EE VI>N (TIE COURANT. VRIJDAG 22 APRIL. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Trijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nonimers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BEIUGTEN. LEYDEN 21 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot ijkmeester van hel bolervaalwerk C. Struyck Bevel en tot adsislent-commies-portier H. A. van der Hart. Aan den commies bij de plaatselijke belasiingen A. J. Heppenslrijdt is de titel verleend van adsistent-commies-roeijer. Betreffende de voordrag! omtrent de oprigling eener hoogere burgerschool met vijfjari gen cursus werdop voorstel van Burg. en Weth.besloten die te stellen in handen van curatoren van hel gymnasiumom daarover advies uil te brengen, uithoofde de oprigling eener dergelijke school gepaard zou moe ten gaan met eene verandering van het gymnasiumwat betreft afd. B. Omtrent de voordragt betreffende de herstelling aan de Mare-kerk werd door Burg. en Weth. de meening voorgestaan dat de gemeente daartoe niet ge houden was, maar echter voorgesteld de zaak, ten fine van een nader on derzoek, in handen eener commissie te stellen. Dienovereenkomstig werd besloten. Op de verder aan de orde gestelde adressen werden gunstige be schikkingen genomen, uitgezonderd dat van P. van der Meer en H. van Cazant, om het gebruik van gronden, dal aangehouden werd, en dat van A. de Groot, lot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, waarop af- wjjzend werd beschikt- De suppletoire begrooting van bet H. G. of armen wees- en kinderhuis werd goedgekeurd. Door den voorzitter werd o. a. overgelegd het jaarljjksch verslag van den toestand der gemeente over 1863, dat gedrukt werd en aan de leden zou worden toegezonden, en medegedeeld dat ingekomen was een verzoek van eenige ingezetenen tot het in gebruik bekomen van de Rnïneten einde daar eene concertzaal Ie bouwen. Voorts deelde hij nog mede, dat de com missie lot liquidatie der wees- en momboirkamers in appel was gekomen van het op 29 Dec. II. door de arrond.-rcgtbank alhier in het geschil tus- schen die commissie en de gemeente gewezen vonnis. Bjj de hedcu op hel raadhuis gehouden aanbesteding van het afbreken der Koepoort was de hoogste inschrijver voor dal werk J. Boudri, tim merman alhier, voor 5600. De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijne zitting van den 20stc° dezer lot praeceptor aan het gymnasium aldaar met algemccne stemmen benoemd den heer T. T. Kroondoctorandus in de letteren aan onze hoogeschool. De commissaris des konings in de prov. Zuidhollend heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten, bciioorende tot de verschillende militickantons dezer provincie, zal geschieden: 'sGravenhage, Zaturdag 14 Mei 1864; Delft, Ie 's 11 age 14 Mei; Rotterdam, Dingsdag 10 Mei; Schie dam, te Rotterdem 10 Mei; Brielle, te Rotterdam 10 Mei; Leyden, Woens dag 4 Mei; Dordrecht, Vrijdag 6 Mei; enz. Door commissarissen der maatschappij van weldadigheid is aan de af- dcelingsbesturen eene circulaire gezonden, waarin kennis wordt gegeven dat op Zaturdag den 30"cn April aausl. in hel lokaal Eensgezindheidop hel Spui te Amsterdam, eene buitengewone algemeene vergadering der maat schappij zal worden gehouden, in die vergadering zullen o. a. behandeld worden: Voorstellen van hel bestuur tot verbetering van den toestand der maatschappij van weldadigheid, in hoofdzaak daartoe leidende, dat de ver gadering besluite: a. liet rundvee voor rekening der maatschappij te houden, ten einde, door uitbreiding van den veestapel, de aanzienlijke uitgaaf voor mestaankoop en het groote verlies van ongeveer ƒ10000, hetwelk thans op den veestapel geleden wordt, te verminderen; b. tot het bouwen van vier schuren tot stalling van vee en berging van graan en hel uilbreiden der beide bestaande schuren, waarvan de kosten geraamd zijn op ƒ19200; c. tot het vestigen van den landbouw, voor zoover deze door de maat schappij gedreven wordt, op geregeld aan elkander gelegen hoeven en het doen verhuizen der vrijboereu, voor zooveel dit noodig is; d. geen gevolg te geven aan het besluit der vergadering van 24 Sept. 1863, ten aanzien van den verkoop van kolonie 7, maar dezen verkoop slechts te bepalen lot eenige verspreid liggende gronden (Weslcrbeek daar onder niet begrepen); e. de uitbreiding der houtteeltook op die hoeven, welke door vrijboe ren verlaten worden, indien het mogt blijken dal die gronden daartoe beter geschikt zijn; lot het aangaan eener geldleening tol een maximum van ƒ150000, te vinden: 1°. uit een renteloos voorschot in aandeelen van ƒ100, waarvan na tien jaren, bij uitloting, jaarlijks minstens een vijftigste der aandeelen zal worden afgelost en lol zekerheid waarvan eene hypoihekairc inschrijving op de onroerende goederen der maatschappij zal plaats hebben2°. voor het alsdan nog ontbrekende kapitaal uit eene negolialie ten laste en onder hypothekair verband van de onroerende goederen der maatschappij. Door commissarissen zijn de redenen, die hen dringen tol liet bijeenroe pen dezer buitengewone vergadering bloot gelegd in een geschrift, getiteld: Beschouwingen over den tegenwoordigen toestand der maatschappij van weldadigheid en de middelen die lot hare instandhouding kunnen bijdragen. In die beschouwingen stellen zij zich ten taak aan te toonen: hel standpunt waarop men zich moet plaatsen, om den tegenwoordigen toestand der maat schappij juist te beoordeelende oorzaken van het aanzienlijk jaarlijksch verlies der maatschappij en de middelen die er toe kunnen leidenom dien ongunstigen toestand te verbeteren. Volgens het oordeel van commissaris sen lijdt de maatschappij niel aan eene voorbijgaande ongesteldheiddie zon der middelen tot genezing aar. te wenden, hoop op herstel geeft, maar aan eene ernstige ziekte die het toedienen van krachtig werkende middelen ge biedend vordert. Desommen, die noodig zijn om de voorgestelde middelen van herstel te kunnen aanwenden, bedragen: voor het bouwen van 6 schu ren ƒ19200, voor het aankoopen van 240 stuks gust vee ƒ12000, vooraan koop van werktuigen ƒ7000, voor grondverbetering 18000, voor het bezet ten met bosch van kolonie 7 ƒ25000voorts nog voor het aankoopen van grondstoffen voor dc tegenwoordige fabrieken en de eventuele invoering van kleine industrien ƒ50000, te zamen uitmakende eene som van 131200. Deze som zou wel verkregen kunnen worden door eene te sluiten leening op hypotheek bij eene der beslaande hypotheekbankenmaar commissarissen willen nog een middel beproeven ter voorkoming van de vestiging van een voortdurenden rentelast op de maatschappij door te trachten eene renlelooze leening te sluiten, met aandeelen van slechts ƒ100. Zonder de werkdadige verlevendiging der algemeene sympathie kan dit denkbeeld niet verwezenlijkt wordenmaar commissarissen gelooven niet dat die voor dc schoonste en uitgebreidste der bestaande philanlhropische instellingen geheel uitgedoofd is. Zij wijzen er ook op in hunne Beschouwingen dat, nu besloten is alle huis gezinnen in de koloniën te behouden, de maatschappij op aller medewerking te meer aanspraak heeft. Aan lieeren commissarissen moge, tot volvoering hunner met zooveel zorg ontworpen plannen, de algemeene ondersteuning ten deel vallen. De Courr. de la Meuse verneemt uit zekere bron, dal de minister van financiën de weis ontwerpen betrekkelijk de accijnsen op het bier en het zout zal intrekken. De Tijd deelt mede dal Z. II. Pius IX 11. Zondag, op den feestdag van het palrocinium van den II. Jozef, hel decreet van de heiligverklaring van onzen landgenoot, den gelukzaligen pater Canisius, heeft afgekondigd. Hij was de eerste provinciaal van de Jezniten-orde in Duitschland. Naar men verneemt zijn legen den 25sten dezer weder ruim 50 jonge lingen tol dienslname bij het inslriiclie-bataillon te Kampen opgeroepen. Hel kamp te Milligen zal dit jaar door den generaal-majoor Happé ge- kommandeerd worden, terwijl de lste brigade onder hel bevel van den ge neraal-majoor Engeibrechl en de 2ic onder dal van den generaal-majoor van Hoey Schilthouwer gesteld zal worden. De overige hoofdofficieren zullen zijn de kolonels van Toll, van Thielen, de Rock en Hamming. De kolonel de Slurler de Frienisberg zal de cavalerie kommander'en. De dit jaar in het kamp te Waalsdorp te vereenigen artillerie-troepen zullen gekommandeerd worden door den majoor van Lynden, van het 2dc reg. veld-artillerie. Te Nieuwedicp is Zondag II.ten overstaan van de geheele equipage van hel wachtschip, door kol. de Brauw aan den matroos l8lc kl. J. Cas- teelen het ridderkruis der milit. Willemsorde overhandigd. Casteelen had in 1863 met een del. van 't stoomschip Celebes twee bentings der oproer lingen veroverd, waarbjj 200 muiters werden neèrgesaheld; hjj kwam echter ook met slechts twee zijner logtgenooten als overwinnaar terug. Te Losdorp had Zaturdag II. het volgende plaats. Een der lammeren van den landbouwer O. S. viel aldaar dartelende in het water; het oude schaap, dit ziende, sprong het achterna; het lam bereikte de overzijde en werd gered, maar het schaap verdronk. Uit Deventer meldt men; dat aldaar in de fabriek der firma van Calcar en O.voor rekening van Z. K. H. prins Napoleon, een prachtig tapijt wordt vervaardigd. Uit Enschedé meldt men het volgende: Het getal onzer fabrieken neemt voortdurend toe. Gunstig gelegen terrein rijst daardoor meer en meer in waarde. Voor eenige dagen is een perceel gemeentegrond verkocht, belendende aan de gebouwen van een onzer industriëlen en dat waarschijn lijk tot uitbreiding der fabriek zal dienen. Dat perceelvroeger eene blcekcrijnagenoeg j bunder groot en ongeveer voor de helft uit water en de helft uit aarde bestaande, is verkocht a 3 de vierkante cl. Tc Zevenberger, heeft de handel in vlas en vooral de uitvoer naar

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1