LEYDSCIIE <01 Kt VI. MAANDAG 4 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEilSGTEN. LEYDEN, 2 April. In de zitting van den gemeenteraad van lieden zjjn als stads-doctoren her benoemd de hb. J. D. Frenay en J. C. Kist. Aan den heer dr. E. van der Ven is, op zijn verzoek, tegen 1 Junij e. k. eervol ontslag verleend als eer- ste onderwijzer in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium; tevens is het aanbod van dien heer, om. indien met 1 Junij de bedoelde betrekking nog niet vervuld mogt zijn, zich nog tol aan het einde van den tegeuwoordigen cursus met het geven der lessen Ie belasten, erkentelijk aangenomen. De voordragt omtrent hel plan tot demping der Koepoorisgraclit is met 11 te- gen .8 stemmen aangenomen en die lot herstelling der brug over den Rijn bij de Vrouwesteeg met 19 stemmen tegen 1 slem. Op hel adres van den heer J. van Heukelom Jr. c. s.tot ontheffing der recognitie voor hel ge bruik van een gedeelte van den veslwal aan de Mare-poorl, werd gunstig beschikt. Op het adres van de wed. F. F. J. Yssclsteyn, om afschrijving van plaalsel directe belasting, werd mede gunstig beschikt, en afwijzend op dat van G. M. Stolte, om teruggave van plaalsel. directe belasting. De verder aan de orde gestelde rekeningen en staten van af- en overschrijving werden goedgekeurd, uitgezonderd de slaat van af- en overschrijving van het gerei, minnen- of armen oude mannen- en vrouwenhuis, die aangehou den werd, ten einde daaromtrent nadere inlichting te vragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 159 tot 191 personen. Donderdag II. werd ereene openbare les in de bewaarschool in de Groe- nesteeg alhier gehouden. Een aanzienlijk getal belangstellenden was hierbij tegenwoordig. De kinderen, die de school zouden verlaten, 115 in getal, gaven voldoende proeven van hunne vorderingen en ontvingen allen een proteslantsch of roomsch kerkboekje. Zoowel deze als de overige kinderen, te zamen 350, hadden door bemiddeling der dames-patronessen, weder elk twee kleedingsliikken ontvangen. De goede invloed van het onderwijs was in hel voorkomen der kinderen blijkbaar. Na afloop der openbare les hield de tijdelijke voorzitter, ds. J. H. Maroriier, eene toespraak aan de kinderen, aan de aanwezigen, de bestuurders cn patronessen, waarna de ruime speel plaats werd bezigtigd en de kinderen, in de school teruggekeerd, werden onthaald Deze nuttige instelling, die thans reeds 9 jaren bestaat en geheel en al door weldadigheid uioet in stand gehouden wordenverdient zeer de belangstelling en ondersteuning onzer stadgenooten. Wy vestigen de aandacht op de hierachter door den boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier aangekondigde uitgave van hel portret van wij len den hooggel. heer dp. J M. Schrans. Deze uitgave zal gewis den tal rijken hoogschatters van den zoo vroeg aan de maatschappij en de wetenschap ontrukten man hoogst welkom zijn. De Staats-Courant van gisteren bevat het verslagopgemaakt door den waarnemenden directeur van liet rijks Japansch museum von Siebold al hier, omtrent de aanzienlijke bijdragen, waarmede inden loop van het jaar 1863 die verzameling is verrijkt. Blijkens dal verslag zal die verzameling uit de thans nog voor haar gebruikte woning, waarin elke beschikbare plaats geheel ingenomen en eene behoorlijke tentoonstelling van den rijken inhoud niet mogelijk was, naar een veel grooter lokaal worden overgebragt. Men schrijft ons het volgende: Ofschoon de Dtiilsch-Deensche oorlog niet zonder invloed is op den handel en de verzending te Boskoop, heeft men echter in een bcrigidoor sommige nieuwsbladen medegedeeld, deze zaak wel wal donker voorgesteld en het schier doen voorkomen alsof Bos- koops welvaart door dien oorlog uiel ondergang bedreigd werd. Toch wa ren er in den loop der maand Maart de verzendingen beduidend genoeg om grootendeels bedoelden oorlog builen spel te laten. Daar de meeste planten dezen winter geleden hebben, zijn de aardbeziën-planten ook niet vrjjgeloo- pen, zoodat de beide vorige jaren van overvloed, thans, wal de vruchten aangaat, zeer waarschijnlijk door een jaar van schaarschte zullen worden geiolgd. liet is bekend en reeds meermalen gemeld, dal overvloed van aard beziën den kweekers geen voordeel geeft. Bij kon. besluit van 18 Maart is aan de ge.iensionneerden en onder stand genietendenten laste van de weduwen- en weezenkas voor de offi cieren van de laudmagl, onvoorwaardelijk vergunning verleend om buiten liet rijk of zijne overzeesche bezittingen verblijf te houden, waardoor alzoo de tot dus ver bestaande verpligting, otn bij zoodanig verblijf domicilie bin nen dit rijk te behouden en daarvan door eene authentieke verklaring te doen blijken is vervallen. Gedurende de eerste drie maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche Zendeling-genootschap aan giften cn legaten ontvangen ƒ7337.20. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal in de eerste helft van Julij te Nijmegen gehouden worden. Te Rotterdam is heden de 25ste tentoonstelling van bloemen, planten enz., van wege de kon Nederl. maatschappij lot aanmoediging van den tuinbouw geopend. Deze tentoonstelling moet zoowel door den rijkdom der inzending als de smaakvolle rangschikking uitmunten. Eergisteren zijn te Papendrecht door een hevigeri brand 15 huizen en schuren, door ruim 20 huisgezinnen bewoond, binnen weinige uren in de asch gelegd. Woensdag II. had te Haarlemmermeer een vreeselijk ongeluk plaats. Op de boerderij van den heer W. was eene stoommachine tot dorscben enz. in werking. Eenige jongelingen waren daarbij tegenwoordig en al stoeijende had een van hen de onvoorzigtigheid om een strop, dienende tot ijj het opliijschcn van zakken, een andereu jongeling over het hoofd te wer pen, waardoor dezen naar boven gehcscheu werd; het gevolg hiervan was, dal deze ongelukkige met snelheid naar boven steeg en daar, over en lus- schen de windas, letterlijk vermorseld werd. Eergisteren werd in het üdéon te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering der llollaitdsclie ijzeren spoorwegmaatschappij gehouden. Ver tegenwoordigd waren 108 aandeelen. geregtigd tot liet uitbrengen van 36 stemmen. De balans over het jaar 1863 werd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op ƒ62.50 per aandeel. Tot commissaris te Amsterdam werd her benoemd de heer J. Borski, en ter vervanging van wijlen den heer P. H. Tromp werd tot commissaris te Rotterdam benoemd de heer Joost van Vollenhoven. In den vroegen morgen van eergisteren is te Amsterdam op de Krom- mewaal brand uitgebarsten in een winkel in manufacturen, die zoo hevig is gewordendal het huis geheel is afgebrand en de belendende percelen veel hebben geleden. Hel huis cn de goederen waren verzekerd. Uit Zutphen meldt men dal de vrouw, welke de vorige week, als ver dacht van kindermoord werd geval, spoedig weder is losgelaten, omdat de policie, na gedane lijkschouwing, gecne termen vond haar verder gevangen te houden. Naar men uit Zwolle meldt zou de predikant J. G. van Rijn, die nog steeds in hechtenis is, het voornemen hebben zijn ontslag te vragen als ieeraar bij de lied. Iierv. gemeente aldaar. Dit wordt in verband gebragt aiet het oprigten eener nieuwe gemeente, die zich ouder leiding van dien predikant zou vestigen. - Uit Groningen meldt men dat de heer jlir. mr. C. W. C. D. van den Santlieuvelsubstituut-griffier bij de arrond.-regtbank aldaar die zich met nog twee andere leden van die regtbank naar een naburig dorp had bege ven, ten einde een onderzoek in loco te doen, onderweg door eene zoo lievige beroerte werd getroffen, dat hij binnen weinige oogenblikken den geest gaf. 's GRAVENHAGE 2 April. j» Z. M. heeft aan den heer F. A. W. Miquel, hooglceraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, vergunning verleend tol het dragen der versierselen van ridder der orde van de Noord ster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is aan den heer mr. E. Roos van Bienema, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van officier van justitie bij de arrond.-regtbank Ie Heerenveen; voorts zijn door Z. M. benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Heerenveen de heer mp. B. Brouwer, thans substituut-officier bij die regtbank, en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Heerenveen de heer mr. B. W. N. Servatius, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank en advocaat Assen; tot regter in de arrond.-regtbank te Sneek de heer mr. J. A. YV'il- linge Prins, advocaat te Wolvega. Tot burgemeester der gemeente Zoctermeer is benoemd de heer II. J. Augustijn. Bij kon. besluit van 30 Maart zijn verplaatst de nagenielde controleurs der directe belastingen, als: de heer J. W. R. T. Baerts van Doetinchem naar flensden; de heer N. Kantelaar, van Gulpen naar Doetinchem; de heer J. W. van der Noordaa van Scliagen naar Medetnblik; de heer C. J. C. van de Ven, van Alphen naar Goes, en benoemd lol controleurs der directe belastingen te Oss de heer M. Haentjeus; te Schagen de heer P. H.W. Lig- lenberg; te Alphen de heer L. E. Uyttenhooventhans surnumerairs. Z. M. heeft, op zijn verzoek, den kapitein ter zee A. J. Voet eervol ontheven van liet bevel over liet corps mariniers, onder toekenning van den rang van schout-bij-nacht en van pensioen; voorts is liet bevel overliet corps mariniers opgedragen aan den kapitein ter zee 11. Camp, thans non-actief. Naar men verzekert bestaat bij Z. K. 11. prins Napoleon wel dege- Ijjk liet voornemen ook Nederland te bezoeken. Reeds zijn de noodige be velen gegeven, dat, wanneer hij in een onzer havens mogt binnen vallen, lijj met de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen zal worden ontvangen. Heden zijn geen nadere beriglen uil Stuttgard ontvangen, hetgeen doet veronderstellen dal er in den toestand van den koning van Wurtemberg geene merkbare verandering is gekomen. Gisteren mogt dr. L. P. J. Snabilie', inspecteur-generaal van de ge neeskundige dienst der landmagl, zijne 50-jarige militaire loopbaan herden ken. Bij die gelegenheid werd hij door Z. M met het commandeurskruis van dc orde der Eikenkroon met de ster begiftigd. Gisteren is in eene plegtige zitting van het prov. geregtshof de heer mr. G. Matthes als raadsheer bij dal hof geïnstalleerd. BUITENLANDSCUE BËK1GTKN. ENG ELAN Ll. LONDEN, 31 Maart. 11. M. de koningin schijnt thans den staat van afzondering, waarin zij sedert den dood van haar gemaal verkeerd heeft, vaarwel te willen zeg gen. Er zijn livee officiële receptiën op het paleis aangekondigd tegen 6 en tegen 13 April. Omtrent het toetreden van Denemarken tot de voorgestelde conferentie is nog geen nader berigi ontvangen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1