LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 4 MAART. 1804 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. T- ..rfX v !- 1 (ik lAhl SSrC;-;*/. Zie prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMËNLANDSEUE BKIÜlifEN. LEYDEN. 3 Maart. lil de maand February zijn binnen deze gemeente geboren 133 kinderen als: 73 zoons en 60 dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Overleden 106 personen, als. 13 mannen, 23 vrouwen38 zoons en 32 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 21 huwelijken. Voor de Akademische Bibliotheek alhier zijn gedurende de drie of vier laatstverloopene maanden eenige belangrijke aankoopen gedaan. Nadat nog tegen het einde des vorigen jaars uit de letterkundige nalatenschap van den in October II. overleden heer Mosselmans eene aanzienlijke partij boekwer ken, meerendeels over Noord-Amei'ikaansche geschiedenis en wetgeving, uil de hand overgenomen waren, zijn er nu onlangs weder ettelijke kostbare hoofdwerken voor de geschiedenis van Engeland aangeschaftwaaronder bisschop G. Burnet's History of his own timenaar de Oxfordsche uitgave in 1823, met de aanvullingen van liet vroeger uitgelatene en lot destijds toe onuitgegeven aanteekeningen van Dartmouth, llarwicke en Onslow enz. Lord Clarendon's History of the Rebellion and civil roars in England, insgelijks naar hel origineel verbeterd en met vroeger onuitgegeven aantee keningen van WarburtonOxford. 1826. Lord Castlereagh's Memoirs and correspondence, uitgegeven doorzijn broeder Ch. Vane, Lond. 1848,49. G. Dyer's History of the Cambridge University and Colleges, Loud. 1814. en vooral W. Cobbell's Parliamentary History of England, met de daarop ten vervolge strekkende Parliamentary Debates, en de daarvan later door Mansard bezorgde New Series, doorloopende tot aan het jaar 1836, te zamen over de honderd octavo-boekdeelen. Alsmede The Annual Register, a View of the HistoryPolitics and Literature, over de jaren 1758—1836, eene reeks van 80 octavo-deelen. Voorts is, oui niet te gewagen van Bcnlé's Acropole en Monnayes d'Athènes, het vak der oudheidkunde verrijkt met de eerste afleveringen van de op last van het Fransche Staatsbewind in 1861 ondemomene en in 1862 uitgegevenc Exploration archéologique de la Ga- latie et de la Bitliyniedoor G. PerrotE. Gnillaume en J. Delbelill twee dcelen, tekst en platen, prachtig uitgevoerd en bovenal merkwaardig om de daarin voorkomende meer volledige facsimile's van de Tabulae Ancyranae. Eindelijk is, door tusschenkomst van den baron Naliuys te Arnhem, van den heer Hodgson in Engeland (denzelfden die in 1844 en 1845 aan de Leydsche Akademie, voor hel Museum van natuurlijke his torie, een goed aantal vellen van vogels van het Himalaya gebergte schonk) thans voor de bibliotheek ten geschenke ontvangen een door hem eigen handig gecorrigeerd exemplaar des tweeden druks in 1863 van zijn catalo gus van specimina en teekeningen van zoölogische voorwerpen uit Nepal, Sikim en Tibet, weleer aan het Britsch Museum aangeboden. Bij den boekhandelaar D. J. Couve'e alhier is dezer dagen uitgegeven: De regerings beginselen van Nederlandsch-Indiëgetoetst aan de behoefte van moederland en kolonie, door E. Francis, ridder der orde van den N. Leeuw, oud-Indisch hoofdambtenaar. De schrijver, die van J815 1863 in Ned.-Indië verschillende betrekkingen heeft bekleed, deelt in dit geschrift zijne beschouwingen mede over de Indische aangelegenheden, die thans, meer dan ooit, aller belangstelling tot zich trekken, en waarover de gevoelens zoo zeer uiteenloopendc zijn. Zonder hel goede te verzwijgen, dal de tegenwoordige Indische staatsregeling heeft uitgewerkt, wijst hij de hoofdgebreken aan, die zijne ondervinding hem daarin hebben doen opmer ken, ten einde zijne lezers te overtuigen dal eene geheele hervorming noo- dig is. Achtereenvolgens geeft hij eene beschrijving van het land, hel volk en de nijverheid, een kort geschiedkundig overzigt der regeringsvormendie in 1 ndië elkander hebben opgevolgd, en opgave van het middel, dat naar zijne meening dienstig zal zijn om lot een goed beheer in lndië te geraken. De schrijver spreekt als zijne overtuiging uildat een waarborg voor de juiste regeling van hel regerings-beleid in lndië alleen te vinden is in eenen meer vrijzinnigen regeringsvorm dan die waarbij het welzijn van lndië en Nederland afhankelijk wordt gemaakt van den wil van e'e'n persoon, den minister van koloniën. Naar zijne meening zou in lndië de gouverneur- generaal ook niet alleen, maar met anderen de regering moeten uitmaken, en wel vrij van ministeriële kluisters. Aan hel slot van zijn betoog geeft de schrijver, bij de verdeeldheid van zienswijze over koloniale zaken onder onze staatslieden, den raad eene commissie naar lndië te zenden om de zaken aldaar te onderzoeken en te regelen, en bijaldien men daartoe niet kon besluiten, alsdan eene commissie alhier te benoemen, ten einde een voorstel uit te brengen voor liet toekomstig beheer van Ned. lndië. Van de Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java door T. J. Stieltjes is thans bij de uitgevers Gebr. J. H. Langenhuysente 'sllage, het derde stuk in hel licht verschenen. Daarin geeft de schrijver op hoe de verkeerde cijfers op de kaarten kwamen en bleven, die aan de beide kamers der statcn-gcneraal zjjn voorgelegd." De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappen die in hel laatst van December 1863 en in het jaar 1864, door overlijden of vermist raken van manschappen, behoord hebbende tot de kon. Nederl. marine, zijn open gevallen en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring van het dep van marine en van het corps mariniers zijn gebleven. Onder die na latenschappen komen voor die van Denys Tegelaar, geb. te Leydenteil bedrage van 148.72^, en van Joannes Bekkering, geb. te Sassenheim ten bedrage van 302.98. Door de belanghebbenden kunnen die nalatenschap pen bij een gezegeld adres aan het dep. van marine opgevraagd worden, onder overlegging der bewijzen door de Staatscourant uitvoerig beschreven. Gisteren is alhier eene vrouw, die eenigen lijd geleden, tijdens zij in het kraambed lag, lievig geschrikt had, cn sedert dien lijd ongesteld was gebleven, in een vlaag van ijlhoofdigheid in een put gesprongen, nadat zij eerst haar kind daarin had geworpen. Daar zij terstond om hulp riep, was men er spoedig bij en is men er in geslaagd zoowel de vrouw als het kind te redden. Te Rijnsburg hebben de gebroeders Hendrik en Jan van Egmond den 2den dezer de eerste aardappelen gepoot. Indien er niet veel regen valt, zal dit voorbeeld nog in deze week door velen gevolgd worden. In hel hooldkiesdislricl Roermond is, in de plaats van den heer mr. K. L. J. Cornelis, die zich, ten gevolge zijner benoeming tot kanlonregter, aan eene nieuwe verkiezing moest onderwerpen, als lid van de tweede ka mer verkozen de heer m1'. F. baron de Keverbergmet 641 van de 1169 uitgebragte geldige stemmen. Onder nadere approbatie van hel dep. van oorlogzal den 245,cn van deze maand op nieuw worden aanbesteed de levering van 210 remonte-paai den, als door de hoofdadministratie van liet 2« reg. dragonders te 'sGra- venhage, 60 paarden; door de hoofdadministratie van hel 3C reg. dragonders te Haarlem, 60 paarden; en door de hoofdadminislratie van het 5C reg. dragonders te Venlo, 90 paarden. Ilct getal melers-turftaxateurszoo berigl men uil Drenthe aan de Arnh. C., dat ten gevolge van de afschaffing van den accijns op den turf als ontvangers zal geplaatst worden, beloopt waarschijnlijk ten naastenbij 20. Hel gouvernement schijnt die zoo spoedig doenlijk eene standplaats te willen aanwijzen en de overigen zullen op wachtgeld gesteld of gepensio neerd worden. De linie-beambten worden vermeerderd, cn alleen in deze provincie zullen voor het loezigt op de grenzen een dozijn commiezen meer noodig zijn. Door gedep. staten der provincie Noordbrabant is mede een adres in gediend aan den minister van binnenl. zaken, houdende bezwaren legen het aan de tweede kanier ingediend wets ontwerp tol wijziging van de gemeen tewet, voor zoo verre de plaatselijke belasting betreft. Men verzekert, zegt de N. R. C.dat de dochter van wijlen den kunstschilder A. Schefïer dezer dagen hel aanbod heelt gedaan om, als een bewijs van hare deelneming in de ramp, die Rotterdam door het afbranden van hel museum Boymans heeft getroffen, aan de nieuw 'op te rigten ver zameling een stuk van haar vader af te slaan. De arrond.-regtbank te Haarlem heeft, ter vervulling van de openge vallen betrekking van kantonregter te Zaandamde volgende aanbevelings lijst opgemaakt: mr. M Donker, burgemeester der gemeente Wormerveer en plaatsvervangend kanlonregter te Zaandam; ui1'. F. J. J. Linckers, kan tonregter te Wonbrugge; en jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, griffier bij hel kantongeregt te Noordwijk. Uil Amsterdam meldt men, dat aldaar toebereidselen gemaakt worden voor het daar te houden derde congres der internationale vcreeniging ter bevordering van de sociale wetenschappen. Te Harderwijk is overleden de heer mr. G. A. de Meester, lid van de tweede kanier en burgemeester aldaar. Door den gemeenteraad van Deventer is besloten otn het athenaeum op te heffen en daarentegen op te rigten eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, nagenoeg overeenkomstig het door den minister goedge- kenrde ontwerp van den raad-adviseur, den boogieeraar dr. Bierens de Haan. Door hel rijk zal daarvoor eene subsidie van ƒ7000 'sjaars worden verleend. Door den minister van oorlog is aan den raad kennis gegeven dat de vesting Deventer niet kan worden opgeheven cn geene vestingwerken kunnen worden geslecht, maar dat, wanneer de gezondheid der ingezetenen daardoor mogt lijdener geen bezwaar beslaat om de vestingwerken op sommige punten voor rekening der gemeente of hare ingezetenen te verleggen. De Arnh. C. meldt, dal den lslc" dezer, den dag waarop de afschaffing van de belasting op de brandstoffen inging, 12 dubbele waggons met steen-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1