LEVD8C1IE De Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt it Zaturdag avond. WOENSDAG 1 JUNIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Dij deze Courant wordt verzonden N°. 11 (blad 16 en 17) der Ilande- Hagen van den Gemeenteraad. binmnlandschk üuregtea LEV DEM 31 Mei. Heden namiddag is in de bierbrouwerij van de firma van der Sprnyt en EnUlaar op de Heerengracht brand ontstaan, naar wij vernemen ten ge volge van liet eenigzins te hard stoken van den eest, waardoor een houten kap vuur heeft gevat. Daar de werklieden juist afwezig waren, kon men liet vuur niet terstond meester worden; door de krachtdadige hulp van de ijlings toegesnelde brandweer was het echter spoedig gestuil, zoodal de schade niet aanzienlijk is. Zondag morgen is bij de godsdienstoefening in onderscheidene kerken de 300e verjaardag van hel overlijden van Caivijnop den 27cn dezer inge vallen, herdacht. Eergisteren morgen werd in den Doele een militair, wegens onverbe terlijke dronkenschap, voor hel front van hel reg. veld-artillerie van den militairen stand vervallen verklaard en daarna door eenige manschappen de stad uitgeleid. Men verneemt, dat de algemecne vergadering van de broederschap van notarissendie dit jaar te Zwolle zal gehouden wordenzal plaats hebben op Dingsdag den 9deo Augustus. Door de Amst. C. wordt het volgende uil eenen particulieren brief medegedeeld: De prolestantschc synode te Peslhin aanmerking nemende dat de Hougaarsche kerkleeraars, ten gevolge van de elleude die in hel land heerscltt, tersloken zijn van den bijstand hun door de geloovigen verstrekt, heeft den nood dier geestelijken geschetst in een brief aan den heer Olivier, minister van justitie in de Nederlanden, onder wiens dep. de zaken der hevvoTmde ceredienst ressorteren. De minister heeft zich beijverd aan de synode ten hunnen behoeve eene som van zevenduizend gulden te zenden, in korten lyd door hem onder zjjne vrienden bjjeengebragten tevens be loofd, dat met hetzelfde doel eene algcmeeite inschrijving in het geheele rijk zal geopend worden. De kerkcraad der Iterv. gemeente te Schiedam heeft uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten het volgende drietal gevormd: dd. 11a- verschmidt, aan den Helder; Koelt, th. dr. te Wormerveer, en van Witzen- burg, te Bergen-op-Zoom. Vrijdag II. is te Ztitphen gevangen genomen de persoon van II. Enge len, schipper op een met grind geladen vaartuig, bestemd voor Zwolle. Hij had twist gekregen met zijne vrouw, en toen zijne kinderen tusschen beiden wilden komen, had hij hen, een jongeling van 20 en een meisje van 18 jarenover boord geworpen, liet meisje is verdronken. Uit Apeldoorn meldt men dal het beeld van de Faam naar het park is ver voerd en op het voetstuk is geplaatst. Het geheel heeft eene hoogte van 5.55 el. Blijkens de acte van beschuldiging, door den procureur-generaal bij hel prov. geregtshof in Overijssel opgemaakt, worden J. T. baronnesse van I)c- dem, weduwe van Daniel Pruimers, en J. G. van Rijn beschuldigd: de eerste van, na bij vonnis der arrond.-regtbank te Zwolle van den 21,lcn Sept. 1863, haugende hel legen haar aangelegd geding lot ontzetting uit de voogdij van haar minderjarig kind Margaretha Daniëlla Pruimers, in die voogdij te zijn geschorst, nadat dit vonnis behoorlijk op den 23slc0 Sept. 1863 aan haar was beleekend en vervolgens gemeld kind door den bij hel vonnis be noemden provisionelen voogd op den 25ste" Sept. 1863 geregtelijk van haar. die tot aan hare schorsing in de voogdij, ingevolge de wel, als voogdes met het toezigt over dat kind was belast en als zoodanig hel onder zich had, was opgeëischt, met boos opzet en ter kwader trouw te hebben geweigerd, dat kind op te leveren aan den door den kantonregter beëedig- den provisionelen voogd, op wien als zoodanig het toezigt over het kind was overgegaan en die alzoo regt had het op te eischen en het met hoos opzet en ter kwader trouw, in plaats van het uit te leveren, hei melijk en met hel doel om aan het toezigt van den provisionelen voogd te onttrekken, te hebben doen wegvoeren, naar eene plaats waar het ver borgen werd gehouden; alzoo van niet uitlevering van een kind, waarmede zij beschuldigde was belast, aan dengene, die het regt had om hel te eischen. De tweede beschuldigde van zich aan boven omschreven en gequalificeerde feiten medepliglig te hebben gemaakt, door des bewust en met boos opzet de eerste beschuldigde bij te staan in bedrijvendie dienden om de bedoelde strafbare feiten voor te bereidente doen gelukken of te voltooijenbe paaldelijk door de eerste beschuldigde met hel kind ten zijnenl Ie huisves ten, alle overleggingen omtrent hel opeischen van het kind met hare raad gevers ntedc te bespreken en verder het geheimzinnig uit zijn buis wegvoe- fen van het kind te bevorderen, door daartoe alles te helpen beschikken, daartoe den last te helpen geven. De tweede beschuldigde daarenboven van op den 28s"11 en 29slcn Dec. 1863, gedetineerd zijnde in hel huis van burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle, door aanbieding van geld en beloften, den gevangenbewaarder A. Lengton, wiens functie medebrengt met de vereischle voorzorgen alle brie ven van gedetineerden te bezorgen, te hebben zoeken te bewegen om op zoodanige wijze brieven builen het geslicht te bezorgen, dal die aan het daarvoor voorgeschreven toezigt werden onttrokken en dus de gevangenbe waarder aan zijn ptigt ontrouw zoude zijn, welke poging door de standvas tigheid van dezen geen gevolg heeft gehad; alzoo van poging tot omkooping van een agent van een openbaar bestuur door beloften en aanbieding, ten einde van dezen eene ambts- of dienslverrigting te verkrijgen, welke poging ^eenerlci uitwerking heeft gehad. Uit de acte van beschuldiging blijkt voortsdat de minderjarige M. D. Pruimers zich bevindt ten huize van den heer J. II. Schiess, pred. te Grabs in Zwitserlanddie heeft verklaard in handen te hebben eene magliging op zijne dochier Lydiaverstrekt door de eerste beschuldigde, van den vol- genden inhoud: De oiutergeteekendc magtigt hiermede mejnfvrouw Lydia Schiess, met haar dochtertje Margaretha Daniella Pruimers naar Grabs te gaan, en daar te blijven tot de óndergeleekende haar gelasten zal elders lieer, te gaan of naar hare woonplaats terug te keeren. Zwolle, October i 1863. (Get.) J. T. van Dedeutwed. Pruimers." Ook wordt er in gezegd, j dal een aantal ten huize van den tweeden beschuldigde in beslag genomen J brieven hel onomslootelijk bewijs opleveren van een zedeloozen omgang der beschuldigden en hunnen ergerlijken levenswandel. De minister van financiën heeft thans, naar aanleiding van de vraag, in de zitting van de tweede kamer van 12 dezer gedaan, aan die vergade ring doen toekomen de statistieke opgaven, die hij had doen opmaken, ten einde na te gaan of de afschaffing der plaatselijke accijnsen zou te verwe zenlijken zijn. Die stalen zijn zamengesteld naar de cijfers van de plaatse lijke belastingen over het jaar 1861, cn als maatstaf zijner berekeningen heeft de minister genomen de heffing van 200 opcenten op de helft van het tegenwoordig bedrag van het rijks-personeel en 40 opcenten op de grond belasting op de gebouwde eigendommen. Dc minister doet ze met eene korte toelichting vergezeld gaan. Daarin zegt hij, dat het van zelf spreekt, dat de gemeenten het verlies van de opbrengst der accijnsen ook geheel of gedeeltelijk zullen kunnen terugvinden in eigen directe belastingen of hoof delijke omslagen. Hel terrein der directe belastingen, dal voor de gemeen ten zoo aanmerkelijk wordt verruimd, bindt de gemeente-besturen aan geen bepaalde vormen. De minister zegt, dat uit de overgelegde staten duidelijk blijkt, dat hij den 12den dezer naar waarheid verklaren kon, dat op zeer enkele uitzonderingen na, waaromtrent bijzondere voorzieningen zullen ge nomen worden, door dit stelsel onmiddellijk alle plaatselijke accijnsen kun nen verdwijnen. Het algemeen resultaat, dat de staten aanbieden is: 1°. dat alle gemeenten in de provinciën Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Npordbrabant en Lintburg, op welligl ée'ne uitzonde ring nadoor de voorgestelde regeling geraken in den meest gunsligen toe stand; 2°. dal in de provinciën Noord- en Zuidholland en Zeeland, waar, vooral in dc beide eerstgenoemde, het accijnsstelsel diepe wortelen heeft ge schoten, sommige gemeenten zich eenige meerdere'inspanning zullen moeten getroosten, hetgeen met het oog op andere en bij het verminderd cijfer der belastingen niet mocjjelijk schijnt, lei wijl slechts omtrent enkele gemeenten bijzondere voorzieningen noodzakelijk zijn; en 3°. dat hel grooie doel, af schaffing der plaatselijke accijnsen, zal kunnen worden verkregen zonder het plaatselijk belastingstelsel te schokken, omdat de directe belastingen op bestaande grondslagen zullen worden uitgebreid. Volgens die staten heeft Leyden nu aan verbruiksbelastingenna aftrek der perceptiekosten, 183,804, aan opcenten op de grondbelasting der ge bouwde eigendommen 8,862 en aan opcenten op de personele belasting ƒ21,031, te zanten 213,697. Volgens de voordragl ontvangt hel aan uil- keering wegens ƒ15 per vat gedistilleerd 57,780, kan het heffen aan op- centen der grondbelasting der gebouwde eigendommen 24,093 en op de personele belasting 109,647, Ie zamen 191,520, zoodat de gemeente nog een bedrag van 22,177 zou moeien vinden door verhooging van den hoof- dclrjken omslag of andere directe belasting. 's GRAVEN 11 AGE, 31 Mei. Door Z. M. is bepaald, dat in dit jaar de bij art. 20 van het regle ment voor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde com missie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten van de 2de kl. bij dat instituut, zal bestaan uit: den heer J. :M. Obreen, president der commissie tot het examineren der zee-officieren enz.als voorzitterde kapitein-liiilt. ter zee J. van Goghnon-actief; P. Toutenhoofd, lslcn officier op hel wachtschip te Willemsoord; cn G. Lambert, non-actief; en den

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1