LlVhsdii; CO IJ RA AT. 1804. VRIJDAG 19 FEBRUARIJ. X W \l£Kïi De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 1^4 De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Februarjj. Het concert van mej. Carlotta Patti, dat gisteren avond in den schouw burg plaats had, werd, gelijk te verwachten was, door een buitengewoon talrijk publick bijgewoond, zoodat alle plaatsen bezet waren. Ook hier maakten de even gelukkige als hoogst zeldzame natuurgaven dezer zangeres, waardoor zij in staat is zonder inspanning de grootste moeijelijkheden te overwinnen en waaraan door bevoegde beoordeelaars eenstemmig hulde wordt gebragteenen diepen indruk. De algemeene toejuiching van het publiek viel haar dan ook in ruime mate ten deel, terwijl;een regen van bouqnelten van veler geestdrift getuigde, die zich ook lucht gaf toen haar eene lauwerkrans op het hoofd werd geplaatst. Ook hare medewerkers de heeren Alfred Jaell, voor piano, Ferdinand Laub, voor viool, en Ph. La- moury, voor de violoncel (de laatste verving den heer Kellerman die dezer dagen door eene ongesteldheid werd getroffen)moglen in hooge mate de goedkeuring van het publiek verwerven zoowel wegens hunne technische vaardigheid als door hunne gevoelvolle voordragten. Na den afloop van hel concert werd door heeren studenten aan mej. Pallidie haren intrek had genomen in hel hótel de Zon, eene door fakkellicht en Bengaalsche ver lichting opgeluisterde serenade gebragt. De collecte ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Pernis, Maandag en Dingsdag alhier gehouden, heeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, opgebragt de som van ƒ289.02. Naar men ons uit Katwijk meldt, zijn dezer dagen bijna al de in de vorige week uitgezeilde bomschuiten met eene vrij gunstige vangst terugge komen. De bomschuit van den reeder Meerburg, waarvan in ons n°. van 12 dezer is melding gemaakt, ligt, na 24 dagen afwezig te zijn geweest, voor Egmond behouden ten anker. Zij had met den licvjgen wind te kam pen gehad; vandaar dat zij tot die plaats is afgedwaald. De vangst, die zij medebragt, is aldaar van de hand gedaan. Uit een brief van Rotterdam, door iemand die in de nabijheid van het museum Boymans woont geschreven wordt ons het volgende medegedeeld »Zeer goed kan ik mij uwe ontsteltenis voorstellen bij het vernemen van hel onherstelbare verlies dal onze stad getroffen heeft, te meer daar uwe sympathie voor hel museum Boymans mij bekend was. Dikwijls hebben wij elkander opmerkzaam gemaakt op de onderscheidene schoone voortbrengse len, aldaar zoo nel en ordentlijk gerangschikt; op de zedig gezellige ver trekken waar, zooals elders, geen sierlijke wanden of hoog licht was noo- dig geoordeeld om de oude Hollandsche schilderschool naar waarde te doen schatten. Het deftige gebouwons voormalig Gemeenlandshuis van Schie- land, waar beneden de akademie van beeldende kunsten en technische we tenschappen gevestigd, boven het museum Boymans ingerigl was, verkeert thans in eene ruïne. Maandag avond van 6 tot 8 ure was ik bij de aka demie nog werkzaam geweest en den anderen morgen ongeveer half drie ure, werden wij gewekt door den roep dat er brand in het museum was ontslaan. Terstond snelde ik derwaarts, doch terwijl ik mij bij den custos begaf en met een paar agenten van politie trachtte boven te komen om te zien of spoedige hulp mogelijk was, sloeg de vlam reeds het dak uil, zoodal weldra plafondsboven-vestibule en zalen brandende waren en de blnssching slechts aan de buitenzijde van het gebouw kon plaats hebben. Eenige wakkere mannen begaven zich toen door het vuur heen met ons naar boven. Ongeveer een 170-tal schilderijen werden gered, totdat de zalen eindelijk geheel in brand stonden en men menig kunstvoortbrengsel door het woedende element moest zien verteren. Binnen een uur of drie was het gebouw tot op de beneden ste étage geheel uitgebrand. De schoone collectie pleister van onze akademie is niet gespaard; wat niet door het vuur vernield werd, is door water bedor ven. Onder de geredde schilderijen zijn er nog van zeer goede qualileil; de Heem [een uitmuntend bloem- en fruitstuk] is gespaard| geblevenvan AelbertCuyp, die hier, gelijk gij weet, in onderscheiden genre bewondering afdwong, zijn eenige gereed geworden; B. van der Helst [een levensgroot familiestuk, van uitstekende behandeling] is verloren. In een woord, wat van schilderijen verloren gegaan of gespaard gebleven is, zal weldra naauw- keurig genoeg bekend worden Van de zeer volledige en prachtvolle col lectie Japansch en ander porcelein (mede een legaal van Boymans) is alles verwoest. Het museum Boymans werd allengs uitgebreider en voor de geschiedenis der kunst door haren geleidelijken overgang steeds belangrijker. Het mu seum, in 1849 geopend, bestond toen uit bij de 400 stuks schilderijen, welk getal lol ruim 500, meerendeels door verschillende belangrijke schenkingen, was aangegroeid. Ook uit uwe stad hadden wjj eenige schoone voort brengselen aan kunstvrienden te danken. Ik heb ons verlies onherstelbaar genoemd, en met reden. Het fraaijc ge bouw, waar men plagt te genieten, is een romp en een museum, zooals hel thans bestond zal nog lang in het verschiet blijven. Vraagt gij mij ten laatste: hoe is de brand ontstaan? Niemand weet dat en men zal bet nooit te welen komen. Wel waren den vorigen dag een paar verwers op het dak geweest om goot en plal-planken te verwen; mogelijk hebben deze bij hel naar huis gaan eene pijp opgestoken, mogelijk en zoo vraagt iedereen zich honderdmaal af, hoe het mogelijk heeft kunnen zijn! De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste maand van 1864, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft /4,446,008 43, zijnde ƒ250,483.75 minder dan in 1863. Door den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belanghebben den gebragt, dal tol opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens twintig leerlingen zal worden toegelaten, om op nader aan te wijzen plaat sen onderrigt te ontvangen; de leerlingen ontvangen eene bevoldiging van één gulden daags, en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gege ven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der 3Je klasse, op eene jaarwedde van 800. Voor liet vergelijkend onderzoek om als leer ling te worden toegelaten, moet men zich uiterlijk op den 30s,en Junij 1864 bij het dep. van binnenl. zaken hebben aangemeld met een op zegel ge schreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Alleen zij worden toegelatendie geboren zijn in een der ja ren 1834 en 1846 ingesloten. De minister van marine beeft ter kennis van de daarbij belangheb benden gebragtdat in de maand Mei aansl. bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der tweede klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich lot zes bepalen. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1845 tot 1849. De verzoekschriften ter toelating, op zegel geschreven, moeten vóór of op 15 April aanst. den minister van marine worden toegezonden. Naar men verneemt zal het ijzeren geschut, waarmede de vestingen en positiCn des rijks zijn uitgerust, eerlang door getrokken bronzen kanons van 30 en 12 tt, vervangen worden. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Delft is door den voor zitter medegedeeld, dat de minister van binnenl. zaken zijne goedkeuring had gehecht aan de verordening regelende de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus, met 1» September a. s. aldaar op te rigien, en mitsdien de rijk-subsidie van 7000 aan die gemeente daarvoor had toegewezen. Omtrent den vreesselijkeu brand te Botterdam, waardoor het zoo fraaije gebouw, het museum Boymans, vroeger het Gemeenlandshuis van Schieland, werd in de aseh gelegd, worden nog onderscheidene bijzonder heden medegedeeld. De brand openbaarde zich omstreeks half drie nre het eerst aan de zijde der Paauvvensteegen wel aan de middenste zolderven sters. Met eene buitengewone snelheid verspreidde de vlam zich van daar, zoowel naar de zijde van den Schiedamschen Dijk, als naar den achterkant van het gebouw, en sloeg weldra, na over de geheele bovenste verdieping te zijn doorgedrongen, aan alle vier de hoeken uit ramen en dak, terwijl te gelijker lijd het vuur zich voornamelijk in het middenste gedeelte van hel kapwerk vertoonde, ten gevolge waarvan de schoorsteenen weldra ston den te waggelen en eindelijk naar binnen instortten, een groot gedeelte van den nok medeslepende. Een oogenblik later kwam aan de Boymanssteeg het middenste zolderraam naar benedenen spoedig werd dit door het ove rige gedeelte van zolder en vliering gevolgd. De geheele verdieping onder den zolder had kort daarna het voorkomen van een enkelen vuurklomp, die zijne vernielende werking over de geheele uitgestrektheid van hel gebouw voortzette. Aan blusschen viel niet te denken. Zóó fel was de brand, dat niet alleen een groot gedeelte der stad in eenen dikken rookwalm was ge huld tnaar ook nu en dan een digte vonkenregen nedervieldie de toesnel lende personen in de omliggende stralen, tot zelfs op de Groote Markt, in het aangezigt en tegen de kleederen sloeg. In weêrwil van alle pogingen was het gebouw des morgens ten 8 ure, met uitzondering van de bene denste verdieping, nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl later de vlammen zich nog allerwege in het gebouw vertoonden en den geheelen dag de spui ten moesten blijven werkenom eene nieuwe uitbarsting van den brand aan het smeulende houtwerk te keer te gaan. Naar men verneemt heeft men er in mogen slagen, ongeveer 170 van de 500 schilderijen der verzameling van het museum ie redden, waaronder van Hobbema, L. Bakhuizen, R. tóuysch, C. de Heem, A. van Osladc, Jacob Rttysdael, Salomon Huysdael, Phil. Wouwerman, Jan Steen en Al- derl van Evcrdingen, welke aanvankelijk bij particulieren in de nabijheid geborgen en later naar de rotonde in het raadhuis overgebragl zijn. Vele der zeldzaamste en kostbaarste stukken zijn echter te loor gegaan. Slechts

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1