fi*er Telegraaf. voorzitterschap daarvan hebben op zich genomen. Hel doel van dit comité is liet denkbeeld van vereeniging, door alle wettige middelen van openbaar- beid bij de bevolking te doen doordringen; naar eene vrijzinnige hervor ming der op de zaak betrekkelijke wetten te streven; door raadgeving en, des noodig, door het voorschieten van gelden tegen interest, de oprigting van drie soorten van handvverkers-vereenigingen aan te moedigen, maar in de allereerste plaats werk van de uitbreiding der crediet- en verbruiks- vereenigingen te maken. Volgens de Italia heeft de generaal de Montebello, opperbevelhebber der Fransche troepen te Rome, ten einde eene verdere herhaling te voor komen van de vechtpartijen tusschen de Fransche en Pauselijke soldaten aanzoek gedaan om die troepen gezamenlijk onder zijn bevel te plaatsen. Doch dit is door het hof van Rome van de hand gewezenop grond dat daardoor eene inbreuk zou worden gemaakt op het souvereine gezag van den Paus. Ten gevolge hiervan zou de generaal den keizer verzocht hebben Item uit Rome terug te roependaar hij nu niet langer in staat is de orde •e Rome te handhaven. Volgens de Ind. Beige zou er een plan gevormd zijn om Gibraltar lot een eiland te maken door het graven van een kanaal hetwelk aan de zeeschepen de gelegenheid zou geven om de dikwijls moeijclijke vaart door de straat van Gibraltar te mijden. Dit plan zou onderworpen zijn aan hel onderzoek van de Fransche, gelijk van de Spaansche en andere regerin gen van zeevarende landenop wier medewerking gerekend wordt. Het kanaal zou van Kaap Trafalgar naar de omstreek van San Roqucloopen; de kosten der uitvoering worden op nagenoeg 100 millioen fr. begroot. PKIIISIEI. BERLIJN 20 Maart. Berigten van het oorlogstooneel melden, dat het bombardement van Fredericia en van de Duppeler schansen is aangevangen. Vooraf heeft er in het bijzijn van den kroonprins, prins Albreclu en den prins von Hozen- zollerneene verkenning plaats gehad. De manschappen der laatsteudie de voorposten bezet hielden, werden naar de vestingwerken teruggeslagen. Er had toen een lievig vuur plaats uil de vesting en van de kanonneerboo- ten. In het geheel hadden de Pruissen 2 dooden en 10 gekwetsten. Het verlies der Oostenrijkers was gering. In den nacht van den 19Jcn op den 20slcI1 heelt de bezetting van Fridericia een uitval beproefdmaar zij werd teruggeslagen, waarbij aan de zijde der verbondenen een officier en een sol- daal sneuvelden. De stad is op onderscheidene punten in brand geschoten, ook zijn eenige stukken der Denen gedemonteerd. Het vuur der Denen was zwak en deed geene uitwerking. Bij hel dep. van marine is berigt ontvangen, dat de Arcona met 3 kanonneerbooicn den 19dc" dezer weder in zee is gegaan, om vijandelijke schepen op te sporen, doch dat zij hierin niet is geslaagd. AI de Decnsche oorlogschepen hebben thans de Pruissische wateren verlaten. Er kan mits dien geen sprake zijn van het blokkeren der Pruissische havens. Den 18den vielen, volgens een telegram uil Kopenhagen, 3 Pruissische oorlogsschepen het blokkade-eskader voor Greifsvvald aan. Na een gevecht van 2 uren trokken de Pruissische schepen terug. De kapitein der marine Jachman, die hel bevel voerde over de Pruis sische scheepsmagtbij de onlangs vermelde ontmoeting met eenige Decnsche schepenis tol schout-bij-nacht bevorderd. De dagbladen van Kopenhagen doen het mogelijke om de bevolking lot volharding aan te sporen. Wanneer, zeggen z(jhel grootst gedeelte van ons leger op hel veld van eer gesneuveld is, dan blijft er nog voor eiken Deen eene uilkomst over. Men zal zich op de oorlogsbodems kunnen in schepen en den vijand zooveel schade als mogelijk is kunnen toebrengen. Naar men verneemt, zijn Pruissen en Oostenrijk voornemens den her tog van Augustenburg weldra te verzoeken Kiel te verlaten, en heeft de Pruissische rrgering aan verscheidene kleine Dtiitsche hoven doen weten dal, wanneer de beweging ten gunste van den hertog van Augustenburg zoo ver mogt gaan, dat er eene revolutie uit voortvloeit, Pruissen bereid is, hun hulp te verleenen, ten einde die revolutie te onderdrukken. De prins van Hohenzoliern-Sigmaringen heeft aan den burgemeester te Dusseldorf eene som van 500 thaler in goud gezonden, als eene getuigenis zijner blijdschap over eene heugelijke gebeurtenis in zijn geslacht, namelijk de geboorte van zijn eersten kleinzoon. Hij heeft daarbij den wensch uil- gedrukt, dat de rente van dit aanvankelijk, klein kapitaal zal geschonken worden aan eene behoeftige vrouw in de stad zijner inwoning, welke in den winter haar huisgezin zal zien vermeerderen. Uit Solingen meldt men, dat dezer dagen een knaap van 15 jaren op eene vreesselijke wijze het leven heeft verloren. In de nabijheid van een molen eenige werkzaamheden aan den oever der Wupper verrigtende, ver loor hij zijn cvenwigt, stortte in de rivier en werd binnen eenige oogenblik- ker. lijds door den stroom onder liet molenrad gevoerdwaar hij op eene gruwelijke wijze werd verminkt. Uit Munchen wordt gemeld, dal hel bijzonder vermogen, door koning Maximiliaan nagelaten, vier millioen gnlden bedraagt. Bij zijne uiterste wilbeschikking moet bepaald zijn, dat de geheele nalatenschap zal aange wend worden tot weldadige en algemeene belangen bevorderende doelein den, die bij 's konings leven zijne bijzondere zorg waren. Voor den op bouw, de inrigting en dotatie van het Maximiliaan-weezengesticht (voor achlergelalenc kinderen van staatsdienaren) te Bogenhatisen zal een millioen ten koste gelegd worden, een gelijk ledrag zal te goed konten aan het Maximiliancumen eindelijk zal een genoegzaam kapitaal aangewend wor den ten behoeve van de door den overleden koning in hel leven geroepene wetenschappelijke ondernemingen, waaronder de historische onderzoekingen eene eerste plaats beklecdenterwijl hij levens bevolen heeft, om het jaar geld, dal hij verstrekt had aan de door Item naar Munchen geroepene kun stenaars, dichters en geleerden, te blijven uitbetalen. Een codicil van hel (testament bepaalt verder, dal achter dc Theatinerkerk een mausoleum zat- opgerigt worden voor den koning en de koningin, Berigten uit Hongarye melden, dat er ongeregeldheden te Pesth zijn voorgevallen, en dat verscheidene personen aldaar zijn gevangen genomen als beschuldigd van deelneming aan staatkundige woelingen. Onder hen be vond zich de heer Atnasy, een schoonzoon van graaf Batthiany, die vele jaren in het buitenland heeft doorgebragl ten gevolge zijner deelneming aan den Hongaarschen opstand, en die in zijn vaderland was teruggekeerd na de amnestie ten gunste der staatkundige veroordeelden. Te Stokholm hebben op nieuw ongeregeldheden plaats gehad. De bureaux der policie zijn er aangevallen en bij den directeur van policie zijn de ven sterglazen ingeworpen. Dc militaire tnagt is tusschen beiden gekomen en elf personen zjjn gevangen genomen. KOLDING, 21 Maart. Het beschieten van Fridericia is gedurende den nacht en heden voortgezet. De vesting is bij voortduring op verscheidene plaatsen in brand geraakt. Volgens de bewering van deserteurs waren er gisteren omstreeks 200 dooden en gewonden in de vesting. De bondgenoo- ten tellen sedert gisteren avond slechts 2 gekwetsten. Het vuur des vjjands heeft heden bijna geheel opgehouden. SWINEMUNDE, 21 Maart. De alhier binnengcloopen Engelsche bark Renown meldt, dat zij tusschen Möen en Riigen is aangehouden door hel Deensche oorlogsvaartuig Skiold. Haar werden eenige depêches overhan digd, bestemd voor den consul van Slellin betrekkelijk de blokkade. De Skiold had 20 dooden bekomen; de kajuit van den kapitein was vernield. PARIJS, 21 Maart De uitslag der verkiezing in hel eerste kiesdistrict der hoofdstad is volledig bekend. De heer Gamot heeft 13554 stemmen be komen en is dus gekozen. Verder zijn uilgebragt op den heer Piuard 5979 en op den heer Laboulaye 704 stemmen. De uilslag der verkiezing in het vjjfde district is bekend, met uitzondering van twee onder-kiesdistricten. De heer Garnier Pagès heeft tot dusverre bekomen 13185, de heer Lé»y 5381de heer Bac 350 en Tolain 380 stemmen. De lieer Garnier Pagès is in elk geval reeds gekozen. MARSEILLE, 21 Maart. Volgens berigten uil Rome van 19 dezer be vond de Paus, na eene operatie aan den voet ondergaan te hebben, zich beter. Er openbaarde zich geen koorts en Z. U. heeft er op gestaan om den Franschen gezaut, die zijne geloofsbrieven moest overhandigen, ten ge- hoore te ontvangen. Deze heeft daarop met den Paus een langdurig onder houd gehad. De menigte verdrong elkander door de straten, om de prach tige equipage van den gezant te zien. De aartshertog Maximiliaan wordt te Rome verwacht. Door de Fransche militaire autoriteit te Rome zijn de noodige schikkin gen genomen, om eenige demonstraliën, die tegen den 21S,CI1 dezer ontwor pen zijn, te keer te gaan. Bij het vertrek van den post was de stad rustig. 1 TURYN 21 Maart. Volgens berigten uit Venetië wordt aldaar de kei zer van Oostenrijk verwacht, die den 24slen eene groole wapenschouwing over de troepen te Verona zal houden, waarna Z. M. zich naar Miramar zal begeven, in verband met het vertrek van den aartshertog Maximiliaan naar Mexico. FRANKFORT, 21 Maart. Uit Parijs is hier de bevestiging ontvangen dal Frankrijk aan eene conferentie wil deelnemen, doch onder voorwaarde dal de Dtiitsche bond daarop vertegenwoordigd en derhalve stilzwijgend erkend worde dal het tractaat van Londen kan worden herzien. TURYN, 22 Maart. De Opinione meldt het volgende: Gisteren is hel Engelsche stoomschip La Paletta voor Gaprera geankerd eu Garibaldi heeft zich met zes personen aan boord begeven. Men gelooft dat liet schip koers naar Engeland zet, waar Garibaldi sedert eenige dagen verwacht wordt. ITADS-BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydcnDonderdag den 24slcn Maart 18C4, 's namiddags ten li ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een stads-doctor. 2°. Benoeming van ambtenaren bij de plaatselijke belastingen. 3°. Benoeming van een lid in de Gommissic van Financiën, tot het onder zoeken der rekening van de Gezondheids-commissie. 4°. Benoeming van twee leden in de Commissie van Financiën tol het on derzoeken der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 5°. Goncept-adrcs aan dc Tweede Kamer der Staten-Gcneraalomtrent de regerings-voordragl tot wijziging van de gemeentewet, voor zooveel do plaatselijke belastingen betreft. 6°. Voortzetting der behandeling van de concept-verordening op den ijk en herijk van hel botervaatwerk. 7°. Adres tot het des nachts openstellen van den toegang door hel hek vervangende de Heerenpoort. 8°. Plans en voorwaarden omtrent de vernieuwing a. der brug aan de Nieuwsteeg; b. over den Rijn bij de Vrouweiistceg. c. der brug over de Mare voor dc Brandewijnsteeg d. eener brug over de Middelste gracht. 9». Voordragt lot af- en overschrijving op de gemeentebegrooling van 1863. 10". Voordragt lol de inrigting eener schietbaan ten dienste van het garni zoen en de schutterij. 11°. Adres van A. J. van Hoeken, lot het in eigendom bekomen van een open erf aan de Minnebroêrsgrachl. 12". Adres van J. P. Rietbergen, om vergunning tot hel leggen van eene sloep voor zijne woonhuizen aan de Nieuwe Mare, geteekend Wijk V, N". 651 en 652.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3