LfiïDSCUË COURANT. X". 61 VIUJDAG 20 MEI. 1804- De Courant wordt MaandagWoensdag en 'rijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 1Ü Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 19 Mei. 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier ontving dezer dagen ten geschenke eeue verzameling van kruipende en andere dieren, op spiritus, waaronder zich verscheidene belangrijke voorwerpen bevinden. Genoemde instelling heeft dat geschenk te danken aan de welwillendheid van den wel-ed. geslr. lieer F. F. S leen berg hekapitein der artillerie ie Brielle, door wien die verzameling tijdens zijn verblijf in Wesl-Iudië is bjjee.ngebragt. Me aanwinst, die bet ontvangen geschenk voor de verzamelingen van 's rijks museum oplevert, verdient allezins te worden op prijs gesield, vermits de West-Indische koloniën nog veel belangrijks opleveren en ersedert vele jaren, van daar nagenoeg niets ioor het museum werd aangevoerd. De 15dc algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouwzal dit jaar door de Hol), maatschappij van landbouw worden gehouden op Donderdag, Vrijdag, Zaturdag., Zondag en Maandag 22—26 September aansl. en wel hier ter slede op de Ruïne. De algemeene vergadering wordt gehouden op Zaturdag 24 September, leu 12 ure. Na die vergadering zal uien zich vereenigen aan een gcmeenschap- pelijken maaltijd. De trekking der loterij heeft plaats op Maandag 26 Sep tember op het raadhuis alhier. De loten zijn bij de penningmeesters der afdeelingenlegen 1.50 hel lot, verkrijgbaar. De genoemde maatschappij zal ook in de maand October aanst.op het kasteel Endegeest, nabij deze stad, houden eenen wedstrijd van zaaiwerk- luigen voor winterkoren. Het doel van dezen wedstrijd is bekend te wor den: 1°. met de zaaiwerktuigen liet meest geschikt voor den Nederlandschen landbouw die liet zaad in rijen of op pollen het best uiuaaijcn2°. met de uitkomsten van hel werktuiglijk gezaaide op rijen onderling, en in ver gelijking met het breedwerpig of uit de hand gezaaide. Men schrijft ons het volgende: Als dezen zomer geen zware stormen woeden, zal het ooft, te oordeelen naar den bloesem, waarmede de vrucht- boomen thans als overdekt zijn buitengewoon overvloedig wezen. De oos telijke wind, die lot dusver met geringe afwisseling bijna onafgebroken waait, maakt echter, naar vrij zekere waarnemingen, hel bezwaar voor zuidwestelijke stormen niet ligter. Aan elke der rijkskweekscholen te 's llertogenbosehHaarlem en Gro ningen zal, met het begin van den cursus 1864/65, aanvang nemende 1 Sept. 1864, gelegenheid zijn lol plaatsing van 10 kweekclingen in liet eerste of liagsie studiejaar, ten einde daar op kosten van liet rijk hunne opleiding tol hulponderwijzer te ontvangen. Om tol het examen lol plaatsing bij de kweekschool te worden toegelaten moet men den 20slcn Maart 1864 zijn 15dc jaar zijn ingetreden, doch zijn 17dc nog niet ten einde gebragt hebben. De geboorte-acte en andere gevorderde stukken, door de Staatscourant opgege ven, moeten voor 10 Junij aansl. vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschoolbij welke men verlangt geplaatst Ie worden. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste vier maanden van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft /21,575,017.72, zijnde 1,340,096.82 meerder dan in 1863. Op de beide Pinksterdagen zijn over den Hollaudsclien ijzeren spoorweg vervoerd ongeveer 40,000 reizigers, waarvan alleen op den tweeden dag 29,000. Aan het station te 's Gravenhage zijn op den tweeden dag aange komen en vertrokken ongeveer 16,500 reizigers. De lieer mr. Tnlein Nolthenius heeft verklaarddal hij uithoofde van huiselijke omstandigheden, volhardt bij zijn voornemen, om zich niet we der verkiesbaar te stellen voor het lidmaatschap van de tweede kamer. Naar men verneemt heeft de heer van Hall, civiel ingenieur en suikcr- fabriekant, aanvrage gedaan om concessie voor den aanleg van een spoorweg van Soerabaya naar Jlalang, zonder garantie of eenige hulp der regering. Te Amsterdam zijn, ter vervanging van de heeren tur. J. Messchcrl van Vollenhoven en G. C. Bosch Beitz, tot leden der prov. staten van Noordliolland gekozen de heeren mr. A. Philips en E. W. Cramerus. Door mej. A. A. Bergendalilte Amsterdam, zijn weder naar Syrië verzonden twee grootc kisten met nieuwe kleederen, ten dienste van het diaconessenhuis te Beyruthwaarin een groot getal weeskinderen van de aldaar vervolgde christenen worden verpleegd. Te Utrecht is gisteren liet stoffelijk overschot van den emeritus hoog leeraar II. Bonman ter aarde besteld. Bij het graf werd een woord van hulde gebragt aan de verdiensten van den ontslapene door de hoogleeraren Boedes, ter Haar en Millies. Op het requisitoir van het openbaar ministerie bij het prov. geregtshof ui Overijssel, in zake mevr. de wed. Pruimers en den heer J. G. van Rijn, ''rekkende: 1». dal het hof zoude verklaren, dat er geene termen tot te- regtstelling van de beklaagden aanwezig zijn, ter zake van het wegvoeren van de minderjarige Margaretha Daniella Pruimers; 2». dal hel bof zich zo onbevoegd verklaren om kennis te nemen van de zaak, betrekkelijk he' verduisteren van den Ie (lyercs in Frankrijk geboren Hendrik van Deneni 3°. dat het hof den heer van Rijn, ter zake van de poging tot omkoopin van den gevangenbewaarder Lension, zou verwijzen naar de correctionele lereglzitliug der arrondissements-reglbank te Zwolle; eindelijk dat het hof de invrijheidstelling van den heer van Rijn zou bevelen, ten ware hij oc andere redenen in hechtenis behoort te blijven; heeft de raadkamer van lie hof mevrouw Pruimers en den heer J. G. van Rijn naar de openbare tercgl zitting verwezen ter zake van het wegvoeren der minderjarige Margarelh Daniella Pruimers, en wel de eerste als hoofddaderes en den laatstgenoemd als medepligtigemet bepaling dat de heer van Rijn te gelijk zal te reg slaan wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder. De raad kamer heeft zich onbevoegd verklaard ten opzigte der aan genoemde perso nen ten laste gelegde misdaad van verduistering van den persoon van Heil «drik van Denem. Hel prov. geregtshof in Drenthe heelt bij een uitvoerig arrest Hendrikj ^Kolk schuldig verklaard haar man door arsenicum Ie hebben vergiftigd ei haar veroordeeld tol de straffe des doods uit te voeren binnen Assen Hare zuster Margje, beschuldigd van medepligtigheidis wegens onvoldoend' bewijzen weder in vrijheid gesteld. Hel gercgtelijk geneeskundig onderzoei in de zaak is geschied door de lib. dr. J. M. van Bemmclen en 11. T Kuyper, te Groningen. Te Meppel is op den tweeden Pinksterdag door de wed. v. B. v. G. bijna 80 jaren oud, zoo veel jenever gedronken, dat zjj van haar stoel is .gevallen en onmiddeljjk dood was. Uit Middelburg meldt men, da» de commissie vnor de in Juüj ahlaiH te houden tentoonstelling van brandspuiten enz., van burgemeester en wet houders van Leyden het berigl heeft ontvangen, dat deze als deskundige in de commissie van beoordeeling hebben benoemd den heer P. G. lloulhuy- sen, directeur der brandbluschmiddelen alhier. Van Demcrary wordt gemeld, dat op den middag van 3 April te Geor getown allcrwege het geroep van brand opging. In een klein huisje, in de Southstreet gelegen, barstten de vlammen in felle woede uit, en binnen weinige oogenblikkeii verspreidde zich het vuur langs deze geheele straat, en sloeg lot de schoone met groote magazijnen bebouwde YVaterstreet over. Vreesclijk woedde het vernielend element, waarbij de verwarring, die de menigte bezielde, niet weinig loebragt, om hel gevaar te vergroolen. De helft van de Waterslreet en de huizen in het achtergedeelte waar de brand ontslaan was, werden eene prooi der vlammen. De snelheid waarmede hel vernielende vuur zich uitbreidde was onbegrijpelijk, en dikwijls kon men niet nagaan welken loop het eensklaps nam. Van de Southstreet, waar de brand begonnen was, breidde hij zicli naar de Regenstreel uit, waar hij met nog grooter woede en kracht zijne verwoesting voortzette. Welhaast lagen de huizen lusschen de Regeutslreet en het Vlissingen, kanaal in de aschterwijl de ontzettende hitte, die de vlammen verspreidden, zoo groot was, dat onderscheidene keeren eenige huizen aan de overzijde der gracht in brand geraakten, in de Waterslreet vernielden de vlammen in zeer kor ten tijd, builen eenige mindere gebouwen, de groote magazijnen van de heeren Murray, Gottrly en C°. en J. Meijers. De vreeselijke brand zette vervolgens zijn woedenden loop naar de andere zijde der Southstreet voort, en greep de Brilsch Guyana-bank onderscheidene Porlugesche winkels aan en vernielde allen. Tevens werden vernield de Royal Agricultural and Com mercial Society Rooms. Diep te betreuren was de wanorde die er bij het blusschen van den brand heerschteeven als de slechte toestand der brand bluschmiddelen men bad het voornamelijk aan de minder gegoede bevol king te danken, dat men den brand is meester geworden. Sommigen schrijven de oorzaak van den brand toe aan de onvoorzigtigheid bij het verbranden van houtspaanders en krullen, anderen aan het verbranden van Irj f kleederen eens overledenen; doch zij is nog met geene zekerheid te be palen. Hetzelfde mag men zeggen omtrent de opgave der schade, die men echter minstens op ƒ7,500,000 ramen kan; gelukkig was een groot gedeelte van het verbrande verzekerd. 's GRAVENHAGE, 19 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: tot kommandcur der orde van den Ncderl. Leeuw de heer mr. L. A. J. W. baron Sloel van de Beele, gouverneur- generaal van Ned. Indie, en de heer mr. A. Prins, vice-president van den raad van Ned. Indie, en tot ridders dier orde de heeren E. Nelscher, resi dent van Riouw, J. E. Teysmannhortulanus bij 's lands plantentuin te Buitenzorg, AV. Cores de Vries, industrieel te Soerabaija, en P. W. Hof land, landeigenaar in Krawang.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1