Per Telegraaf. WOUTER SCHALKWIJK. van wege de geregteljjke overheid vervolgd. Van daar dat heden voor de regibank te regt stonden zoowel hydie de verwonding had toegebragt, "Is de vier secondanten, als medepligtigen. Door het O. M. werd gecon cludeerd tot schuldigverklaring van de beklaagden, maar tot veroordeeling, wegens verzachtende omstandighedenvan den dader tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en ƒ25 boete en de vier medepligtigen lot eene geldboete van 3. Hierop heeft de heer mr. Levyssohn Norman de verdediging voorgedragen en geconcludeerd dat allen zouden|worden veroor deeld tot eene geldboete van ƒ3. De uitspraak is bepaald op Maandag aanst. Gisteren is alhier in 79-jarigen ouderdom overleden de heer A. D. Schinkel. Als voorstander van kunst en wetenschap heeft hij zichook door de uitgave van menig geschrift, van eene gunstige zijde doen kennen; ook heeft hy er veel toe bijgedragen om door het opsporen van bewijzen het regt van Haarlem op de uitvinding der boekdrukkunst te handhaven. IIij «as ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de orde der Eikenkroon. lieden is het geheele garnizoen weder onder de wapenen geweest, ten einde, onder het commando van den generaal-majoor Wilbrenninck, in en nabij de vlakte van Waalsdorp, evolution van linie uit te voeren. BUITENLANDSGHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 24 April. Garibaldi heeft reeds deze hoofdstad verlaten en is voornemens om Maandag, of uiterlgk Dingsdag, scheep te gaan. Bij zgn afscheid heeft het liaüaansch comité hem plegtstatig uitgeleide gedaan. Na daarvoor ten har telijkste zgn dank betuigd te hebben, heeft hg zich naar Grosvenor Square begeven, alwaar hg wist den prins van Wallis te zullen aantreffen, die het verlangen naar eene bijeenkomst met hem had te kennen gegeven. Naar men verneemt heeft die bgeenkomst meer dan een uur geduurd. Gisteren avond is alhier op eene openbare wandelplaats eene groote volksmenigte, omstreeks 5000 personen, zamengekomen om hare misnoegd heid over de veronderstelde redenen van Garibaldi's vertrek aan den dag te leggenzij werd door de politie gelast uiteen te gaanen voldeed hier aan na eenige pogingen tot feitelijk verzet. De driehonderdste verjaring van den geboortedag van Shakespeare wordt thans alom hier te lande gevierd, vooral in zijne geboorteplaats Stratford, een stadje in het graafschap Warwick gelegen. De feesten aldaar zullen de geheele week duren. Alhier is het berigt ontvangen, dat het leggen van den telegraafkabel in de golf van Perzié naar wensch gelukt is. Men is nu bezig met de land- lijn van de golf naar Bagdad. Volgens berigten uit New-York heeft de senaat de beraadslaging over het besluit van het congres betreffende Mexico voor een onbepaalden tgd verdaagd. Voor de handelszaken deden zich op dit oogenblik aldaar groote moegeiykheden op, ten gevolge van den hoogen goudkoers. De vervroegde betaling van de coupons der staatsschuld zou op 15 April beginnen, ten einde den koers van het goud te reduceren. FRANHEIJK. PARIJS, 24 April. De Mcxicaansche geldleening is volkomen geslaagd en de inschrijving gesloten. Weinig lijds na den aanvang der Mexicaansche expeditie heeft de regering een bataillon negersoldaten van de Egyptische regering geleend en naar Mexico gezondenom er dienst te doen in de ongezonde landstreek langs de kust. Dat bataillon, zegt thans de Moniteur de l'Armee, heeft volkomen aan de verwachting voldaan Gewend zijnde aan een heet lucht gestel, hebben die soldaten den verderfeltjken invloed van het Mexicaansche klimaat goed doorgestaan en dienst gedaan op posten waar Fransche mili tairen hunne gezondheid zouden hebben verloren. Ten blgke van zijne tevredenheid over het gedrag van het negerbataillon heeft de generaal Ba- zaine den bevelhebber met het ridderkruis van het legioen van eer en vier onder-officieren en manschappen met de militaire medaille begiftigd. liet schijnt zich te bevestigen, dat de Japansche gezanten wel niet in last hebben de toeslemming tot sluiting der haven van Yokohama voor de vreemdelingen te erlangen, maar ten minste om bg de mogendheden een zeer ongunstig tafereel van den toestand der stad als gevolg van den toe vloed der vreemdelingen op te hangen, ten einde haar te bewegen van de opening van andere havens, en voornamelgk van die van Osacca, af te zien. De Constitwtionnel berigt, dat in Tunis onlusten zijn uitgebroken, en dat Fransche en Engelsche oorlogschepen derwaarts gezonden zgn ter be scherming van de vreemdelingen. De opstand moet tegen den bey Sidi-Mo- hammed zijn gerigt, die, gelgk men weet, eene liberale staatsregeling heeft ingevoerd; men wil hem vervangen door een ander hooid, die meer de vroe gere beginselen van bestuur is toegedaan. Men meldt, dat er een zeer eenvoudig middel is gevonden om het in sect, dat zoo vele huizen onbewoonbaar maakt, de wandluis, uit te roegen. Dit middel, door toeval ontdekt, beslaat in de aantrekkelijkheid, welke de plant, peperkruid (lepidium rurale) genaamd, op deze insecten uitoefent. Een gedeelte van deze gedroogde plant werd in een vertrek gebragt, waarin dit ongedierte zoodanig huisvestte, dat men het, door welke middelen ook, niet had kunnen verdrgvendadelgk werd hel met wandluizen overdekt, die kort daarop stierven, terwgl de overige zoo bedwelmd waren, dat men ze in het vuur kon werpen. PU CISSEN. BERLIJN 24 April. Op den 21steD en 22,le,> hebben er in Jutland gevechten plaats gehad lusschen onze troepen, die Horsens bezet hebben, en de voorhoede van de 4<" divisie der Denen. De Staats-Anz. meldt voorts dat er nabg het eiland Rugen een gevecht heeft plaats gehad lusschen een Pruissische kanonneer boot en bet Deensche schroeffregat Tordenskjold. Het Deenscb fregat af houdende, werd eerst vruchteloos door negen minder snel loopende Pruissi sche stoomschepen vervolgd, lot het eindelyk werd ingehaald door de Grille die het schip in brand schoot. Het gelukte evenwel aan de Deensche be manning den brand te blusschen. Het berigt dat de Pruissische troepen uit Sleeswgk Jutland zgn binnenge trokkenom dat land als onderpand te bezetten, heeft te Weenen een on- gunstigen indruk gemaakt. Er bestaat daaromtreut lusschen de kabinetten van Weenen en Berlgn verschil van inzigten. De keizer van Oostenrijk heeft den veldmaarschalk von Wrangel en prins Frederik Karei van Pruissen tot kommandeurs, en den kroonprins van Pruissen tot ridder der Maria-Theresia-orde benoemd. Aan de beide eerslgemelden zgn tevens Oostenryksche regimenten verleend. De gemeenteraad heeft 20000 th. beschikbaar gesteld voor de gekwet sten van het leger in Sleeswgk. Te Bremen is het berigt ontvangen, dat op nieuw een Bremer koop- vaardgschip door de Denen is prgs gemaakt. De aanhouding van dit vaar tuig, dat eene rgke lading aan boord had, geschat op eene waarde van j millioen thaler, geschiedde aan den mond van de Weser. Een correspondent van het oorlogslooneel heeft dezer dagen het vol gende gemeldDe wapenstilstand werd van beide zijden verlengd om gele genheid te geven lot het wegruimen en schouwen der dooden. Uren lang droegen de manschappen van het 13de reg.de doodgravers en ziekenverple- 1 gers, de gesneuvelden en de weggeworpen wapens bgeen. De dooden werden in rgen naast elkander gelegd, de verschillende natiën van elkander ge scheiden. Een uitgestrekt plein was met dooden bedekt. Men groef twee graven en daarin werden de Igken nedergelatendrie lagen over elkander. Wanneer eene laag gelegd was, bedekte men die met aarde. Vierhonderd soldaten rusten thans in een veld naast den straatweg, in de onmiddeliyke nabijheid van de schansen, die hun het leven kostten. Slechts de Deensche officieren werden niet begraven, maar aan den vijand uitgeleverd. In een brief uil Flensburg wordt gezegddat aan de Denen een ulti matum is gesteld om Alsen te ontruimen, bg weigering waarvan geheel Jutland bezet zou worden, maar dat zg, die met de thans te Kopenhagen bovendryvende partij bekend zgn, weinig hoop op het inwilligen van dezen eisch koesterden. Denemarken toch blijft volhouden, dat Sleeswijk eene Deensche provincie is, welke in slrgd met alle volkenregt door de Duitschers overstroomd is geworden, en zal zich dus denkelgk wel wachten van, door hel ontruimen van Alsen, zelfs in de verte toe te stemmen dat Duitschland regt heeft zich in te laten met de aangelegenheden van den Deenschen staat. Blgkens een door het Deensche ministerie van marine openbaar ge maakt berigt heeft hel panlserschip Rolf Krake den linker vleugel des legers 1 bg de verdediging tegen den aanval op Duppel gedurende lj uren krachtig j ondersteund, en zich eerst verwijderd nadat de verschansingen in de magt i des vijands gevallen waren. De Rolf Krake heeft 1 doode en 11 gekwet sten verloren. Het schip zelf beeft geene schade van belang geleden. PARIJS, 26 April. De Moniteur meldt dat de conferentie gisteren ver gaderd was en dat alle leden tegenwoordig waren. Ook berigt hetzelfde blad dat Maximiliaan I, keizer van Mexico, Zondag te Gibraltar is aange komen en heden van daar zal vertrekken. TURYN, 25 April. Volgens hier ontvangen berigt is de Re Galantuom heden morgen te Gibraltar binnengeloopen en dadelgk naar Napels onder zeil gegaan. BUCHAREST, 25 April. De wetgevende vergadering heeft verklaard dat, de regering eene berisping verdient over de indiening van hel ontwerp van wel krachtens hetwelk de boeren grondeigenaren kunnen worden. INGEZONDEN. Bij gelegenheid van de viering der bevrijdingsfeesten in November des vorigen jaars, werd de aandacht in deze courant gevestigd op Wouter Schalkwijk, in 1813 een' der eerste vrijwilligers uit onze stad, in 1815 een' der moedige strijders bij Waterloo, om zijne dapperheid met het rid derkruis der Militaire Willemsorde 4de kl. beloond; en na volbragten dienst tijd in Leiden teruggekeerdsedert en nog als turfdrager alhier gevestigd. De brave grijze mogt met zijne hoogbejaarde vrouw in de feeslweek menig bewys van belangstelling ondervinden, die hem den feestdag zeiven onver- gelelgk gemaakt, en gedurende den guren wintertijd ook vele gemakken hebben aangebragl. Bij dit alles was het voor zgn krijgsmanshart zeker eene der voornaamste voldoeningen, toen hem, door den heer garnizoens- kommandant en overige hh. officieren van het garnizoen, op eene plegtige wgze, behalve een geschenk in geld, een nieuw ridderkruis werd vereerd, om het oude te vervangen, dat hem eenmaal door Koning Willem II, toen Prins van Oranje, zeiven op de borst gehecht, maar te veel beschadigd en tot dragen ongeschikt was geworden. Maar heden was hem nog eene andere verrassing weggelegd. Z. M. de Koning, eenigen tgd geleden meer naauwkeurig ingelicht omtrent het feit, waardoor onze Schalkwijk zich op Waterloo's velden had onderscheiden, gaf wederom een blijk, dat moed en trouw van den krgger, en niet min der hel braaf en vlijtig gedrag van den burger bij den Vorst hoog gewaardeerd worden. Hel behaagde Z. M., zonder dat daartoe, ook zelfs maar zijde lings, eenig aanzoek was geschied, dezer dagen voor Schalkwijk een ge schenk van honderd gulden af te zonderen, die heden door twee onzer stadgenoolenaan wie daartoe namens den Koning de vereerende last was opgedragen, op het raadhuis, in tegenwoordigheid van het Hoofd van hel Gemeentebestuur, aan den braven oude zijn uitgereikt. Leidek, 26 April 1864. 0.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2