeum op te heffen. De commissie verklaart, dat het instandhouden van die inrigling, zooals die nu is, niet wenschelijk is, doch geeft den raad in overweging om, bij wijze van proef, onder den naam van athenaeum eene inrigling van hooger onderwijs in het leven te roepen, waartoe voor een groot gedeelte de hoogere burgerschool dienstbaar zoude behooren gemaakt te worden, inzonderheid wat betreft het onderwijs in physica en chemie, dat door de kweekelingen van het athe naeum aan de burgerschool zoude kunnen worden genoten; de leerstoelen in de nieuwe en oude letteren, in de oostersche talen en in de regtsgeleerd- heid zouden voor het athenaeum blijven bestaan, en de eerste afdeeling van het gymnasium (latijnsche school enz.) zou worden opgelost in het athe naeum. De raad heeft hierop besloten om dit belangrijk rapport met bij lagen te doen drukkenaan de leden van den raad een exemplaar Ie doen bezorgen en het advies er over in te winnen van heeren curatoren van het athenaeum, van den raad van bestuur over hel gymnasium en van de com missie van toezigt voor de hoogere burgerschool. Op voorste! der commissie is om het urgente der zaak in het belang van de oprigling der hoogere burgerschool met algemeene stemmen terstond beslotenom het gebouw van hel athenaeum met alle verzamelingen, die hel eigendom der gemeente zijn, legen 1 Augustus aanst. te doen overgaan aan de hoogere burgerschool. In den vroegen morgen van den 30slc" Mei jl. hoorde een der bewaar ders bjj den cellulairen vleugel van hel burgerlijke en militaire huis van verzekering te 's Hertogenbosch een buitengewoon geraas in eene der cellen. Rij het openen der deur zag hij lot zijne niet geringe verbazing een jeugdig veroordeelde van 18 jaren spartelen met een strop om den hals en op het punt van den geest te geven. Aan de tegenwoordigheid van geest des be waarders, die hem oogenblikkelijk had afgesneden, is het behoud van zijn leven te danken. Behalve verschillende vroeger ondergane straffenmoest hij ditmaal wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis een jaar in een zaamheid doorbrengen. Uit Maastricht meldt men het volgende voorbeeld van schraapzucht. Onlangs kwam eene bekende bedelaarster zoo ontdaan en afgemat te huis, dat eene goedhartige buurvrouw haar aanraadde zich door een kop koffij wat op te kwikken; toen zij verklaarde daarvoor geen geld te heb ben, zorgde deze voor de verkwikking, zich, terwijl de bedelaarster dronk op de kist van hare buur nederzettende, waarvan zij echter door de wei nig erkentelijke bedelaarster vrij bits werd afgejaagd. De vrouw verliet daarop het armoedige kamertje. Toen zij den volgenden morgen eens wilde zien, hoe hel hare buurvrouw maakte, vond zij deze dood over de bedoelde kist liggen; later werd dit meubel geopend en onderzocht, en daaruit kwamen, tol verbazing der omstanders, eenige honderden guldens in allerlei muntspeciën te voorschijn; alleen aan centen was er voor meer dan ƒ300 voorhanden. De Köln. Zeit berigt, dal de heer J. W. Hol.rop, bibliothecaris der kon. Ned. boekerij, bij zijn verblijf te Keulen, ook de openbare bibliotheek van het katholiek gymnasium van Marzellen bezocht, en bij die gelegenheid een groot aantal hem nog onbekende incunabelen gevonden heeft. De na- sporingen in gemelde bibliotheek zouden waarschijnlijk nog grootere schat ten hebben aan het licht gebragt, ware zij niet tol een beklagenswaardi- genontredderden toestand vervallen. In berigten van de Kaap de Goede IIoop wordt gemeld, dat men zich daar thans allerwege op de cultuur van tabak toelegt. Daaraan stond ech ter in den weg de onkunde omtrent de bewerking van het product nadat het was ingeoogst, ten einde er eer. gewild handelsartikel van te maken. Men wist nog van geen ander tabakskweekerdie daartoe genoegzame prak tische kennis bezat dan de heer Tcengs, die in verbinding met den heer Koster een plantaadje in Constantia had aangelegd, die eene zeer voordee- lige uilkomst beloofde. 's GRAVENHAGE, 2 Junij. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning dergenen van de landmagt in Ned. Indië, die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrigtingen in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, van April lol en met Julij 1863, te benoemen tot ridders der 4de kl. van de Militaire Willems orde: den kapi tein der infanterie G. van Vuuren, den sergeant der infanterie P. J. Vis, den korporaal der infanterie P. Kuipers, en dcii kanonnier der ls,c kl. J. A. Blom, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den lstc" luit. der infanterie jhr. II. Bowier, en den fuselier C. Uenz. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit.-kolonel J. A. Besier, van den generalen staf, chef van het topographisch bureau hij hel dep. van oorlog, tot het dragen van de versierselen van officier der Leopolds orde hem door den koning der Belgen geschonken. Tot burgemeester der gemeente 's Gravenhage is benoemd de heer mr. F. G. A. Gevers Deynoot, en lot burgemeester der gemeente Deurzen de heer F. van der Pullen. Tot notaris te Capellc aan den Ussel is benoemd de heer K. Achter berg, cand.-notaris te Loenen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zakenvan 31 Mei, is, na voorafgaand vergelijkend examen, tnet ingang van 1 Julij a.s.benoemd lot opzigter van den waterstaat der 4de kl. J. A van der Kallen. Naar men verneemt, zal Z. M. de koning zich den 5óca of 6dco dezer naar het Loo begeven. H. M. de koningin zal mede den 15deD dezer het paleis het Huis ten Bosch verlaten en naar het Loo vertrekken. 11. M. de koningin-moeder zal zich den 9den of 10d™ dezer naar Soestdijk begeven. Ook HU. KK. HU. prins en prinses Hendrik zullen zich derwaarts begeven, om aldaar den verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik te vieren. Z K. H. prins Frederik begeeft zich naar zijne goederen te Mttskau eu

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1