LEYDSCIIE COURANT. K -'-m 1804 N". tót lï WOENSDAG 13 APRIL. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die rail Maandag komt uit Zaturdag avond. T De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke no miners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE 8ËRIGTEN. LEYDEN 12 April. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten cn eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de eerste drie maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(ó«opcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit-enKnnstwijn(»'rf Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1863 2125.741 6048.6!) 223.37 5469.66 1226.771 /T5094.24j 1864 Zuivere opbrengst over de eerste 3 maanden. 1863 2430.71 4494.431 7090 8411 1496.621 5745.91 j 16773.24£ 661.18J. 15269.10 4493.55 15512.61j f 42942.991 1864 6137.93i 20355.97 19120.11^ 4809.821 f 50423.85 Z. K. 11. prins Napoleon heeft Zondag namiddag, op zijne reize van Amsterdam naar 's llage, eenigen tijd alhier vertoefd. Aan het slation van den spoorweg opgewacht door een der hh. curatoren der hoogeschoolden heer burgemeester Tieboel Siegenbeek, cn den heer secretaris van curatoren den heer mr. J. Luzac, bezocht hij onder geleide dier heeren het Japansch museumhel museum van oudheden en den akademischen kruidtuin. In dc laatstgehoudene vergadering van hel departement Leyden der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid werd de voorzit ter, prof. van der Boon Mescli, aangezocht, om in eene openbare vergade- ring met dames de rede, onlangs door hem te 's Gravenhage gehouden, uit te sp.'ckcn. Deze openbare vergadering, waarvoor elk lid der afdecling in troductie kaartjes ontvangt, zal plaats hebben op Zaturdag 16 April e. k. des avonds teu zeven ure, in de stadsgehoorzaal. Naar wij vernemen heeft hel Fransche looneelgezelschap te 's Hage hel plan gevormd om Vrijdag aanst. alhier eene voorstelling te gevenbij welke gelegenheid door den beroemden Roger, bijgestaan door mllc Mariani, forte première chanteuse bij den Franschen schouwburg aldaar, onderschei dene stukken zullen gezongen worden. Op den 19den en 20sten Mei aanst. zal in de llooglandsche kerk eene groote muziek-uilvoering plaats hebben door dc Leydsche zangvereenigingonder directie van den heer A. J. W'elrens. Die uilvoering zal, naar wij verne men, beslaan in: op 19 Mei, Messias van Handel; op 20 Mei, Lobgesang van Mendelssohn en 3dc deel uil de Schöpfung van Haydn. De zoo voor treffelijke uitvoering van Mendelssohn's Elias nu twee jaren geleden, waarborgt ons dal den beminnaars der kunst ook thans een waar genot te wachten staat. Voor het Niederrheinisehe Musikfestdal op de Pinksterdagen te Aken zal plaats hebben, is het volgende programma vastgesteld. Op den eersten dag (15 Mei): 1. Suite n°. 2 fiir Orchestcr von F. Lachucr; 2. Beltsazur Oratorium in 3 Abtheilungen (nach der Original-Partilur), von Handel. Op den tweeden dag (16 Mei): 1. Ouverture aus der Zauberflöic von Mozart; 2 Magnificat fiir Chor und Soli von Bach; 3. Driller Act aus Arinide von Gluck; 4. 114 Psalm, fiir achlstioimigen Chor, von F. Mendelssohn; 5. 9 Sinfonie von Beethoven. De derde dag (17 Mei) zal aan een »Künstler- Concert" gewijd zijn, waaraan ook dc violist Joachim, uit Hanover, zijne medewerking zal schenken. De voortzetting der examens, afgenomen van personen, dingende naar acten van bekwaamheid voor de verschillende vakken van het lager onder wijs in de pro». Zuidholland, heeft nog de volgende nikomslen opgeleverd: 6—9 Aprilhulponderwijzersgeëxamineerd 61 cand.toegelaten 349 April onderwijzers in hel Franschgeëxamineerd 16 cand.toegelaten 5. In dc gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akadeinie van wetenschappen werd medege deeld, dat als schrijver van het latijnsch vers, in de vorige vergadering met de zilveren medaille uit liet legaat Hoeuft bekroond, zich heeft doen kennen de abt Joseph Bucci, uit de omstreken van Ancona in Italië, en dat het vers, eene loffelijke vermelding waardig geoordeeld, door denzelf den dichter is vervaardigd, aan wien voor een ander ingezonden vers, ter vorige vergadering, de gouden medaille is toegekend, t. vv. door den heer J. van Leeuwen, pred. te Zegwaard. Naar men verneemt is het model voor hel te Amsterdam op te riglen gedenkleeken ter eere van Joost van Vondel gereed, en heeft de hoofdcom missie zich alsnti tot den raad gewend en de beschikking gevraagd over een gedeelte van het pleintje, dal tegen de Grimnessesluis gelegen is. Men meldt uil Amsterdam, dat Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje Zondag morgen de godsdienstoefening in dc Nieuwe kerk heb ben bijgewoond, onder hel gehoor van ds. Modderman, die tol tekst zijner leerrede had gekozen Matth. XIII: 45, 46. Later hebben de vorstelijke personen de tuinen van Natnra Artis Magistra met een bezoek vereerd. Ten 6 nre was er diner ten hove, in dc Mozes-zaal, waarop onderscheidene autoriteiten, nevens ds. Modderman, waren genoodigd. Z. M. en Z. K. H. zijn gisteren morgen ten 11 ure naar de residentie teruggekeerd. Namens Z. M. is aan den burgemeester, ten behoeve van de algemeene armen der stad, ter hand gesteld,de som van ƒ2000. Z. K. H. prins Napoleon is den 8s,cn dezer te Ilariingen aangekomen cn heeft eene landhoeve in de nabijheid der stad, onder Kimswerd, in oogen- schouw genomen. Een hoogbejaard man, die onder keizer Napoleon I had gediend en de S'. Heiena-medaille bezat, werd aldaar aan hem voorgesteld en ontving eene aanzienlijke gift. Hij is vervolgens naar Leeuwarden ver trokken en heeft aldaar eenige merkwaardigheden bczigtigd. Vervolgens heeft hij te Heerenveen eenige in die streek gelegen veenderijen bezigtigd en is daarna over Zwolle en Utrecht weder naar Amsterdam vertrokken. Zon dag morgen heeft de prins de badhoeve van den heer Amersfoordt in den Haarlemmermeer-polder bezocht, en daarna het belangrijke stoomwerktuig de Cruquius in oogenschouw genomen. Vervolgens begaf hij zich naar de Hartenkamp, alwaar hem door den heer Verschuur een dejeuner werd aan geboden. Van daar vertrok de prins naar Haarlem. De akademische bibliotheek der Utrechtsche hoogeschool heeft dezer dagen eene belangrijke aanwinst gekregen. De zeer belangrjjke verzameling van papieren, aanleekeningen utanusciiplen enz., nagelaten door den hoog- Iceraai Ackersdijkdie voor ruim anderhalf jaar overleed, is door zijne wcdnwe aan die bibliotheek ten geschenke aangeboden. Uit Edam meldt men dal de hoeveelheid panharing, aldaar binnenge- bragldezer dagen zoo groot wasdat het lal (200 a 250) niet meer kon gelden dan 1 of 2 cents. Te Rosmalen zijn Zaturdag 11. door een landbouwer twee geheel naakte lijkjes van pas geboren kinderen van het mannelijk geslacht, en hoogstwaar schijnlijk tweelingen, gevonden. Niet hel minste kleedingstuk was er bij. Door de justitie wordt met allen ijver het noodige onderzoek gedaan. De Limburgsche bladen verzekeren, dat in September te Maastricht eene zameukomst tusschen den koning der Nederlanden en den koning der Heigen zal plaats hebben. 's GRAVEN II AGE 12 April. Z. M. heeft benoemd lot groot-officier der orde van de Eikenkroon den heer jhr. mr. H 11. Röell, 's konings commissaris in de prov. Noordholland, en tot commandeur dier orde den heer P. van Vlissingen, te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemdlot directeur van bet expeditie-kantoor der posterijen op den Rijnspoorweg de heer P. Tetrode, thans directeur van het postkantoor te Hoorn; tot directeur van het postkantoor te Dordrecht de lieer A. Berlling, thans directeur van het pastkantoor te Alkmaar; te Alkmaar de heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, thans directeur van liet postkantoor te Tilburg; te Tilburg de heer-A. M. Molhuysen, thans commies der posterijen van de 2de kl.te Hoorn de heer J. Pan, thans di recteur van het postkantoor te Zaandamte Zaaudam de heer B. P. W. Verweyde, thans directeur van het postkantoor te Ilellevoetsluis; te Helle- voetsluis de heer A. N. VVentholl, 1 hans commies der posterijen van de 2dc kt.; tol commies der posterijen van de 2de kl. de hit. A. D. Meihorst en J. A. Z. graaf van Rechteren Limpurg, thans commiessen 3dc kl., en tot commies der posterijen 3de kl. de hh. J. A. van Hamel en A. Ryser, thans surnumerairs. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot onder-intendant 2dc kl. den jsicn luit.-kwartiermeester van het reg. grenadiers en jagers J. W. Muller, tot kapitein-kwarlierm. 3dc kl., bij hel iiislruclie-baiailloii, den lslcn luit.- kwartierm. J. P. Koster van liet bat. mineurs en sapeurs; tol lslCD lnit.- kwartierm.: bij het 3de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. J. Proetskie, van hel 7de reg.; bij het 6dc reg. inf., den 2dcn luit.-kwartierm. M. A. Diekhof, van het 3de reg. dragonders; bij hel algemeen depót van discipline, den 2den luit.-kwartierm. W. Wissink, van het corps; bij liet 4dc reg. dragonders, den 2den ltiil.-kwartierm. M. M. Eyssell van het corps; tot 2den Init.-kwar- liernt.bij het lsle reg. inf., den wachtmeester P. G. Asmus, van hel 2de reg. dragonders; bij het 3de reg. inf., don sergeant R. F. Savelsberg, van het 2de reg.; bij het 3de reg. vestingartillerie, den sergeant J. T. J. de Jong, van het lsle reg. inf.; bij de administrateurs van klceding en wapening, tot lslen luit.: bij het lste reg. inf., den 2d™ lui!. H. J. van Zoetendaal, van het corps; bij het 5de reg. inf., den 2de0 luit. 11. Moovvan het corps; bij het 8sle reg. inf., den 2den luit. A. L. Smulders, van het corps; hij hel 3de reg. dragonders, den 2de" luit. B. J. Rademakers, van het corps; bij het bal.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1