LEÏDSCHE COURANT. s". zni, V*v MAANDAG 28 MAART. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i L*. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN26 Maart. Bij kon. besluit van 25 Maart is ter vervanging van den boogleeraar U. Cock, die met 1» Julij aansl. het emeritaat zal verkrijgen, lot boog leeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier benoemd de heer mr. J T. Buys, thans hoogleeraar in de regten aan het athenaeum te Amsterdamstaatsraad in buitengewone dienst. Te Edinburg in Schotland bestaat sedert geruimen tjjd eene vereeniging van vermogende lettervrienden, onder den naam van Bannatyne Clubdie zich ten doel stelt merkwaardige handschriften of zeldzaam gewordene boek werken voor het eerst of op nieuw in druk te geven. Reeds een en ander maal zijn daarvangedurende de laatstverloopene twintig jaren van omstreeks 1841 af, boekgeschenken aan de akademische bibliotheek te Leyden ont vangen en nu onlangs weder de Invenlaires de la Royne Descosse Dou airière de France, bestaande in ^Catalogussen of naamlijsten der juweelen, klecdingstukkenboek- en prentwerken, en andere kostbaarheden, van Maria, koningin van Schotland, loopende van 1556 tot 1569, uitgegeven in 1863, met een uitgewerkt historisch voorberigt van Josef Robertson, en in gevolge van haars vaders verlangen ingezonden door lady Susanna Bourke; eene voor de kunstgeschiedenis van dien lijd voorzeker belangrijke bijdrage. Voorts zjjn aan dezelfde bibliotheek, voor rekening van het legaat vau War ner, dezer dagen aangekocht de afschriften en beschrijvingen der in Zuid- Arabie ontdekte Uimyaritische opschriften, die zich thans in het Brilsch Museum bevinden, en op last van bestuurderen daarvan, in 't laatstvorige jaar uitgegeven zijn door S. Birch: Inscriptions in the Himyaritic charac ter, discovered chiefly in Southern Arabia and now in the British Mu seum. London, by order of the Trustees, 1863, in langwerpig groot folio of piano formaat. En (om niet te spreken van den 2dn' vermeerderden druk van W. EekholFs Friesland in 1813, noch van andere kleinere boekge schenken) niet minder opmerkenswaardig is een van bet Ministerie van ko loniën ontvangen exemplaar van een insgelijks verleden jaar in 't licht ver schenen botanisch prachtwerk, aan het plantenrijk onzer Oost-Indische bezittingen ontleend: Choix de Plantes rares ou nouvellescultivées et dessinées dans le Jardin Botanique de Buitenzorgbeslaande in een zes- en-twinligtalter steendrukkerij van Mieling te 's Gravenhage, uitstekend fraai uitgevoerde gekleurde afbeeldingen, in groot folio uitgegeven, roet ver- klarenden tekst van den tegenwoordigen directeur van 's rijks herbarium, prof. F. A. W. Miquel. Zelden zagen wjj iels dat daarmede in schoonheid van uitvoering evenaren kan, met uitzondering misschien alleen van wijlen prof. Blume's bekende plaatwerken, de Flora Javae en de Rumphia, en van enkele andere voortbrengselen van buitenlandsche kunst. Op Donderdag den 31e,cn dezer zal op de bewaarschool voor arme kinderen in de Groenesteeg het jaarlijkse!) examen worden gehouden, ter wijl alsdan een getal van 110 kinderen de school zullen verlaten. Daar, blgkens eene hierachter voorkomende aankondiging, de toegang voor een ieder openstaat, mag men vertrouwen dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om met deze zoo hoogst nuttige inrigtiiig nader bekend le worden. Wij vernemendat op aanstaanden Donderdag, den 315lcn dezer, ook eene openbare les zal worden gegeven op de bewaarschool aan de Garenmarktwelke school gesticht is door den zoo hoog geschatlen voormaligen leeraar bij de Ned. herv. gemeente alhier, dr. Laurillard. Die openbare les kan door alle belangstellenden worden bijgewoond. Dat de stichter de school nog niet vergelen heeft, blijkt uit zijn voornemen, om tegen het midden der maand April alhier eene voorlezing te houden, waarvan de opbrengst zal strekken lot ondersteuning van die school. Wij verwachten dat b(j die gelegenheid de opkomst zal loonen, dat men den spreker ook hier nog niet heeft vergeten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 179 tot 193 personen. Het contingent suppletie-troepen, dat in het jaar 1865 ter aanvulling van het O. 1. leger naar Java zal worden uitgezonden, is, naar men ver neemt, door Z. M. vastgesteld op 1500 man. In de volgende week zullen van hel le Kampen gevestigd instruclie- balaillon voor de verschillende infanterie-regimenlen vertrekken ongeveer 47 korporaals-titulair, om daarbij in den efifectiven graad te worden ingedeeld. Betreffende het berigt van den Précurseur dat de gift van ƒ25000, onlangs aan de maatschappij van weldadigheid gedaanhaar van wege Z. K. H. prins Frederik was toegezonden, meldt men aan de Amst. C.: ofschoon zulk eene daad van den prins niet vreemd zon zjjnis thans in dit geval het herigt, zooals het luidt, onjuist. Door A. Klapwijk, te Delft, is Woensdag II. de eerste grasboler voor dit saizoen aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. Door den gemeenteraad van Haarfom zijn in zijne zitting van Woens dag II. benoemd: voor de betrekking van directeur der hoogere burgerschool aldaaar, tevens leeraar voor een gedeelte der wis- en werktuigkunde, de j heer dr. E. van der Venthans eerste docent in de wiskunde aan het gym nasium te Leyden; voor de betrekking van leeraar in de natuurkunde, een gedeelte der wis- en werktuigkunde en cosmographie, alsmede voor die van I directeur der burgeravondschool, de heer W. M. Logeman, docent aan hel j gymnasium te Haarlem; voor de betrekking van leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie, de heer dr. R. S. Tjaden Modderman, thans adsis- lent aan hel scheikundig laboratorium der Leydsche hoogeschoolvoor de betrekking van leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde, in de gronden van de gemeente-, provinciale- en staats-inrigling van Nederland, staathuis houdkunde en statistiek, de heer mr. H. E. Moltzer, thans ambtenaar, werkzaam aan de Nederl. bank te Amsterdam; en voor de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde eu de geschiedenis, de heer dr. Th. Jorissen, thans docent aan het gymnasium te Gouda. Eergisteren had er te le Zutphen gedurende den geheelen middag en avond een groote oploop voor hel bureau van politie plaats, omdat zich daar, zooals men zeide, eene kindermoordenares bevond, welke men des middags had gevat. De zaak had zich op deze wijze toegedragen: De vrouw van een hoefsmid der dragonders had een onecht voorkind, een jongentje van ongeveer 14 jaren; sinds lang mishandelde zij dit kind, doch in de laatste dagen erger, omdat het, om zich op z(jne moeder te wreken, haar gedreigd had een door haar beganen diefstal van goed van eene bleek te openbaren. Gedurende de laatste dagen hadden de personen, boven wie zij aan de Nienwstadspoort woonde, het kind hooren kermen onder mishandelingen der moeder, totdat het gegil en het gekerm geheel ophielden. Gisteren in den loop van den morgen gaven die benedenbewoners, zekere weduwe W. en hare dochter, er kennis van aan de politie, welke een onderzoek in het werk stelde, en het lijk van het jongentje in eene kast vond. De moeder had, naar men zegt, haar kind onder allerlei folteringen laten doodhonge ren. Het gemeen was woedend op het onmensch, dat men niet dan onder de sterkste bedekking 's avonds naar het hnis van arrest heeft durven overbrengen. Onder Makkum is dezer dagen een watermolen afgebrand. Men ver moedt dat kwaadwilligheid de oorzaak van dezen brand was, daar de roe den vastgeketend stonden, terwijl de molen sedert 8 dagen niet had gemalen en ook geen der gebruikers er bij schijnt te zjjn geweest. Voor eenigen tijd deed de heer A. II. de Koe, te Lemmer, de uilvin ding om een vaartuig door middel van luchtdrukking in beweging te bren- gsu. Hij gaf van zijne uitvinding kennis aan het ministerie met verzoek om ondersteuning, ten einde proeven in hel groot te kunnen leveren. Dezer dagen benoemde de minister van binnen), zaken eene commissie, om een onderzoek te doen naar de doelmatigheid dier uitvinding, waaraan reeds is voldaan. Ofschoon het resultaat van dat onderzoek nog onbekend is, hoopt men spoedig le vernemen of die uilvinding met vrucht op de scheepvaart toe te passen is. De kamer van koophandel en fabrieken fe Maastricht heeft zich b(j adres tot de tweede kamer gewend met het verzoek, dat deze hare goed keuring niet hechte aan hel ontwerp nopens den accjjns op de bieren. 's GRAVENHAGE, 26 Maart. Bij besluit van 22 Maart heelt Z. M. goedgevonden, tot belooning dergenen van de zee- en landmagt in Ned. Indie, die zich hebben onder scheiden bjj de expeditie tegen het landschap Tjantong in de Zuid-en Ooslcr- afdeeling van Borneo, van 26 tot 30 April 1863, of bij de gevechten in de genoemde afdeeling van ultimo December 1861 tot Februarij 1863: 1°. te benoemen lot ridders der 4de kl. van de Militaire Willemsorde: a. ter zake der voormelde expeditie tegen Tjantong, den luit. ter zee 2de kl. J. C. de Ruyler de Wildt; den officier van gez. 2llc kl. bij de zeemagt J. Idsinga; den matroos ls,e kl. J. Casteelen, en den matroos 2de kl. C. J. van Wouw; b. ter zake der gevechten in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, den sedert eervol ontslagen kapitein der inf. K. J. B. Eicbelberg; den kapitein der inf. W. G. A. L. van Bennekom; de ls,e luit", der inf. G. C. R. R. de Graeff, A. P. W. Meis, J. A. Quack en G. A. von Plotz; den officier van gez. 3de kl. M. van Andringa; de adjudanten-onderofficier der inf. F. Bac kerus en M. Hollander; den sergeant der inf. F. J. van Dongen; den ser geant der art. F. Moslertman, en de sergeanten der inf. J. G. Hobrecker (thans gegageerd en in Nederland teruggekeerd) en G. F. W. Gerritsen; 2". te benoemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den dirigerenden officier van gez. 2d* kl. J. G. X. Broekmeyer; 3. bjj afzonderlijke dagnr-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1