steuning. Eene ondersteuning dus die zedeljjk niet kan bevorderen. Het komt ons voor dat, wie zich geroepen acht het aangename en nuttige te vereenigen, niet alleen heeft te lellen op hetgeen men, met zeer goede be doelingen, daarslellen wil, maar ook op hetgeen bestaal en hel noodige en het nuttige daaraan toetst. Dat hij verder bekend is met hel personeel der ingezetenen en zonder direct in ieders bijzonderen toestand te treden, zich zeiven afgevraagt: is het goed om de gelegenheden tot uitspanning en uit huizigheid te vermeerderen? is het verstandig door vermenigvuldiging van vermakelijkheden de reeds zoo geklommen uitgaveuzoo door duurte van levensbehoeften, als door weelde te helpen uitbreiden. Onze ouden zeiden immers: de gelegenheid maakt den diefen onzes inziens wordt er in den tegenwoordigen lijd veel verteerd en weinig ge spaard. Wij kunnen noch willen den schrijver in alles volgeu, en zullen ook niet verder ons ongeloof uitspreken dat in onze stad zich 000 liefhebbers zullen opdoen met eene bijdrage van f 15.— 's jaars; nog minder schijnt het het ons waarschijnlijk toe ƒ130.000 kapitaal bijeen te krijgen. Wij laten dit voor rekening van de ondernemers. Nog enkele woorden. De vrees voor een conflict van standen en verschil lende soorten van fatsoen, daaraan denkt het Leydsche publiek niet, men lette slechts op het verschillend personeel op Zomerzorgdie geheele periode is dus overbodig. De gevraagde bjjdrage op zich zelf is zeker niet hoogmaar gevoegd bjj hetgeen men nu in andere vereenigingen betaalt, heeft het eene groolere beteekenis en of nu Leydens welvaart bevorderd zal worden, daaraan zijn wij zoo vrij te twijfelen. En dat men in Leyden niet doen kan wat in de groote steden geschied, Iaat zich gemakkelijk verklaren indien men zich met het onderzoek en vergelijking der inwonenden en der bijzondere standen zal willen bezighouden, men zal dan alhier eene disproportie ontdekken die elders in zulk eene mate niet bestaat. Wjj hebben het plan van uitvoering niet besproken, omdat ons dit on bekend is, en wjj onthouden ons ook van elke uiting onzer zienswjjze, die treedt in dat finantieele gedeelte waar aan den Haad eene jaarlijksche sub sidie wordt gevraagd, en welk voordeel daaraan voor de Gemeente verbon den is. Wij zullen ons oordeel daarover opschorten. \Vordt hel plan verwezentlijktdan zullen onze achterkleinkinderen ons zegenen, wanneer ze onder het lommer der bladeren op de thans kale Ruïne van hunnen arbeid zullen uitrusten. ITADI-BEK1GTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leyden, Gezien art. 112 der Algemeene Policieverordening; Bepaalt, ter gelegenheid der uitvoeringen door de Leydsche Zangvereeni- ging op Donderdag 19 en Vrijdag 20 Mei aanstaande in de llooglandsche kerk te gevenvoor de rijtuigenbestemd personen aan die kerk af te zet ten, de na te melden rigting die, bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, mogen alleen van de zijde van het Kerkplein komen en moeten langs den Middelweg wcgrjjden; diebestemd voor den ingang over de Beschuitsteegmogen alleen van de zijde van de Burgsteeg komen en moeten langs de Kieuwstraat naar de zijde van de Hooigracht wegrijden; die, bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerkgrachtmogen alleen komen van de zijde der Burgsteeg en Kieuwstraat langs de Wlnterstceg en moeten langs de Hooglandsche Kerk gracht of de Morlaanstceg en den Middelweg wegrjjden. Voorts, dat na het eindigen der oefeningen telkens in omgekeerde rigting zal moeten worden weggereden. Wordende een iegelijk dringend uilgenoodigd zich naar de aanwijzigin- gen, door de ambtenaren der policie in dien zin te geven, stipleljjk te gedragen. De Burgemeester voornoemd Leyden17 Mei 1864. T1EBOEL SIEGENBEEK. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblN°. 17), weder een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schntterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving ral moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1830 tot 1838 ingesloten, welke zich hier ter stedesedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en rich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen (waardoor verstaan worden zij, die hnn voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verkla ring, hetzij door werkelijk den zetel van hun bestaan herwaarts over te bren gen, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt) zul len worden ingeschreven achter in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1839 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1864 en het tiende of dat der geborenen in 1829 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en das ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schulterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Dingsdag den 17 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de Militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) bij ontdekking, alsnog achter dc toekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van bet woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dal er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestondenterwijl in zoodanig geval liet huwelijk hnn ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen rnogten kannen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijne geboorte voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen af halen ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af aan, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uurterwijl zijwelke elders geboren zijnzich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder ver antwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats benevens de Wijk en het Piom- mer der huizen, hun beroep en dat hunner Ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot 's namiddags ten 1 ure. Dat teil einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Dingsdag den 17 Mei 18G4, de bewoners van Wijk III en IIIbenevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Woensdag den 18 Mei 1864, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Donderdag den 19 Mei 1864, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loling, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemaakt- En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in dc tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderende bevoegdheid hebben verlorenom in die klasse te verblijvenen dus als nu in dc eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te melden des voor middags tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimd en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfddoor Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Reg p It toe te passen de strafbepaling van art. N°. 12), houdende eene geldboete va ene r •- uit. lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijl e-er En zal deze door aanplakking en dc afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TiEBOEL SIKGEN BËKK.Burgemeester. Leyden, 4 Mei 1864. v. PUITRAMMER, Secretaris. Burgerlijke £?t«uib. ON DERTROUWDC. FrancUenjtn. 27 j. en A. S. Kelderjd 30 j. R. Brouwer, wedr. 28j. en C. Snellenjd. 22 j. J. H. T. Vogeljm.25 j. en M. A. J. van den Heuvelljd. 32 j. C. de Bolster, jtn. 24 j. en J. Slavieti, jd. 19j. C. Kahlmannjtn. 26 j. en J. R. P. Wijsman jd. 23 j. J. de Vrind jm. 36 j. en C. Petiet, jd. 29j. M. van der Kaay, jm. 26j. en G. Ortjd. 26j. C. J. van Leeuwen jm. 26 j. en W. M. G. de Man jd. 31 j. AKAUEMG-NIECnS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE UOOGESC1IOOL. Den 17dc° Mei de heer D. H. Wanbert de Puiseau, van Sneek in de god geleerdheid, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de christologie van Justinus Martyr. Curatoren van het Slolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden heb ben in hunne vergadering van 13 Mei 1864 besloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven: Men verlangteen kritisch onderzoek der argumenten waarop dooi velen elke teleologische beschouwing der natuur verworpen wore'1 De prijs voor het goedgekeurde antwoord is dc gouden medaille ter ii er- ljjke waarde van 250, en ƒ100 in geld; of wel naar verkiezing de ge heele som in geld. De antwoorden moeten, in het Latijn of Nederduiiseh geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten billet, dat de zelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des schrijvers naam en adr s opgegeven, vrachtvrij gezonden worden, voor 1 December 1865, aan der Hoogleeraar W. A. van Hengel voorzittend Curator van het Legaat. ADVEKTENT1EN. Leyden, 11 Mei 1864. Heden avond ontviel ons onze innig geliefde Moe der en Behuwdmoeder JOHANNA van DIJK, Weduwe den Wei-Eerwaar den Zeer Geleerden Heer Wonder, in leven Predikant te Amsterdamia den ouderdom van 76 jaren. Wjj mogten de goede vrouw lange bezitten, maar des te dieper treft ons nu hel gemis. Zij ging in blijde hope heen en dat troost ons. Uil aller naam, Geheel eenige kennisgeving. U. J. W'. W UN DER.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3