Per Telegraaf. JAGT EJN VISSCHERIJ. Ouder de arbeiders in de steenkolen- en ijzermijnen in Zuid-Wallis heersclit eene buitengewone agitatie. Zij verlangen liooger werkloonop de meeste plaatsen namelijk eene verhooging van 5 tot 10, doch in een der ijzermijnen zelfs tot 20 percent. De meeste eigenaars der mijnen schijnen evenwel niet geneigd daaraan toe te geven. Een hunner, de heer Crawshay, heeft bekend gemaaktdal hij wanneer de arbeiders niet voor hel aange boden loon willen werken, zijne inrigting zal sluiten. Onlangs zijn te Dublin eenige wanordelijkheden aangerigt door lieden, die zich leden noemden van het genootschap der Fenions. Dit is eene ge heime vereeniging onder de Ieren in Noord-Amerikadie lot doel schijnt te hebben Ierland aan de Engelsche heerschappij te onttrekken. Zij is de zer dagen in de Vereenigde Staten door den bisschop van Chicago, eenen Ier van geboorte, in den ban gedaan. Deze prelaat gelooft, dat Ierlands bevrijding uiet hel ernstig gemeende doel dier lieden is, en dat zij in allen gevalle door pogingen daartoe Ierland nog ongelukkiger maken zouden. Volgens berigten uit Indië is het paleis van den radja van Nagapur aelieel afgebrand. De schade wordt begroot op 120,000 ft. Terwijl het on heil plaats had, kwamen duizenden inlanders toesnellen, doch in plaats van water aan te brengenwierpen zij bloemen en andere offergaven in de vlam menom den vertoornden vuurgod te verzoenen en tot bedaren te brengen, terwijl inmiddels de radja, op eenigen afstand gezeten, alles bedaard aan zag, zoolang lot hel geheele gebouw, hetwelk 150 jaren geleden door zijne voorvaderen was gesticht, tot den grond toe vernield was. Berigten uil New-Vork van 27 Febr. bevatten het volgende: De noor delijken zijn in Florida geslagen; de bijzonderheden worden door de rege ring nog geheim gehouden. Naar men verzekert hebben de noordelijken den 20"en bjj Jacksonville inet 15000 zuidelijken eene ontmoeting gehad, waarin zjj geslagen zijn en 5 5 600 man benevens vijf kanonnen verloren. KUAN U S&l.l H. PAIUJS, 10 Maart. Naar men thans verneemt zal de heer Fould aaa liet hoofd van het dep. van financiën blijven. Naar men verzekert zullen er dit jaar in het kamp van Chalons 60,000 man vereenigd worden. Het kamp zal onder de bevelen van den maarschalk Mac Mahon staan. Men heeft het berigt ontvangendat de hoofdaanvoerder der opstande lingen in Cochinchina, Quan-Din genaamd, zich aan de Fransche troepen heeft onderworpen. Tevens verneemt men, dal het plan om de drie Fran sche provinciën in Cochinchina onder het protectoraat onzer regering te plaatsen groole tevredenheid in de kolonie heeft verwekt. Die tevredenheid vloeit daaruit voort, dat onze regering jaarlijks 25 millioen voor het bezet- tingscorps en de 56 daar liggende oorlogschepen uitgeeft, lerwjjl de inkom sten na vele jaren eerst 3 of 4 millioen kunnen bereiken. Heden beloopen die nog slechts 2j. millioen. Het nieuwe Japansche gezantschap, dat naar Europa onder weg is, heeft, naar men verneemt, in last aan de regeringen van Engeland gn Frank rijk voor te stellen, de tractaten in te trekken; krachtens welke de havens van Japan voor de Europeanen moeten geopend worden. De Japansche regering is bereid de daardoor aan de Europesche handelsbelangen te ver oorzaken schade te vergoeden. De eerste oplage van 20000 exemplaren der goedkoope volksuitgave van het Léven van Jezus door Renan is in twee dagen uitverkocht. Een tweede druk zal dezer dagen het licht zien. Brieven uil Rome melden dat de dagorders van generaal de Monte- belio en graaf de Merode geen einde hebben gemaakt aan de botsingen lus- sclien de Fransche en de Pauselijke soldaten. Op bevel van graaf de Me rode hebben de inlandsche jagers Rome verlaten; zij verkeerden echter bij hun vertrek in zoodanige opgewondenheid, dat zij, in geval eener ontmoe ting van Fransche soldaten, op hen zouden gevuurd hebben. PltllISSËM. BERLIJN 10 Maart. Van het oorlogstooneel wordt, van de zijde der Dencr.gemeld dat in Jutland de Oostenrijksche en Pruissische troepen eene achterwaartsche beweging hebben gemaakt en dat Snoghoi is ontruimd. De garde heeft Ko penhagen verlaten en de dienst wordt in die hoofdstad door de burgerwacht verrigt. De Deensche regering heeft bekend gemaakt dat de havens van Kammin, Swineuiunde, Wolgast, Greifswald, Slralsund en Barth van den 15den dezer af iu staat van blokkade gesteld zullen worden. De gezamenlijke sterkte der thans in de hertogdommen in beweging gestelde Pruissische troepen kar. op 56 a 60,000 man geschat worden. Daarbij komen nog 25,000 man Oostenrijkers en in Holslein 12,000 man Duitsche bondstroepenzoodat van de zijde van Duitschland reeds minstens 90,000 man tegen Denemarken zijn opgerukt. Van de eigenlijk active troe pen slaan thans de 6df en 13de Pruissische divisiën met twee regimenten ca valerie voor Duppelterwijl de hoofdmagt van het occupatielegerhet ge heele Oostenrijksche corps en de Pruissische gardedivisie, alsmede het inecrendeel der Pruissische cavalerie, aan de grenzen van Jutland slaan. Volgens berigten uit Weenen heeft de Oostenrijksche regering op nieuw erne circulaire aan de onderteekenaars van het Londenschc tractaat van 1P52 tezonden, welke geruststellende verzekeringen omtrent het binnenruk- kui der ('oslenrijksche en Pruissische troepen iu Jutland bevat. De Duitsche mogendheden zullen Denemarkens integriteit eerbiedigen en Slecswijk enkel als pand in bezit houden. Als beweegreden, die Oostenrijk en Pruissen lot het binnenrukken in Jutland hebben genoopt, worden aangevoerd, in de eerste plaats de noodzakelijkheid om hunne eigene troepen te beveiligen te gen onverwachte aanvallen der Denenen de Denen in Fredericia in be dwang te houden, opdat zij verhinderd wierden hun gansch leger naar Duppel en Alscn te werpen; in de tweede plaats, het in beslagnemen door Denemarken niet alleen van Pruissische en Oostenrijksche, maar ook van schepen der Duitsche bondstaten. Voorts verklaren de beide Duitsche mo gendheden zich bereid aan eene conferentie deel te nemeu en eenen wa penstilstand te sluiten. Als voorwaarden van dezen iaatslen zou, volgens die berigten, voorgesteld zijn de ontruiming van Jutland als equivalent voor de overgave van Duppel en Alsenonverwijlde intrekking van de bevelen tot het opbrengen van schepenvrijlating van de reeds opgebragte schepen. In een berigt uit Stokholm wordt gezegd dat Rusland zich verbon den heeft om een leger van 150,000 man tegen Zweden te doen oprukken, bijaldien dit laatste met Frankrijk en Engeland een verbond mogt sluiten. Uit Muncheu meldt men, dat koning Maxirailiaan aldaar in den mor gen van den 10dt° is overleden. (Hij was geboren den 28attn November 1811 en aanvaardde de regering, na den afstand van zjjnen vader, op 21 Maart 1848.) Op der.zelfden dag heeft de krijgsheraut op de pleinen der stad be kendgemaakt de aanvaarding der regering doorkening Lodewijkll, oudsten zoon van den overledene, geboren 25 Augustus 1845. Van de Poolsche grenzen meldt mendat dezer dagen weder talrijke benden uit het groothertogdom Posen naar Polen gekomen zijn om zich bjj I de opstandelingen te voegen. Ondanks de waakzaamheid der Pruissische troepen trokken zij door de bosschen van Miloslaw over de grenzen en ver- eenigden zich in de nabijheid van het grensstadje Pisdry. Aldaar waren in de laatste dagen 2 a 3000 opstandelingen bijeen, voor welke de Russi sche bezetting uil Pisdry terug moest trekken. De meeste dier opstandelin gen waren goed gewapend, en omstreeks de helft was van paarden voorzien, j Zij hadden vervolgens het stadje Zagorowo overrompeld, de Russische be zetting verjaagd, de kassen geplunderd en den burgemeester gevangen ge nomen en opgehangen. 's GR AVENH AGE12 Maart. In de zitting van de tweede kamer van beden is, na eene uitvoerige rede van den minister van koloniën, in ant woord op alle replieken en vooral op die van den heer Groen van Prinsterer, het hoofdbeginsel der comptabiliteitswet aangenomen met 39 tegen 14 slem- men. Maandag voortzetting. BERLIJN, 11 Maart. De kon. bank en het bankiershuis Raphael Erlan- ger hebben met de regering eene leening gesloten ten bedrage van 6 mil lioen till.en rentende 4j pCt.krachtens een vroeger door de kamer goed gekeurd ontwerp tol het aanleggen van spoorwegen. De Staatsanz. behelst een ministerieel besluit, waarbij tot het bezoeken van het grondgebied der Jahde een bijzonder verlof noodig is. Het 6e Oostenrijksche leger-corps is te Horssens binnengerukt. De werken van Fridericia zijn gewapend en bomvrij gemaakt. De voorhoede der garde is gisteren oostelijk getrokken. Ilandzau met het overige der divisie heeft j westelijk eene stelling ingenomen. MUNCHEN, 11 Maart. Heden voormiddag heeft de nieuwe koning in ,eeue zitting van den staatsraad den eed op de constitutie afgelegd. In de rededoor den koning bij deze gelegenheid gehoudenheeft hij verzekerd dat hij in trouw aan de constitutie en tot welzijn des lands zal regeren. PARIJS, 11 Maart. La France verzekert, dat het Oostenrijksche eska der order heeft gekregen om naar de Oostzee te stevenen. LONDEN, 11 Maart. De aartshertog en de aartshertogin Maximiliaan worden tegen morgen avond alhier verwacht en zullen twee dagen vertoeven. LOM DEN, 12 Maart. In antwoord op eene interpellatie van den heer Fitzgerald heeft lo d Palmerston lieden in het lagerhuis verklaard, dat de beslissing van Denemarken nog uiet ingekomen is, en Pruissen het denk beeld schjjut voor te staan eener administrative unie der hertogdommen onderling, en van eene personele unie met Denemarken. PARIJS, 12 Maart. De Moniteur tneldt, dat de hertog van Saksen- i Cohurg-Golha gisteren, Vrijdag, door den keizer is ontvangen. STADS-BERIfiTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN doen te weien dat wegens den invallenden feestdag de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag 25 Maart aanstaande, zal worden gehouden op Woensdag den 23sten bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 10 Maart 1864. v. PUTTKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1864/5 in hel bezit vvenschen te ziet! van Jagt- of Visch-actenof wel van kostelooze vergunning tot uit oefening der Fisscherijdat de blanco-verzoekschriften ter bekoming daar van gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en otiderleekendvóór den *15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. De Burgemeester voornoemd Leyden, 20 Februarij 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 7den Maart 1864. 8 wegens liet zich op de openbare straal in kennelijken slaat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens hel vastmaken aan een boom van eene kar, door beesten getrokken. 3 wegens het verontreinigen der straat. 2 wegens het zonder consent baggeren in den Rijn. 1 wegens het rijden door de S'. Pancras-kerksleeg, in verboden rigling. 2 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Politieverordening.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2