LE1DSCHE CR ERA AT. MAANDAG 22 FEBRUARIJ. arij ge il, rijf ik, en 18(54- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die uit Zalurdag avond. van Maandag komt v« a A> De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMËNLANDSCEIS BERIGTEV. t, LEYDËN, 20 February De verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren op de gebruikelijke wijze alhier gevierd. Van de openbare gebouwen en van vele particuliere woningen wapperde de nationale vlag. Ten half 12 lire werd op de Ruïne eene parade der bezetting gebonden, waarbij zich de dienstdoende schutterij aansloot. Ten 1 ure had in den schouwburg een groot militair assaul plaats, uitgevoerd door onderofficieren en manschappen van het 2dc bataillon en de lirail- leur-compaguiën van hel 4dc reg. infanterie, en waaraan ook de leerlingen van de kweekschool voor zeevaart deel namen. Dit -assaul werd door vele burgerlijke en militaire autoriteiten en andere genoodigden bijgewoond. Ook thans mogl de vlugheid in de behandeling der verschillende wapenen aller bewondering, de proeven in zang- en danskunst algemeene goedkeuring wegdragen. Een en ander werd aangenaam afgewisseld door de muziek van de dienstdoende schutterij. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomcnen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 300 tot 345 personen. Volgens de Kerk. C. heeft de commissie, belast met het bijeenbren gen van een vervolgbundel op de Evangelische gezangen, nadat de synode omtrent het voorstel eener rapporterende commissie, om den bundel, zoo als die ter tafel was gebragl, aan te nemen, afwijzend had beschikt, hare taak tiedergelegd, Door Z. M. is aan den lot de straffe des doods met den kogel veroor deelden soldaat H. Grishaver, gedetineerd te Haarlem, gratie van de dood straf verleend en die verwisseld in eene löjarige kruiwagenstraf. In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam heeft de voorzitter, sprekende over de zware ramp die de stad getroffen had, o. a. gezegd dat H. en W. vermeenen dat het een eerste pligt was de middelen te beramen, om daaraan, zooveel in deze omstan digheden mogelijk zal zijn, te gemoet le komen en zich voorstellen zich zoo spoedig mogelijk in aanraking te stellen met de besturen der beide in- ti"tingen in hel voormalig Schielandshuis gevestigd, ten einde na gehouden overleg zoodanige voorstellen aan de vergadering te doen, als men het meest geraden zou oordeelen. In eene openbare dankbetuiging van de commissie voor het museum Boymans aan allen die er toe hebben medegewerkt om zooveel mogelijk schilderijen, teekeningen enz ie redden, zegt die com missie dat door hei geredde de grond is gelegd lot vernieuwde uitbreiding van het museumwelks voortdurend bestaan verzekerd is. Aan de herv. gemeente te Schoonhoven zijn door wijlen rnej. L. C. A, A. Berkman gelegateerd 4 certificaten N. W. S. 2j pCt.elk groot 1000. Zekere wed. R. le Genemtiiden heeft met kerkvoogden der herv. kerk gedurende een jaar gepleit over een stoel in de kerk aldaar. Zij heeft thans het proces verloren, en de stoel, waarop zij nu niet zitten mag, kost haar ongeveer 600. Ingevolge art. 39 der prov. wet zullen de staten der provincie Gro ningen binnen dertig dagen buitengewoon bijeenkomen, lol benoeming van een lid van de eerste kamer, in de plaats van den heer mr. ,1. W. Quin- tus, dezer dagen overleden. In 1862 leverde Drenthe ongeveer IC millioen tonnen turf, waartoe gebruikt werden ongeveer 7000 arbeiders, eu die eene waarde vertegenwoor digden van 2* millioen gulden. De waarde van den turf, in de oostelijke en zuidoostelijke veenen van Drenthe aanwezig, berekent men op 200 mil lioen gulden. De arrond.-regtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van mej. Strassburger, luchlreizigster te Parijs, als eisclieres, tegen den burgemeester van SC Kruis, gedaagde, wegens vergoeding van schade enz. veroorzaakt door de vernieling van een luchtballon, die op 10 Junij 1863 te S'. Kruis was nedergedaald en in de boomen verward geraaktwelke op last van den burgemeester bad plaats gehad. Uit hel onderzoek der zaak is gebleken dat de vernieling van de ballon reeds gedeeltelijk had plaats gehad toen de burgemeester er bij kwamdat hij de verdere vernieling had aangemoedigd, omdat hij vuur in den ballon meende te bespeuren en als hoofd der gemeente verpligt was voor de algemeene veiligheid le waken. De regt- bank heeft aangenomendal de gedaagde als hoold eu in hel belang der gemeente daartoe geregtigd was, dal dus zijne handeling geene nalatigheid of onvoorzigtigheidof eene onregtmatige daad le weeg bragl, zoodat de regtbank den eisch ongegrond verklaard en dien ontzegd heeft, met veroor- deeling van de eisclieres in al de kosten van hel proces. 's GRAVENIIAGE, 20 Februarij. Bij kon. besluit van 18 Febr. zijn benoemd lot leden der staatscom missie lol onderzoek der algemeene rekening betreflende de koloniale remises de hli. mr. W. H. Cost Jordens en D. Blanketibeymleden der eerste ka mer; mr. J. Heemskerk Bz. en F. W. C. Blom, leden der tweede kamer; mr. E. J. A. graaf van üylandt en mr. G. de Vries Az., leden van den raad van state; mr. T. NV', baron van Zuylen van Nyevelt en O. W. Hora Siccama, leden van de algemeene rekenkamer. De commissie zal door den heer J. P. Feitlisecretaris-generaal bij hel dep. van koloniën, als secre taris worden bijgestaan. Bij kon. besluit van 16 Febr. zijn benoemdtot directeur van het postkantoor te Goes, de heer J. Fichet Jr. thans commies der posterijen le kl.tot directeur van het postkantoor te Zierikzee, de lieer R. C. Ra- maer, thans commies lc kl.; tot commiesen der posterijen le kl. de lilt. P. Westenberg en W. F. R. Gouwe, thans commiesen 2e kl.; lot commiesen 2e kl., de bh. Jhr. J. L. S. P. van Sasse van Yssell en G. van der Vliet, thans commiesen 3e kl.; en tol commiesen 3e kl. de hh. W. E. C. Lahs, N. J. A. C. SwellengrebelJ. F. C. Iloelanls, W. 11. Bekker en C. M. Hennequin surnumerairs. Tot ontvangers der in- en uitgaande reglen en accijnsen zijn benoemd: te Man-Ier, de lieer YV. F. Goldbach thans nieter-taxateur van den turf te Kampen; te Nieuw-Sclioonebeekde lieer J. E. Romer, thans meter-taxa teur van den turf te Beile. 'lot ontvanger der directe belastingen enz. te Norg is benoemd de lieer J. li. VViersnia, lliaus uieler-taxateur van den turf le Gieten. De 47ste verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren in de resi dentie luisterrijk gevierd. Tegen den middag hield de bezetting eene parade op liet Malieveld, die door de officieren der schutterij werd bijgewoond. Tegen den middag had er ten liove receptie plaats van de leden der kon. familie en des middags werd aldaar groot diner en gala van ruim 100 cou verts gehouden. De weezen en ouden van dagen in de gestichten van de verschillende ge zindheden zijn op een keurigen maaltijd onthaald. De illuminatie van wege het gemeentebestuur ontstoken en die aan de de partementen van algemeen bestuur waren allezins fraai. lil de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Beens, nadat zijne geloofsbrieven in orde waren bevonden en hij de vereisehte eeden had afgelegd, zitting genomen. Door den heer Luyben werd, namens de commissie belast met hel onderzoek der geloofsbrieven van den heer van den Heuvel, rapport uitgebragl. De commissie verklaarde dal, opgrond van de ingeleverde bescheiden, bij haar geen bezwaar zou hebben beslaan, voor te stellen dien heer toe te laten zoodra hij de vereisehte eeden zou hebben af gelegd; maar dat zijmet hel oog op een 22-tal adressen van kiezers van dat district, de aauklagt inhoudende dat bij de herstemming verwisseling en vervalsching van stembriefjes, bepaaldelijk niet die ie Gemert ingele verd, zouden hebben plaats gehad, in dien stand van zaken meende te moe ten voorstellen, dal de kamer, alvorens te beslissen over de toelating van otö! heer van den Heuvel, bepale dal de heer minister van binnenl. zaken zal worden uiigenoodigd om aan de kamer te doen overleggen de twee ver zegelde paketten, waarin de bij de herstemming van den 19dcn January jl. in het kiesdistrict Eindhoven ingeleverde stembriefjes volgens art. 68 dei- kieswet zijn gesloten, beuevens het proces-verbaal van de inlevering van stembriefjes bij de herstemming iu het onder-kiesdistrict Gemert, volgens art. 52 dier wet opgemaakt, en de bij dezelfde herstemming in laalstgemeldc gemeente volgens art. 48 der kieswet gehouden lijsten, alles ten einde die stukken en bescheiden te onderzoeken, en daaraan de ingebragte klagten te toetsen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten over deze conclusie in de volgende vergadering te beslissen Door de hh. Cool, Heemskerk Az., Blom, Kappeyne van de Coppcllo en van fieukelom is een voorstel ingediend, strekkende tol aanvulling der tegemoetkoming aan de slaven-eigcuaren op S'. Martin. Dit voorste! is naar de afdeelingen verzonden. Iu de zitting van heden is de bovenvermelde conclusie zonder stemming aangenomen. BUITËNLANÜSGHE BEKIGTEN. S-" SIA URM H. PARIJS, 18 February. In bijzondere herig ten uit Mexico wordt medegedeeld, dat nog dezer dagen de diligence, welke de postdienst in Mexico verrigt, op den weg van Y'era-Cruz door 300 guerillas is aangehouden. De 10 ruiters, die haar begeleidden, alsook de reizigers, werden gedood. Onder de laalslen bevond zich een Pruissisch officier, die met de Franschen den vehltogt medemaakle. In een dagblad van Genua is dezer dagen eene bekendmaking van Mazzini verschenen De Italiaansche regering wordt daarin aangemaand om zonder verder tijdverlies de Oostenrijkers uit het Venetiaansche te ver drijven, terwijl ai-.ders Mazzini den oorlog aan de monarchale regering zal verklaren en trachten die omver te werpen ten einde eene reptiblikeiiische regering in hare plaats treden en meer acht op de weuschcr. der Italiaan sche natie slaan zou. PBÏJ2S§ES!. BERLIJN, 17 Februarij Van liet oorlogstooneel wordt in berigtcn uit Kopenhagen gemeld, da! de Duppeler stelling door 40000 man niet 200 stukkeu geschut wordt verdedigd. Uil het hoofdkwartier der Prtiissische troepen wordt gemeld, dat voor Eckernsund een Dcensch gepantserd oorlogschip is verschenen, om de al daar geslagen brug le vernielen. Het werd door de Prtiissische batterijen bij Hollnis en Rinkenis beschoten, en beantwoordde derzelver vuur gedu rende een uur, waarna het terugkeerde zonder zijn doel bereikt te hebben. Voor Duppel heeft de brigade Roeder met het 64ste reg. infanterie een door de Denen bezet punt ingenomen, dezen in hunne verschansingen terug ge dreven, en hun 60 gevangenen afgenomen. De Pruissen verloren 2 dooden en 10 gekwetsten. Bij de voorhoede aan de grenzen van Jutland hebben Prtiissische huzaren in een gevecht niet Deensclie dragonders eenig voor deel behaald. Dezer dagen werden alhier de op de-Denen veroverde kanonnen voorbij het koninklijk palcis naar het tuighuis gevoerd Vóór de stukken geschut, met kransen, dennrtakken en linten van de Slceswijk-Ilolsteinsclie kleuren

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1