leidsche COURANT. MAANDAG 16 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUNNKNLANDSCnE BElilGTEN. LEY DEN 14 Mei. Door den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belanghebben den gebragtdat het toelatings examenom als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen, zal plaats hebben op Dingsdag den I2de° Julij e. k., en dat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, portvrij, vóór 30 Junij e. k. bij den directeur der genoemde school moeten aanmelden. De Staatscourant bevat een berigt van den minister van financiën no pens de te-gelde-making krachtens art. 22 der wel van den 22»le" Dec. 1863 van duizend, den slaat loehehoorendeaandeden in de Nederl hank. Die aandeelen worden bij inschrijving voor de meestbiedenden verkrijgbaar ge steld. De inschrijving geschiedt voor minstens e'én of voor zoo veel meer aaudeelen als verlangd worden, bij billetten, welke, op gezegeld papier ge schreven, onderteekend en verzegeld, op Maandag den 30slc" Mei 1864, des morgens vóór elf ure, zijn in te leveren ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Formulieren dier billetten zullen eenige dagen te voren aan gezegd kantoor verkrijgbaar zijn. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 128 lot 138 personen. Naar men verneemt is door de regering aan dr. W. C. II. Staring eene zending naar Frankrijk opgedragenom de praktijken van kunstbe- vrucliting van den heer Hooibrink te onderzoeken. Volgens het W. v. Isr. is de onvermoeide reiziger J. J. Benjamin II, die voor eenigen tijd ons land heeft bezocht en het voornemen had zijne reizen spoedig voort te zetten, te Londen overleden. Men verneemt, dal dezer dagen door de te Amsterdam gevestigde In dische club, als bewijs van belangstelling voor hel koloniaal militair inva lidenhuis, aan den kommandant van dat gesticht is overgemaakt eene som van ƒ700 tot aankoop van een orgel. De Arnh.C. verneemt van goederhand, dat de directeuren van de Am- slerdauische kanaalmaatschappij een aanbod hebben ontvangen van de heeren York C°.de zoo gunstig bekende aannemers te Londen en Parijs, waar bij die heeren zich verbindenalle de vereischle werken voor hel kanaal door Holland a forfait te maken en gedurende twee jaren na deconstructie te onderhouden voor de som van ƒ23,750,000, zijnde meer dan 3 millioen minder dan het aanbod van de heeren Mac Carmick Zoon en C°. Tc Nieuw Loosdrechl is tot pred. bij de herv. gemeente beroepen d!. J. H. L. Roozemeijer, pred. te Vleuten. Door hel prov. kerkbestuur van Noordholland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer P. C. van Wijk. Te Gouda werd in de vorige week door de policie op de markt aan gehouden eene te Zwammerdam uit de weide ontvreemde koe, terwijl de dader was ontvlugt. Donderdag morgen was weder aldaar op de markt aangehouden een te Leymniden uit de weide ontvreemde koe; maar toen werd de dader mede op de markt gevangen genomennadat hij een ver hoor bij den commissaris van policie had ondergaan, moet hij bekend heb ben de beide diefstallen te hebben gepleegd. Volgens de Schied. C. zwerven er in den omtrek dier gemeente dolle honden rond. Zondag II. is te Kelhel een boerenzoon door zulk een hond gebeten. Door sommige gemeentebesturen is hel vastleggen der honden bevolen. Uit Zwolle meldt men, dat van een groot getal aanhangers van d». van Rijn een verzoekschrift is uitgegaan, waarin wordt gevraagd, dat de alge- roeetie synode der Ned. herv. kerk geeue beslissing neme op het verzet van dien predikant tegen zijne ontzetting, dan nadat door den rcgler uitspraak zal zijn gedaan in het geding, dat thans bij hel prov. gereglshof aanhangig is. Ook meldt mendat de advocaat-generaal bij hel prov. geregtshof in raad kamer het ontslag van alle regtsvervolging gerequireerd heeft van ds. van Rijn: en wel op grond dal hel eerste feit, waarvan hij beschuldigd is, on bewezen zou zijn, en het tweede niet tot de competentie van den Neder- landschen regter zou behoorenterwijl alleen het derde punt, de aanklagt wegens omkooping van den cipier der gevangenis, zou te behandelen zijn. Onder Hoogebeintiim (Friesland) is in den nacht van Dingsdag op Woensdag eene boerenplaatsj, toebehoorendc aan den heer mr. van Andringa de Kempenaer en bewoond door de wed. van der Wonde, afgebrand, waarbij 17 koeijen, eenige varkens en bijna de geheele inboedel verloren gingen. Onder Ambt Hardenberg zijn ook, ten gevolge van een heidebrand meer dan 100 dagwerk turf vernield. Te Groningen is door eenige aanzienlijke dames een kleine bazar ge houden, ten voordcele der noodlijdenden in Denemarken. De opbrengst heeft 1018.65 bedragen. 's GRAVENIIAGE, 14 Mei. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige majoor der in fanterie bij het leger in Ned. Indie K. G. Fritzen benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, ter zake van zijn gedrag bij de expe ditie op de Noord- en Zuidkust van Ceram, gedurende de maanden Sep tember tot December 1860. Tot ambtenaar der 2de kl. bij de burgerlijke dienst in Ned. Indië is henoemd de heer S. van Dissel Jr.gewezen kweekeling van de kon. aka- demie te Delft. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. C. F. Schlosser, van het 5de reg. infanterie, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van majoor. De officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt J. van IJzeren is bevorderd tot officier van gezondheid 2dc kl. De hertog van Brunswijk wordt den 18dcn alhier verwacht. De heer B., lid van het zanggezelschap S.geraakte gisteren nacht, in de sociëteit de Vereeniging, plotseling in een staat van volslagen krank zinnigheid, en wel zoodanig, dat de policie zich verpligt zag, hem dadelijk naar het krankzinnigen-geslicht over te brengen. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren heeft de heer de Keverberg aan den minister van financiën de volgende vragen gedaan1°. of men de intrekking van een of meer wets-ontwerpen betreffende de hervor ming van ons belastingstelsel te wachten had, bepaaldelijk van dat op de grondbelasting in Limburg; 2°. zoo neen, of men dan spoedig het antwoord van de regering kon te gemoet zien op het voorloopig verslag, omtrent het bedoelde wels-onlwerp uitgebragt; 3". of er hoop bestond op eene spoedige weder-indiening van de voordragten betrekkelijk den accijns op de zeep. Daarop heeft de minister van financiën geantwoord dat, in het vooruitzigt dat het bedoelde wels-onlwerp door de sluiting der zitting niet zou wor den behandeld, hij vrij wenschte te blijven in zijn voornemen omtrent de wijze hoe hierin verder Ie handelen. Ten aanzien van het wels-onlwerp aangaande den accijns op de bieren gaf hij te kennenzich bezig te hou den 'met de overweging der bezwaren daartegen in adressen en het verslag der kamer ontwikkeld, en na te gaan of in een nieuw ontwerp aan de geopperde bedenkingen zou kunnen worden te gemoet gekomen. Met be trekking lot het ontwerp van wet aangaande den accijns op het zout, deelde hij mede in de verschillende adressen, zoo vóór als tegen die voordrag! in gekomen, alsmede in het ongunstig verslag der kamer, aanleiding te vin den om te overwegen, of door omwerking van het voorgedragen stelsel aan het verlangen zou kunnen worden voldaan. Of de afschaffing der zeepbe lasting spoedig zou worden ingediend hiervan kon hij geene verzekering geven hij wenschte vrij te blijven. De minister trad vervolgens in eene omstandige uiteenzetting zijner financiële plannen, en zeide dat hij steeds aanhetgroote doel had vastgehouden, de afschaffing namelijk van de plaatselijke accijnsen. J*at oogmerk had hij niet op eens willen bereikenomdat hij inzag dal dit met overgroote moeijelijkheden zou gepaard gaan, maar trapsgewijze; en daartoe waren door hem als maatregelen van overgang de aanhangige wets-ontwerpen aangeboden. Na de kennisneming van den inhoud der adres sen en der verslagen van de kamer omtrent sommige dier ontwerpen, en na te hebben opgemerkt dal zoodanig stelsel van overgang van vele kanten tegenstand ontmoette, had hij gemeend een anderen weg te moeten inslaan om tot hetzelfde einde te geraken. Het plan, dat hij nu later voornemens was voor te dragenwerd daarop in eenige trekken door hem uiteengezet. Het kwam op het volgende neder: In de eerste plaats zal de accijns op het gedistilleerd, thans 35 bedragende, op ƒ50 worden gebragt, waarvan 30 pCt. of ƒ15, naar gelang van het verbruik, aan de gemeenten zal worden afgestaan. Ten tweede zal de personele belasting ten behoeve van het rijk tot op de helft worden verminderd en zullen de 21 opcenten op de grond belasting der gebouwde eigendommen niet meer geheven worden. De afstand van directe belastingen aan de gemeenten zou dus bedragen ƒ4,300,000, en daardoor zullen de gemeenten in de gelegenheid zijn tot opheffing van alle plaatselijke accijnsen, onder welken vorm ook, want met 40 opcenten op de grondbelasting kan zelfs Amsterdam alle plaatselijke belastingen afschaf fen. De minister heelt dit stelsel voor alle gemeenten nagegaan en het ge volg is, dat op zeer enkele gemeenten na (waarvoor bijzondere voorzieningen zullen worden genomen) men kan komen tot de afschaffing van alle plaat selijke accijnsen. Als aeqnivalent voor dien afstand van een deel der directe belastingen aan de gemeenten is de regering voornemens het bedrag van enkele consumlieve belastingen met 1/3 te verhoogenterwijl voor hel ove rige, ten bedrage van 3,000,000geene nieuwe belastingen zullen worden geheven. Hierdoor wenscht de minister te komen tot hercikirtg van het doel: afschaffing van alle plaatselijke belastingen. Dat offer van 3 millioen zal voor dal groote doel moeten worden gebragt. En dit zou ook kunnen want de minister wees op de toeneming der gewone middelendie eene voortdurende amortisatie mogelijk maken, en waaromtrent in het volgend zittingjaar voorstellen zullen worden gedaan, en den voorldurenden bloeijen- den staat der Oost-Indische baten. lil den loop der op des ministers rede gevolgde beraadslagingen gaf deze nog te kennen, ingevolge het verlangen van den heer van Bosse, dat eene volledige statistiek van de gemeente-belastingen bij de kamer zou ingediend worden ten einde te kunnen oordeelen of overal de afschaffing der plaat selijke accijnsen mogelijk was. Op eene bedenking van den heer van Nispen gaf hij te kennen, dat de regering bedacht zou zijn op de wijzigingen die de kieswet zou moeten ondergaan als hare belastings-onlwerpen werden aange nomen, terwijl hij verklaarde dat de regering aan de wet op het zegel bleef vasthouden. In de zitting van gisteren zijn de volgende wets-ontwerpen behandeld en aangenomen: 1°. Hel wetsontwerp tot het verleenen eener toelage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzeesche bezittingen aan officieren van hel leger hier te lande, gepensioneerd wordende, 2°. dat lot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; 3°. dal tol vast stelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van oorlog, dienst 1864. Bij de behandeling van het wets ontwerp sub n°. 2 vermeld heeft de minister van financiën de ter schulddelging voorgedragen som (ƒ250,000) nog met 200,000 verhoogd, ten gevolge van de omstandigheid dat er met de Nederl. bank eene overeenkomst was getroffen omtrent den verkoop van het gebouw waarin de bank is gevestigd. Heden is aan de orde de defini tieve vaststelling der begrooling voor buitenl zaken.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1