LEIDSC1IE COURANT. WOENSDAG 20 APRIL. De Courant wordt MaandagH7oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Contant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. II BINIVENLANDSCHË BËSÜGTEN. LEY DEN 19 April. De heeren C. J. van den Aardwegh, prof. J. A. Boogaard, dr. J. A. Herklots, dr. C. ter Laag, A. C. Leembruggen, dr. G. W. A. Plaat, d'. J. M. Bichelle, M. J. Schrellen, A. van der Swalme en dr. J. Zeeman ge>en bij circulaire kennis dat zijbekend geworden met hel verlangen van een aantal vrienden en vereerders van den, zoowel voor de wetenschap als voor de lijdende menschheid en zijne vele vrienden, te vroeg gestorven Sclirant, om een blijvend gedenkleekeu hunner liefde en achting op hel graf van den ontslapene op te rigten, zich vereenigd hebben met het doel om aan dat verlangen te voldoen en noodigen hen die voor dat plan bijdragen zouden willen afzonderen, uit die voor 1 Mei aan een hunner toe te zenden. Van de Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Javadoor T. J. Stieltjes, ziet het vierde stuk het licht. Het bevat »de Memorie van 28 Augustus 1862 van den gouverneur-generaal baron Sloet van de Beelc, in het licht der waarheid beschouwd." De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste drie maanden van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heelt ƒ15,839,533.41zijnde 998,119.92j meerder dan in 1863. Genoemd blad bevat mede hel door den raad van toezigt op de spoor wegdiensten aan den minister van binnen), zaken ingediend verslag over den toestand der spoorwegen in 1863. Van wege het ministerie van koloniën is de aandacht van belangheb benden gevestigd op eene aankondiging van den directeur der cultures, waarbij bekend gemaakt wordt dat op een nader te bepalen dag in de maand November 1864, ter hoofdplaats Tagalbij inschrijving en ieder afzonder lijk, zullen worden uitbesteed de navolgende ondernemingen tot bereiding van suiker in overeenkomst met het gouvernement van Ned. lndtë, als: 1°. de onderneming Tjomal, gelegen in het district Tjomal, afdeeling Pamalang, residentie Tagal; 2». de onderneming Bandjardawa, gelegen in bet district Pamalang, afdeeling Pamalang, residentie Tagal. De hoofdvoor waarden voor hel eventueel te sluiten contract, voor elk der genoemde on dernemingen vastgesteld, worden door de Staats-courant medegedeeld. Te Schiedam heeft gisteren de lieer 11. VV. Hoel iuls, kommandant der schutterij, zijne SOjarige werkelijke dienst b[j die schutterij herdacht. Te Arnhem loopt het gerucht dat de generaal-majoor van Geen, be velhebber in de 2de militaire afdeeling, zou worden gepensioneerd als wanneer de kolonel-kommandant van hel corps rijdende artillerie jhr. van W'ickevoorl Crotnuieliu in zijne plaats zoude benoemd worden, liet commando van het corps rijdende artillerie zoude overgaan op den baron Tindal, thans luit.- kolonel bij dat corps, en zonde jhr. van Rappard, thans kapitein, tol ma joor bij genoemd corps benoemd worden. Tc Ambt llardenberg is Zaturdag II. brand ontstaan bij den landbou wer Bekmans. De brand was door de droogte en den sterken wind zoo hevig, dat zeer spoedig huis, inboedel, twee koeijen en een kali, benevens een nabijstaand huis en schuur van den landbouwer Geertmaus, met 3 koei jen, een paard en een varken, een prooi der vlammen zijn geworden. On der Heieren zijn Vrijdag II. twee huizen met achterhuizen en schuur, bene vens de inboedels en eenige melkkoejjen, een prooi der vlammen geworden. Te Varik zijn Zaturdag II. mede 7 huizen afgebrand. Te Tilburg zal, naar men verneemt, in het paleis van wijlen Z. M. Wil lem 11 eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus worden ge vestigd. Een bij hel dep. van koloniën ontvangen regerings telegramBatavia 14 Maart, meldt dat Demang Lehman, de oproerigste der aan het Nederl. gezag vijandige inlandscbe opperhoofden op Borneo, te Marlapoera is gevan gen genomen en opgehangen. 's GRAVEND AGE, 19 April. Z. M. heeft den generaal-majoor F. van Ileum, chef van het bureau der genie bij het dep. van oorlog, op pensioen gesteld, en hem benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Tol burgemeester der gemeente Harderwijk is benoemd de heer m'. D. van Meurs. Z. M. heeft goedgevonden btj het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs te benoemen tot generaal.majoor en tevens tot chef van hel bureau der genie b(j het dep. van oorlog, den kolonel G. A. van Kerkwijk; tot kolonel en inspecteur in de lslc inspectie van fortificatiën, den luit-kolonel W. S. van der Hart-Beek tot kolonel en inspecteur in de 2de inspectie van fortifica tiën, den luit.-kolonel M. D. graaf van Limburg Slirum, lot luit.-kolonel den majoor M. J de Bruyn; tot majoor, de kapiteins lstc kl. jhr. J. F. van Thye Hannes, S. II. Mossel en H. Welsink; tol kapitein 3de kl. de l«eluils. J. KalfF, jhr. L. J. van Teylingen en W. F. Koster; tot lstea luit. de 2d(! luiIs. W. Rooseboom, J. H. de Ridder en J. J. Brouwer; te benoemen tot kommandant van het bat. mineurs en sapeurs, den luit.-kolonel P. F. II. Mascheck, en den kolonel J. H. L. Rijstcrborgh kommandant van genoemd bataillon, ingevolge zijn verzoek het non-activiteitstractement te verleenen. Voorts heeft Z. M. goedgevonden den kolonel J. W. Copes van Hasselt, kommandant van het 4de reg. dragonders, op pensioen te stellen, en bij hel wapen der cavalerie te benoemen hij den staf, tol majoor, den ritmees ter ls,e kl. H. E. de Bruyn, van het 2de reg. dragonders; bij het 2de reg. dragonders: tol ritmeester 3de kl. den ls,c" luit. L. de Perponcher, van hel corps; tot lslen luit. den 2dtn luit. II. P. C. de Pauw Gerlings, van het corps; bij het 3dc reg. dragonders: lot majoor, den ritmeester lste kl, jhr. W. F. Tindal, van het corps, tot ritmeester 3de kl. den lsten luit. J. H. Iloosmale Nepveu, van het 4de reg. dragonders; bij hel 4dc reg. dragonders: tot kolonel en kommandant van het corps, den luit.-kolonel P. A. J. II. Uoreel de Mauregnault, van het 5dc reg. dragonders; tol l"en luit. den 2dcn luit. W. Voorbeytel van het corps; bij hel 5de reg. dragonders, tot lui!.- kolonel den majoor A. P. II. Bocllaard van het 3,lc reg dragonders; als mede lot officier van gezondheid 2de kl. dien van de 3de kl. J. G. Bruits, dienstdoende bij het 4de reg. dragonders. Door Z. M. zijn de Iuitt. ter zee 2de kl. G. M. Schuurman, J. C. Eg- ter en jhp. G. A. Tindal, op bun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Aanst. Vrijdag wordt H. M. de koningin van Stuttgart alhier terug verwacht. Z. M. de koning van Wurtemberg schijnt zich thans buiten ge vaar te bevinden. Z. Exc. de minister van marine is uit Engeland alhier teruggekeerd. De eerste kamer beeft gisteren eene zitting gehouden, waarin door de commissiën van rapporteurs over onderscheidene wets-ontwerpen verslag is nitgebragl, welke we>s-onlwerpen in de zitting van morgen zullen behan deld worden. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp, bepalende dat de wet van 31 Mei 1861, houdende eene nieuwe reglerlijke inrigting, in werking zal treden op 1 September 1866 of op een vroeger te bepalen tjjdstip. liet Indisch genootschap alhier heefi dezer dagen aan zijne leden ver zonden den catalogus zijner bibliotheek. Naast vele uitgebreide verzamelin gen en kostbare werken treft men daarin aan een tal van kleinere boeken en brochures van het begin der 17de eeuw tot heden, waaronder vele die hoogst zeldzaam geworden zijn. Heden morgen heeft, onder bevel van den generaal-majoor Wilbren- niuck, het geheeie garnizoen der residentie op het dorp Wassenaar eene militaire operatie voorgesteld. Die voorstelling was eene vijandelijke landing aan den hoek van Holland, terugtogl der onzen, welke geschiedde over Waalsdorp naar Wassenaar; de achterhoede der onzen (jagers) werd door den vijand aangevallen (grenadiers), welke aanval afgeslagen werd. Ter wederzijde werden de bewegingen gedekt door cavalerie en artillerie. ÜIJITKNLAiNDSCilË BKR1GTEN. JEAGELAA S>. LONDEN. 17 April. De Deenscbe gevolmagtigdende heeren Qttaade eti Krieger, hebben reeds verscheidene bijeenkomsten met lord Palmerston en graal Russell gehad, als ook betrekkingen met sommige voorname leden der Toryparlij aangeknoopt, vooral met lord Derby, met wien de heer Quaade vroeger bekend is geweest. De correspondent van den Times in het üeensche hoofkwartier meldt o. a. het volgende: De tijd van den val der Duppeler schansen zal gewis komen, maar hij komt langzaam. Er zijn twee maanden verloopen sedert de Denen, uit het Dannewirke wijkend en door de Duitschers vervolgd wor dende, deze verschansingen binnentrokken; en de Duitschers staan er nu nog voor. Evenwel kan het verlies van de Duppeler schansen en zelfs van het eiland Alsen onmogelijk lang uitbljjven, indien de zaken haren legen- woordigen gang houden. Doch de Denen vleijen zich met de hoop dat de Duppeler bolwerken zich nog tot aan de opening der conferentie, of zelfs nog gedurende de eerste en tweede week harer beraadslagingen, zullen staande houden. Zij zullen alzoo, denken zy, niet als overwonnelingen op de conferentie verschijnen, maar er fier en met opgeheven hoofd voor hun regt komen pleiten. Den 19dc" zal in het paleis van den hertog van Sutherland eene mee ting plaats hebben tot inzameling van geldelijke bijdragen Ier vorming van een fonds van 50000 hetwelk moet dienen om in Engeland een landgoed voor Garibaldi te koopen. Garibaldi heeft eene deputatie van uitgeweken Polen ontvangendie zijne hulp voor hun vaderland kwamen inroepen en hem als den toekom-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1