Sser Telegraaf. iemsoord. O. a. waren dc minste inschrijvers: voor verwwaren de hit. Noorlvecn en C°. te Leyden, voor 1001.90; voor vlaggedoek de heer M. van Weeren te Leyden, voor 1838, en voor poorilakcn de heer J. Schcllcma Jz. te Leydenvoor 300. Gisteren avond werd in Diligenlia alhier de spreekbeurt in de natuur kunde door den hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch vervuld, die lot onderwerp van zijne zoo bij uitstek schoone rédevoering de Plutonische en Vulcanisciie uitbarstingen der vuurspuwende bergen behandelde, tevens eene duidelijke verklaring gevende van de vorming en veranderingen welke onze aarde ondergaan heeft. De vischverkoopers te Scheveuingen zijn gednrende de laatste dagen meer dan te leur gesteld. Op een paar schuiten na is de visschersvloot ver- pligl geweest te Texel binnen te loopen. Kr wordt dan ook voor den wei nigen vischwelke aangehragl wordteen ongekende prijs besteed. Voor ééne schol werd 50 centen en voor ééne long ook 50 centen door de koop lieden op den afslag besteed. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn behandeld: 1°. het wets-onlwerp lot bekrachtiging van de heffing van haven- en sluis- geld ten behoeve der provincie Groningen; 2°. dat tot bekrachtiging van de heffing van tolgeld ten behoeve der provincie Groningen; 3°. dat tot goed keuring cener ruiling tusschen den staal en hel parochiaal kerkbestuur der roomsch-kalholijke gemeente te Groningen; 4°. dal lot goedkeuring van eenige bepalingen van het tractaat van handel en vriendschap tusschen Ne derland en Liberia5°. dat lot goedkeuring van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en llalté gesloten; 6". dat tot verhooging van hoofdstuk 111 der siaatsbegrooting voor 1863 (pensioenen); 7". dat tot wijziging van art. 8 der wet van den 30s,c" April 1815 houdende instelling der Militaire Willemsorde; 8°. dal tot onteigening van percelen ten behoeve van een spoorweg van Zwolle naar Kampen; 9°. dat tot onteigening van percelen teil behoeve van den spoorweg van Deventer naar Zwolle; 10". dat lol onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Kuilenburg naar Zalt-Bommel11°. dat tot uitbreiding van de wel van 19 Augustus 1861, betreffende de nationale militie; 12°. (lat lot onteigening van percelen ten behoeve van een spoorweg van Almelo naar de grenzen in dc rigting van Salzbergcn 13". dal tot onteigening van percelen voor de verbrceding van het Talienstraatje en liet Zwanetisiraaije en den aanleg eener nieuwe straal te Maastricht14°. de conclusien der verslagen van verschillende commissiün. Al deze wets-ontwerpen werden met algemeene stemmen aan genomen of zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; uitgezonderd hel ouder 2°. vermelde, dat met 42 legen 7 stemmen werd aangenomen. De nieuw opgetreden minister van buitenl. zaken heeft over n°. 4 cn 5 bij herhaling het woord gevoerd. Een der leden, de beer Wintgens, gaf van hem de getuigenis dat hij op de hoogte der zaken was. De kamer is tol nadere bijeenroeping gescheiden; naar men verzekert zal zij op 19 April aanst. hare werkzaamheden hervatten. BUITKNLANDSCHK BERIGTEN. E N G E E A S LONDEN 17 Maart. Dezer dagen heeft in het lagerhuis de heer Layard, eene aan de rege ring gerigte vraag beantwoordende, erkend dat de slavenhandel op Afrika's oostkust sterk toenamterwijl hij er op de westkust arooielijks verminderde. 11 ij weet die toeneming vooral aan de Portugesche overheden, en gaf de verzekering dat van Engelands zijde alle moeite gedaan werd en zou wor- den om dat kwaad te sluiten. Lord Palmerston heeft in genoemd huis op de vraag van den heer Mon-f lague geantwoorddat liet officiële antwoord van Denemarken op het voor-; stel betreffende de conferentie nog gewacht wordt, maar dat men goede redenen had om te gelooven, dat Denemarken het voorstel zou aannemen. Te Sheffield is ten behoeve der noodlijdenden door dc overstrooming reeds 11000 bijeenverzameld. Nu het water zijnen gewonen stand heeft hernomen, ziet men eerst welke groote schade de overstrooming heeft te weeg gebragt. De Theems is thans ook builen hare oevers getreden cn wel zoozeer dat men op sommige plaatsen vreestdat verschillende dorpen zullen worden verzwolgen. Home Park, Richmond Park, en de gelieelc omtrek Eton staat onder water. Indien er niet spoedig verandering komt, vreest men, cn uiel redenvoor ernstige gevolgen. Te Chesterlield is de pomp in dc ijzer-steengroeve van den heer Barrow gebroken, toen er 71 man aan het werk waren. Veertien daarvan zijn ui de overstrooming, door liet breken der pomp veroorzaakt, omgekomen. Naar men uit Lissabon meldt hebben twee Oostenrijksche oorlogsche pen eene door hen genomen Deensche brik in de haven aldaar gebragt. PK (JISSEN. BERLIJN 15 Maart. Berigten uit het Pruissische hoofdkwartier behelzen hel volgende: F.en uitval der Denen naar den kant van Rackebull is door de brigade van den generaal Goeben afgeslagen en de vijand teruggedreven. De brigaden van de generaals Roeder en Cannstein en het derde bataillou jagers hebben Oosler- en Wester-dnppel genomen. Het verlies der Pruissen bedraagt nog geen honderd man. De Denen vochten dapper; 300 van hen zijn gevangen genomen. Volgens het regeringsblad heeft men voor de Dttppeler schansen, van wege de aanhoudende regens, groote moeijelijkhcid ondervonden bij het aanleg gen der batterijen, hoewel men eindelijk toch is geslaagd. Om dc 24-pon- ders iii batterij te brengen moesten 200 soldaten zich voor elk kanon spannen om hel voort te trekken. Berigten van het eiland Riigen melden dal men van den Rttgard gezien heeft, dat er een hevig gevecht plaats had tusschen 5 Deeusche sloombooten en 2 Pruissische oorlogschepen, benevens eenige kanouneerhooten. Hel ge vecht werd door de Pruissen afgebroken, nadat de Denen nog door twee schepen versterkt waren. De kanoniieerbooien zijn naar Riigen en de beide korvetten naar Swinemünde gelukkig ontkomen, levendig vervolgd wordende. De Nymphe heeft twee en de slrcona drie dopdén het getal gekwetsten bedraagt negen. Bij de marine heerscht dientengevolge groote geestdrift. Te Flensburg zijn elf Jullandsche beambten als krijgsgevangenen aan- gebragt en naar eene Pruissische vesting gevoerd. Een officier der genie heeft de Duppcler hoogten in oogenschonw ge nomen en deelt daaromtrent hel volgende mede: Indien deze hoogten moe ten genomen worden, zal de belegering verbazende offers kosten. De Denen hebben de stelling in den jongst verloopen tijd verbazend versterkt. De Alsersund heeft eene breedte van 1500 voet en 72 voet diepte met een ver bazend sterken stroom. De meest geschikte plaats lol het slaan van eene brug wordt door 11 nieuwe opgeworpen batterijen verdedigd; terwijl die plek daarenboven wordt bestreken door het meerendeel der balterjjen op de Dttppeler hoogten en door dc versterkingen op Alsen aangelegd en de Sund dan nog beschermd wordt door verscheiden oorlogsbodems. Zoo lang het nu niet mogelijk is al de batterijenwelke dc voor hel slaan eener brug over de Sund gunstige plek bestrijken; gedurende 12 uren tot zwijgen te noodzaken, is het niet mogelijk eene brug daarover te leggen en de Dttp- peler hoogten kunnen in geen ander geval worden ingenomen. Te Mttnchen heeft op den 14ien de plegtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot des kontngs plaats gehad. Tot bijwoning daarvan waren aldaar aangekomen de aartshertog Lodewijk Victor van Oostenrijk, prins Adalbert van Pruissen en prins Karei van Hessen en den volgenden dag prins Frederik van W'urtembergde groothertog van Baden en de hofmaarschalk hertog Ernst van Coburg; zij hadden tevens in last om den nieuwen koning met diens troonsbeklimming geluk te wenschen. Al de voorname steden des lands hadden deputation naar de hoofdstad gezondenom uit naam der bevolking getuigenis af te leggen van den algemeenen rouw, waarin de natie was gedompeld door het afsterven van den geliefden vorst. Berigten nit Kopenhagen melden, dat de verkiezingen voor de tweede kamer van den rijksdag afgeloopen zijn, eri dat al de afgevaardigden tot de nationale partij belmorendie het voortzetten van den oorlog wil. De oud-minister Ilall is tnct algemeene stemmen, de president-minister Monrad, die onlangs eene redevoering ten gunste van den oorlog hieldmet alle stemmenop slechts 4 naverkozen. Het door Oostenrijk en Pruissen nog niet bezet gedeelte van Slecswijk zal door 3 afgevaardigden vertegenwoor digd worden. DRESDEN, 18 Maart. Het Dresd. Journ. bevat een telegram uit Lon den meldende dat Denemarken het voorstel betreffende eene conferentie zonder wapenstilstand aanneemt, op den grondslag der onderhandelingen van 1851 cn 1852; alsook dat Fraukrijk zijne toetreding tot de zaak af hankelijk stelt van die van den Duitschen bond. De Weimar Zeil. deelt hetzelfde mede. PARIJS, 18 Maart. La France zegt, dat Denemarken twee voorwaar den stelt lot aanneming van het voorstel betreffende eene conferentie, na melijk: dat Slecswijk van Holsteiu gescheiden zal blijven, en dal de vijan delijkheden inmiddels niet geschorst zullen worden. De Pays verzekert dat het kabinet van Stockholm bevelen heeft gegeven tot eene bespoedigde voort zetting der krijgstoerustingen. MARSEILLE, 18 Maart. Volgens berigten uit Konstantinopel is een Deensch koopvaardijschip, dat eene lading inhad voor een Engelsch huis, bij Tenedos door een Oostenrijksch oorlogschip genomen. De Deensche ge zant heeft hiertegen geprotesteerd, daar het opbrengen onwettig is, als zijnde hel schip genomen in de Turksche wateren. Naar men gelooft zal de Porte tusschen beide komen om hel schip te doen vrijgeven. LONDEN, 18 Maart. Lord Palmerston heeft in het Lagerhuis bij de be antwoording eener interpellatie, onder anderen aangetoond, dat het zeer te betwijfelen valt of hel tegenwoordig gezag in Sleeswijk en Holstein zich bevoegd zou kunnen achten lol eene bijeenroeping van de vertegenwoordi gers dier hertogdommen. PARIJS, 19 Maart. De Uloniteur meldt dat de keizer en de keizerin gis teren den hertog van Saksen-Coburg leu afseheidsgehoore ontvangen hebben. Volgens den Constitutionnel heeft de heer Frederic Levy de kandidatuur in hel vijfde onder-kiesdistrict van Parijs aangenomen. PETERSBURG, 19 Maart. De bank heeft haar disconto verlaagd tot 5j pCt. voor wissels die drie maanden loopen, tot 6 pCt. voor wissels op zes maanden en voor de voorschotten op handels-artikelen eti effecten. STADS-BERIGTEN. 1 i il. De BURGEMEESTER, Hoofd van hei Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den lö11™ dezer maand invorderbaar verklaard Ko hier van hel Patentregtover hel dienstjaar 1863 en 1864, derde qttarlaal; terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij dc Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyum 19 Maart 1864 TIEBOEL SIEGENCEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgi te Leyden, op den 14de0 Maart 1864. 1 veroordeeld wegens het breken van gaten in de straat, zonder verlof van Burgemeester en Wethouders. 1 wegens hel verontreinigen der straat. 2 wegens het rijden door de Donkersleeg, in verboden rigting. 5 wegens het zich op dc openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. 8 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordcning. 1 wegens overtreding van art. 324 der Algemeene Policieverordening. 1 vrijgesproken van het werpen van vuilnis in hel water. 1 ontzegging van den ingestelden eisclr tegen een bij verstek gewezen vonnis. HEK84N 8EDWS. Bij de herv. gemeente te Oldebroek is beroepen ds. Gnldenarm, pred. te Oosthembij die te Nieuwe Tonge ds. Baart de la Faille, pred. te Deinum, bij die te Huizen ds. van der Linden, pred. te Hecg; bij die te Dalfsen ds. Buys te Oude en Nieuwe Wetering; bij die te Veen d8. Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden; bij die te Zweelo-ds. Lestnrgeon, pred. te Vledder en bij die te Aartswoud de candidaat Kremers. Te Groningen is door den kerkeraad der Waalsche gemeente ter ver vulling der beslaande vacature dc volgende nominatie gevormd: Valeton; hoogleeraar te Groningen, Moquette, pred. teJutphaas, en Laatsman, pred. Ie Haarlem. AKABEÏTIBE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 19 Maart de heer J. de Berghvan 's Hertogenboschin de regten, met theses. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE UOOGESCIIOOL. Den 17 Maart de heer J. Lublink Weddik, van Amsterdam, in de reg ten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over zamenloop van misdrijven.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2