p u c i s s e af. Hel Weekbl. van Haarlemmermeer berigtdal op Donderdag den 12den dezer eene bijeenkomst heeft plaats gehad van het comité voor het ontwer pen; van den aanleg van spoorwegen door Haarlemmermeer; het prospectus van dit ontwerp zal waarschijnlijk spoedig in druk verschijnen. In de zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is door burg. en weth. een voorstel ingediend betrefTende het museum Boymans, strekkende om den raad te doen besluiten: 1°. de assurantie-penningen van de schil derijen var. het museum Boymans uitsluitend te bestemmen tot aankoop van schilderijen enz. in den geest der bepalingen van het testament Boymans, en die gelden daartoe als een afzonderlijk fonds in de brandkluis der ge meente te doen bewaren 2°. de commissie voor het museum Boymans te magtigen, volgens het door haar voorgestelde plan de aankoopen lol weder- aanvulling van het museum te doen geschieden, onder gehoudenheid om tel kenmale na het doen van eenigen aankoop daarvan aan den gemeenteraad kennis te geven; 3". burg. en weth. te magtigen om uit de bovenvermelde gelden de betaling der gedane aankoopen te doen geschiedenonder gehou denheid daarvan jaarlijks eene afzonderlijke verantwoording aan den ge meenteraad over te leggen, tegelijk met de indiening der rekening van het museum; en 4°. het gebouw, waarin het museum was gevestigd, nadat dit wederom, volgens een door den gemeenteraad goedgekeurd plan, in behoor lijken slaat zal zijn gebragt, op nieuw maar levens uitsluitend te bestemmen (uir de plaatsing van de kunstverzameling, waaruit het museum Boymans thans nog bestaat en betgeen daaraan in het vervolg zal worden toegevoegd. In Januarij jl. is te Haarlem vermist: 1 obligatie Ooslenr. metalliek van 1851 n°. 205105, groot 1000 fl De eigenaar looft eene premie uil van ƒ50 aan dengenc, die dat stuk zal teregt brengen. De eerste commissaris van policie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De diaconie der herv. gemeente te Olsl heeft dezer dagen ontvangen een legaat groot ƒ3000, haar gemaakt door wijlen den heer H. A. Swyghuisen. Uit Zwolle meldt mendat de beklaagden mevr. de wed. Pruimers en ds. J. G. van Rijn tegen hel arrest van het prov. geregtshof van Over ijssel, waarbij hunne teregtstelling is bevolen, cassatie hebben laten aan- teekenen. Op den lsten .1 tinij e. k. zal de ijzeren spoorwegbrug over den IJssel «au regeringswege opgenomen en beproefd wordenwaarna men de openstel ling voor hel verkeer van Utrecht lol aan Zwolle spoedig te gemoet mag zien. Ouder Olsl (Overijssel) heeft, naar men meldt, een stoute diefstal met inbraak plaats gehad. Zekere J. 11. had zich op Pinkster-Maandag naar Deventer begeven om den volgenden dag werk te zoeken bij den aan te leg gen staats-spoorweg van Deventer-Zwolle. In den nacht van Maandag op j Dingsdag werd de deur van zijn huis opengebroken; de vrouw, die met hare kinderen alleen te huis was. werd hierdoor uil den slaap gewekt en hoorde roepen: Ik moet geld, het horologie, de oorbellen en verder alle kostbare voorwerpen hebben." De vrouw kwam dadelijk voor den dag en zeide, dat zij geene oorbellen meer had. IVa eenige woordenwisseling vor derde de dief, dal zij hem dan het geld en het horologie zou geven, bij wei gering waarvan hij haar bedreigde met het mes, hetwelk hij in de hand li adhaar den hals te zullen afsnijden, haar tevens zeggende, dat, zoo zij eenig geraas maakte of schreeuwde, zulks haar het leven zou kosten. De vrouw zag zich dus genoodzaakt aan den eisch te voldoenhem het horo logie, het geld en een brood overgevende, waarna de dief onmiddeljjk ver dween. liet is der justitie nog niet gelukt, den dader in handen te krijgen. Te Hengelo zijn in den nacht van den 18dcn dezer 9 huizen een prooi der vlammen geworden. Jfc. Zaturdag jl. is te Spijk eene arbeiderswoning afgebrandtoebehoorende aan G. Heimig. De moeder had, om eene boodschap naar den steenoven te doenzich eenige oogenblikken verwijderdwaarvan de drie kinderen waar schijnlijk gebruik hebben gemaakt om met het vuur te spelen. De brand nam zoo spoedig toe, dat de moeder slechts met groote moeite er in slaagde nog twee der kinderen te redden; het oudste van 7 jaren, dat van angst onder de bedstede gekropen was, is geheel verkoold teruggevonden. Te Franeker is Woensdag II. van de r. k. kerk, met welker opbouw men sedert gernimen lijd bezig is, op het onverwachtst een pilaar, bene vens een gedeelte van den noorderzijmunr en van het plafond, ingestort. Van de werklieden hebben zich de stukadoors, door van de slcllaadje te springen gered. Twee anderen werden onder het puin bedolven daarvan is de een aan zijn hoofd gekwetst, terwijl de ander, toen van de zaak be rigt werd gegevennog niet was wedergevonden. 's GRAVEN HAGE 21 Mei. Z. M. heeft de volgende door de beide afdeelingen der kon. akademie van wetenschappen onlangs gedane benoemingen bekrachtigd, als: door de natuurkundige afdeeling van de heeren G. Simons en J. van Geuns, tot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgende akademiejaaren van de heeren A. lleynsius, hoogleeraar te Amsterdam, en M. Hoek, hooglecraar te Utrecht, tot gewone leden, en door de letterkundige afdeeling van de heeren C. W. Opzoomer en W. Moll tot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgend akademiejaar, en van den heer W. G. Pluygcrs, hoogleeraar te Leyden, tot gewoon lid. Bij beschikking van den minister van hinnenl zaken, van 18 Mei jl. is de telegraphist der 3 kl. P. J. Crombel uil 's rijks dienst ontslagen. Gisteren is de verjaardag van H. K. II. prinses Hendrik alhier op de gewone wijze gevierd. Door hel garnizoen werd een groote parade in de Malie haan gehouden. Op die parade werd door den generaal Duyckcr onder eene gepaste toespraak, aan den grenadier H. Bertels, de gouden medaille voor 50 jaren trouwe dienst, niet de gratificatie daaraan verbonden, uitgereikt. Op 18 Junij aansl. is het zilveren huwelijkfeest van Uil. MM. den koning en de koningin. Naar men verneemt, beslaat bij het gemeentebe- stuur het voornemen dien gedenkdag feestelijk te vierenzonder daarom de viering van den verjaardag onzer koningin op den vorigen dag achterwege te laten zoodal er een volksfeest zal zijn van twee achtereenvolgende dagen, lil den avond van den eersten dag zal, als gewoonlijk, eerie prachtige illu minatie in het Bosch worden ontstoken. Hel feest van den tweeden dag zal bestaan in eene muziekuitvoering van het muziekcorps der grenadiers en jagers, in het Voorbout, en in het afsteken van een groot vuurwerk in de Maliebaan. De eerste kamer van de stalen-generaal is lot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen tegen Donderdag 2 Junij aanstaande. De heeren inspecteurs voor het lager onderwijs zijn aan bet ministerie van binnenlandsche zaken vergaderd. De 46ste vergadering der Evang.-Luthersche synode is op den 18den dezer alhier geopend. Twee broeders, uit Tongeren, waren herwaarts gekomen om de stad te bezoeken en hebben eergisteren zoo hier als te Scheveningen en in den omtrek verschillende uitstapjes gemaakt. Zij waren bij den lieer Langelaan, in de stads herberg, gelogeerd. F.en hunner is gisteren morgen, door eene beroerte getroffen, dood op het geheim gemak gevonden. Weinige oogen. blikken ie voren sprak hij nog met zjjnen broeder en zeide hem, dat"hij volkomen welvarend was. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. SELGIK. Naar men verneemt is de ministeriële crisis geëindigd, en zal het kabinet aan het bewind blijven, met volmagt om de kamers te ontbinden. In het dorp Thiemon had dezer dagen een droevig voorval plaats in de kalkovens van den heer Masson aldaar. Volgens gewoonte waren de werk lieden gedurende den schaftyd op een der ovens gaan zitten, toen eensklaps de oven instortte en twee der arbeiders in de brandende kalk vielen. Men stelde dadelijk pogingen lot redding in hel werk, maar haalde slechts twee onkenbare lijken op. Op den spoorweg van Namen naar Dinanl heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De trein, die Dingsdag namiddag ten 5 ure van Namen ver. trok, is tusschen lvoir en Moulins uil het spoor geraakt, digt bij de plaats waar de weg eene vrij scherpe kromming vormt. Vier waggons werden in de Maas geworpen. Twee dames zjjn omgekomenterwijl zes personen min t of meer ernstige kwetsuren hebben bekomen en achttien zonder letsel te Dinant zijn aangekomen. Gelukkig bevonden zich niet veel reizigers ia den trein. ENGELAND. LONDEN, 19 Mei. De 24stc dezer maandde geboortedag der koninginzal hier dit jaar met buitengewone plegtigheid worden gevierd. Er zullen overal prachtige illuminatien worden ontstoken en alle ministers zullen schitterende feest malen geven. Naar men zegt hebben de Deensche gevolmagligden in de laatste zit- ting der conferentie er in toegestemddat eene andere grensscheiding voot Sleeswijk zal worden aangenomen, zoodat het zuidelijk deel met Holste» zou kunnen vereenigd worden. Aan den Morning Post wordt uit Kopenhagen gemeld dal onlangs aldaar een ministerraad is gehouden onder voorzitterschap des konings, waarin besloten is geen vrede te sluiten dan op voorwaarde, dat Dene marken weer in het volledige bezit van Sleeswrjk gesteld worde met hel volle souvereine gezag over dat gewest. Sedert eenige dagen is een aanvang gemaakt met de voorbereidend! werkzaamheden lot de oprigting van het gedenkleeken van wijlen prins Albert, waarvan de vervaardiging aan den heer Kelk voor 120,009 is op gedragen. liet zal aan den ingang van Hydepark geplaatst worden. In berigten uit New-York komt o. a. voor, dat er sprake is van cent korting op den interest der staatsschuld, welke met andere middelen eer lang zon worden te baat genomen ten einde de krijgsuitgaven althans ge deeltelijk te kwijlen cij niet geheel op de toekomst te leggen. Van bet oorlogstooneel wordt, van 7 Mei, het volgende gemeld: Forrest heeft Decatur in Tennessee ingenomen en het garnizoen omgebragt. De veld- togt van Grant tegen Richmond is begonnen. Meade trok den 4de" over den Rappahannock en rukte voort tot Chancelorsville-Wilderness. Na belangrijk! schermutselingen heeft hij Lee ontmoet. Op den 6dcn viel een treffen voor De uitslag is niet bekend. Meade wordt ondersteund door Butler, door k«- lonnes onder Couch en anderen. Men is genoodzaakt geweest eene kano» neerboot te doen springen. Volgens later berigt heeft Burnside zich lij Meade gevoegd en is Forrest Ie Bolivar in Tennessee geslagen. EKANKRIJH. PARIJS, 19 Mei. Daar Fransche onderdanen in Brazilië eenige malen aan plundering en wreedheden hebben bloot gestaan, is lot eene demonstratie ter zee tegen Montevideo besloten. Met betrekking lot de treurige zaak van dr. la Pommcrais wordt nog bel volgende verhaald: Toen la Pommerais zijn vonnis vernomen had. legde hij er groot genoegen over aan den dag, dat hij nu eenmaal van alle bezorgdheid ontslagen was, en was het zijn eenige wenscli nu maar spoe dig te sterven, terwijl hij weigerde in cassatie te komen. Maar, op aan-, houden van zijnen verdediger, den advocaat Lachaudveranderde hij van besluit. Van het begin zjjner gevangenschap af had hij nooit zoo smakeljk gegeten of zoo lang achtereen geslapen. Twee bewaarders zijn in de ctl van den veroordeelde geplaatst. Hij zal naar de gevangenis van la Ro- quelle worden overgebragl, en aldaar den uilslag van zijne voorzienin; in cassatie afwachten. Naar men zegt zou de jury, indien het vonnis be vestigd wordt, niet ongezind zijn, bij den keizer op vermindering van straf aan te dringen. BERLIJN 19 Mei. Het adies van graaf Arnim Boylzeiiburgin zake Sleeswijk-Holstein, zal nog in deze week aan den koning worden overhandigd. Het moet it de provinciën vele onderteekenaars gevonden hebben en door de regering officieus ondersteund zijn geworden. In berigten uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Pruissen in Jullani voortgaan met het wegnemen van goederen en paarden. Te Wiborg is dooi den generaal Bornstedt eene krijgsschalting in benoodigdheden uitgeschre ven Daar de plaatselijke overheden niets meer wilden leveren zonder be taling, dreigde hij hel gevraagde gewapenderhand te nemen en de over heidspersonen gevangen te zetten. Het Dagbladet verlangtdat de blokkade der Duilsclie havens daarom bij wijze van represaille hervat worde. De bondscommissarissen hebben voor het geval van verdere bezoeken van den hertog van Auguslenburg in Holsteinsche sleden, aan de plaatse lijke besturen verboden hem plegtig te ontvangen. Alhier heeft zich een comité gevestigd tot hel vormen van eene maat schappij voor den aanleg van een kanaal tusschen de Noord- en Oostzee. De chef der policie van Aarau-, in Zwitserland, heeft dezer dagen een brief ontvangen, gedagteekend Parijs 14 jl. en geschreven door een zeer berucht persoon Sclineeberger genaamddie herbaalde malen wegens in braak, aanranding op den openbaren weg, enz., vele jaren in de gevange nis beeft doorgebragten voor weinige dagen uit de centrale gevangenis t( Aarau is ontvlngt. lil bedoelden brief klaagt Sclineeberger zeer over ongeschiktheid voor de dienst van den hoofdcipier en andere personen, o?e( de slechte keuken; in een woord, zegt bij, alles moet gereorganiseerd wor den, mijnheer de directeur van policie. Zoodra ik verneem, dat gehoor ge geven is aan de gegronde klaglen, door mij ingebragt, kom ik naar Aarau terug en betrek ik mijne vroegere woning. Wijst gij mijne raadgevingen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2