Per Telegraaf. fiurgetrlijfcc uitgegeven luiden niet gunstig. De nachten worden door den lijder slapeloos doorgebragt en hij geniet weinig rust. De zwakte bljjft toenemen. Berigten uit Stokholm melden dal de regering bevel heeft gegeven tot dadelijke uitrusting van 1 schroef-linieschip en 3 fregatten. De koninklijke lijfwacht heeft tevens bevel ontvangen om zich met een veldbataillon uit ieder regiment marschvaardig te houden. De commissie der Noorweegsche Storthing heeft ten opzigte der onlangs medegedeelde regerings-voorstellen de volgende conclusie voorgesteld: Of schoon de bevolking van Noorwegen geene nadere staalkundige betrekking met Denemarken verlangt, zou evenwel de ondergang van Denemarken bij haar eene algemeene deelneming vinden weshalve de commissie aanbeveelt het voorstel der regering aan te nemen onder voorwaarde dat Zweden en Noorwegen tot ondersteuning van Denemarken bondgenooten hebben. De nationale regering in Polen heeft weder teekenen van leven gege ven; zij heeft eene proclamatie uitgevaardigd aan Europa, waarvan de in houd gerigt is tegen hel in staat van beleg verklaren van Gallicië door Oostenrijk, liet nationale comité ontkent niet dat het einddoel van den op stand wezen zou de herstelling van Polen met de grenzen van 1792maar zij wil geenszins geacht worden dit doel door geweld van wapenen thans ten koste van Oostenrijk te willen bereiken, liet hoopt veeleer dat de ge beurtenissen in Europa van zelf lot dat doel zullen leiden. Verder zegt het comilé, dat, terwijl Oostenrijk steeds den Poolschen opstand heeft belem merd, de opstandelingen van hunne zijde onzijdig zijn gebleven ten opzigte van hel keizerrijk: nooit hebben zij op Oostenrijksche militairen geschoten, maar zich integendeel altijd overgegeven of zich laten doodschieten. OOÜTËNRIJ li. WEENEN 27 Maart. Donderdag namiddag hadden zich aan het station te llctzcndorf ver scheidene ministers en eenige officieren verzameld om van den aartshertog Maximiliaan en zjjnc gemalin afscheid te nemen. Men had algemeen ver wacht, dat de keizerlijke familie hel vertrekkende paar tot aan hel station zou hebben begeleid, maar dit was niet bel geval; hel schijnt, dal men op het kasteel Schönbrunn reeds afscheid van elkander had genomen. De aarts hertog en de aartshertogin stegen hij hunne komst aan het station zoo snel in bel gereed staande spoorwegrijluigdal geen der ministers of der overige aanwezigen gelegenheid had hun een woord toe te voegen, want ter naau- wernood waren zij in het rijtuig of de trein zette zich in beweging. 00§T-INDIE. BATAVIA, 15 Februarij. Tol lid in den raad van justitie te Batavia is benoemd de heer mr. C. G. Bultman, thans lid in den raad van justitie te Socrabaya, en tot lid in den raad van justitie te Soerabaya, de heer mr. E. J. L. de Sturler, thans subst.-officier bij dat collegie. De berigten uit Midden- en Üost-Java zijn niet geruststellend. Werd men aldaar nog kort geleden door vulkanische uitbarstingen geteisterd, nu is hel de hooge waterstand, die vele verwoestingen veroorzaakt, en de hoop op een voordeeligen oogst voor een groot gedeelte den bodem inslaat. Men meldt daaromtrent van Soeracarta het volgende: ln den avond van 28!teD Januarij begon het water in de Solorivier op eene onrustbarende wpze te rijzen en liep het omstreeks half zeven reeds door de laagste plaatsen van de stad. 's Nachts om 1 uur kwam hel in verschillende huizen en een uur later moesten verschillende inwoners, die geene bovenhuizen hadden, bij de buren vlugten. Met afwisselende snelheid is het water gerezen, het snelste was 11 Ncd. duimen in het half uur. Spoedig was geheel Soera carta zoo ver onder water, dat het een tweede Venetie geleek, en le verde wel een bedroevend, maar niet onaardig gezigt op. Van alle kanten I. werd hulp geboden waar hulp noodig was; hel bestuurofficieren en bur gers ijverden allen, om met groote mildheid in de eerste levensbehoeften te voorzien van de op de bovenhuizen gevlugte inwoners. Voorzigtig gewor den door de groote banjer van 1861 hadden de inwoners in tijds alle goe deren in veiligheid gebragtzoodat er weinig of geene schade werd gele den ook was de stand van hel water omstreeks 6 Rhl. voeten lager dan in 1861. Door onvoorzigtigheid is een Europeesch soldaat in de banjer om gekomen en wordl hier ook vertelddat eene praauw met elf menschen is omgeslagen en allen daarbij het lever, verloren hebben. De schade van de Javanen in laag gelegene dessa's en kampongs kan aanmerkelijk zijn, want daar stonden de huizen geheel en al onder water. Met zekerheid is my daarvan nog niets bekend. Zaturdag begon het water af te loopen en in den nacht van Zaturdag was de stad weder droog. Men meldt voorts nog uit Samarang: Sinds menschen-gcheugen is er al hier geer. banjer geweest zoo hoog als die, welke in den nacht van den 25s,en op 26slc" deze stad en omstreken heeft geteisterd. Op het land Si- mongan, waar het water het eerst met volle kracht kwam aanstormen, is de aangerigte verwoesting zeer belangrijk geweest. Behalve de omverge- waaidc en ingestorte woningen, ontwortelde bootnen, verwoeste plantagiën zijn kapitale bruggen te Pandjangan en Magangan uit elkander geslagen, en eene groote gemetselde waterleiding geheel vernield. De schade wordt be groot op minstens 16,000. Op Bodjong en Ponljol is de schade aan hui zenmuren, meubelen enz. enz., zeer belangrijk. In vele huizen, onder anderen in die in den omtrek van het residentiehuis en de generaals-woning stond het water tot 2 en 3 voet hoog in de kamers. Men vreest voor nog grooter onheilen, wanneer een dergelijke banjer weder mogt komen opzet ten, al ware die ook minder sterk, vermits de waterwerken achter de resi dentswoning belangrijk hebben geleden, zoodat men een doorbraak by de zoogenaamde Vrij mans-sluis vreest, waardoor al het water, dat nu naar de rivier wordt geleid, naar Ponljol zou afslroomen. lil de stad stond het water zoo hoog, als men in jaren niet gezien had, en langs Tawang en de daarop uitloopcnde stralen voer tnon met praanwenals waren de straten in kanalen en waterleidingen herschapen. In de omstreken der stad zijn 126 botiws sawahs overstroomd. Volgens later ontvangen berigten uil Samarang hebben er op nieuw, ten gevolge van dijkbreuken, overstroomingen plaats gehad. liet gebrek aan rijst in het westelijk gedeelte van Java blijft voortduren. Men verneemt thans dat bij de vroeger vermelde uitbarsting van den Kloet 54 menschen het leven hebben verloren. Aan het Batav. Hand. wordt van eene geachte zijde gemeld, dat de keizer der Franschen onlangs 2000 frs. heelt bijgedragen voor eene R.-K. kerk te Padang. GRONINGEN, 29 Maart. De provinciale staten van Groningen hebben in hunne buitengewone vergadering van heden tol lid van de eerste kamer der slaten-generaal (in plaats van wijlen jhr. mr. J. W'. Qninlus) gekozen den heer C. Geertsema, lid van de gemelde provinciale staten. I ROME, 27 Maart. De Paus heeft de groote dienst in de Pieterskerk bij gewoond en wegens liet regenachtige weder den zegen binnen het gebouw der kerk uitgedeeld. MADRID, 27 Maart. De Gaceta behelst een kon. besluitwaarbij ko ning Christiaan van Denemarken lot ridder van het Gulden Vlies benoemd wordt. LONDEN, 28 Maart. Naar men verneemt, staat het met de onderhan delingen over eene conferentie aldus: Pruissen en Oostenrijk hebben liet voorstel aangenomen. Frankrijk stemt er ook in toe. Denemarken en Zweden hebben nog niet geantwoord. De Duilsclie bond heeft hel voorstel gezonden aan eene commissie en zal legen den eersten April dienaangaande een besluit nemen. Rusland zon den wenscli hebben te kennen gegeven lol de aanneming van bel voorstel eener conferentie op de grondslagen van 1851 en 1852. PARIJS, 29 Maart. In den Constitutionnel van lieden bespreekt de heer de Limayrac de circulaire van Denemarken over de behandeling die de in woners van Sleeswijk thans moeten ondergaan. Htj wijst op het verkeerde van hel gedrag der Oostenrijkers en Pruissen, en eindigt met de opmer king, dat de hedendaagsche diplomatie een nieuw regt behoort uit te den ken, dat de vr(jlieid met de waardigheid der natiën overeenbrengt en hel evenwigt van Europa waarborgt. In hetzelfde blad beweert genoemde schrijver, dat het onthaal met zoo veel geestdrift te Londen aan Garibaldi bereid, de twee bondgenooten van Engeland, Oostenrijk en Italië, in gelijke verlegenheid zal brengen. ONDERTROUWDL. C. F. de Bruynjm. 31 j.en J.Jll. F. Quant ,jd.32j. J. P. Mond jm. 28 j. en A. C. E. Kuyper, jd. 29 j. P. Simons, jm 22 j. en J. Ouwerkerk jd. 24 j. J. D. Wyman jm. 44 j. en.J. Hendriks, jd. 35 j. P. Reuter\vedr. 42 j. en II. van Kesseljd. 33 j. Gehouden Verknoping van onroerende goederen in hel ileeren-Logcment aan den Burg, Zaturdag 26 Maart. Notaris P. Muller. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Mare, Wijk VI. N". 1165. Opgehouden. Een dito, aan de westzijde van de Langestraat, Wijk VIII. N°. 752. Kooper W. Smit. ƒ335. Drie dito gelegen als voren. 0|igehouden. Een dito aan de zuidzijde van het WaardkerkpleinWijk VIII. N®. 755. Kooper J. J. Planker. ƒ470. 353,le Staat «.-kot eri). Trekking der Vij/de Klasse. 5de Trekking. Nos. 1785, 16662 en 17853 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEItTENTIEN. Bevallen van een welgeschapen Zoon, C. M. L. van WELY, geliefde Echtgenoot van Aalten, 27 Maart 1864. A. G. L. van DISUOECK, Eenige kennisgeving. Doctor in de Genees- en Verloskunde. Leiden, 26 Maart. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze dierbare vader en bchuwdvader Mr. JOHN BAKE, oud-hooglecraar in de faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de universiteit alhier. Uit aller naam J. RAKE, Jz. Heden overleed, na eene langdurige ziekte, onze geliefde Vader en Be- huwdvader de lieer IIERMANUS JOHANNES van WENSEN in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam, Levden28 Maart 1864. II. P. J. van WENSEN. Den 6de" Februarij overleed te Soerabaya mijn geliefde Zoon JOHANNES JACOBUS CORNEL1S, in den ouderdom van 25 jaar. Levden, 29 Maart 1864. Wed. J. J. FRANCKEN, Eenige en algemeene kennisgeving. Hoogenstraaten. De Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele be langstelling en deelneming, zoo bij de geboorte als hel overlijden van hun Kind ontvangen. T. F. VLIELAND. Leiden, Maart 1864. J. G. VLIELAND, de Keyser.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3