LEÏDSCIIE COURANT. 18454- WOENSDAG 18 MEI. N°. GO. \|g De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 erkrijgbaar. faars. sijzotiaerii Cents verkrijgbaar, BINNENLANDSCnE BER1GTEN. LEYDEN, 17 Mei. De Académie nationale agricolemanufacturière et commercialele Parijs, heeft den heeren J. C. Zaalberg en Zoon, alhier, het eere-lidmaat- schap dier instelling aangeboden. Gedurende de a. s. zomermaanden zullen in de verschillende garni zoensplaatsen, waar de troepen niel tot het kamperen zijn bestemd, groote oefeningen plaats hebben voor zoover de omstandigheden dit toelaten. Uil het Westland vernemen wij, dat aan de veldvruchten niets ont breekt om een goed gewas voort le brengen. De warme zonneschijn op den laatsten regen heeft eene heerlijke uilwerking gehad. Het vervoer van aspersies neemt met iederen dag toe; ook dal van nieuwe aardappelen, waarvan heden, met eene vracht aspersies, reeds vijf mandjes naar Amster dam zijn verzonden. Weldra zal hel vervoer van aardappelen grooter worden. Het Weekblad van Haarlemmermeervermeldende, dat dr. W. C. H. Staring dezer dagen van Haarlem vertrokken is, om zich weder op zijn landgoed de Boekhorst hij Zutphen le vestigen, voegt er, na gesproken le hebben over hetgeen hij voor de duinbeplanting met dennen in Holland deedbij Thans is hem door de regering nog eene zending naar Frankrijk opgedra gen, om ter plaatse de praktijken van kunsthevrnchling van Uooibrink te gaan onderzoeken die hij voor zijne reis naar Gelderland is gaan volbren gen. Staring gevoelde zeer het gewigt van vele der tegenwerpingen, die door bevoegde beoordeelaars omtrent den grondslag van deze praktijken zijn aangevoerd, doch hij erkende al het nul van naauwkeurig onderzoek, waar zoo bijzonder de aandacht daarop gevestigd is geworden; en Staring's landbouwiessen uit Engeland geven ons de verzekering, dat het in elk geval geen onvruchtbare zending zal zijn, waarbij hij in de gelegenheid wordt gesteld meer met den landbouw van een land, waar hij nog vreemdeling was, bekend te worden. De Tijd meldt, dat de heer A. van Moorse! zieh naar Java begeeft als een eenvoudig missionnaris, die zich ter beschikking stelt van Z.D. H. mgr. den bisschop van Colophon, vicaris-apostolick van Java. Omtrent zijne be stemming is hem en kan hem tot dusverre niets bekend zijn. Tol de synode der herv. kerk van 1864 zijn afgevaardigd doordeprov. kerkbesturen: van Noordholland ds. H. Steenberg, pred. te Amsterdam, sec. d'. J. Leemhuis, pred. te Midwoud; van Friesland ds. P. van Borssum Waalkes, pred. te Usbrechlum, sec. ds. A. Witteveen, pred. te llnizum; van Groningen ds. G. W. Sannes, pred. te Oostwold, sec. dr. 11. lluyscrs, pred. le Farmsum; van Drenthe ds. J. W. Lieftinck, pred. te Odoorn en mr. J. H. Westra, ouderling van het class, best. te Assen, sec. ds. J. W. E. Ebbinge, pred. le Wapserveen en J. de Jonge, ouderling van hel class best. te Meppel; van Zeeland ds. A. Slolemakcr Czn., pred. le Middelburg, sec. d!. H. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden; van Limburg, d'. M. Spruyt; pred. te Maastricht, sec. ds. U. C. Thomkins, pred. te Beek en Geul; door de comm. tot de zaken der protest, kerken in N. 1. dr. P. Jas, pred. te 's Gravenhage, sec. ds. II. L. Oorl, pred. aldaar; van de godge leerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen dr. E. J. Diest Lorgion, sec. dr. P. Hofstede de Groot, beide hoogleeraren der faculteit; van de Waalsche commissie ds. J. II. Gerlachpred. le Middelburg en mr. 11. Obreen, ouderling te Leyden, sec. ds. J. A. Stoop, pred. te Nijmegen en mr. J. S. Vernède, oud-ouderling te Utrecht. Het Nederl. genootschap lot zedelijke verbetering der gevangenen hield Donderdag 11. le Amsterdam zijne veertigste algemeene vergadering. Die ver gadering werd bijgewoond door een groot getal afgevaardigden, en mogt het voorregt genieten den eersten stichter van het genootschap, den heer W. H. Suringar, in altijd onvermoeide kracht en jjver voor hare zaak, tot voorzitter in haar midden te bezitten. Hij opende de vergadering met eene toespraakhoudendeveertigjarige herinneringen en ervaringenbeschouwd Ms wenken voor de toekomst, en leidende lot eene toestemmende beant woording der vraagis het der moeite waard uiet het begonnen werk voort le gaan. De beraadslagingen waren voornamelijk gewijd aan de meest doeltreffende zorg voor jeugdige ontslagenen, zoowel in de ambachtschool le Leyden als in diensten op het land en opleiding tot landbouw. In deze maand zullen van het instructie-bataillon te Kampen 17 onderoffi- oieren en 64 korporaals-titulair naar de verschillende infanteiie-regimenlen vertrekken. Te Naarden is Donderdag en Vrijdag het herinneringsfeest van de be- vnjding der Fransche overheerschingin 1814, op eene luisterrijke wijze gevierd. Het feest werd bijgewoond door den gepensioneerden generaal J- P. baron de Girard de Mieiet van Coehoorn. Destijds 19 jaren oud en 2de luitenant der artillerie, deed hij den vijand veel kwaad; hij bekwam zeven wonden en werd ten slotte, uitgeput en meer dood dan levend; krijgsgevangen gemaakt. Te Utrecht is, na eene ongesteldheid van eenige weken, overleden de heer H. Bonmanemeritus hoogleeraar van de theologische faculteit aan de hoogeschool aldaar. Vrijdag morgen is op den centraal-spoorweg zekere G. Hulshof, oud 19 jaren, onder een der wagens van den trein geraakt, met het gevolg, dat zijn hoofd verbrijzeld en bij onmiddellijk overleden is. Dit geval is aan onvoorzigiligheid toe te schrijven, en wel door het misstappen, toen de jongeling zich op een der wagens wilde begeven. Donderdag 11. hebben de regter-commissarisvergezeld van den officier van justitie en den griffier bij de regtbauk te Amersfoort zich naar Zeist begeven ten einde onderzoek te doen naar een aldaar op den 2den dezer plaats ge had hebbende twist tusschcn werkvolk bij een in aanbouw zijnde huizinge aan den Woudenberger straatweg, ten gevolge waarvan zekere van Hoeve laken, aldaar wonende, in beschonken toestand, dooreenen mede aldaar werkzaam zjjnde metselaar van Ingenzoodanig met een truffel aan het hoofd is verwond, dat hij ten gevolge daarvan op den li11™ dezer is over leden. Gemelde van Ingen is reeds gevankelijk naar Amersfoort overgebragt en deskundigen zijn lot lijkschouwing van den overledene overgegaan. Te Enschede' is de herbouw van de kerk der hervormde gemeente aanbesteed voor de som van ƒ23448. Te Wierden (Overijssel) werd dezer dagen bjj hel kisten van een Ijl1', door een der aanwezigen zooveel jenever gebruikt, dal men hem op c n wagen, waarop de kist was gebragt, in bewusleloozen staal naar huis mo brengen. Hoewel men in den beginne voor zijn leven vreesde, is bij ech Jater lot zich zeiven gekomen. Den 12den dezer heeft er le Oude-Pekela een zware brand plaats gehi waarbij 14 huizen een prooi der vlammen zijn geworden. Naar men zegt, moet de brand eerst ontslaan zijn in het huis van den ijzersmid Grol. I vuur deelde zich zoo spoedig aan de belendende huizen mede, dat er a geen blusschen te denken was. Van de inboedels was niets verzekerd. O t te Andel is op den 10d™ eene boerenhuizing geheel afgebrand. Van de le vende have, welke bestond in 8 paarden, 16 stuks hoornvee, 6 kalveren 3 varkens, 1 geit, heeft men slechts 2 kalveren kunnen redden. Het gc- heele boerenbeslageen partij uitgedorscht graan, alsmede bijna al de lui meubelen, zijn een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE, 17 Mei. Z. M. heeft aan den heer J. del Sotio, tijdelijk verblijf houdende f Weencn, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Christus-orde, hem door den koning van Portugal geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot adjudant van Z. K. H den prins van Oranje, den kapitein jhr. G. B. van Bronkhorst, van den st;.f der infanterie, adjudant van den luit.-generaalinspecteur van het wapen met bepaling, dat hij in verband daarmede zal overgaan bij den grooten staf en bij hel personeel van de militaire veterinaire dienst te benoemen, bij het 5de reg. dragonders, tot paardenarts 2de kl. den paardenarts 3de kl. II. M. Stickel Sehoemaker, van het corps. Z. M. de koning zal aanstaanden Donderdag van hel Loo in de resi dentie terugkeeren. Zoowel gisterenals vooral hedenwas het aantal personendie van elders de residentie kwamen bezoeken, verbazend groot. Van alle middelen van vervoer werd een druk gebruik gemaakt. De Haagsche en Schevenin- sche kermissen, het bosch en de omstreken van Sclieveningen lokten dui- zende wandelaren uit. In alle aanlegplaatsen enz. was het buitengewoon talrijk bezet en het schoonste weder begunstigde het bezoek. In het bosch merkte men H. M. de koningin, HH. KK. 1IH. den prins van Oranje en prins en prinses Hendrik op. Allerwege heerschte de meest opgeruimde stemming. Men rekentdat gisteren alleen per spoortrein 8500 bezoekers herwaarts zijn aangevoerd. Voegt men daarbij nog die met andere rijtui gen en volksschuiten zijn aangekomen, dan kan men het getal bezoekers wel op 10000 stellen. Nopens de bedrijvigheid le Schevcningen verneemt men van daar, dat gisteren, van den vroegen morgen tot den laten avond, die plaats weder door allerlei standen druk bezocht is geweest. HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik niet zijne gemalin, alsmede de prinsessen Frederik en hare dochter Mariahebben ook in den namiddag Scheveningen met hunne tegenwoordigheid vereerd. Gisteren middag is een der omnibussen, die zich van het kantoor op de Plaats naar Scheveningen begaven, door het breken van de as, in de Parkstraat omgeslagen. De omnibus was zoowel van binnen als van boven

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1