LEÏOSCIIE €0 BRAST. MAANDAG 23 MEI. [)e Courant wordt .Vaandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BEKIGTEN. LEV DEN 21 Mei. Het was voorzeker niet te verwonderen, dat liet muziekfeestdoor de Leydsclis zangvereniging op Donderdag en Vrijdag in de llooglandsclie kerk gegeven, tuel reikhalzend verlangen werd te geoioet gezien. De schoone uitvoering van den Elias, nu twee jaren geleden, gaf daartoe reglmatigc aanleiding, en de hooge dunk, toen zoowel van de leiding van den directeur als van hel zangpersoneel opgevatdeed nu weder een uitstekend genot ver wachten. Op beide de dagen had zich dan ook eene zeer groole schaar in het kerkgebouw vereenigd, waaronder niet weinigen, die van elders waren gekomen om dit feest bij te wonen. |)e verwachting is niet te leur gesteld. Nog ruischen ons in de ooren de liefelijke toonendie zoo verheven schoon in het statige en ruime gebouw weêrgalmden. Den indruk, door het geheel te weeg gebragt, hier te schet sen, zou zijn hel onmogelijke beproeven. Bij zooveel schoons, bij zooveel hartverheffends, als waardoor men werd getroffen en aangegrepen, ontzinkt daartoe de moed. De eerste dag was gewijd aan de uilvoering van den Messias. Wie volgde niet met gespannen aandacht den loop van dat verheven loonwerk van den onslerfelijken Handel? Door de zoo heerlijke beloften van de. komst van den Messias, aan de vaderen gedaan, daartoe voorbereid, stemt hel hart in met de juichloonen van het Engelenkoor, dat in Bethlehems velden zijne komst op aarde verheerlijkt. Hij wordt voorgesteld omwandelende op aarde, overal goed doende, der menschheid tot redding en zegen, om daarna door Igden en sterven in zijne heerlijkheid in te gaaneene heerlijkheid, die daarna in al hare vertroostende en zielverheffende kracht wordt afgeschilderd. De uitvoering ven dit meesterstuk was in ons oog voortreffelijk. Koor en orchest, door de leiding van den talentvollen directeur als hel ware bezield, wedijverden om de gedachten van den groolen meester in zijnen verheven geest op te vatten en zoo onberispelijk mogelijk te vertolken, waarbij;onder de sopranen en alten menige krachtige stem uitblonk. Dat de solo's voor treffelijk zouden uitgevoerd worden, daarvoor stonden ons borg de namen van hen, aan wie de uitvoering was opgedragen. Mevr. Offermans - van Uove (sopraan) schitterde als altijd met de haar zoo mild geschonken gaven haar krachtig geluid en gevoelvolle voordrag!, die hij menige passage zoo helder aan hel licht kwamendeden haar hij herhaling de blijken van vol doening van de zijde des publicks verwerven. Hoe onnavolgbaar schoon klonk niet uit haren mond het: Ich weiss dass mein Erlöser lebet." Ook de zang van mej. Frar.ziska Schreck (alt) en van den heer Carl Schneider (tenor) deed beiden van de gunstigste zijde kennen en verwierf hoogen lof. De heer Heinrich Behr (bas) zong voortreffelijk en zijne medewer king lot de uilvoering van dien feest-avond zette daaraan ongemeenen luister bij; de bijvalsbetuigingen van het publiek vielen hem dan ook in ruime mate ten deel. Het geheel droeg onmisbare blijken van ijverige en naauwgezelle studie en hoogst voldaan verliet iedereen het kerkgebouw. Was de eerste avond van het feest rijk in genot geweest, niet minder was dit met den tweeden het geval. De derde afdeeling van het oratorium die Schöpfung van Haydn, waarin de gelukstaat van het eerste menschen- paar zoo treffend wordt afgeschilderd, gaf mevr. Offermans - van Hove en den heer Behr ruimschoots de gelegenheid om met hunne talenten te schit teren. In den lof, door Adam en Eva aan het Opperwezen gebragt, en daar waar zij roemen in hel geluk dat de Heer hun had toegedacht, had den zjj verheven oogenblikkendie bij het publiek niet onopgemerkt bleven. Wel mogt de Engel zingen: «O gliicklich Paar, und gliicklich immerfort maar ieder gevoelde den diepen zin van hetgeen hij daarop laat volgen: «weiui falscher Wahn euch nicht verfiihrt noch mehr zu wiiiischcn als ihr habl, und mehr zu wissen als ihr solll," hetgeen door den heer Schneider «P waardige wijze werd voorgedragen. De voordragten van Siradella's kerk aria, door den heer Schneideren van Hündels Gebed Heilig! Heilig!", door mej Schreck, deden de krachten waarover beiden kunnen beschikken beider uitkomen en werden luide toegejuicht. Niet minder voldeed de aria »F.s isl genug" uil den Elias van Mendelssohn Barllioldy, die door den lieer Behr werd gezongenwaardoor men zich nog herinnerde de waardige wijze, waarop deze zanger, nu twee jaren geleden, de partij van Elias voordroeg en waarvoor hij zooveel lauweren mogt inoogstcn. Vervolgens wcrd hel heerlijke Halleluja uil den Messias gezongen dateven als den vorigen dag, door koor en orchest schoon en krachtig werd uitgevoerd en de eerste afdeeling van het programma van dezen avond op eene hartverhef fende wijze besloot. De tweede afdeeling was gewijd aan hel Lolgesang, symphonie-caniate van Mendelssohn Barllioldy, een heerlijk toonwerk, dat, ®P eene wjjze uitgevoerd als thans plaats had, niet nalaten kon den hoor der diep te treffen. In de symphonie, met eene vaste hand geleid en met juistheid en aplomb uitgevoerd, gaf hel orchest op nieuw de blijken van grondige studie. Mevr. Offermans-van Hove en de heer Schneider voldeden ook hier uitmuntend en onze stadgenoote, mej. P. II. J. J. Lelièvre, die hier iu het sopraan-duel met koor als soliste optradmogt mede eene wel verdiende eere-palm wegdragen. Zoo is dan alhier een op breede schaal ontworpen muziekfeesteen mu ziekfeest gelijk nimmer alhier plaats hadallergelukkigst geslaagd. Aan de Zangvereeniging en haren directeur, den heer A. J. Wetrens, en aan heeren commissarissen met de regeling belast, komt eer en dank toe voor den moed, waarmede het plan opgeval, en den ijver, waarmede het ten uitvoer gebragt werd; niet weinig werkte daartoe mede de hartelijke over eenstemming die er tusschen de leden der vereeniging en haren leider bestaat, waarvan wij nog gisteren avond de blijken zagen, toen de laatst genoemde na de pause bij zijne optrede op hel orchest door fanfares begroeten menige handdruk hem gebragt werd. Hel moet voor den heer Wetrens eene streelende voldoening zijn geweesttoen de laatste toonen van orchest en koor majestueus in het kerkgebouw wegstierven en hij den dirigeerslaf kon ncderleggenop eenen zoodanigen uitslag, als thans verkregen was, terug te zien. Het zij hem gegund nog lang in ons midden op die wjjze voor de toonkunst werkzaam te zijn. Gaf vroeger de uitvoering van den Elias aan lien, die het wel meenen met de kunst, reeds veel hoop voor de toekomsthoeveel te meer de uitvoering der meesterstukkendie thans op eene zoo voortreffelijke wijze heeft plaats gehad. Eerstdaags zullen alhier door den boekhandelaar J. W. van Leeuwen verkocht worden de bibliotheken van wijlen den hooglecraar dr. J. M. Schranl en van den heer J. II. J. Groothols, in leven heel- en verloskundige dliiier. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat deze boekverzamelingen in vele opziglen uitmunten. Behalve eene schoone collectie van werken over natuur- en geneeskunde, bevatten zij eene groote verscheidenheid van werken over letter- en dichtkunde, benevens plaat- en prachtwerkenstaalgravuren enz. Eergisteren in den namiddag had bij de onlangs over den Ouden Singel nabij de Turfmarkt gelegde draaibrug een vreeselijk ongeluk plaats. Een zesjarig jongentje, dat zich bij het sluiten der brug aldaar bevond, is darte lende door een noodlottig toeval tusschen den draai der brug en hel brugge- lioofd geraakt. Oogenblikkelijk was het hoofd van het kind verbrijzeld. Voor de ouders is dit verlies hartverscheurend, daar dit kind hun eenig zoontje was. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 lol 131 personen. Onlangs zijn door de kantonregters te Haarlem, te Leyden en te Delft onderscheidene personen tol geldboete of gevangenisstraf veroordeeld, we gens overtreding van hel algemeen reglement op de spoorwegdiensten, door te hebben plaats genomen in treinen zonder plaatskaartje of wel met niet gangbaar plaaatskaartje. Door het bestuur der posterjjen is een nieuw model van postzegels vastgesteld, waarvan reeds enkele in omloop zijn. Deze nieuwe postzegels zijn, even als de tegenwoordige, van 5, 10 en 15 cents. Zjj dragen de beeldtenis van den koning, naar eene nieuwe afbeelding; het opschrift «post zegel" komt daarop zeer duidelijk voor. Verder zijn op de vellen, in de lengte en breedte, zoo vele doorboorde randen aangebragt als er noodig zijn om elk zegel zonder schaar te scheiden, even als zulks in Engeland, Frank rijk enz. reeds plaats vindt. Papier en bewerking getuigen van doelmatige verbeteringterwjji de doorboorde randen voor den verbruiker lot groot gemak zijn. Volgens een berigt van den Ned. consul-generaal in Japan was te Na gasaki de uitvoerhandel in de maand Februarij bijzonder stil, en, uitgeno men katoenwerd weinig uitgevoerd. Van invoeren genoten slechts ka toenen goederen eene goede aandacht en zijn eenige transactiën daarin tot stand gekomen, waaraan de Ncderlandsche handelaren een groot aandeel hadden. De inlandsche handelaren kochten eene groote hoeveelheid ruwe shirtings en camlets. Die van Hollandsch fabrikaat waren echter zeer moei- jelijk op prijs te brengen. Op Hollandsch laken was eenig avans te be dingendoch ook dit artikel heeft eenen hevigen concurrent in het zooge naamde Japan cloth, uit de Duitschc fabrieken herkomstig. Door het prov. kerkbestuur van Zuidliolland zijn tot de predikdienst toegelaten de heeren C. Tersleeg, C. J. van Bemmel Suyck en A. H. van Dam en door het prov. kerkbestuur van Gelderland de heeren P. J. van Griethuysen en A. van Griethuysen. Bij de herv. gemeente te Oldenbroek is lot predikant beroepen d». G. Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Boven Hardinxveld ds. Dek kers pred. te Chaani; bij die te Poortvliet, d". Bax, pred. te Vuursche.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1