LEYDSCIIE COURANT. M". VRIJDAG 8 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. l'. /^vrlw i De prijs der Courant is 3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BEMGTEN. LEÏDEN, 7 April. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van de belanghebben den gebragt, dal, terstond na de'opening der lessen aan de polytechnische school in September 1864, gelegenheid zal worden gegeven tol het afleggen der examens A en Bvermeld in artt. 59—65 der wet lot regeling van het middelbaar onderwijs. Zjjdie een dier examens wenschen af te leggen, zoowel de kweekelingen der koninklijke akademie lot opleiding van burger- .lijke ingenieurs te Delftals zij die elders hunne opleiding hebben ontvau- I gen, worden verzocht daarvan vóór den lö^11 Augustus 1864 schriftelijke opgave te doen aan het dep. van binnenl. zaken, met duidelijke aanwijzing welk examen zij wenschen af te leggenen of zij als kweekeling van voor melde akademie aanspraak meenen te kunnen maken op de vrijstelling, toe gekend bij de laatste zinsnede van art. 93 van gemelde wet. De dag en de plaats van hel examen zullen nader worden bekend gemaakt. De heer C. J. van de Laar, sedert 1855 pastoor te Schoonhoven, is benoemd tot pastoor aan den Rijndijk, in de plaats van den aldaar op 18 Maart II. overleden pastoor, den heer J. Heemskerk; de heer F. Blom, kapellaan te Roelofarendsveentot pastoor te Schoonhoven, en de heer P. van Huglen, kapellaan aan den Helder, tot kapellaan te Roelofarendsveen. Het is hier, zooals ons uit het Westland gemeld wordt, slecht ge steld met de veldgewassen. De aardappelen zijn wel voor geruimen tijd gepoot, doch komen nog niet boven den grond, thans gelukkig in zoo verre, daar het de beide laatste nachten nog zeer streng vroor: cene vorst, die niet minder verderfelijk zoude zijn voor de vruchiboomenzoo deze meer ontwikkeld waren. De aanhoudende koude en snijdende wind werken intusschen nadeelig op het winterkoren, en wat het koolzaad betreft, daar van zal weinig of niets teregt komen. Op last van het dep. van oorlog zal aan de bij de verschillende corp sen des legers dienende Israëlitische militairen verlof worden toegestaan, ten einde het aanstaande Paaschfeest ten hunnent te kunnen vieren. Gedurende het jaar 1863 werden bij het leger hier te lande behandeld 37,847 zieken waarvan in de binnendienst (hospitalen en infirmeriën) 21,555 en in de buitendienst (in de kwartieren) 16,292. Van de in de binnendienst behandelde zieken stierven 162 en in de buitendienst 50. De gezondheidstoestand van liet leger was gedurende 1863 over hel algemeen gunstig. Bij de herslemming, welke eergisteren in het hoofdkiesdistrict Zwolle ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer heeft plaats gehad, is ver kozen de heer nir. G. A. Yssel de Schepper met 978 van de 1689 uitgebragte stemmen. De heer mr. Raedt van Oldenbarneveldt bekwam 711 stemmen. Het D. v. 's Gr. deelt het volgende berigt mede uit Aarlanderveen van den 5denGisteren voormiddag is onder deze gemeente ecne afschuwe lijke misdaad gepleegd. Ecne dienstbode toch is heimelijk van een kind bevallen, 't welk zij onmiddellijk na de geboorte, op de wreedaardigste wijze, van het leven heeft berooid. Nadat zij met een mes het hoofdje, de handjes en het linkerbeenlje had afgesneden, heeft zij deze ligchaamsdcelen benevens het overige, in hel vaarwater de Aar geworpen. Het feit is door de justitie ontdektdie er zich onmiddellijk aan heeft laten gelegen liggen. De rampzalige heeft hare misdaad beleden en moet, zoo men zegt, meteene ongelooflijke koelheid, zeer gedetailleerd aan de bevoegde magt hebben me degedeeld wat hare plannen waren geweest en met welk doel zij dus had gehandeld. Te Heinenoord verlieten Vrijdag twee jongelingen van ruim 20 jareu de ouderlijke woning en begaven zich naar den een kwartier uurs van daar aan den Blaakscheudijk wonenden kroeghouder J. v. d. II dronken daar zamen niet minder dan 43 borrels jenever met dit ongelukkig gevolg, dat de een 's avonds teil 8 ure dood bij zijne ouders is te huis gebragt, en de andere in zeer zorgelijken toestand verkeert. Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje aldaar gisteren namiddag ten 2£ ure zijn aangekomen. De vorstelijke personen vertoonden zich, na aan het paleis te zijn afgestapt, op het balkon en werden door de zeer talrijke menigte, die zich op den Dam had vereenigd, met levendig gejuich begroet. Heden is er diner ten hove, waarop o. a. zijn uilgenoodigd de leden van de eerste kamer. Maandag avond II. is Z. K. II. prins Napoleon van Antwerpen ter reede van Nieuwe Diep aangekomen. De directeur en commandant der ma rine heeft terstond zijne opwachting bij hem gema.akt. Den volgenden mor gen heeft de prins verschillende militaire autoriteiten bij zich ontvangen en onderscheidene inriglingen bezocht. Vervolgens heeft Z. K. II, zich naar Amsterdam begeven en is aldaar in Bracks Doelen afgestajil. Gisteren mor gen heeft hij aldaar de Oude en de Nieuwe kerk en het rijks museum van schilderijen in het Trippenhuis bezigligd. Op de reis van het Nieuwe Diep naar Amsterdam heeft Z. K. H. zich ook eenigen tijd te Alkmaar opgehou den en aldaar de groote kerk en eene boerderij bezigtigd. Te Amsterdam is eene algemeene vergadering gehouden van het plaat selijk comité' ter voorbereiding van het in September e. k. aldaar te houden derde congres der internationale vereeniging tol bevordering der sociale we tenschappen. Daarin werden in de eerste plaats voor elke der vijf sectiën twee secretarissen aangewezenwier voorloopige werkzaamheid bestaat in het ontwerpen van een programma voor het congres, naar aanleiding der van de leden van het comité te ontvangen opgaven van onderwerpen ter behandeling. Tot secretarissen zijn benoemd: Voor de eerste sectie (regls- gcleerdheid en wetgeving) de heeren mrs. E. N. Rahusen en C. A. Chais van Buren; voor de tweede sectie (onderwijs en opvoeding) de heeren mrs. S. A. Veiling Meinesz en P. B. Feithvoor de derde sectie (letteren en schoone kunsten) de heeren dr. J. P. Heije en J. C. Zimmerman; voor de vierde sectie (hygiène en armwezen) de heeren dr. H. van Cappelle en mr. J. F. van Lennep; voor de vijfde sectie (staathuishoudkunde) de heeren mr. J. Th. Buys en A. Holtzman. Voorts werden benoemd tot vice-president van het plaatselijk comité de heeren jhr. mr. W. E. J. Berg van Dussen Muil kerk, jhr. C. Hartsen en mr. J. Heemskerk Azn.; tot algemeen secretaris de heer mr. T. M. C. Asser (Nederl. lid van het hoofd-comité te Brussel), tot thesaurier en adjunct-secretaris de heer mr. J. van Eik Jzn. Eindelijk werd eene huishoudelijke commissie benoemd, aan welke de zorg voor een geschikt locaal, de ontvangst en het logeren der vreemdelingen en de rege ling der feestelijkheden is opgedragen. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt worden aldaar de Dcensche sche pen nog van lijd tol tijd kruisende gezien, en liggen de drie Pruissische oor logsbodems, reeds den 15den Maart aldaar binnengeloopennog steeds in de haven. Men verneemt dat drie groote grondbezitters, de heeren G. Salomon- son, iridustriëel te Almelo, graaf van Rechleren Limpurg en van Roijen, commissaris des konings in de provincie Groningen, zich vereenigd hebben, om onder medewerking van de Nederl. credit- en deposito-bank eene groote veen-maatschappij op te rigien. Deze maatschappij zal den naam van eerste Nederlandsche veen-maatschappij dragen en heeft ten doel de veen-exploitatie op groote schaal voort te zetten en de nieuwe verbeterde lurfbereiding daarbij in toepassing te brengen. Dezer dagen had op den spoorweg van Breda naar Rosendaal een voorval plaats, dal treurige gevolgen had kunnen na zich slepen. De huis vrouw van den arbeider B.wonende nabij den Beekschen molen, onder Prinsenhage, ontwaarde bij hel in aantogt zijn van den middagtrein, dat de aldaar geplaatste wachter niet op zijn post was en wilde, ter voorko ming van gevaren, de sluitboomen inschuiven, toen de locomotief, die in middels genaderd was, haar vastklampte, een eind wegs medesleurde en vervolgens over eene in de nabijheid slaande heining heenslingerde. De vrouw is zoodanig door den schrik bevangen geweest, dat zij zich de juiste loedragt der zaak niet meer kan herinneren; hoewel zij nog al belangrijke kneuzingen heeft bekomen, is haar leven echter, naar men verneemt, niet in gevaar. Te Rosendaal had dezer dagen bij de aankomst van den Belgischen trein ecne aanzienlijke aanhaling van gouden- en zilverwerken plaats ter gezamenlijke waarde van 2274. De Staatscourant bevat een verslag van den minister van binnenl. za ken aan den koning, betreffende de ligling der nationale militie van 1863, waaruit bljjkt dat de eerste volledige ligting, onder de nieuwe wet tot stand gekomen, voldoende uitkomsten heeft opgeleverd. Er zijn voor de ligling ingelijfd 8778 man, zoodat er dus slechts 22 man ontbraken (de ligting was bepaald op 8800 man), waarvan gebrek aan beschikbare lotelingen in 16 kleine gemeenten de oorzaak was; gedurende de jaren 1857—1861 was het getal der ontbrekenden gemiddeld 217 man. Wegens gemis van de gevor derde lengte werden slechts 2676 lotelingen vrijgesteld gedurende 1857—1861 beliep dit getal gemiddeld ieder jaar 5596. De oorzaak dezer vermindering ligt eensdeels in hel verlagen van de lengtemaat van 1.57 op 1.55 el, ander deels in het een jaar later stellen van den dicnstpligtigen leeftijd. Aan 1739 lotelingen is vrijstelling verleend wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken gedurende 1857—1861 werden gemiddeld 2273 ieder jaar om die reden vrijgesteld. Betere waarborg voor naauvvkeurig en onpartijdig onder zoek der lotelingen heeft tot vermindering dezer vrijstellingen denkelijk bij gedragen. De vrijstelling als eenige wettige zoon is daarentegen aanmer kelijk toegenomen. De tegenwoordige wet stelt alle eenige zoons zonder uitzondering vrij, de vorige mililiewetten stelden slechts den eenigen zoon

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1