LEIDSCHE 01; III 1. !$m* MAANDAG 29 FEBRUARIJ. Per Telegraaf. 1804. De Courant wordt HaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. iN n 3 v v. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BIMENLANDSCHE BEiilGTEN. LEYDEN, 27 Februarij. liet Staatsblad n". 8 bevat het kon. besluit van 2 Febr. II., houdende bepalingen ten aanzien der examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs, benevens de pro gramma's, die bij die examens tot leiddraad zullen strekken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 286 lot 320 personen. Naar men verneemt is bet contingent der nationale militie voor de ligting dezes jaars door Z. JI. vastgesteld op 9400 man, waarvan 9000 man bestemd voor de landmagt en 400 bestemd voor de zeemagt. Algemeen voorziet men zieh tegenwoordig van eenig gedistilleerd, ten einde niet dadelijk de verhoogde belasting te moeten betalen. Dit is zoo sterk, dat in eeue der kleinere steden de opbrengst van den nog niet ver- boogden accijns in de voorlaatste week ƒ1200 meer bedroeg dan verle den jaar. (N. R. C.) Te Haarlem is gisteren de vierde tentoonstelling van de algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur in de groote zaal der soeieteit Vereeni- ging geopend. Er zijn voor deze tentoonstelling bijzonder fraaije inzendin gen gedaan. Door den gemeenteraad van Amsterdam is een ontwerp-adres aan de tweede kamer, tegen hel wets-onlwerp lot wijziging der gemeenteweivoor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, aangenomen, na goedkeuring van een amendement lot het inlasschen van de volgende zinsnede: »Ware bjj het ontwerp van wet voorgesteld de afschaffing van alle gemeente-accijnsen en bet vervangen daarvan door andere belastingen die thans door bet rijk geheven worden, de raad van Amsterdam zou zich daarmede in bel alge meen zeer goed kunnen vereenigen en bet zelfs als eene belangrijke verbete ring beschouwen, indien voortaan alleen van rijkswege accijnsen wierden geheven. liet wels-ontwerp echter, dat thans is ingediend, heelt de raad niet zonder bezorgdheid overwegen," enz. Uit Enschedé meldt men, dat de dames-vereeniging te Zwolle, ter ver loting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve van personen door den brand van 7 Mei 1862 ongelukkig geworden, in plaats van deze gelden aan de hoofdcommissie te Enschedé te doen toekomen, daarover op de vol gende wijze heeft beschikt: voor den herbouw der prot. kerk ƒ12000, voor die der r. k. 3600 en voor die der Israëlitische ƒ1000. Inzonder heid de laatste gemeente komt deze onverwachte ondersteuning zeer wel te stade, daar alle pogingen, door kerkvoogden dier gemeente aangewend om gelden te bekomen, tot dusver schipbreuk hebben geleden. Dezer dagen ging de knecht van een landbouwer op den Waard le Kommerzijl (Groningen) met paard en wagen naar het landom mangel- worlels voor het vee te halen, welke daar in een langen hoop onder de aarde zaten. Nadat hij het einde van dien hoop van aarde had ontdaan, ging hij de wortels daaruit halen en op den wagen brengen. Hierdoor bleef er eindelijk een verwulf van aarde staan, waar hij onder ging, om de wor tels weg te halen. Toen schijnt de aarde te zijn ingestort, althans de knecht werd eenigen lijd later levenloos daaronder weggehaald. Te Bergen-op-Zoom heeft een der manschappen van het aldaar verblijf- houdend detachement dragonders, na reeds veel te hebben gedronken, aan genomen, ten gevolge eener weddenschap met den wachtmeester, om nog eene kan jenever te drinken. De man heeft de weddenschap gewonnen doch nadat hij kort daarop op zijn nachtleger was gaan liggen, vond men hem den volgenden morgen levenloos. In de berigten uit Batavia van 15 Januarij wordt gemeld dat er in Midden- en Oosl-Java eene uitbarsting heeft plaats gehad van vuurspuwende bergen, die het eiland van Banjoemas tot Passaroean deed trillen en die ge- heele vruchtbare streek in een schijnbaar dor winterlandschap herschiep. De uitbarsting had plaats, naar het schijnt, uit twee vulkanen te gelijk, uit de Merapi en de Kloet, waarvan de laatste de zwaarste wasen bestond voornamelijk in een kanonnade, gevolgd van een aschregendie, in den nacht der uitbarsting een aanvang nemende, voortduurde lot den middag van den volgenden dag. Door dien aschregen is geheel Midden- en Oost- Java bedekt. Van verlies van menschenlevens en aangerigle schade is nog niets vernomen, dan in de onmiddelijke nabijheid van den Kloet, in de afdeeling Blilar, vooral het district Sringat. Het meertje, dat zich op den Kloet bevond, is met een stoot als het ware geleegd, zijnde het water als een heelen stroom modder over de geteisterde afdeeling uitgestort. Te Blitar hebben de inwoners den nacht der uitbarsting meestal op de daken hunner woningen doorgehragteen paar dessa's in het district Sringat zijn door een der afvloeijende slroomen totaal verwoest, en van de 370 inwo ners zijn 16 teregl gekomen en de overigen spoorloos verdwenen. Het is te vreezen dat daarvan een aantal den dood in den gloeijenden modderstroom zal gevonden hebben. Tot leden der Nederl. vereeniging van statistiek waren benoemd de lih. C. F. de Biuyri Kops, N. 1'. van den Berg en mr. J. A. van der Chijs. 's GRAVEN 11AGE, 27 Februarij. Door Z. M. is aan den heer dr. S. A, Buddinghgepensioneerd pred. van de herv. gemeente te Batavia, laatstelijk belast met eene algemeene inspectie betreffende de prot. kerk en het schoolwezen in Ncd.-lndië, ver gunning verleend tot hel dragen van de gouden medaille voor kunst en we tenschap, hem door den hertog van Nassau geschonken. Tot burgemeester der gemeente Vries is benoemd de heer W. Rengers Hora Siccama, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westerbork. -- De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Tot notaris te Zutphen zijn benoemd de hh. G. W. de Jong, thans notaris te Rijssen, en W. A. F. 11. de Bas, cand.-notaris le Zutphen. Vervolg in het Bijvoegsel.) BERLIJN, 26 Februarij. De Nordd. Zeit. berigt dat Pruissen het voor stel van Engeland tot hel houden eener conferentie niet heeft verworpen, maar dal op den voorgrond is gesteld dat Pruissen aan geene conferentie deel kan nemen wanneer Sleesvvijk bevorens niet geheel en al door de Dee- nen wordt ontruimd. KIEL, 26 Februarij. Eene deputatie van 1600 man uil geheel Sleeswijk heelt den hertog van Auguslenburg een adres overhandigd waarin gezegd wordt dat Sleeswjjk aan niemand dan aan hem wil toebehooren. De hertog heeft beloofd dal hij nooit van zijne regtcn op de hertogdommen afstand zal doen. PAKIJS, 26 Februarij. Het hof van assises heeft uitspraak gedaan in de zaak der beschuldigden wegens den aanslag op hel leven des keizers. Greco en Trabncco zijn tot deportatie en Imperalori en Scaglioni tot twintigjarige gevangenisstraf veroordeeld. LONDEN26 Februarij. Lord Palmerston heeft in de zitting van het lagerhuis medegedeeld, dat aan de conferentie over de quaeslie van Slees- wijk-Holstein het tractaat van 1852 ten grondslag liggen zal; dat de confe rentie ten doel heeft om tol eene schikking te geraken die vereenigbaar is met de handhaving van de onschendbaarheid van Denemarkendat Dene marken evenwel de aanneming van het voorstel tol het houden eener confe rentie, om locale oorzaken, nog voor eenigen tijd heeft uitgesteld, en dat ook het antwoord van den Duitschen bond nog niet is ingekomen. KOPENHAGEN, 26 Febrnarij. RO.) De rijksdag heeft met alge meene stemmen het adres aan den koning aangenomen. In dat stuk wordt o. a. gezegd.- »Onze eenige troost is, dat de koning de vrijheid verdedigt en niet Denemarken wil verzwakken door van de vereeniging van Sleeswijk met den Deenschen staat af te zien. Wij rekenen er op dat de oorlog krachtig zal voortgezel worden." STOKHOLM, 26 Februarij. Aftonbladet berigt dat graaf Manderströtn op een telegrafische vraag van den heer Quaademinister van builenl. za ken in Denemarken, of Zweden in staat is onverwijld hulp te verleenen, bepaald neen heelt geantwoord. ADTEHTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een Zoon Java. Pangkaii 3 Januarij 1864. 1. T. BLUME, geh. Lange. Heden overleed de Wei-Edel Gestrenge lieer M. DRUV EVOORDEN gep. 2de Luitenant van het O. I. Leger, ui den ouderdom van ruim 66 jaren. Zijn Edele heeft vermaakt aan de R. C. Aimen te Lisse de som van 1000 Gulden. De Execntenr in zijnen boedel Leyden, 27 Februarij 1864 PETRUS van der WESTEN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming ondervonden bij de vol trekking van ons Huwelijk, zeggen wij onzen innigen dank. S. 11. MOLENBROEK. Leyden, 27 Februarij 1864. en C. MOLENBROEK, de Ridder. De zoo algemeene belangstelling en deelneming bij de ziekte en het over lijden van mijne geliefde Echtgenoot, door mij en mijne Kinderen onder vonden, vcrpligt mij langs dezen weg en ook in hunnen naam, opreglen dank daarvoor le betuigen. Leyden, 25 Februarij 1864. A. LIBRECHT LEZWYN. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den hoedel van MARIA BARBARA VOORBROOD, in leven Tapster, gewoond heb bende te Leyden en aldaar op den 12den Januarij 1864 overleden, worden verzocht daarvan, vóór den 5den Maart 1864, opgave of betaling le doen, ten Kantore van den Notaris A. van LEEUWEN, le Leyden. FAILLISSEMENT. Bij vonnis der Arrondissemenls-Regtbank le Leiden, in dato 26 Februarij 1864, is JOHANNES CORNEL1S de WIT, Tapper, Slijter, Timmerman en Molenmakerwonende te Oegstgeestverklaard le zijn in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende den 25strD Februarij jl.met benoeming van den Edel-Achlbaren Heer Mr. F. B.CON1NCK LIEFSTING, Regter iu dezelve Regtbank, tot Regler-Commissarisen van P. K. DOEFF, Procureur te Leidentol Curator. De Curator in voornoemd Faillissement Leiden, 27 Februarij 1864. P. K DOEFF.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1