LE1DSCHE COURANT. MAANDAG 11 APRIL. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMËNLAiSDSCHK BER1GTEN.j LEYDEN 9 April. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is bij de tweede kamer der slaten-generaal het volgende adres ingediend De kamer van koophandel en fabrieken te Leyden heeft de eer zich tot li te wenden over het aanhangig ontwerp van wet houdende nadere bepalin gen tol verzekering van den accijns op het zout. De aanleiding tot dit ontwerp meenen wij te mogen toeschrijven aan de zeer juiste opmerking door uwe kamer in October II. gemaakt in hel voor- loopig verslag over hel ontwerp lot vaststelling der middelen. Daarin werd gewezen op den toenemenden sluikhandel en het in omloop brengen van on- veraccijnsd zout. De wet op den zout-acctjns wordt zóózeer ontdoken," zeide het voorloopig verslag, »dal sommige zoutziederijen de mededinging niet kunnen doorstaan en men tot hare opheffing heeft moeten besluiten." De regering stemde de gegrondheid der opmerking in het voorloopig verslag gemaakt toe. De klagten over hel in omloop brengen van onveraccijnsd zool," zeide zij, dagteekenen reeds van vroeger en zijn toenemende; doch kunnen, onder de bestaande bepalingen, door hel ijverigst loezigt niet te keer worden gegaan. Daartoe moeten nadere wettelijke bepalingen vast gesteld worden." Die nadere bepalingen zijn gemaakt bij het den 18dm November 11. inge diend ontwerp van wel. De bedoeling er van is niet twijfelachtig. Deze de bestaande wet aanvullende bepalingen hebben niet enkel ten doel, eene hoo- gerc opbrengst van den accijns aan de schatkist te verzekeren, maar ook hoofdzakelijk den eerlijken fabriekanl en handelaar te beschermen tegen de hunne nijverheid ruïnerende mededinging der smokkelende fabriekanten en debietanten. Uit dit oogpunt, hetwelk ook hel oogpunt is waaruit èn de tweede kamer blijkens haar voorloopig verslag van October 1863 over de middelen èn de regering blijkens hare toelichtende memorie bij het wetsontwerp de zaak beschouwden, kan de kamer van koophandel de nadere aanvulling niet anders dan goedkeuren en verdient deze de onder sleuning der belanghebbendendie mededinging op gelijken voet en gelijke voorwaarden verlangen. Het heeft ons dan ook zeer verwonderd, het be ginsel van het ontwerp van eenige kanten te zien bejegenen met eene ver- oordeelende kritiek, welke, onzes inziens, door de daarbij aangevoerde gron den geenszins geregtvaardigd wordt. Wanneer een voorwerp van verbruik, dal zóó weinig verkoopwaarde als het zout heeft, belast wordt met een accijns van viermalen die waarde, spreekt het van zelf, dat afdoende maatregelen moeten genomen worden om de opbrengst eener de sluikerij zoo niilokkende belasting te verzekeren, en ook vooral in het belang van hen die niet sluiken willen. De zwaarte der belasting is inderdaad het eenig bezwaar dat met reden gelden kan, want de fabriekalie zelve wordt niet belemmerd, gelijk dit integendeel wel hel geval is met zeepziederijenbran derijen, brouwerijen en azijnmakerijen. Dat, door de zwaarte der belas ting, de prijs eener levensbehoefte zeer gedrukt wordt, is een bezwaar dat wjj erkennen, maar dal, dewijl het rijk deze belasting die ruim 2,600,000 opbrengt niet missen kan, weder eenigzins wordt opgewogen door de bui tengewone laagte van den natuurlijken prijs van het product. liet doel van dit ontwerp zeer toejuichende en ondersteunende, hebben wij echter eenige bedenkingen legen de wijze van toepassing. Wij twijfe len of het aanwijzen van eenen omtrek of kring, waarbinnen de debietanten van zout aan onderzoek en peiling onderworpen worden, het doel dat men zich stelt zal doen bereiken. Wij zouden, wat doeltreffendheid aangaat, eer de bepaling verwacht hebben, dat, binnen zekeren omtrek van zoutzie derijen, geen kleinhandel in zout gedoogd wordt. Wij mogen toch niet ontveinzen, dat >oor zont neringen binnen een korten afstand van ziederijen gelegen, uit den aard der zaak de controle buitengewoon bezwaarlijk en het onderzoeken en peilen ligtelijk eene ijdele formaliteit zal blijken te zijn. Wal hiervan zij, in elk geval behoort, volgens het doel van hel ontwerp, onderzoek en peiling een getnecne regel te zijn, waaraan alle zoutdebietan- ten zich gelijkelijk moeten onderwerpen. Er is, onzes inziens, geene ge zonde reden waarom de administratie, onderzoekende en peilende op 99 ellen afstand van de ziederij niet zou mogen onderzoeken en peilen op 102 ellen afstand. Wij verlangen hier een gemeenen regel, eene gemeene ver- pligting voor alle zouidebietanten in de gemeente, gelijk dit bij de zeepzie derijen hel geval is. In dit opzigt met deze gelijk gesteld, zal de zoutzie derij toch nog altoos het groote voorregl op de zeepziederij voor hebben dal de fabriekatie van het zout niet, gelijk die van de zeep, aan allerlei be lemmerende voorschriften gebonden is. Evenzoo verlangen wij dat, wil men zekere kringen aangeven, hetzij waarbinnen gepeild en onderzocht, hetzij waarbinnen de zoulnering in het klein verboden wordtdie kringen dooi de wel zelve zullen bepaald worden. Het lijdt bij ons geeii twijfel dat alléén de wetgever bevoegd is dien regel, en ééns voor al, te stellen. Wij gelooven ookdat alleen de wel onmiddellijk de verlangde bevoegdheid tot het binnentreden van woningen enz. aan de ambtenaren verleenen moet, en dal dit wettelijk regt aan de uitvoerende magt niet alleen niet behoordmaar niet kan gedelegeerd worden. Wij hopen het ontwerp in dezen zir. te zien wijzigen, waarna wij dan, met volle overtuiging, de aanneming door uwe vergadering verzoeken. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 151 tol 166 personen. Men deelt ons hel volgende mede: Deze week vertoonde zich op som mige tijden om de zon een verlichte cirkel of kring, gelijk die meermalen bij de maan wordt waargenomen. Dingsdag avond was zulk een cirkel om de zon, kort voor haren ondergang, vrij goed zigtbaar, doch gisteren mor gen, van omstreeks 12 ure tot laat in den namiddag, vertoonde er zich een die door zijn sterk gekleurd licht zeer duidelijk in hel oog viel. De lucht was zeer flaauw bewolkt. Men weet dal zulk een verschijnseldoor de breking der lichtstralen in talloozc ijskristallen in hoogeren dampkring aan wezig, ontstaande, veeltijds met koude gepaard gaat of dat er koude op te wachten is. De temperatuur was dan ook lot dusver voor April gemiddeld buitengewoon laag. De laai- en letterkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen Ie Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door de regering is aan de tweede kamer een wets-onlwcrp aangebo denwaarbij een gedeelte der gemeente Leymuiden, alsmede een klein ge deelte der gemeente Aalsmeer, van de prov. Noordholland afgescheiden en b(j de prov. Zuidholland wordt gevoegd, en dientengevolge de grensscheiding tusschen die beide provinciën wordt veranderd. -- In de Donderdag 1.1. gehouden zitting van den gemeenteraad van Rot terdam deed de voorzitter, namens de commissie voor hel museum Boymans de mededeeling, dat met assuradeuren eene schikking getroffen was, ten ge volge waarvan door hen, na aftrek van p. m. ƒ70,000 voor geredde schilde rijen, 136,129 62 assurantie is uitgekeerd, en dal de commissie nu voor en na stukken zou koopen om hel museum weder aan te vullen. Omtrent hel laatste zon aan den Raad een nader voorstel gedaan worden. Uil Amsterdam meldt men dat eergisteren Z. K. II. prins Napoleon aan een dejeuner ten hove met Z. M. den koning en Z. K. II. den prins van Oranje heeft deelgenomen. Hij werd met hofrijtuigen van zijn hotel afgehaald en derwaarts teruggebragl. Gisteren heeft Z. 11. de koning gehoor verleend aan een groot aantal par ticulieren, en te 6 ure was er diner ten liove, waaraan o. a. de leden van den gemeenteraad deel namen. Heden heeft Z. M. hel Koning Willemshuis in de Egelantierstraat en het diaconie-weeshuis bezocht, alsmede de model len voor het Museum Willem I in het gebouw der akademie van beeldende kunsten bezigtigd. Morgen zal Z. M. de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijwonen en daarna de diergaarde bezoeken. Z. K. U. Prins Napoleon heeft bezocht: het kabinet schilderijen van den heer Six, de diamantslijperij van de firma M. E. Coster, de musea Fodor en van der Hoop, de marinewerf en de fabriek van de Ith. Paul v. Vlissin- gen en Dudok van lleel. Z. K. 11. heeft in die fabriek alles met de meeste aandacht gadegelagenin bel bijzonder het ijzeren drijvend drooge dok, voor de dienst der marine in Oost-lndie, dat aldaar vervaardigd vvordl. De jury ter beoordeeling der 21 plannen voor het ontworpen museum Koning Willem de Eerste te Amsterdam, heeft den uitgeloofden prjjs van f'i 1500 toegewezen aan het plan der hh prof. L. Lange en E. Lange te Munchen en de premie van ƒ300 aan dat van den heer P. J. 11. Cuypers te Roermond, terwijl twee plannen loffelijk worden vermeld. De jury heeft echter opgemerkt, dat geen der ingezonden plannen voldoet aan al de be palingen van het programma. Te Pernis is Woensdag II. eene bouwmanswoning met schuur afge brand, waarbij eenig vee is omgekomen. De brand was in weinig lijd zoo hevig, dat de kinderen van den bewoner slechts met moeite werden gered. Door het prov. gereglshof in Noordbrabant is de kroeghouder J. Her mans, ter zake van manslag, gepleegd op den korporaal van der Heyden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. 's GRAVEN HAG E, 9 April. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Reek is benoemd de lieer J. A. Vlug, eervol ontslagen meier-taxateur van den turf op wacht geld te Gramsbergen, en de heer II. E. Antink, controleur der directe be lastingen te Oirschot, is als zoodanig verplaatst naar Gulpen. -- Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned-Indië R. K. Sanders is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Bij het reg. veld artillerie te Utrecht is lol adjudant benoemd de lslt luit. jhr. W. F. G. A. von Peslel van dal corps. Gisteren is de verjaardag van tl. K. H. de groot-hertogin van Saksen- Weimar-Eisenachzuster des konings, op de gebruikelijke wijze gevierd. De bezetting hield des middags eene parade in de Maliebaan. Z. K. H. prins Napoleon zal, naar men verzekert, morgen bij den ba ron Verschuur op de Hartekamp, onder Haarlem, een dejeuner-dinaloir ge bruiken. Na afloop daarvan zou hij zich naar de residentie begeven. De hooge raad, burgerlijke kamer, heeft uitspraak gedaan in de zaak van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, cischersproc. Frangois, tegen H. Middelkoop, verweerder, niet gecompareerd. De raad heeft het aangevoerde middel van cassatie gegrond verklaard en mitsdien het vonnis der regtbank te Leyden vernietigd, de zaak naar die regtbank teruggewe zen en den verweerder veroordeeld in de kosten. Gisteren is alhier in de zalen der leeken-academie de tentoonstelling geopend van bloembouquetlenbloembolgewassen en potgewassen van wege de lloll. maatschappij van landbouw, afd 's Gravenhage. Deze tentoonstel ling, uiterst smaakvol geordend, munt in vele opzigleu uit boven die welke in vorige jaren werden gehouden. Onder de zeldzaamheden mag wel ge noemd worden eene verzameling Japansche leliën wier bloeitijd in Augustus is. BUITENLANDSGHK BE1UGTEN. KLAS Er. LONDEN. 7 April De opening der conferentie blijft bepaald op den 12den dezer. Garibaldi heeft op verzoek van zijne vrienden zijne komst alhier tot Maandag aanst. uitgesteld, dewyI Zalurdag een minder geschikte dag voor

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1