België eene uooii gekende lioogie bereikt. Naar men zegt zoude sedert No vember voor bijna 3 millioen aldaar zijn omgezet. 's GRAVEN H AGE, 21 April. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Keihei en Spaland de heer A. W. G. Domis; te Woudenberg de heer W. J. Lagerwey; te Weslbroek en Achttienhoven de heer M. Lagerwey; te Doniawerstal de heer B. E. S. van Weldereu baron Rengers. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren 14 wets-onlwerpen waaronder liet ontwerp-traclaat met Italië, aangenomen. De beraadslaging over de wel tot wijziging van de kiestabel zal lieden plaats hebben en die over de Indische comptabilileits-wel zal morgen gehouden worden. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich gisteren bezig gehou den met het onderzoek van onderscheidene wets-ontwerpen. lieden zal de kamer eene zitting houden en daarna nog in de afdeelingen onderzoeken de wets-ontwerpen nopens het zegel, de registratie, de bieren en azijnen. Aan de leden der tweede kamer zijn rondgedeeld adressen van de hee- ren Weyland en de Fretnery, zoutzieders te Leydenen van den heer A. C. J. van Eelde, te Utrecht (firma C. M. en A. C. J. van Eelde), hou dende bezwaren tegen het wets-ontwerp nopens den accijns op het zout. In de boven bedoelde zitting der tweede kamer van heden deelde de voorzitter mede, dat het eindverslag gereed was nopens het ontwerp tot be krachtiging van prov. belastingen in Overijssel, en stelde voor dit ontwerp nog beden middag ten 4 ure te behandelen. Hiertegen werden bedenkingen gemaakt, en dien ten gevolge voorgesteld de discussie te bepalen op morgen. Het voorstel van den voorzitter in stemming gebragl zijnde, staakten de stemmenzoodat in eene volgende vergadering daarover beslist moet worden. Deze werd belegd tegen lieden middag kwart voor 4 ure. BUITENLANDSGHE BERIGTEN. EW«J E li A IA LONDEN. 19 April Van wege den Duilschen bond is verzocht het openen der conferentie lot den 25sle" uit te stellen, omdat zijn vertegenwoordiger, de heer von Beust, eerst over eenige dagen alhier zal aankomen. Daar onze regering daartoe weinig genegen schijnt Ie zijn en de opening wil doorzetten, zoo heeft de Pruissische gezant den last ontvangen daarbjj niet tegenwoordig te zijn. Een dergelijk bevel moet ook de OostenrQksche gezant ontvangen hebben. Lord Palmerslon heeft in het lagerhuis verklaard dat het onverwachte vertrek van Garibaldi niet hel gevolg is van wenken uit Parijs ontvangen. I Keizer Napoleon zou integendeel aan lord Clarendon te kennen hebben ge geven, dat hij de gevoelens, die de Eugelsche regering bij de komst van Garibaldi bad aan den dag gelegd, hoog waardeerde en bewonderde. Door den Franschen Ulonileur wordt de verklaring van lord Palmerslon bevestigd. Dit blad zegt dat de Fransche regering aan lord Clarendon gee nerlei aanmerking ten aanzien van Garibaldi heeft gemaakt. Garibaldi heeft Zondag II. het kristallen paleis bezocht, alwaar hem I en zijn zoon Menoili ceredegens zijn aangeboden. Van wege het Italiaansch comité werd hem ook eene prachtige banier, waarop de woorden Rome en Venetië Insschen de Italiaansche kleuren te lezen waren, vereerd. Er wa ren bij die gelegenheid in hel genoemd paleis 25000 menschcn bijeen. Te Glasgow is een pakhuis afgebrand, waarin 1150 vaten petroleum lagen. Er zijn nog 3 a 400 vaten gered. Volgens beriglen uit Calcutta en Bombay was in de benedendistricten van bet presidentschap Bombay de cholera uilgebroken. In Afghanistan verkregen de zaken eene steeds meer ingewikkelde gedaante, naardien twee broeders des Emirs in opstand legen hem waren gekomen. Bij het congres te Washington is van regeringswege een voorstel ge daan om te bepalen dat de schatkist der Unie aan landverhuizers, die zich in de Vcrecnigde Staten willen neêrzetten, de reiskosten zal voorschieten, onder beding dat zij het bedrag van het voorschot later hetzij in arbeid of in geld teruggeven. FHAi HRIJ li. PARIJS, 19 April. Het nieuwe Japansche gezantschap is alhier aangekomen en in het zelfde hólel gelogeerd, waar vroeger bet Anammitische gezantschap ver blijf hield. Volgens lijdingen nit Algerië zjjn de Kabijlen in de provincie Oran, onder aanvoering van Marabout Si-Seliman, tegen ons gezag in verzet ge komen. Ten einde hen te beteugelen werd eene kolonne van 100 man in fanterie, een escadron spahis en een korps inlandsche troepen, onder bevel van Kolonel Beauprêtre, uitgezonden. Den 7den April was de kolonel met zijne troepen op vijf mijlen ten westen van Géryville gekampeerd, waar hij den volgenden dag door eene overmngt van ruiterij en voetvolk werd aan getast. De onzen leden daarbij een geduchte nederlaag; slechts enkelen zijn aan de slagting ontkomen. Onder de dooden bevindt zich de kolonel Beauprêtre, alsmede de kapitein Thibaut en de luitenant Perrin van de spahis. Van de zijde der opstandelingen is hun aanvoerder eveneens gesneuveld. Er is onmiddclijk eene sterke kolonne Fransche troepen, onder bevel van gene raal Martineau, naar Géryville op marsch gegaan out de opstandelingen te tuchtigen. Naar men zegt zal de Paus aan bel verlangen des keizers gehoor ge ven en den abt Lncien Bonaparte, geheim kamerheer van den Paus, lol kardinaal verheffen. Te Petersburg zal eene kerk voor de roomsch-katholieke Franschen worden gebouwd. Keizer Alexander heeft daarvoor een zeer gunstig gele- gen terrein geschonken. Uit Romé meldt men dat de keizer en de keizerin van Mexico door den Paus zijn ontvangen en bij den koning van Napels en den kardinaal Anlonelli een bezoek hebben afgelegd. Zij hebben ook eene receptie gehou den voor de kardinaals, de ministers, bet corps diplomatique en den Imo gen adel. Volgens beriglen uit Madrid hebben de Spaansche troepen op S'. Do mingo de opstandelingen andermaal geslagen en een groolen voorraad ammu nitie en levensmiddelen buit gemaakt. De regering bereid ailes voor om tegen het najaar een beslissenden veldtogt te ondernemen. PKDI8SES. BERLIJN 20 April Volgens herig ten van hel oorlogstooneel was er heden te Duppel een wapenstilstand van 's morgens 10 tol 's avonds 6 ure; Sonderburg moet voor het einde van dien termijn door de Denen ontruimd zijn, anders wordt het op nieuw beschoten. Omtrent bet stormloopen op de Duppeler schansen verneemt men nog dal zij des nachts te voren nog hevig waren beschoten. Door hel lot zijn de Iroepen aangewezen die den storm zouden ondernemen en des avonds te vo ren had voor die iroepen eene godsdienstoefening plaats, waarbij het H. Avondmaal werd gehouden. Omtrent de geleden verliezen der Pruissen weet men niets naders. De Denen zonden, naar men zegt, 80 a 100 officieren en 4000 man hebben verloren. De strijd moet, vooral bij de schans n". 4, zeer hevig zijn geweest. liet Hamburgsehe stoomschip Ratavia, dal Zondag II. naar New-Vork vertrokis door de Denen genomen. De iVordd. Ztg. zegt vernomen te hebben, dat tot eene bezetting van Jutland besloten is, en wel als pand voor schadevergoeding voor den zeeroof, aan welken de Denen zich ten na- deele van Pruissische en Duitsche onderdanen schuldig gemaakt hebben. De IVeener Presse wil weten dal, ten gevolge der onderhandelingen met lord Clarendon, Frankrijk heeft afgezien van hel plan om op de con ferentie de toepassing van het algemeen stemregt in de hertogdommen voor te stellen, maar in de plaats daarvan de voldoening zal verkrijgen dat de conferentie, na de behandeling der Duilsch-Deensche quaestie, iu een con gres, tot regeling van andere vraagstukken, zal veranderd worden. De heeren Merisscn en (Jppenheimbankiers te Keulenbevinden zich sedert eenige dagen te dezer stede, naar men verzekert met het doel om van de regering de vergunning te erlangen tot het aangaan eener loterij- lecning ten behoeve van den bouw der beide torens van den Dom te Keulen. Uit Weenen meldt men dat de keizer de aanvankelijk voor 1866 be paalde nijverheidstentoonstelling heeft verdaagd, zoowel omdat de staat kundige omstandigheden overal de ontwikkeling der nijverheid belemmerd hebben, als omdat Oostenrijk zich ten aanzien van zjjne handelspolitiek in een tijdperk van overgang bevindt; eindelijk dewijl op het Ijjdslip, waarop die tentoonstelling bepaald was, ook in (Frankrijk eene algemcene tentoon stelling zal worden gehouden. Te Petersburg is bij keiz. rescript, gedagleekend 15 dezer, hel besluit bekend gemaakt, dat, met hel oog op de dekking der staatsuitgaven ten behoeve van de dienst van 1863, eene leening ten bedrage van 6 millioen is gesloten met het huis Hope te Amsterdam en Baring Brothers en C°. te Londen, onder de benaming van Engelsch-Hollandsche leening, tot een reutebedrag van 5 pCt. De intrest zal met hel half jaar worden voldaan en de coupons betaalbaar zijn te Amsterdam en te Londen. Tot amortisatie der schuld zal 1 pCt. 'sjaars worden beschikbaar gesteld. Per Te9cy:r«iat. 'sGRAVESHAGE, 21 April. In de zitting van de eerste kamer van heden is liet wets ontwerp tol herziening van de tabel der kieswet aange nomen met 26 legen 5 stemmen. BERLIJN, 20 April. De Kreuzseit. meldt, dat onmiddelijk na de inne ming der Dupplerschausen bevel is gegeven dat hcl grootste gedeelte der Pruissische troepen met hel artillerie-park verder op in Jutland moeten ruk ken, ten einde deel te nemen aan de belegering van Fredericia en geheel Jutland te bezetten. ROME, 20 April. De keizer en de keizerin van Mexico zijn heden mor gen andermaal naar het Valikaan gegaan, om de mis bij te wonen. Z. H. beeft bun daarna een bezoik gebragt, en lef» 4 ure zijn de keizer en de keizerin van hier vertrokkenom zich beden avond te Civita-Vecchia naar Mexico in te schepen. LONDEN, 21 April. De conferentie was gisteren voor hel eerst verga derd. Daar de Duitsche vertegenwoordigers niet verschenen waren, is de zitting verdaagd tot aanstaanden Maandag. Garibaldi gebruikt heden het ontbijt bij graaf Russell. MADRID, 20 April. De regering levert al de noodige middelen om spoe dig lol herstel van orde en rust op St. Domingo te geraken. Generaal Gaudara rukt op met de beschikbare troepen van Manilla. ING£ZON»EIV. In liet Leidsch Dagblad van 18 April II. wordt de mededeeling beloofd van een adres van volkomen sympathie met de gronden van het besluit van den Conseil presbytéral te Parijs, ten aanzien van den predikant A. Coquerel fils. In dat adres wordt van twee zaken gewaagd, volgens de voorloopige aankondiging: 1°. van de vrijheid die een predikant in Frankrijk zou ge nieten om diegenen om zich been te vergaderen, die zijne overtuiging deelen en 2°. van bel meerder regt dat, door de handelwijze van den genoemden Conseil presbytéralaan de kerkelijke belijdenis weervaren zou. Een zaak kundige wenschte de adressanten die vermoedelijk niet allen evenzeer op de hoogte der bedoelde zaak zijn twee opmerkingen onder bet oog te bren- gen. Vooreerst veroorlooft de Fransche wetgeving niet nieuwe godsdienstige vereenigingen te openen, buiten de door den staal erkende gemeenten,

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2