»an welke dè vader zoo snellijk werd afgeroepen. De meeslcn onzer zullen dan niet meer aanwezig zijn. God doe de vervulling dier bede beleven door de diep bedroefde weduwe, dat zal een rijke troost zijn voor het moeder hart. Wij allen zonder onderscheid, al is het Gokdal hel velen onzer niet is gegeven in zulk een ruimen kring te arbeiden, als de vriend gedaan beeft, aan wiens graf wij slaan, moglen wij van zijn graf dien zegen met ons nemen, dat eenmaal aan ons graf kon gesproken worden, wat wij hier uitspreken, niet als een ijdelen klank, maar uit de diepte des gemoeds: de brave sterft niet, hij blijft voortleven; zalig, die zoo heerlijk heeft gear beid en zoo diep betreurd wordtzijne werken volgen hem na. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van liet afbre ken van de Marepoorl, was de hoogste inschrijver voor dal werk 1. Boudri, timmerman alhier, voor 2450.76. Te Katwijk zijn, naar men ons van daar meldt, gisteren 30 en heden 2 bomschuiten aangezet, eene vrij gunstige vangst aanbrengende. Na een kort verbljjf aan wal zjjn die vaartuigen weder in zee gestoken. De overige nog afwezige bomschuiten 15 in getal worden in deze week terug verwacht. liet aandeel der manschappen voor de ligling der nationale militie in Int jaar 1864 is bepaald op 9400, waarvan voor Ztiidholland 1639 man; hiervan in het kanton 'sGravenhage 203, Botterdam 249, Delft 72, Schie dam 57, Leyden 105 enz. Gedurende 1863 werden hij hel leger hier te lande gevaccineerd 585 officieren, onderofficieren en manschappen en 471 kinderen, terwijl werden gerevaccineerd 6102 officieren, onderofficieren en manschappen, 12 vrouwen en 18 kinderen. Blijkens hel openhaar gemaakt verslag van de commissie voor de aan gelegenheden der prol. kerken in Ned. Oost-IndiS heslaan aldaar de navol gende prot. gemecnlen uit het daarbij vermeld aantal zielen: Bantam 191, Buitmzorg 440, Cheribon 508, Tagal 347, Pckalongan 385, Ambarawa 1091, Salaliga 504, Bagclen 375, Tjilaijap 117, Kadoe 235, Djokdjokarta 730, Soerakarta 1399, Bemhang 658, Japara 83, Socrahaija 3500, Grissee 203, Probolingo 487, Bezoekie 402, Banjoewangie 106, Pasoeroean 530, Snmauap 234, Koepang 613, Amboina 4700, Ternate 520, Menado 2210, Gorontalo 115, Makassar 788, Maros c. a. 88, Takalar II, Bonthain 158, Boclicomha 54, Bima 78 Biouw 75, Muntok 118, Benkoelen 192, Padang 481, Painan 41, Padangsche Bovenlanden 249, Sibogha 22, Natal 16, Mandhéling en Baros 28, Nias 14, en Samarang (waarvan het zielental niet vermeld wordt) met 1341 lidmaten. Aan het gymnasium Willem III te Batavia is als praecepior geplaatst de heer P. II. Kapteyn, doctor in de letteren en bespiegelende wijsbegeerte, thans als geassocieerde slaande aan hel hoofd der bijzondere inrigting van opvoeding en onderwijs te Barneveld. Terwijl andere polders, ten gevolge van den veelvuldigen gevallen regen, nog overlast van water hebben, mag de Haarlemmermeerpolder zich, dank zijne krachtige stoombemalingin eenen allergunstigste!! toestand ver heugen. Op 10 Maart stond het water aan het Kruisdicp 4 el 65 beneden A. 1'.en den 19den Maart was hel reeds gedaald tot 5 el beneden A. P. H.C Uil Dubbeldam meldt men, dat de persoon van C. Brand, ter zake van den bij hem plaats gehad hebbenden brand in verzekerde bewaring geno men, later weder op vrije voeten is gesteld. Ook zijn gelijktijdig met hem aangehouden broeder A. Brand is ontslagen. Gisteren is te Utrecht den heer mr. N. P. J. Kien, die op dien dag 25 jaren als burgemeester aan hel hoofd van de gemeente had gestaan, door een tal ingezetenen een groot albumsierlijk met zilver gemonteerd aangeboden. Het médaillon stelt voor de Utrechlsche sledemaagd rustende op het wapenschild van den heer mr. Kien, dal te dezer feestelijke gele genheid met eikenloof omkranst is door een' genius ter zijde. Boudom de stedemaagd ziel men het een en ander wal Utrecht kenmerkt: den domto ren, de plantsoenen, den cenlraal-spoorwegliet akademicwapenemble tnata van handel en industrie, enz. enz. Het médaillon is omgeven door een smaakvol randmontuur van bloemen en arabesken. Dit allium is ver vaardigd in de kon. Ncderlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorscholen. Te Zutphen had zich Woensdag II. eene 80-jarige vrouw uil den ge- i ringen stand aan sterken drank te buiten gegaan. In den namiddag ging zij op een stoel slapen met eene warme sloof onder de voeten. Hare kleederen vatten vuur; de bedwelmende kracht van den sterken drank be lette haar wakker Ie worden, en men vond haar na weinig lijds, halfver- brand, op den steenen vloer van haar kamertje liggen. Uil Groningen meldt men, dat in dal gewest een nieuwe lak van nij verheid in opkomst schijnt te zijn, namelijk de robbevangs! in de Noordzee. Nadat reeds sedert verscheidene jaren een visschcr van de gemeente Een- rum gedurende 3 zomermaanden jaarlijks 2 a 300 robben had gevangen, die hem aan traan en vellen ƒ1200 a 1500 opbragten, heeft hij nu een zeer hecht betimmerd vaartuig van stapel doen loopen, bestemd om daar mede de robbevangs! op grooler schaal uil te oefenen. Tc Hoekei (Noordhrabant) is Donderdag II. in één der gebouwen van hel huis Padtta brand ontslaan, die, door een feilen wind aangewakkerd spoedig toenam en de stalling, de bergplaats, de huizing van de knechts en (ie schuur met nagenoeg den geheclen veestapel en den ganschen oogst in weinige oogenblikken vernielde. Meer dan twintig stuks vee zijn omge komen. De schade is aanzienlijk maar zou nog aanzienlijker zijn gewor denzoo het vuur door de spoedige aankomst van de brandspuiten van Boe kei en Gemcrt niet in zijne vaart was gestuit. Door deze hulp en die van anderen is het krankzinnigen-geslicht geheel ongeschonden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. '8 GBAVKNII AGE 22 Maart. Z. M. heeft aan den heer H. M. Duparc, mcd. el art. obst. doctor te Amsterdam, vergunning te verleenen tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Nischan Iftrhar, hem door den Bey van Tutti» geschonken. Tot rijkscommissaris hij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is benoemd jhr. C. A. E. A. van PanhHys. Z. M. heeft bij de naamlooze vennootschap de Nederlandsdie Bank" benoemd: tot president-directeur den heer mr. W. C. Mees; tot secretaris directeur den heer mr. J. H. Molkenboer; lot directeuren de bh. J. II. In- singer, F. Rendorp, J. van Heukelom, R. D. Wolterbeek, allen tot dus verre in gelijke betrekking werkzaam; benevens den heer H. II. Beets, thans directeur der Associatie-cassa te Amsterdam. Aan den heer W. F. C. Margadant is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies ter algemeene rekenkamer. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Hoogwoud de heer J. Bevcrhoff, eervol ontslagen metcr:taxaletir van den turf op wacht geld Ie W'ilnis, en te Franeker de heer O. J. van Kammen, thans te Gorredijk. Gisteren had in eene openbare algemeene vergadering van het prov. geregtshof in Znidholland de plegtige installatie plaats van den heer m'. S. Schmolck, als vice-president van dat hof. De baron S. E. de Wambolt, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van den groot-hertog van Hessen hij hel Nederl. hof, is alhier aangekomen. Het berigl heden ten I uur alhier ontvangen, nopens den ziekte-toe stand van Z. M. den koning van Wurtemberg, luidt dat de nachten zeer benaauwd zijn dat de toestand dezelfde is en de krachten afnemen. Vrijdag jl. werden Z. M. den koning door den lieer van Litli, hofle verancier van vruchten alhier, de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. BUITEN LAN DSGHE BEBK.TE V filï® J5L.A.NÏ LONDEN, 20 Maart. Hel half-officiële blad, de Berlingske Tidende, te Kopenhagen, meldt dat de mededeeling, voorkomende in Daihj News, en houdende dat Dene marken het voorstel lot eene conferentie, op den grondslag der onderhan delingen van 1851, zonder wapenstilstand aanneemt, in de hoofdzaak juist is. Beeds is gemeld dat de heer Rowland Hill, die 20 jaren bij hel hoofd hoofdbestuur der posterij werkzaam is geweest en het penny-portstelsel henevens andere verbeteringen heeft tot stand gebragl, zijn ontslag heeft geno men om reden van ziekelijkheid. Daar hij naar de bestaande verordeningen op het stuk der pensioenen hoogstens een jaargeld van 666 zou kunnen bekomen, heeft de regering besloten hem ten hlijke van nationale erkente lijkheid een pensioen van 2000 (het bedrag der jaarwedde die hij laatste lijk genoot) toe te kennen of wel eene belangrijke geldsom in eens uit de schatkist te schenken. Een voorstel van die strekking is van regeringswege bij hel lagerhuis gedaan, en daarbij betoogd dat Bowland Hill niet alleen een verdienstelijk staatsdienaar is, maar onder de weldoeners van het menschdom moet geteld worden. De wekelijksche opgaven der sterfgevallen vermelden, dat dezer dagen zijn overleden': te Weston Elisabeth Hill in 93-jarigen-, le Bristol Hannah Snow in 100-jarigcn-, nabij Dingle John Fitzgerald in 102-jarigen-te In verness Flora Macleod in 103-jarigen-, nabij Newcastle Edmund Dore in 107-jarigen ouderdom. Dezer dagen is alhier bij een juwelier voor eene waarde van 30000 uit eene brandkast ontvreemd. Ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming bij Sheffield is reeds eene som van 19000 bijeengebragi. Het getal slagloffcrs is, voor zoover men op dit oogenblik weel, 241. f'KANIiKIJ B. PABUS, 20 Maan. Dezer dagen hebben hier ter slede allerlei geruchten geloopen omtrent de ontdekking cener zaïnenzwering tegen het leven des keizers, waarvan de aanleggers onder de omgeving des keizers zouden schuilen. De Monilcur verklaart thans al deze geruchten voor ongegrond. Volgens la France zullen de oorlogschepen., die hier le lande wer den uitgerust om in de Stille Zuidzee de westkust van Mexico te gaan blok keren, niet derwaarts vertrekken, dewijl de jonaste berigten uil Mexico zoo gunstig zijn dal die maatregel niet meer noodig wordt geacht. In den senaat werd Vrijdag en Zalurdag beraadslaagd over een adres van den heer Merlin, waarin verzocht werd dat de regering en de justitie met alle gestrengheid ten aanzien der ongodsdienstige geschriften zonden te werk gaan. De commissie, bij monde van den heer de Roycr, had voor gesteld op dit stuk over te gaan lol de orde van den dag, maar verschei dene leden ondersteunden zeer krachtig de beschouwingen in het adres ver vat en verlangden dal het aan de ministers van binnenlandsche zaken en justitie zou verzonden worden. Kardinaal de Ronnechose, aartsbisschop van Bouaan, kwam heftig op legen de buitensporige uitbreiding, die de, vol gens hem, «verderfelijke" boeken kregen, en daarna meer bepaald het Leven van Jezus door Bcnan besprekende, beweerde hij, dat dit bock had behooren vervolgd te worden, krachtens de wet die het beleedigcn der godsdienst straft. De heer Delangle bestreed in naam der beginselen van 1789 deze bewering en loonde aan, dal de wet, door den prelaat ingeroe pen, op geenerlei wijze toepasselijk was op genoemd werk. Door den lieer de Laguéronnière werd insgelijks het gevoelen des aartshisschops weerspro ken. De lieer Langlais, regerings-commissariskeurde wel zekere in den laatsten lijd uitgegeven werken af, maar ondersteunde desniettemin de conclusie der commissie, die dan ook met groole meerderheid aangenomen werd. Le Courrier du Dim. zegt, dat een comité tot uitbreiding der vcreeni- gingen van handwerkslieden gevestigd is. De heer Odilon Barrot moet het

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2