Per Telegraaf. komen. De gezanten waren voornemens zich eenige dagen in Egypte op te honden, ten einde bij den onderkoning een bezoek af te leggen. In berigten uit Richmond leest men het volgende, overgenomen uit den Confederate, een dagblad hetwelk te Raleigh, de hoofdstad van den afgescheiden staat Noord-Carolinauitkomt: Te Kingston (eene stad in dien staat niet ver van Newbernwelke zeehaven in de magt der noorde lijken is) zijn 23 soldaten opgeknoopt, die zich aan ligling voor de krijgs- I dienst der zuidelijke staten onttrokken en in het leger der L'nie dienst ge nomen hadden. Zij hebben voor het oog eener talrijke volksschare den dood moedig ondergaan en de vergiffenis die hun werd aangeboden, tnils zij in het leger van het zuiden wilden dienen, met verachting afgewezen. Ka hunne laatste gebeden gedaan te hebben, verklaarden zij bereid te zijn om te sterven voor hun landwaarlegen men hen had willen dwingen de wapenen te voeren. Nooit zag men treffender blijk van trouw aan de oude banier. De schare toeschouwers was lot schreijeus toe aangedaanen gaf onbewimpeld hare afkeuring te kennen over die moordtooneelenwelke vele militairen in het leger der zuidelijken tol desertie nopen. Die strafoefening had de bevolking van Kingston zoo zeer verbitterd, dal de vlag der L'nie er op verscheiden plaatsen uitgestoken was en dal het op de straten tot ge vechten met de gewapende magt kwam. Er moesten troepen derwaarts worden gezonden om de orde te herstellen. Men verzekert dal de zuidelijken voornemens zijn eerstdaags 51 andere soldalen van het leger der Unie, die in hunne handen zijn gevallen, op te hangen, terwijl de voor de unie gestemde ingezetenen van Noord-Carolina, die in het leger der Vereenigde Stalen dienen, zweren den vijand bij de eerste gelegenheid met gelijke munt te zullen betalenen diegenen van hunne officieren, welke zoodanige représailles afkeurden, gedwongen heb ben hun ontslag te nemen. Bjj den onlangs door eene afdeeling noordelijke cavalerie beproefden aan val op Richmond is de kolonel Dahlgren gesneuveld en zijn lijk in handen der ZHidelyken gevallen. Als wraakoefening daarvoor heeft dat corps nu eenen strooptogt in Kings- en Queens-county, een graafschap van Virginia, gedaan, aldaar eene stad in de asch gelegd, de omstreek verwoest, de in woners verdreven en velen van hen gedood. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maart. Te Montpellier hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, die de lusschenkomsl van de militaire magt hebben noodzakelijk gemaakt. De aanleiding daartoe was de vroeger vermelde vrijspraak van den heer Armand, beschuldigd van moordaanslag op zijnen knecht, waarover de bevolking zoo verbolgen was, dat zij zich op de getuigen a décharge wilde wreken. Mgr. Landriot, bisschop van Roebelle, die gedurende de Paaschweek de predikbeurten in de kapel der TuileriCn vervulde, heeft eene gouden met diamanten omzette snuifdoos, als bewijs van tevredenheid, van den kei zer ten geschenke ontvangen. De kerkeraad van Nimes heeft den heer Coquerel (den zoon) uitgenoo- digd om Ie komen prediken in de hervormde kerk aldaar. Er heeft alhier weder eene belangrijke verkoopiug plaats gehad van j de schilderijen-verzameling van een buitenlandse!) liefhebber. Daarop heb ben o. a. de volgende slukken de daarbij uitgedrukte prijzen opgebragl: l'asso in de gevangenis, door Gallait, 10050 fr.het inwendige eener syna goge, door Leys, 9600 fr.Scheveningenbij laag water, door André Achenbach, 3050 fr.een Zvvitsersch landschap, door Calame, 3710 fr. een landschap van Koekkoek 2080 fr.de haven van Treport van de zee zijde, door Gudin, 4400 fr. Verschillende andere stukken bragten vrij hooge prjjzen op; een sink van Raphael, de doop van Christus, werd ech ter opgehouden op 10,000 fr. De geheele verkoop bragt 112,855 fr. op. Uit Athene wordt gemeld, dat dezer dagen weder een der zeer wei nige veteranen uit den bevrijdingsoorlog is overleden, namelijk de gepen sioneerde majoor Caramicha. Hij bad den ouderdom van 108 jaren bereikt en verliet in 1829 de dienst. Sedert dien tijd hield hij zich bezig met de beoefening der wetenschappen. PRUIS SEN. BERLIJN 29 Maart. Hel gerecht, dal op den 28slc" voor Duppcl plaatshad, wordt, volgens de berigten van het oorlogstooneelvan de zijde der Pruissen als een uitval des vijands, van de zijde der Denen, als eene poging tot overrompeling voorgesteld. Uit Gravestein wordt daaromtrent nog het volgende gemeld: Toen de voor posten der brigade Raven bijna gereed waren met zich achter aarden wallen Ie verschansen deden de Denen eenen uitvalterwijl uit de schansen en van liet pantserschip Rolf Krake een hevig vuur onderhouden werd. Men werd handgemeen en vocht met bajonet en geweerkolven. Eindelijk gelukte het aan de brigade Raven den uitval der Denen af te slaan en de 's morgens be zette voorpostenstelling weder in te nemen. Ooster-Duppel is afgebrand. Het verlies der Pruissen bedroeg bij het lijfregiment 14 dooden en 54 ge kwetsten hel verlies van het 18de regiment is nog niet bekend. Er werden 53 Denen krijgsgevangen gemaakt. Uit Kopenhagen meldt men van den 28slcnHeden morgen ten 3 ure be proefde de vijand de stelling van Duppel te overrompelen en drong lusschen twee schansen binnen. Hij werd na een gevecht, dat vijf uren duurde, naar zijne vroegere stellingen teruggeslagen. De strijd strekte zich langs de geheele linie uit. Ons verlies is betrekkelijk onbeduidend. De koning van YY'urtemberg heeft bepaald, dal gedurende zijne ziekte de bevoegdheden der kroon aan den ministerraad zullen zijn opgedragen, en dat de kroonprins den ministerraad zal presideren en alle besluiten en ver ordeningen namens den koning zal onderteekenen. Uit Stokholm meldt men, dal gedurende de laatste dagen, met vergun ning van den minister van oorlog een aantal eerste en tweede luitenants van den minister naar Denemarken zijn vertrokken om bij het Deensche leger dienst te nemen. Uil Bern meldt men liet voigende: Een der directeuren van de Eid- genössisehe bank, de baron von HuttIerheeft zich heimelijk verwijderd, uithoofde van eene vervolging wegens verduistering van 180,000 fl.ten na- deele van eene te dezer slede woonachtige dame, die hem deswege gereg- telijk vervolgt. Uit de processtukken is gebleken, dat de gemelde baron von Bottler eigenlijk Faber heet en vroeger courier is geweest. De directie der bank heeft bekend gemaakt dat haar vroeger medelid von But tier of Fa ber is afgetreden en dat zij voor zijne particuliere aangelegenheden niet kan of behoeft in te slaan. Volgens berigten uit Weenen zou de aartshertog Maximiliaan niet vol komen afstand van zijn eventueel regt op de Oostenrijksche kroon willen doen, en zou hij zijn vertrek naar Mexico vertragen ten einde hel vooraf dienaangaande met keizer Frans Joseph eens te worden. WEIMAR, 30 Maart. De IVeimarsche Ztg. zegt uil goede bron te kunnen melden, dat de Fransche regering aan de Engelsche verklaard heeft, dat zij zich niet verbindt, om op de conferentie vast te houden aan het Londensche tractaal, daar eene volksstemming in de hertogdommen de eenige doelmatige oplossing der qttaestie aan de hand geeft. PARIJS, 30 Maart. Het hof van assises der Seine heeft, zonder de jury geraadpleegd te hebben, Mazzini bij verstek tot deportatie veroordeeld, als hebbende deelgenomen aan eene zamenzwerlng tegen het leven des keizers. ALTONA, 30 Maart. De Schlesioig-IJolst. Zeit. meldt: Heden verga deren te Kiel de afgevaardigden bij de Holsteinsche slenden, ingevolge op roeping door de hh. professor Behn, graaf Ratzau, Reincke, de. Vergmann en d8. Schrader. KOPENHAGEN, 30 Maart. RO.) Ilorsens is gisteren door Deensche troepen bezet. Heden zijn in de omstreken van Fridericia 23 Pruissen ge vangen genomen. PETERSBURG, 31 Maart. Hel hier verschijnende Duitsche dagblad we- derspreekt bet berigt dat in den aanstaanden zomer in Finland een groot kamp van troepen gevormd zal worden. INCiEZONHEN. Aan de Redactie van de Leydsche Courant. Sedert een paar dagen wordt langs de woningen hier Ier stede eene col lecte gehouden in gesloten bus, zoo het heet nvoor de zendelingen." Mis schien is het, om vergissing en verwarring te voorkomen, niet onnoodig, dal men zijn besluit om al of niet eene bijdrage te offeren, afhankelijk stelt van een nader onderzoek. Dit laatste zal kunnen leiden tot kennisneming van den inhoud van eenen gedrukten brief, geteekendliet Bestuur der Apostolische zendelingen te Amsterdam, F. Schwarz, 11. Allihn," maar gedagteekend »'s Gravenhage, in het jaar des heils, 1864," een stuk dal niet overal, waar de collecte geschiedt, is afgegeven. Onder meer Iraaije en curieuse zaken, wordt in dien brief medegedeeld (zeker zullen dan wel iu de eerste plaats begunstigd wordendie hunne bijdragen niet hebben teruggehouden) »dat later zendelingen twee aan twee in elk huis zullen ko- niftii, om de zieken te genezen" enz. 01 die toezegging geschiedt met hel oog op de ontworpen wel tot uitoefening der geneeskunde, durven wij niet bepalen; maar wij twijfelen zeer of de collecterende Amsierdamschc zende lingen zich bij hel gemeentebestuur onzer stad van de vereischte vergunning tol het houden eener openlijke inzameling hebben voorzien, en is die vergun ning gevraagd en verkregen, dan zouden wij ons zeer verwonderen, wan neer het-geschiedde na eene naauwkeurige kennisneming van den inhoud van bovengenoemden brief. Leiden, 31 Maart 1864. 0 STADS-BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 2deD April 1864, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Adressen van de siads-doctoren J. D. Frenay en J. C. Kist, om conti nuatie in die betrekking. 2°. Adres van dr. E. van der Ven, waarbij hij verzoekt, tegen 1°. Junij e. k. eer>ol te worden ontslagen als eerste onderwijzer in de wiskunde aan het Stedelijk gymnasium. 3°. Voordragl omtrent het plan tot demping der Koepoortsgraehi en de her stelling der brug over den Rijn bij de Vrouwensteeg. 4°. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1864. 5°. Adres van J. van lleukelom Jr., c. s.tot ontheffing der recognitie voor het gebruik van een gedeelte van den veslwa'l aan de Mare poort. 6°. Adressen van P. J. A. Timmermans, wed. P. F. J. Usselsteynom af schrijving en van G. M. Stoltc, om teruggave van plaatselijke directe belasting, 1863. 7". Rekeningen over 1863, van a. de Stads-bank-van-leening; b. de Kamer van koophandel en fabrieken c. de Gezondheids-commissie. 8°. Slaat van af- en overschrijving en suppletoirc slaat van hegrooting dienst 1863van a. hel Gereformeerde minne- of armen oude mannen- en vrouwenhuis; b. het Gereformeerd minnehuis; c. het Evang. lutli. wees- en otideliedenhnis. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Luitenant Kolonel, Mililie-Commissaris in het 3dc dis- trikt der provincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel op Maandag den 11 den en Dings dat/ den 12den April 1864, des morgens ten half tien ure, tot liet doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; \oorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van lieden af, ter Secretarie dezer

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3