«an wijlen mr. J. Pols. Wijders is benoemd tot arrond.-inspecteur der pos- lerijeii in de prov. Zuidliollandstandplaats 's Gravenhagede lieer C. W. baron Sweerts de Landas Wyborgh, thans directeur van bet expeditie-kan toor langs den Nederl. Rijnspoorweg. Bij den minister van financiën is ontvangen eene som van ƒ180 in bankpapier, benevens een vel gezegeld papier in blanco, ter waarde van ƒ0.09, een en ander door een onbekende, onder het postmerk Amsterdam, met de aanwijzing Rom. 13 vers 7" ingezonden, tot voldoening van be lasting, welke ten gevolge eener vergissing van ambtenaren te weinig zou betaald zijn. Z. 11. de koning, HH. KK. 11R. de prins van Oranje, prins en prinses Hendrik, prins Frederik en de prinsessen Frederik en Maria, hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk aan het II. Avondmaal, onder het gehoor van ds. van den Broek, deelgenomen. Des namiddags hebben IIII. KK. IIII. prins en prinses Hendrik en prinses Maria de dankzegging in de Klooster kerk onder het gehoor van ds. Gortbijgewoond. Heden heeft van wege de Ned. herv. gemeente de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een weeshuis en school op de bestaande fonda menten, aan den Zuidwest-Buitensingel. Daarvoor waren acht inschrijvings- billelten ingekomen. De minste inschrijver was de heer H. P. van Malsem alhier, voor de som van ƒ169.818, terwijl de hoogste inschrijver was de heer M. Geverdingen te Botterdam, voor 220,000. BUITKN'LANDSCHK BERIGTEN. EACbLAX LONDEN, 27 Maart. Donderdag II. heeft in Whitehall-Chapelals naar gewoonte op Wit ten Donderdag, de uitdecling van koninklijke giften aan behoeftige bejaarde lieden plaats gehad. Het aantal daarvan regelt zich jaarlijks naar den ouderdom der koningin. Daar H. M. nu den leeftijd van 45 jaren heeft be reikt werden er ook 45 grijsaards en 45 oude vrouwen bedeeld. Even zoo werden ook in de hoofdstad de jaarlijksche koninklijke giften van 5 en van 13 shillings uitgereikt aan ongeveer 1000 armen, die zich het meest hebben ouderscheiden door een vromen levenswandel en die op grond daarvan als dan door de geestelijkheid tot het bekomen eener gift worden aanbevolen. Het zoogenaamde Garibaldi-comité, eene vereeniging ter bevordering der zaak van Ilalië's eenheid, heeft bekend gemaakt dat Garibaldi zich naar Engeland heeft ingescheept op eene Engelsche paketboot, welke den 3dcn April aanst. te Southampton verwacht wordt; dal hij zich tien of twaalf dagen te Brook, op het eiland Wight, zal ophouden, en dat hij naar hel thans bestaande plan Zaturdag den 16den April te Londen zal komen. De heer O'Leary, te Dublinheeft onlangs den koning van Denemar ken een corps van 100 militairen onder den naam van lersche centgardes aangeboden; welke manschappen, zonder eenige soldij te genieten, tevens op eigen kosten in hun onderhoud, uitrusting, ammunitie, enz. zouden voorzien. Reeds hadden zich tot dit doel een zoo groot aantal vrijwilligers aangegeven, dat O'Leary de beste vooruilziglen had op hel welslagen van zijn plan. Thans heeft hjj echter een brief van den koning van Denemar ken ontvangenwaarbij deze voor het aanbod bedankt. Uil het verslag betreffende het policiewezen in deze hoofdstad gedu rende het laatst verstreken jaar blijkt, dat de gezamenlijke kosten de som van 554,250 hebben bedragen. Te Greenock is de suikerfabriek der bh. Crawhalls en Comp. afge brand de schade wordt op 20,000 geschattwee jaren geleden trof die fabriek hetzelfde lot. Woensdag II. heeft te Birmingham een kameel in de menagerie van den heer Sanger een jong geworpen, hetwelk zij eerst wilde bijlen, doch later heeft gezoogd. Dit is het tweede voorbeeld van dien aard hier te lande; de eerste maal had dit plaats in de diergaarde van Regeutspark maar de moeder wilde het jong niet aannemen. Berigten uit New-York van 17 Maart melden dat de president Lincoln 200,000 man heeft aangevraagd om voor 15 April in dienst te treden. De generaal Grant is benoemd lot opperbevelhebber en de generaal Halleck tot chef van den grooten staf van het leger. De gcneraal-majoor Sherman is benoemd tol opperbevelhebber van het leger in Ohio, Trnessee en Arkansas. Op de Kaapverdische eilanden, inzonderheid op Brava en S'. Jago, heerscht een zware hongersnood. Op de beide genoemde eilandendie te zamen eene bevolking van 70000 zielen tellen, zag men, zegt een berigtge- ver, de menschen op de straten stervende nederliggen, terwijl anderen ruwe boomschors, gras enz. tot voedsel gebruikten. FRANKKIJH. PARIJS, 27 Maart. De geruchten van eene verandering in de zamenstclling van het mi nisterie en van andere gewigtige maatregelenwaartoe de keizer wegens den uitslag der laatstelijk alhier gehouden verkiezingen zou besloten heb ben, vinden geen geloof meer. Men wcnscht dat die uitslag ook gccnen voor de liberale begrippen nadeeligen invloed hebben moge op de staatkunde der regering; doch dit is minder zeker. Immers bij eene commissie van den senaat, belast met hel onderzoek eener petitie, waarbij voor de dagblad pers meer vrijheid in het mededcelen en beoordeelen van de handelingen der groote staatsligchamen wordt gevraagdis door de hoeren Rotiher en Rouland, als vertegenwoordigers der regering om hun advies gevraagd zijnde verklaard dat de regering, lettende op de jongste verkiezingen te Parjjs, niet alleen aan het verlceuen van nieuwe vrijheden niet kon denken, maar zich misschien zelfs in de noodzakelijkheid zou zien om geheel of gedeelte lijk terug te nemen wat het reeds had bewilligd. Overeenkomstig het ge voelen van die beide vertegenwoordigers der regering zou de bedoelde com missie met aigcmecne stemmen op éénc na besloten hebben in haar rapport voor te stellen dat de senaat omtrent die petitie tot de orde van den dag zou overgaan. Door twee onzer dagbladen wordt medegedeeld dat Frankrijk zijne toestemming heeft gegeven aan de door Engeland voorgestelde conferentie zonder wapenstilstand. De heer Drouin de Lhuys moet hiervan mededeeliug hebben gedaan aan het Engelsche kabinet, en daarbij te kennen hebben gegeven, dat de deelneming van den Duitschen bondsdag aan de conferentie allezins vvcnschelijkja zelfs noodig is, indien men het vredeswerk op duurzame grondslagen wil vestigen; maar de Fransche regering zou van de toetreding der bondsvergadering thans niet meer de hare afhankelijk maken. Onze ministeriële bladen geven gedurig te kennen dat zij weinig goeds van de voorgestelde conferentie over de Sleeswijk-Holsteinsche zaak verwachten. Volgens de Patrie is prins Napoleon naar Nederland vertrokken, om verschillende plaatsen van dat rijk te bezoeken. De admiraal Penaudbevelhebber van hel eskader in de Middelland- sche zee, is te Toulon overleden. Berigten uit Mexico van 1 Maart melden het volgende: De Franschen hebben Zacatecas bezet. Juarez heeft geweigerd om zijn ambt neder te leggen. De provincie Yucatan heeft zich ten gunste der Franschen verklaard. Vidauras heeft de zyde van Juarez verlaten. De Franschen hebben een Mexi- caansch stoomschip genomendat depêches voor Juarez aan boord had. Aan het Journ. des Déb. meldt men uit Home: De ongesteldheid vau den Paus, die iels meer is dan cenc oogenblikkelijke onpasselijkheid, baart eenige zorg; doch de geneeskundigen schijnen gerust, omdat de ziekte geen bedenkelijk verschijnsel oplevert. De Paus heeft een krachtig ligchaamsge- stelzijne gelatenheid, zijne opgeruimdheid, zijn vertrouwen op God zijn ook omstandigheden, die eenen gunstigen invloed op den gezondheidstoestand hebben en de herstelling bevorderen. Le Temps deelt eenige bijzonderheden mede aangaande het doel van het buitengewone gezantschap, dal de wereldlijke keizer van Japan naar Europa heeft gezondenen waarvan wij hel vertrek van Yeddo reeds heb ben medegedeeld. Hel doel is om de onmiddellijke sluiting te vragen der haven van Yokohamaterwijl voor de vreemdelingen tevens alle moge lijke gemeenschap met de hoofdstad zal worden onmogelijk gemaakt. Daar entegen belooft de regering, welke den slap op rekening stelt van aanhou dende moeijelijkheden lusschen den Taikoen en den Mikado, in den loop van eenige jaren meerdere havens open te stellendan bij het gesloten Irac- taat was bepaald. Voorloopig zou voor de Europeanen slechts geopend blij ven de haven van IIakodadiop het eiland Ycso, en Nagasaki, op het eiland Kiou Siou. PK CISSEN. BERLIJN 27 Maart. Van het oorlogstooneel verneemt men dat de voorposten van den linker vleugel des vijands voor de'Duppeler schans zijn teruggeslagen. De voor posten van de brigade Raven bevinden zich op 500 passen van de schansen. Er had aldaar een kortstondig, maar hevig gevecht plaats, en van de vjjan- delijke schansen werd een hevig kartetsvuur geopendterwijl ook met gra naten geschoten werd. Van onze troepen werden 20 man gewond, waar onder 3 luitenants. 30 krijgsgevangenen vielen in de handen der onzen. Van den kant der Denen wordt medegedeeld dat bij den aanval op Dup- pelop den IS'1™ dezer, 400 man builen gevecht zijn gesteld, waaronder 270 gewonden. Zij geloofden dal hel verlies der Pruissen niet minder was geweestdaar deze om een wapenstilstand voor eenige uren hadden ge vraagd, ten einde voor de doodeu en gekwetsten te kunnen zorgen. In een brief uil Kolding van den 22slcn dezer leest men: De braud- granaten hebben eene vreeselijke verwarring binnen Fridericia aangerigt. De i soldalen en burgers hebben de handen vol om den brand le bltisscheu die stellig op acht plaatsen der stad gelijktijdig uilgebroken is. Reeds twee malen is eene parlementaire vlag uitgestoken. Maar de onderhandelingen i schijnen weder afgebroken te zijn, want na korte tusschenpoziiig werd het werpen der brandgranalen weder voortgezet. Ouder de verbonden troepen heerscht eene vrolijke stemming; men hoopt de Denen lot overgaaf der ves ting te kunnen dwingen. Aan hunne omkoming door de Kleine Belt valt niet le deuken, omdat zoowel ten noorden als '^en zuiden van Fridericia batterijen opgeworpen zijn, die de zeeëngte volkomen beheerschen. Als de Denen willen aftrekken, kunnen zij dit alleen over Fünen bewerkstelligen. Doch het schijnt zeker te zijn dal de overtogl derwaarts door het geschut der verbondenen beheerscht wordt. De Europe deelt eene circulaire mede, door de Deensche regering aan hare vertegenwoordigers bij de buileiilaudsche hoven gezonden, waarin zij in hevige bewoordingen opkomt tegen de gewelddadige handelingendie Oos tenrijk en Pruissen zich in Slecswijk en Jutland veroorloven. In eene Zaturdag gehouden buitengewone zitting der bondsvergadering is ingekomen eene mededeeling van de Engelsche regering, betrekkelijk eene conferentie, tusschen Oostenrijk, Pruissen, Engeland en Denemarken te houdenmet uitnoodiging aan dear bond tot deelneming. Een en ander is in handen eener commissie gesteld. De Kreuzz. meldt, dat de koning, bij gelegenheid van zyn geboorte dag, aan de ministers in de hartelijkste bewoordingen zijne tevredenheid heeft kenbaar gemaakt over hunne buiten- en binucnlandsche staatkunde. De officiële dagbladen van Golha en van Coburg behelzen de volgende mededeeling: De hertog is den 21stcn dezer uit Parijs teruggekomen, vol maakt welvarend en uiterst tevreden over zijne reis. Het schijnt dat Z. II. zich met groote ingenomenheid heeft uitgelaten over de vredelievende in- zigtcn van keizer Napoleon en over diens belangstelling in het lot der Duitsche hertogdommen. Door den Franschen Moniteur worden deze woor den overgenomenechter met weglating van de tweede zinsnede. De bulletins omtrent den toestand van den koning van YVurlembcrg

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2