LE1DSCHE COURANT. 1804- iN°. ]m. WOENSDAQ 27 APRIL. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 9 blad 13) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BERIGTEM. LEV DEN, 26 April. De acclimalatie-tuin van den heer von Siebold alhier heeft bij de we reldtentoonstelling van luinbouw-voorlbrengselen te Brussel vier medailles behaald. De heer von Siebold heeft als lid der jury in de eerste sectie ge fungeerd, en is lot vice-president van het «congrès international d'horticul- Hire" benoemd geworden. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt, dat in de eerste helft van de maand Junij aanst., en in hel locaal van het dep. van financiën te 's Gravenhage, ten overslaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van ad- spiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen. Er worden voor het loopende jaar zeven plaatsen ter vervulling opengesteld. Naar wij vernemen, zegt de Stoompost, heeft de minister var. binnenl. zaken, ten gevolge van de aanvraag oui concessie van de heeren Swaan c. s. tot het aanleggen eener haven te Schevingetiaan gedep. staten dezer pro vincie de vraag gerigtof zij bereid zouden zijn aan de prov. staten voor te dragen een subsidie, gedurende driejaren, van ƒ100,000 's jaars. Tevens is aan gedep. staten opgedragen aan hel gemeentebestuur van 's Gravenhage te vragen, ofheteen subsidie zou willen geven van ƒ250,000 'sjaars, zijnde gelijk bedrag als van het rijk is verlangd. De minister geeft daarbij te ken nen, dat hij bereid is de zaak krachtig te ondersteunen, indien provinciale en gemeentebesturen van hunne belangstelling doen blijken door liet toe slaan der gevraagde subsidie. De üaagsche C. deelt mede, dal de heer W. A. Viruly Verbrugge zijn ontslag heelt genomen als lid der prov. staten dezer provincie. De fFekker doet de volgende opgave van den uitslag van het voorjaars examen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 166) toegel. 55, afgew. 111; hoofdonderwijzeressen (cand. 28) toegel. 19, afgew. 9; huisonderwijzers (cand. 6) toegel. 5 afgew. 1huisonderwijze ressen (cand. 29) loegel. 21afgew. 8hulponderwijzers (cand. 379) loegel. 208 afgew. 171; hulponderwijzeressen (cand. 106) toegel. 65, afgew. 41. Meer uitgebreid onderwijs, Franschonderwijzers (cand. 119) toegel. 46, afgew. 73; onderwijzeressen (cand. 97) toegel. 72, afgew. 25. Engelsch: onder wijzers (cand. 41) toegel. 15, afgew. 26; onderwijzeressen (cand. 55) toegel. 48, afgew. 7. Hoogduitschonderwijzers (cand. 46) loegel. 33, afgew. 13; onderwijzeressen (cand. 39) toegel. 36, afgew. 3. Wiskunde: onderwij zers (cand. 92) loegel. 50, afgew. 42. Teekenen: onderwijzers (cand. 57) toegel. 33, afgew. 24. Landbouwkunde: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 39) toegel. 36, afgew. 3. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 118) loegel. 103, afgew. 15. In de ganschc streek lusschen LeydenGouda, Rotterdam en 's Gra venhage doen zich voordurend gevallen voor van hondsdolheid. Te Berkel zijn verscheidene honden afgemaakt; te Soetermeer moeten een paar men- schen zijn gebeten; te Stompwijk zijn eene menigte schapen gedood, om dat zij gebeten waren. In deze zoowel als in vele omliggende gemeenten mag sedert eenige dagen dan ook geen hond ongemuilband los loopen. lie den is te Voorburg nog een dolle hond doodgeschoten, nadat hij gedurende een groot deel van den dag in de gemeente niet weinig onrust had veroor zaakt. Bbl Door den kerkeraad der herv. gemeente te Schiedam is, ter vervulling der aldaar bestaande vacature, het volgende 12-tal van hh. predikanten ge vormd: Dardenne Ankringa, te Geervliet; de Groot, te Vcendamllaver- schmidt, te Helder; Hoogvliet, te Monnikendam; Koch, theol. dr. te Wor- uierveer; van Konijnenburg, te KedichcmLamping, th. dr. te Noordwijker- hont; Pierson, te Heinenoord; André de la Porte, te Boxtel; Snellen, te Neede; Waller, te Loenen op de Veluwe, en van Witzenburg, te Bergen op Zoom. Te Harderwijk is lot pred. bij dc herv. gemeente beroepen d». Bryce, pred. te Aarlanderveen. Te Meliskerke zou onlangs een dienstmeisje hare zieke zuster in hel armhuis bezoeken; om niet met ledige handen te komen, had zij van den boer, bij wien zij woonde, twee stukjes spek en wat reuzel, te zamen ter waarde van 20 cent, ter zijde gelegd; het werd door den boer ontdekt, die de zaak aangaf. De reglbank te Middelburg heeft dc dienstbode, wegens verzachtende omstandighedentot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Arnh. C. meldt hel volgende: Toen men Vrijdag morgen in een logement aan de Waal, te Nijmegen, een van Mainlz aangekomen reiziger voor het vertrek met de stoomboot wilde wekkenvond men hem in be- wusteloozen toestand, terwijl een sterke lucht van aether bij hem werd waargenomen. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp heeft men hem in het leven behouden. Volgens zijne latere verklaringen was hij het leven zoo moede, dat hij zich had pogen te vergiftigen. Op de tafel vond men voor eenige duizenden gulden aan gouden francs in pakjes gerold, bestemd pour les pauvres" en pour les catholiques de Nimègue." Te Meppel werden Zondag II. de godsdienstoefeningen gestoord door het geroep van brand. Dadelijk stroomde de menigte de kerkgebouwen uit en begaf zich naar de plaats des onheilswaar drie huizen reeds in brand stonden, vóór dé brandspuiten konden werkzaam zijn. Gelukkig dat er weinig wind waswaardoor het mogt gelukken de belendende huizen te redden. Uit Heerenveen meldt men, dat de veenbazen, die door den lagen prjjs der steenkolen, veroorzaakt door de afschaffing der accijnsen wel wat verontrust zijn, middelen hebben beraamd, om de prijzen van den turf lager tc kunnen stellen. Het middel om daartoe te geraken is vreemd gekozen. Verleden Zondag hebben zij bij het uitgaan van de kerk te Haulenvijkopen lijk doen afkondigen, dat zij het werkloon hunner arbeiders, gedurende het jaar 1864, met 8j pCl. zullen verminderen. Tusschen Groesbeek en Kranenburg heeft dezer dagen een hevige bosch- braud gewoed, die zich over eene streek ter lengte van een uur uitstrekte. Het dorp Gcmer in Westphalen is voor weinige dagen grootendeels eene prooi der vlammen geworden. De door dien brand veroorzaakte ellende is groot. Meer dan 20 huizen zijn afgebrand, wier bewoners meestal het bedrijf van landbouwer uitoefenen. 's GRAVENHAGE, 26 April. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Gramsbergcn en llolthemc is benoemd de heer J. B. T. H. Rebenscheydteervol ontslagen taxateur van den turf, op wachtgeld, te Nyehaske. Aan den heer J. W. Nelissen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Nieuwstadt, terwijl als zoodanig is be noemd de heer F. U. Kruijen. Aan den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt, C. G. de Jong is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. Gelijk eervol ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan den onder-intendant 1' kl. bij de militaire administratie in Ned. Indie J. G. Bennink. Door den minister van binnenl. zaken is de heer A. J. Riko, alhier, benoemd tol ambtenaar bij de afdeeling staatsspoorwegen; terwijl tol oprig- ters bij de staatsspoorwegen zijn aangesteld de heeren Bruiuing en Dikker. Bij de tweede kamer is ingediend een ontwerp van wet lot bekrach tiging eener provinciale belasting in Zuidholland. Dal wets ontwerp rust oji de overweging, dal deslaten van Zuidholland den koning hebben voorgedra gen het heilen van regten voor hel doorvaren van de schutsluis en van de brug aan de Gouwe, in den Hoogen Rijndijk onder Alphen, om te voorzien in de kosten van onderhoud van alles wat tot de sluis behoort. Het bepaalt het volgende: De vereischte bekrachtiging wordt verleend aan de heffing ten behoeve der provincie Zuidholland van het regt, geregeld als volgt: voor elk vaartuig, ledig of geladen, waarvoor de brug bij het doorvaren moet worden opgehaald, des daags per reis 20 cents. Voor elk vaartuig, ledig of geladen, waarvoor de brug bij het doorvaren,moet worden opgehaald, des nachts per reis 40 cents. Van de betaling zijn vrijgesteld de vaartuigen in de dienst van het rijk, van de provincie of van hel hoogheemraadschap van Rijnland. Geen regten zijn verschuldigd voor het doorscliullcn. II M. de koningin is gisteren avond ongeveer ten 10 ure van hare buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Aan liet slation bevonden zich Z M. de koning, 1111. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexan der, ten einde H. M. te ontvangen. Gisteren stonden voor de arrond.-regtbank alhier te regt vijf heeren studenten uil Delft, ter zake van mishandeling of medejiligtigheid daaraan. Bij gelegenheid van 's konings verjaardag werd er in den Doelen te Delft door hh. officiereu een bal gegeven. Tol de genoodigden behoorden ook ver schillende heeren studenten. Bij den dans ontstond tusschen twee hunner verschil. Na den afloop van het bal gaf de een den ander een klap in het gezigt. De beleedigde vorderde daarvoor genoegdoening. Van beide zijden werden twee secondanten aangewezen die eerst pogingen aanwendden tot het uit den weg ruimen der ontstane moeijelijkhedenmaar welke pogingen mislukten. Toen werd besloten tot het houden van een tweegevecht onder Loosduinen, maar dat dit zou ophouden, zoodra aan de eer zou voldaan zijn. Bij dat tweegevecht verkreeg een der strijdenden eene ligle wond aan het been, die gelukkig binnen een paar dagen was genezen. Na afloop van dat tweegevecht verzoening van de partijen en diner bij den lieer van dei- Pijl, alhier. Deze zaak, die inmiddels ruchtbaarheid had erlangd, werd

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1