LEYDSCUE COURANT. 1804- VRIJDAG 25 MAART. N". r>?.u De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCI1E BERIGTEN. LEYDEN, 24 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot stads doctor de heer dr. G. Zaalberg. Bij de derde stemming werden op den benoemde 12 en op den heer dp. 1. L. van Praag 10 stemmen uitgebragt. Tot ambtenaren b(j de plaatselijke belastingen werden benoemdtot gaar der W. Montagnethans commies-portiertot commies-portier P. van Welzcn thans commies, en tot commies A. G. Ammerlaan, thans adsistent-commies- porlier. Het concept-adres aan de tweede kamer der staten-generaalomtrent de regerings-voordragt tot wijziging van de gemeentewet, voor zooveel de plaat selijke belastingen betreft, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij dat adres wordt, even als bij dat van den gemeenteraad van Amsterdam, op de verwerping der regerings-voordragt aangedrongen, maar levens te ken- nen gegeven dat men het wenschelijk achttedat de heffing van ac- cijnsen voortaan alleen van wege het rijk plaats had. De behandeling van de concept-verordening op den ijk en herijk van hel bolervaatwerk werd i voortgezet en ten slotte die verordening met 17 tegen 6 stemmen goedge keurd. Op het adres tot het des nachts openstellen van den toegang door het'hek vervangende de Heerenpoort werd gunstig beschikt. Bij de behan deling der verder aan de orde gestelde plans en voorwaarden omtrent de vernieuwing van onderscheidene bruggen, werd, bij die omtrent de ver nieuwing der brug aan de Nieuwsteeg, door den heer Hartevelt de wensch uitgedrukt dat de Raad mogt terugkomen op zijn vroeger genomen besluit omtrent het dempen van de Koepoortsgrachthetgeen ook bij andere leden ondersteuning vond. Dientengevolge werden die plannen enz. aangehouden in afwachting van een nader plan van de commissie van fabricage. Met de plans enz. betreffende de vernieuwing der brug aan de Vrouwestecg werd ook behandeld een adres tegen het leggen van eene vaste brug aldaar, door eenige in de nabijheid dier brug wonende ingezetenen inge diend de bezwaren in dat adres ontwikkeld kwamen aan vele leden niet ongegrond voor, zoodat de voordragt werd verworpen, ten einde gelegenheid te geven om betreffende die brug een nader voorstel te doen. De plans enz. tot vernieuwing van de brug over de Mare voor de Brande- wijnsteeg en die over de Middelste gracht werden goedgekeurd. Daarbij werd door den heer Krantz op nieuw op het dempen van een gedeelte der Mare aangedrongen. Voorts werd nog de voordragt tot hel inrigten eener schietbaan, ten dienste van het garnizoen en de schutterij, goedgekeurd. Die schietbaan zal geplaatst worden even buiten de Wille-poort, ter zijde van den straatweg. Door den heer dr. E. van der Ven is aan den raad eervol ontslag gevraagd als eerste docent in de wiskunde aan het gymnasium alhier. Met genoegen vernemen wijdat commissarissen der volks- en burger- zangscholen van het departement Leyden der maatschappij Tot nut van 'l algemeen, door de milde hand van een der leden van dal departement, in staat gesteld zijn om bun plan lot de oprigling eener nieuwe klasse der volks-zangschool voor meergevorderde en andere leerlingen te verwezenlij ken, van welk plan in ons N°. van den 18de" dezer melding werd gemaakt. Op de verkooping der bibliotheek van wijlen dr. A. de Vries, welke thans te Amsterdam gehouden wordt, heeft o. a. de Verzameling betref fende J. C. J. van Speyk (n°. 2049*) ƒ120 en het lUemoriael van de overkomste der Vlamingen binnen üaerlem14 bladz. (n°. 2365), ƒ40 opgebragt. Men schrijft ons van den LeydschendamZoo de Haarlemmermeerpol der zich, dank zijne krachtige stoombcmalingin eencn allergunstigslen toestand mag verheugen, terwijl andere polders, volgens de Haarl. Cour. van 22 dezer, nog overlast van water hebben, dan kan hetzelfde, wat gezegden toestand betreft, thans van al de polders zoowel in Delfland als in Rijnland gemeld worden. Dank den gunsligen windterwijl het spuijen naar zee zonder beleekenend oponthoud kon worden voortgezet waren de polders in Rijnland voor omstreeks 8 dagen van overtollig water bevrijd; waarna de wind keerende en uit bet oosten aanwakkerende, bij veel droogte, niet minder gunstig is geworden voor de polders in Delfland. De wis- en natuurkundige afdceling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De provinciale staten van Noordholland hebben lot lid der eerste ka mer van de staten-generaal gekozen den heer mp. J. Messchert van Vollen- hoven, in plaats van wijlen den heer van der Oudermeulen. Bij de te Zwolle gehouden verkiezing voor een lid van de tweede ka- I nier, ter vervanging van wijlen den heer mp. G. A. de Meester, zijn uitge bragt 1445 geldige stemmen. Van deze erlangden de heeren mp. H. J. A. Raedl van Oldeubarnevelt 414, mp. G. A. IJssel de Schepper, teOlst, 407, O. baron van Wassenaer Catwijck 298, baron de Vos van Steenwijk 195 en mp. J. P. P. baron van Zuijlen van Nyevelt 105 stemmen. Dientenge volge zal, op 5 April e. k., eene herstemming moeten plaats hebben tttsschen de heeren Raedl van Oldenbarnevell en IJssel de Schepper. Zijn wjj wèl onderrigl, zegt het D. v. 'sGr., dan is door den heer C. Soelens concessie aangevraagd voor het maken eener vlugthaven te Kat wijk, in verband met eene railroute, die zou loopen van die zeehaven over het Haagsche Schouw, Leyden langs den Rijn lot aan het station van den rijnspoorweg te Woerden. Het V. D. deelt den tekst mede van bet. adres, dal, door vele aan zienlijke personen der stad geteekend, spoedig naar Kopenhagen zal worden opgezonden. Naar men verneemt wordt ook te Groningen een dergelijk adres geteekend. De Haagsche correspondent van den Précurseur wil weten dat prins Erederik der Nederlanden de milde ge*er is van de som van 25,ï)00de zer dagen aan de maatschappij van weldadigheid geschonken. Tot gemeente-architect te Brielle is benoemd de heer P. K. Labryn, thans onder-architect te Gouda. Ter reede van Texel verwacht men eenige Oostenrijksche oorlogsche pen met het doel om de daar liggende Pruissische stoomboolendie uit vrees voor de Deensche kruisers de haven niet durven verlaten, naar de Elbe te geleiden. De stad Utrecht was Maandag II. in feestdos getooid, ter gelegenheid van hel 25-jarig jubilé van den heer mp. Kien als burgemeester; de natio nale vlag wapperde van publieke en particuliere gebouwen. Reeds ten 9 ure in den ochtend werd aan den burgemeester door de mannen-zang- vereeniging eene aubade gebragt. Ook werd een telegram ontvangen van den directeur van het kabinet des konings, waarin deze namens Z. M. den burgemeester met het feest van den dag geluk wenschle. Des namiddags ten 1 ure ontving het hoofd van het gemeentebestuur de leden van den gemeen teraad ten stadhuize, uit wier naam de oudste wethouder, mr. van Dielen een woord van gelukwensching lot den jubilaris rigtte; daarna maakten depntatiSn en verschillende autoriteiten bij hem hare opwachting. Heden avond had een oplogt met fakkellicht, Bengaalsch vuur en muziek plaats, waaraan het bataillon der Utrechtsche schutterij, het Metalen kruis, en on derscheidene corporation deel namen. Onderscheidene geschenken werden den burgemeester aangeboden, waaronder de aandacht verdient een prachtig album, waarin de namen vermeld zijn der ingezetenen, namens wie dit ge schenk, dat vergezeld ging van eene keurige door den heer van der Keilen gegraveerde gouden medaille waarop de beeldlenis van den heer Kien prijkt, als een bewijs van hoogachting aan den jubilaris werd overhandigd. Het feest werd met eene algemeene receptie in het gebouw voor kunsten en wetenschappen besloten. Te Middelburg zal den 30sten April e. k., den dag waarop vóór 50 jaar daar de Nederlandsche vlag weder geheschen werd, eene feesivjering plaats hebben ter herdenking aan Neêrlands bevrijding van de Fransche overheer- sching. De leiding der feestviering zal uilgaan van het departement Middel burg der maatschappij tot Nul van 't algemeen., terwijl de heer dp. S. Pic- cardt te Goes op zich genomen heeft eene feestrede te houden. Te Maastricht kwam in den vroegen morgen van Zondag zekere U. gediend hebbende als muziekant bij bet 2dc reg. dragonders, ten huize van zijn vader, een wel gesteld spekslager aldaar, bragt aan dezen, na eenige woordenwisseling, met een mes een sleek toe in den rug, en nam daarop de vlugt. De justitie wist Item echter spoedig op te sporen, en na dat hij eerst halsstarrig had ontkend, heeft hij in tegenwoordigheid van den regter-commissaris en den substituut-officier van justitie, die hem aan het bed van den verwonde hadden doen brengenzijn misdrijf beleden. De toestand van den vader is zeer zorgwekkend. 's GRAVENHAGE, 24 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in hel prov. geregtshof in Noordholland de beer mp. A. de Vries, thans regler in de arrond.-regtbank te Amsterdam; tot kantonregier te Zaandam de heer mp. M. Donker, thans plaatsvervangend kantonregier aldaar en burgemeester der gemeente Wor- merveer; en lot griffier bij het kanlongeregt te Vlissingen de heer mp. W. van der Os, advocaat aldaar. Tol burgemeester der gemeente Genemuiden is benoemd de beer H. J. Hulst en lot burgemeester der gemeente Tieljcrksteradeel de heer J. A. A. van Panhuys. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Kampen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1