LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 25 APRIL. Per Telegraaf. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BINNENLANüSUIIK KIKKillvV. LEY DEN 23 April. Wij werden door burgemeester en wethouders uitgenoodigd, onder staande inlichtingen en waarschuwingen, hun daartoe door de plaatselijke gezondheids-commissie medegedeeld, hier eene plaats te verleenen. Sedert eenigen tijd heeft men in Duitschland ernstige en gevaarlijke ziekten waargenomen, die haar ontstaan aan het gebruik van raauw, on gaar, ligt gerookt, of zwak gezouten, varkcnsvleesch te danken hadden. Het is namentlijk gebleken, dat iu hel vleesch van varkens een woekerdier of ingewands-worm trichina spiraliswordt gevonden, welk dier, bij hel gebruik van zoodanig vleesch in het menschelijk ligchaam overgaande, den dood kan veroorzaken. Schoon men nu bij het onderzoek van vleesch van varkens, die hier te lande geslagl zijn, nimmer de trichina heeft aangetrof fen, zoo kan men toch uit deze weinige onderzoekingen geen algemeen ge ruststellend besluit trekken. Ook is het bekend, dat dagelijks groote hoe veelheden gerookt varkensvleesch uil Duitschland worden ingevoerd. Daar nu alleen het goed gaar koken, of sterk rooken en zouten de trichina doodt en zoodoende onschadelijk maakt, zoo wordt een ieder ge waarschuwd tegen het gebruik van niet goed gezouten en ligt gerooktmaar vooral van raauw varkensvleesch. Nog wordt in het vleesch, vooral van runderen, een ander woekerdier, de fin of blaasslaarl (cysticercus cellulosus), aangetroffen, dat, in het men schelijk ligchaam opgenomen, den lintworm doel ontstaan. Naauwkeurige onderzoekingen leerden, dal alleen het langdurig blootstellen aan de kookhitte in staat is hel te dooden. Het is daarom niet zonder reden, dal aan de boven gegeven waarschuwing nog die tegen het gebruik van raauw, niet gaar gekookt of slecht gebraden rundvleesch wordt toegevoegd. Ten aanzien van het bij den gemeenteraad ingekomen verzoek lot af stand van hel plein der Ruïne aan eene vereeniging, die daarop een groot gebouw voor concerten, casino's, sociëteit, leesmuseum, tentoonstellingen, enz. verlangt te zetten en het overig gedeelte van hel terrein in te rigten voor tuinvernemen wij de volgende bijzonderheden Aan hel plan ligt de gedachte ten gronde aan de geheele inrigling eene sociëteit te verbinden. In het gebouw zullen wezen: eene uitgestrekte zaal voor concerten en groote muziek-uilvoeringen voor casino, tentoonstellin gen enz. en eene kleinere zaal voor dito gebruik. Voorts eene groote socie- teits- of conversatie-zaal met twee aangrenzende ruime vertrekken, het eene bestemd voor billardkamer, het andere voor leeskamer. Daarenboven twee vertrekken, voor verschillende doeleinden, kleine danspartijen, feesten enz. bestemd, en eene balkon-zaal boven, insgelijks bij verschillende gelegenheden te utiliseren. Voor academische feesten (gewoonlijk om de vijf jaren plaats vindende) kunnen de twee groote benedenzalen te zaaien gebruikt worden. Het overig gedeelte van hel gebouw is iugcrigt voor kleed- en wachtkamers enz., woning van den kastelein, keukens, kelders, offices. Na dit alles blijft van het onbebouwd gedeelte overvloedige rnimte tot aanleg van een' prachtigen tuin over. De geheele begrooting van uilgaven voor houwing, aanleg en inrigling is geraamd op ƒ136,000, om welke som te verkrijgen renlegevende aandcelen a ƒ100 zullen worden uitgegeven. I)c inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 11700 jaarlijks. Van de gemeente wordt verzocht: 1. kostcloozc afstand van liet Ruïne-plein; 2. een jaarlijkse!) voorschol van ƒ2500, hetwelk zal moeten dienen tol aflossing van schuld, na welke aflossing de geheele inrigling het ei gendom zal zijn der gemeente. Hetgeen de ondernemers, na aftrek der rentebetaling, overwinnen, zal worden aangewend tot vorming van een reserve-fonds. Wanneer dit fonds gestegen is tol ƒ10000 zal het meerder dienen tot buitengewone aflossing, waardoor de gemeente des te eerder zal komen in het bezit van hel ge- botiw en den aanleg, en dus hel door haar te verstrekken voorschot aan zienlijk zal kunnen verminderen. Om het plan te doen gelukkenmoet men natuurlijk op de krachtige medewerking der burgerij kunnen rekenen. De grondslag der berekening is een minimum van 600 leden legen eene jaarlijksche contributie van ƒ15. Bij de op den 19den dezer te 's Uage gehouden aanbesteding voor de Marine te Ilellevoetslniswaren voor hel artikel verfwaren de minste in schrijvers de hh. Noortveen C°. alhier voor de som van 2365.80. tiet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 132 tot 150 personen. Daar alle gewassen door de felle droogte lijden, wordt het verlangen naar regen met iederen dag grooter. Sommige landbouwers hebben vee in de weide gedaan, meer uit gebrek aan hooi dan wel dat er gras is en met den akkerbouw wordt voortgegaan, omdat de lijd daar is, hoewel de veld vruchten kwijnen. De bloemkool o. a. staat allerwege ver van voordeclig. Het kalme weer van de laatste 14 dagen was voor de zeevisscherij te Katwijk gunstig. De schuiten konden geregeld meestal eene goede vangst afzettende, aankomen, om zonder oponthoud weder zeewaarts te gaan. Bij de herv. gemeente te Oldenbroek is tot predikant beroepen d». Si mons, pred. te Bleskensgraafbij die te Stcenwijk ds. Waller, pred. te loenen op de Vcluwe; b(j die te Wervershoof de cand. U. de Boer. Tc Katwjjk a. d. Rijn is ter vervulling der bestaande vacature het volgende tweetal gevormd: ds. Talma, te Angeren, en d8. Bax, aan de Vuursche. Door den heer minister van justitie is dezer dagen andermaal een schrijven gerigt tot de kerkeraden der Ned. Port. Israëlitische en der Ned. Israëlitische hoofd-synagogen te Amsterdam, ten einde deze gemeenten als nog tot overeenstemming met de andere gemeenten te brengen, om tot eene reorganisatie der kerkgenootschappelijke belangen te geraken. De minister heeft de kerkeraden uitgenoodigdde bezwaren op te geven, die bepaaldelijk aan hunne toetreding lot het algemeen reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland in den weg staan, om alsdan te beoor- deelen of daaraan al dan niet kan worden toegegeven. Wfj vernemen, zegt de Nieuwe Noordbrabantervan eene zeer goed ingelichte zijde dat de veel besproken linanliëele plannen van den tegen- woordigen minister van financiën niet zullen worden ingetrokkenzoo als vele dagbladen, ten onregte, herigt hebben, maar aan eene herziening on derworpen zullen worden, meer in den geest van de reclames, die allerwege daartegen zijn ingekomen. De gemeenten zullen bepaald voor de in de ge meentewet geprojecteerde verandering niet meer behoeven te vreezen, aange zien het zeker is, dat het geheele wetsontwerp zal omgewerkt worden en eene strekking zal bekomen, als waardoor de accijnsen verdrongen, endoor een later door den minister aan te duiden aequivalent zullen vergoed worden. Te Rotterdam is eergisteren op hel terrein der Waalsche gemeente in de Lange Torenstraat de eerste steen gelegd tener Waalsche diaconie-school. Voor hel prov. geregtshof in Gelderland zal op den 318lcn dezer teregt- slaan C. Veldink, oud 21 jaar, klompenmaker, geb. te Groenlo, wonende te Zelhcmthans gedetineerd te Arnhem. Hij wordt beschuldigd van vier opzettelijke brandstichtingen, gepleegd tusschen 28 Januarij en 27 April 1862, bij drie van welke te voorzien was, dat menschenlevens iu gevaar konden worden gebragt; en daarenboven van drie diefstallen. Naar men uil Kampen meldt is er sprake van verplaatsing van de al daar gevestigde theologische school naar Amsterdam, Utrecht of Zwolle. De Pr. Overijss. C. meldtdat mevr. de wed. D Pruimers en de pred. J G. van Rijn door de arrond.-regtbank te Zwolle naar den proenreur-gene- 1 bij het prov. geregtshof in Overijssel zijn verwezenen wel de beide beklaagden: 1°. ter zake van het wegvoeren van de minderjarige Margaretha Daniella Pruimers; 2°. het verbergen of verduisteren van den persoon van Hendrik van Deuemen de tweede beklaagde bovendien ter zake van po ging tot omkooping van een bewaarder in het huis van verzekering te Zwolle. Vervolg in het Bijvoegsel.) HAMBURG, 22 April. De koning van Pruissen is gisteren namiddag in het slot Van Gravestein aangekomen en heeft zich, na een kort oponthoud aldaar, naar Atzbull begeven. Daar begroette Z. M. de manschappen die de schansen stormenderhand veroverd hebbenzwaaide aan sommigen in het bijzonder lof toe, liei de troepen voorts in den parademarsch voorbij mar cheren, nam daarna afscheid en reed Ie 4j nre naar de schansen. De heer von Bismarck is heden morgen, vergezeld van den raad van legatie Kendell, deze stad gepasseerd om zich naar den koning te begeven. BERLIJN, 22 April. Alhier is hel volgend verslag ontvangen over 's vijands verlies bij de bestorming der Duppeler schansengevangen geno men 44 officieren3145 onderofficieren en manschappengedood 22 officie ren, 480 onderofficieren en manschappen; gewond, in onze lazaretten, 21 officieren580 onderofficieren en manschappentotaal 87 officieren4250 onderofficieren en manschappen, Vele Denen moeten in den Alsensund ver dronken zijnook moet de vijand aan de overzijde door ons geschut gele den hebben. Volgens heden ontvangen beriglen zijn nog 100 dooden en omstreeks 800 gekwetsten naar Alsen gebragt, zoodal hel verlies over het geheel 5500 man is. PARIJS, 23 April. Naar men zegt is voor het volle bedrag der Mexi- kaansche leening ingeschreven. Zij doel Ij. pet. premie. ADVE KTENTIEN. Vijfentwintigjarige Huwelijksvereenigin; van G. MOOTE eil W. S. F. FONTEYN. Alge meen c en tevens bijzondere kennisgeving. Ondertrouwd W. C. BIBEN Weduwenaar van J. Boogman, Voorscboten, 22 April 1864. en Eenige kennisgeving. H. J. SP1THOLT. Heden overleed na eene korte ongesteldheid, zeer onverwachts, in den ouderdom van 49 jaren, mijne geliefde Echtgenoote S. M. W. van BENTEN, tol droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen. Leiden, 20 April 1864. A. STOKHUYZEN.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1