LlVhsdii; CO II KA Ml. /r 1804- N°. 64. VRIJDAG 27 MEI. [)e Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ait Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BERIGTEM. LEYDEN, 26 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn ingekomen de ver zoeken van de hh. mr. II. P. J Tollens en dr. E. van der Ven, om ont slag als leden der plaatselijke schoolcommissie, en van dehli. dr. I!. S. Tjaden Modderman en dr. E. van der Ven, om ontslag als leden der gezondheids commissie. Ook is ingekomen een verzoek van den heer Rose te 's Hage, om 581 v- e"cn gemeentegrond aan de Koepoort, ter bebouwing. De aan de orde gestelde rekeningen werden goedgekeurd; de staat van af- en over schrijving van bel geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis werd echter op nieuw aangehouden. De door Burg. en Wcih. gedane voorstel len, houdende de grondslagen voor een gymnasium met Sjarigen cursus en eene hoogere burgerschool met öjarigen cursus, werden goedgekeurd. Daarvan zal aan den minister van binnenl. zaken kennis worden gegeven, met verzoek om aan de laatstgenoemde school een ruim subsidie toe te kennen. Eene concept-verordening, regelende hel vormend onderwijs te verstrekken aan hulponderwijzers en kweekelingenwerd met geringe wijziging goedge keurd. De voordrage tot hel vragen van magtiging tot regeling van gemeen schappelijke zaken (betreffende het benrtveer) met de gemeente Bergen op- Zoom werd mede goedgekeurd. Op de verzoeken van M. van Weeren en P. van Duuren Sr., om gemeenlegrond werd gunstig beschikt; afwijzend daarentegen op dat van J. A. Timmerman, om afschrijving van plaatselijke directe belasting. De aan de orde gestelde plans en voorwaarden omtrent de aan besteding van fabricagewerken werden aangenomen, behalve die betreffende het vernieuwen van eeuige bruggen, die aangehouden werden. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap- wa te Amsterdam zal 7,aturdag aanst. alécar eene gewene vergadering houden. De algemeene vergadering der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland zal op den 5de0 Julij aanst. te Nijmegen worden gehouden. Van wegc het ministerie van buitenl. zaken zijn zij, die wenschen te worden toegelaten lol liet examenbedoeld bij art. 2 van het kon. besluit van 13 December 1860, om benoemd te worden tol attache' bij het Neder- landsclie corps diplomatique, welk examen vermoedelijk in de maand Sep tember van dit jaar zal worden gehouden, opgeroepen zich daartoe schrif telijk aan te melden bij genoemd departement. Naar men verneemt, heeft de synodale commissie der Ned. herv. kerk op aanzoek van den superintendent aan de Theisz, de kerkeraden nitgc- noodigd om op een der Zondagen in Juny bij de openbare godsdienstoefe ningen eene inzameling te doen plaats hebben, ten dienste der herv. leeraars en schoolonderwijzers in llongarye, die voor een geruimen tijd van hunne schrale bezoldiging verstoken zijn als een gevolg der vernieling van den oogst, ten vorigen jare daar te lande door de buitengewone hitte veroorzaakt. (IV.li.C Door den senaat der hoogeschool te Groningen zijn benoemd tot doc toren, honoris causa, in de letteren: de hh. John Lolhrop Motley, thans fungerend gezant der Vereenigde Staten aan hel Oostenrijksche hof, en J. F. J. Heremanste Gent; in de heelkunde: de heer L. Lehmann, te Amsterdam; in de geneeskunde: de heer J. Smith, te Groningen; in de wis- en natuur kunde: de hh. G. A. Venema, te Winschoten; J. A. H. Bosquet, te Maas tricht en T. C. Winkler, te Haarlem; in de godgeleerdheid: de bh. C. E. van Koetsveld, te 's GravenhageA. T. Reitsma, te Groningen en J. Wit kop, te Zutphen. De pleglige uitreiking der diploma's zal plaats hebben ter gelegenheid van het akademiefeestin September aanst. Op den 21slcn dezer is te Dordrecht de 22ste gewestelijke vergadering gehouden van het Nederl. onderwijzers-genootschap. Naar men uit Gorinchem meldt is dc gemeente-ontvanger van Wou- ■drichem voortvlugtigen zou er voor de gemeente een aanmerkelijk te kort in de gemeentekas zijn. Naar men van het Nieuwe Diep meldt heeft de hevige wind op Maan dag 11. aldaar veel schade toegebragt aan den in aanleg zjjnden spoorweg, lot groote schade van den aannemer. In de Vliegronden moet een schooner verongelukt zijn. Uit Coevorden meldt men, dat hel vuur, dal in de vcenen van het Hol- landsche veld nog niel geheel gedoofd was, door den storm wederom aan gewakkerd werd en oversloeg tot de veenen aan de Lutter hoofdwijkwaar honderden dagwerken turf, zelfs pas gegravene en nog natte turf, door het vuur werden aangetast. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden, ten einde aan HH. MM. den koning en de koningin, bij gelegenheid der viering van hun 25-jarig huwelijksfeest, namens de burgerij van Utrecht, «en bljjk van deelneming en belangstelling aan te bieden. Het aan tc bie den geschenk zal beslaan in twee zilveren candelabres, ter waarde >an ongeveer ƒ3000. Door den gemeenteraad van Zutphen zijn voor de hoogere burgerschool aldaar de volgende benoemingen gedaan: dr. W. J. A Huberts, te Zutphen, tot leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde; mr. II. K. J. Gallandat Huette Leyden lot leeraar in de staats- en handelswetenschappen en de Ned. taal- en letterkunde; F. S. Piquet, leeraar in de nieuwe talen tot 2dcn leeraar in de nieuwe talenen wiskunde aan het gymnasium te Brielle, aan het gymnasium te Arnhem, H. J. Bolderman, leeraar in de tol 2den leeraar in de wiskunde. Te Arnhem is Maandag II. zekere C. van Rodenmilicien van dit jaar en ingedeeld bij bet le reg. infanterie, in de kazerne aldaar, zijne soep gebruikende geslikt. Hij wilde hel vleeschdat er in lag, in eens inslikken ;kniettegenstaande een zijner makkers hem nog een mes had aangeboden. Zijn i dood was bijna onmiddellijk. Uit hel verslag van den toestand der gemeente Arnhem over 1863 [.blijkt, dal op de bevolkingsregisters aldaar 478 personen onder den naam jjt vaji Jansen zijn ingeschreven, behalve nog die in het dienstboden-register 5; voorkomen. J- Op den ld11"1 Mei waren in de gemeente Weerselo (Overijssel) vijf personen op een boerenerf bezig met vinken. De bewoner, die het niet wilde toelaten en bun dit te kennen gaf, ging, toen zjj aan zijn verzoek om dit le laten, niet voldeden, met een geladen pistool, vermoedelijk om |g hun vrees aan te jagen, op hen af, waarop drie der vinkers de vlugt na men, terwijl de twee overigen met hem aan het vechten raakten en hem daarbij ernstige verwondingen met messen loebragtenten gevolge waarvan hij niet buiten gevaar verkeert. De twee verdachten, inwoners der ge- ^rneenle Borne, zijn in verzekerde bewaring gebragt. Op den 235leb dezer heeft in de gemeente Liempde (Noordbrabant), een welvarend dorp van slechts 1341 zielen, een felle brand gewoed, die in een betrekkelijk kort tijdstip 14 huizen, dc pastorjj en de r. k. kerk in de asch legde. Door den hevigen wind, die nu en dan tot storm oversloeg, deelden de vlammen zich als een vliegend vuur mede aan al de in den om trek staande gebouwenzoodat aan geen blusschen te denken viel. De schade is groot, echter is bel meerendeel geassureerd. De oorzaak is niet bekend. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Tot burgemeester der gemeente Rcüscl is benoemd de heer N. Roymans. Tol notaris te Itijssen is benoemd de heer mr. G. Wicherlinkadvo caat en cand.-nolaris te Zwolle. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd te Neer de heer W. H. G. van Santen eervol ontslagen meter-taxateur van den turf, en te Gorredijk de heer J. Ilabbema, thans ontvanger te Sloten. Z. M. heeft goedgevonden, bij het wapen der cavalerie te benoemen: bij het 3de reg. dragonders, tot ritmeester 3de kl. den lslen luit.-adjudant S. R. A. van der Meulen, van het corps; bij het 4de reg. dragonders, tol luit.-kolonel den majoor G. II. .1. Michelhoff, van het corps; lot majoor, den ritmeester lste kl. H. del Campo, genaamd Camp, van hel 3dc reg. dra gonders; lot lslcn luit. den 2dC!1 luit. M. W. van YVickevobrt Crommelin, van het corps. De minister vau binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. en die van oorlog Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De gemeenteraad heeft zicli in zijne zitting van eergisteren met alge meene stemmen vereenigd met hel vroeger medegedeelde praeadvies van burg. en welh., omtrent de aanvrage van de hh. Swaan en van Heyningen, om iconcessie voor den aanleg van eene zeehaven te Scheveningenen dus be sloten tot het uitvoeren van dal werk eene subsidie van ƒ750,000 te verleenen. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbesteding vau de levering van 19000 stuks illumineerglazen zijn 11 inschrijvingsbillelten ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren Das en C°. en de heer van Uartrop, beide le Leydenwelke hadden ingeschreven voor 6j c. per stuk en 3£ c. voor vermiste of gebroken glazen. Na gedane proefneming zal de toewij zing plaats hebben. Naar men met zekerheid alhier heeft vernomen, is de beroemde rei zigster, mevr. Tinne, onlangs overleden. De plaats waar is echter nog niet met zekerheid bekend. Algemeene deelneming zal het voorzeker opwekken dat onze landge- noole mevr. Bosboom - Toussaint sedert eenige dagen aan eene ernstige ziekte lijdende is. Haar toestand is lieden van minder geruststellenden aard dan gisteren. Ds. Krayenbeli, pred. te Scheveningen, heeft het op hem uitgebragt beroep naar Veenendaal afgewezen, maar dat naar Waspik aangenomen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1