Per Telegraaf. zwaar met passagiers beladen; men zegt door meer dan 50, zoodat men boven niet alleen zat, maar zelfs moest blijven staan. Men kan ligt be grijpen hoe groot de ontsteltenis was, toen al de personen die zich op de omnibus bevondenop de straat en door elkander vielen en toen zjjdie van binnen gezeten waren, meest dames, door het breken van de glazen van het rijtuig nog in grooter gevaar verkeerden. Gelukkig is men over 'i algemeen er met den schrik en met ligte kwetsuren afgekomenslechts enkelen hadden wonden aan het hoofd gekregen. Mevrouw van der Meer Mohr, voor wier woning het ongeval plaats vond, had de welwillendheid dadelijk al de passagiers bij zich te ontvangen en hun, voor zooveel noodig hulp te doen verleenen. Daar de paarden stapvoets redenheeft men ze on- middelijk tot slaan kunnen brengen. BülTENLANDSCHEllERlGTE^r ENG EL Aft D. LONDEN 15 Mei. Omtrent de handelingen der conferentie weet men niets zekers. Vroe ger is reeds gemeld dal Oostenrijk en Pruissen verklaard hadden dat zij ten gevolge van den oorlog, de tractaten van 1852 als vervallen beschouw den de Mém. diplom, wil thans weten dat zij integendeel verklaard heb ben dat ook zij de bepalingen van het tractaat tol uilgangspunl bjj de vredes-onderhandelingen willen aannemen. Zoowel in het hooger- als in het lagerhuis zijn de oorlogs contributiën ter sprake gebragt. Graaf Russell heeft bij die gelegenheid gezegd dathoewel lot regel was aangenomen de handelingen der conferentie vooreerst geheim te houdenhij het volgende kon mededeelen: De conferentie heeft besloten dat door de verbondenen, gedurende de schorsing der vijandelijkheden, noch in Jutland, noch ergens anders op het terrein alwaar zij hunne stellingen hebbenoorlogs-contribu- tiën zullen worden geheven, maar dat zjj zich alle benoodigdheden voor hunne troepen tegen betaling zullen aanschaffen. Aangaande de vroeger op gelegde contribution heeft de conferentie niets bepaald, doch er bestond grond tol de veronderstelling dal de Duitsche mogendheden, in den geest eener ruime opvatting der overeenkomstzich van de heffing van iedere oorlogs-contribulie zullen behooren te onthouden. Het heeft bier zeer de verwondering gaande gemaakt dat de gevolmag- tigde van den Duitschen Bond, de heer von Beust, de pinksterdagen te Parijs is gaan doorbrengen, om door den keizer in een bijzonder gehoor te worden ontvangen. Te Edinburg hebben oproerige looneclen plaats gehad wegens het innen van kerkegelden; de zamenscholing telde meer dan 10,000 mensehen en 200 policie-agenten waren op de been gebragtde bijstand der gereed gehouden militaire magt werd echter niet vereischt om de orde te herstellen. Volgens een brief van Port-au-Prince; van 11 April, is eene der be- loRgrijkste handelssteden van het eiland Haïtinameljjk Gonaïves, gedeelte lijk door brand vernield. De schade is grootdoch gelukkig is niemand omgekomen. De ramp zou veroorzaakt zjjn door de onachtzaamheid van een katoendrukker, die in zijn pakhuis rookte. FHANHRIJR. PARIJS, 15 Mei. Vrjjdag II. had in de zitting van het wetgevend ligchaam het volgende voorval plaats. De heer Picard sprak met veel talent en zeide o. a. dat het hem eene wezenlijke behoefte was om den beroemden Thiers te verde digen tegen het verwijt dat hij een oproerprediker zou zjjn. Minister Rou- her viel hem in de rede met de opmerking dat de heer Thiers zich zelf wel kon verdedigen en het zeker beter zou doen dan de heer Picard. Nadat hjj die woorden herhaald had, op verzoek van den heer Thiers, die zeide ze niet goed verstaan te hebben, riep Thiers «neen, neen, volstrekt niet!" De heer Picard betuigde hem zijnen dank voor die beleefdheid, waarop de minister van staat liet volgen: «hjj kon ons beider meester wel zjjn." Een schitterende hulde door een minister des keizers aan den heer Thiers gebragt. Volgens berigten uit Mexico, loopende tol half April, waren er sedert eenigen tijd gecne ernstige gevechten voorgevallen; doch een aantal guerilla- benden, het overschot van het leger van Juarez, die de bevolking veront rustte, was vervolgd, geslagen en uiteen gejaagd. Alle deelen des lands, die met het oog op het zielental, op de bedrijvigheid en staatkundigen in vloed eenig gewigt hadden, waren in de magt der Franschen. In een schrijven uit Rome van den 7dcD dezer wordt het volgende ge meld Heden morgen heeft de Pausnaar verzekerd wordtden Franschen gezant, den heer de Sarliges, bij zich ontboden en hem bittere klaglen doen hooren over de handelwjjze der Piemontezen op het grondgebied der kerk over de vervolgingen welke de geestelijken eu de vrome kalholijken van hen te lijden hebben, en over de verspreiding van ongodsdienstigheid en ze deloosheid onder de heerschappij der Piemontezen. Men weet dat de U. Vader met echt apostolische vrijmoedigheid pleegt te spreken, wanneer de hem toevertrouwde regten en belangen der kerk in gevaar zjjn; en met die vrijmoedigheid heeft Z. U. den heer de Sarliges nagenoeg het volgende toe gevoegd: «Ziedaar wal gij in Italië zijt komen uitrigten! Dat is het werk van het keizerlijke Frankrijken dat werk zal ook u zeiven geenerlei voor deel aanbrengen; want de Italianen vervloeken de Franschen eu spannen zamen om hunnen ondergang te bewerken, daar zij meenen door de Fran schen bedrogen te zijn; dat de Italianen zoo jegens de Franschen gezind zijn is genoeg bekend." Berigten uit Tunis, over Turin ontvangen, melden dal de staat van zaken in het regentschap nog geen verandering heeft ondergaan. De bevol king aan de kust verkeert in eene groote gisting, en een der kustplaatsen is geplunderd geworden, zoodat de daar aanwezige Italianen de wijk geno men hebben op een Italiaansch vaartuig. Te Tunis is ook eene Turksche korvet aangekomen met de'pèches voor den bey. In bijzondere berigten uit Yokohama wordt gemeld dat de Taikocn, die naar Kioto was vertrokken, het aldaar met den Mikado eens is gewor- den omtrent de houdiog der regering tegenover de vreemdelingenin dien zin dal zij hun geene zwarigheden meer in den weg zal leggen en dat de Taikoen, gelijk vroeger, gedurende een gedeelte van het jaar zjjne residentie te Jeddo zal houden, tot regeling van alle officieele betrekkingen met hen PRUISSEN. BERLIJN 15 Mei. De minister van oorlog heeft eene Ijjst bekend gemaakt der verliezen' geleden bij de bestorming der Duppeler schansen. Daaruit blijkt, dat zijn gesneuveld16 ofTicieren213 onder officieren en manschappenzwaar ge. wond: 14 officieren, 428 onder-offiieren en manschappen; ligt gewond 40 officieren438 onder-officieren en manschappenbenevens 2 ambtenarea bij de administratie en vermist 39 militairen. Totaal 70 officieren, 1118 onder-officieren en manschappen. De koning van Denemarken heeft 4000 rijksdaalders van het jaarlijksch inkomen der kroon in elk der eerstvolgende tien jaren beschikbaar gesteld tot ondersteuning der betrekkingen van gesneuvelde Deensche soldaten. De conferentie te Konslantinopel heeft besloten dat eene bijzondere com missie zal worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de eigen- domsregten der kloosters. ALTONA, 15 Mei. De hertog van Augustenburg heeft lieden hier eeo feeslelijken inlogt gehouden en werd door de menigte met toejuichingeo ontvangen. BUCHAREST, 15 Mei. Vorst Couza heeft heden de kieswet geprocla meerd. De natie is uitgenoodigd de bepalingen daarvan met ja of neen aai te nemen of te verwerpen. De rust is ongestoord gebleven en de openbart meening is gunstig gestemd. 16 Mei. Hier vertoont zich eene volkomene rust; geen de minste oppo sitie; men ziet geen enkele zamenscholing. Vorst Couza heeft gisteren zonder van iemand vergezeld te zijn, eene wandeling gedaan en werd do» de menigte met den meesten bijval begroet. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed het volgende in Uw eerstvolgend blad op te nemen, waai mede gij zult verpligten een uwer getrouwe Leydek 14 Mei 1864. Geabonneerden. In het n°. 55 van uwe Courantden 6de" Mei II. uitgegevenkomt eti artikel voor over het plan door een dertiental ingezetenen ontworpen l« het bouwen van eene concertzaal en aanhoorigheden op de Ruïne. Blijkbaar is dit artikel geschreven door iemand die de zaak is toegedati en lang hebben wij geaarzeld om ons daartegen over te stellen en toch lied de guide spreuk, hoort ook de wederpartij, ons bewogen onze gedacht wederkeerig openbaar te maken, vooral daar de schrijver het wel een ernstige overweging waardig keurt. En dan vragen wij in de eerste plaats: welke behoefte is er aan zuli j een onderneming bij hetgeen in Leyden bestaat en welk nut of genot ii j hel den ingezetenen aanbrengen voor de'groote bijdragen tot daarstellig die er toe vereischt en van hun gevraagd worden? Zijn er dan geene sociëteiten genoeg? Of veronderstelt het plan de oj ruiming van die vereeuigingenwaarvan twee in de laatste jaren uien zijn opgebouwd, en waarvoor de fatsoenlijke burgerij heeft bijgedragensi wier kapitaal gevaar zoude loopen geliquideerd te worden door den afsla» of misschien wederaf braak dier gebouwen Is er voor allen niet de gelegenheid om muziek te hooren? Sedert jare verlustigen de ingezetenen zich op Zomerzorg onder de heerlijke toom van het corps muzikanten van het regiment Grenadiers en Jagers. De sociëteit Amicilia heeft nog op zich zelve soiree's mnsicalcs, en woD nog uitgenoodigd op repetition van de schutterij en dan weder tot hel hoor van de muziek der artillerie. Die muziek doet zich ook van tijd tot tjjd op de wandelplaats hooren het gansch publiek kan daarvan gebruik makenen dan nog zjjn er zag en muziekverenigingenliedertafelrederijkers en wat niet al meer, 'lgf zonder bijdrage niet genoten kan worden. De schrijver spreekt van stoffelijke ondersteuning. Wij laten daar die genoegzaam zal verkregen wordenop grond van het reeds aangt voerde en het bijzonder belang dat wij hebben bij eene gunstigen toesta'1 van het gebouw der Leydsche afdecling der Maatschappij tol Nut van 't gemeen. Of zullen deze en alle deelgenoten in de bestaande vereenigioS0 met eigen drie guldens de glazen inwerpen? Wij laten verder de al of ai' te wachten stoffelijke ondersteuning, waarvan het geheele plan afhangt,"1 ieders oordeel over. Nu zegt de schrijver ook, dat niet minder noodig is de zedelijke o/ti'1 NEW-YORK, 4 Mei. (R. O.) Generaal Lee, der zuidelijken, verwacht een aanval. Grant doet versterkingen oprigten tol dekking der noordelijken aan den Rapidan. Generaal Banks is met zjjn corps van het leger der Unit uit de stelling van Alexandria teruggetrokken, zonder slag te leveren, ter wijl eene andere afdeeling der bondstroepen Little-Washingtonin Noord Carolina, heeft ontruimd. Voorts wordt uit den staat Tenessee gemeld dit de zuidelijken Newbern hebben ingesloten en dat aldaar een veldslag wordt verwacht. LUBECK, 16 Mei. De kroonprins en kroonprinses van Pruissen zjjn gisteren avond alhier aangekomenhebben heden het merkwaardige der stal in oogenschouw genomen en zullen vermoedelijk morgen weder vertrekken. De bonds-commissarissen zijn gisteren mede hier aangekomen. LONDEN, 16 Mei. In Abyssinië heerscht volslagen regeringloosheid Keizer Theodorus is door zjjne oproerige onderdanen ingesloten. Het lege was tot een ernstigen wederstand vast besloten. Al de troepen waren li Gondor zamengetrokken.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2