COURANT. LEADSCRE NV21. V WOENSDAG 17 FEBRUARIJ. 1864- De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 4 (blad 5 en 6) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Februari). Gisteren namiddag hield de gemeenteraad eene zitting, waarin eene door gedcp. staten dezer provincie voorgestelde wijziging van het raadsbesluit van 21 Jan. II., regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het gedis tilleerd, werd goedgekeurd. Die wijziging betrof alleen de aanhaling bij genoemd raadsbesluit van de verordening omtrent die heffing op 21 Jan. II. vastgesteld. Aan den raad werd mededeeling gedaan van eene uitnoodiging van den majoor en het corps officieren van het 2de bat. en de lirailleur-eom- pagniën van het 4de reg. infanterie, tot het bijwonen van een assaut in den schouwburg, bij gelegenheid van 's konings verjaardag, den 19^" dezer. Door Z. M. zijn benoemd de militaire leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden. Te Leyden zijn als zoodanig benoemd.- als lid de majoor d'Uarvanl Bigot de Villandry, tot plaatsvervanger de ka pitein van Teylingen, beiden van het 4dc reg. infanterie. Zaturdag avond II. had in de stads-gehoorzaal het examen plaats van de kweekelingcn der openbare scholen alhier, ten overstaan van hh. burge meester en wethouders en deu districts-schoolopziener, terwijl de leden van den gemeenteraad en de plaatselijke schoolcommissie tot de bijwoning wa ren uitgenoodigd. De kweekelingen gaven proeven van hunne vorderingen in de vakken van hel lager onderwijs. De antwoorden, die gegeven en de schriftelijke werkzaamhedenlandkaarten en teekeningcndie vertoond werden, getuigden dal de jongelieden het onderwjjs op hoogen prijs stellen en door hunnen lust tot werken zich waardig maken, dat er door het ge meentebestuur zooveel zorg voor hen gedragen wordt. Na den afloop van het examen betuigde de burgemeester zijne tevreden heid en, gelijk hij vertronwde, die van de aanwezige heeren, over de vor deringen en de vlijt der kweekelingen, vermaande hen om met denzelfden, zoo mogelijk met verdubbelden ijver op den goeden weg voort te gaan; hjj dankte de onderwijzers voor de trouwe vervulling van de pligten, die op hen rusten, en inzonderheid dankte hij zijnen geachten vriend prof. J. van der Hoeven, die weder geheel belangeloos zijn uitstekend onderwijs in de dierkunde aan de kweekelingen gegeven had. Bij de gisteren op hel raadhuis gehouden aanbestedii g van de levering van houtwaren, klein ijzerwerk, spijkers enz., zijn voor de levering van houtwaren aannemers geworden: M. J. Vreeburg, strooken rijnsch eiken hout 109.17; C. J. Zaalberg, ribben idem ƒ98.65; dezelfde, platen idem 589.86, dezelfde, vurenhouten dcelen 145.—dezelfde, dennenhouten ribben ƒ80.—J. van Wannektts, bladen wagenschot 70.874; dezelfde, greenen rinkellalten 274.75; A. J. van Hoeken, koperwjjks greenen ƒ111.40; J. Mulder en Comp.ijpenhouten riggels enz. 466.50. De le vering van ijzerwaren werd aangenomen: o. klein ijzerwerk enz. in den handel, door J. C. Bernard voor 78 80; b. spijkers, door denzelfden voor 384.774; c. tyein ijzerwerk enz. builen den handel, doorJ. L. LcefcrsJr. voor 339.90. Het munt- en penningkabinet der hoogeschool is sedert onze laatste opgave, onder anderen, vermeerderd geworden: Door den heer A. Durand, te Lancy, bij Genève, met een penny van den Engelschen koning Ethelred (979—1013) dragende een omschrift op de keerzijde dat niet vermeld is in Ruding Annals of the Coinage of Great Brittain, doch waarvan de type overeenkomt met de munten afgebeeld op pl. 22; met twee zilveren munten van Genève en Solothurn, met eene me daille in 1783 ter eere van den Neurenbergschen graveur Peter Paul Werner geslagen; met eene, hoedanige in 1860 op zijnen 70sten verjaardag door het numismatisch genootschap te Praag aan zijucn voorzitter, den abt Hierony- mus Jos. Zeidler geschonken werd; eindeljjk met een bronzen jeton of kleine medaille, hebbende op de voorzijde des heeren Durands monogram met diens wapen en het omschrift: Numismaticus. Op de keerzijde slaat Natus anno mdccciv en verder in een monogramLondini. Van dit stuk bevinden zich alleen eenige weinige exemplaren in openbare verzamelingen. Gemelde heer Durand heeft thans een groot werk ter perse, waarin de medailles, ter eere van numismalici geslagen, zoo volledig mogelijk, be schreven worden. Door dr. T. Muller Massis, grondeigenaar aan de Bilt, met een denarius van keizer Volusianus (252—254), keerzijde Felicitas publ. (Mionnet en Cohen 2 fr.); de zilveren noodmunt van Kampen van 42 stuivers, uit het beleg van 1578, een legpenning van 1584, een 's llertogenbossche vroed schapspenning van 1761, de zilveren medaille (van Holtzhey?) op hel teeke nen der vredespreliminairen in 1801verder met een rijksdaalder der stad Kampen van 1662, alsmede met eenige kleine zilveren en koperen munten van Engeland, Frankrijk, Brunswjjk-Luneburg, Pruissen, Holland, Zee land, W.-FrieslandOverijssel, en voor de O. I. C. geslagen. Door den heer Elias Semenowitch Owsiannicoff, thesaurier van het be stuur der domeinen des keizerrijks en lid der akademie van schoone kunsten te Moskou, met een drieroebelstuk van platina, ten jare 1830 geslagen. De heer O. schrijft daarbjj»ces monnaies soul rares et les grandes pièces de 6 et de 12 roubles sont inlrouvables." Verder met een aantal stukken van 5, 3, 2 en 1 kopeken, alsmede met eenige deneschka's en poluschka's in de laatste jaren geslagen Ie Kalharinaburgde Russische muntstad in Si berië, waar thans alleen hel koperen geld voor Rusland vervaardigd wordt. Door de heeren H. C. Hulsenbos en M. B. Lopes Fernandes te Lissabon behalve met eenige portretten van Porlugcesche numismalici voor het album des kabinets (hetwelk onder anderenook verrijkt werd met dat van den graaf SlroganofT, adjudant van Z. M. den keizer van Rusland, bezitter van meer dan 60,000 middeleeuwsche en hedendaagsche munten, het rijkste ka binet eens particuliers in Europa) met muntstukken van 500 reis (halve kroonen), 200 en 50 reis, van de jaren 1862 en 1863, onder de regering van Z. M. Lodewijk 1, koning van Portugal, geslagen. Door een voormalig kvveekeling der hoogeschool, in Friesland, met den zeldzamen denier >an keizer Lodewijk deu Vromen, te Bourgcs Biturigcs geslagen; een denier van Christoffel, aartsbisschop van Bremen, een ruiter- groot van gravin Margaretha van Henegouwen en verder met eenige fraaije en zuivere afslagen in min edel metaal (zink en lood) van zeldzame histo riepenningen uit hel IIe, IIle en IV« deel van van Loon, later, indien mogelijk, tegen zilveren exemplaren te verwisselen. Door den heer Groeneveld, rustend predikant van Noordwjjk; te Leyden, met een assignaat van tienduizend frankenvan 18 Nivose, uit het 3e jaar der republiekserie 1893. Door een gelukkigen aankoop is hel kabinet, ten gevolge der welwillend heid van den heer Balfoort, essayeur bij den waarborg te Utrecht, in het bezit geraakt van een in Nederland opgegraven exemplaar van den uiterst zeldzamen denarius van Didia Clara, dochter van keizer Didius Julianus, die in het jaar 133 aan de regering kwam, doch den schepter slechts 66 dagen droeg. Cohen schat, in zijn groot werk over de Romeinsche munten, dezen denarius op eene waarde van 300 franken. Verder met den Deeuschen dukaat van koning Christiaan V, met de af beelding van hel fort Christiaansburg, ter kuste van Guinea; zijnde deze munt uil het stofgoud van daar geslagen. Het getal portretten in het album des kabinets is reeds lot 120 gestegen. Op voorstel van ecneu builenlaudschen numismaticus is men voornemens te trachten bijeen te brengen de verkrijgbare portretten van alle numismalici sedert den aanvang van de beoefening der wetenschap in de 15de eeuwiets waartoe echter de welwillende medewerking van velen, zoo binnen- als bui tenslands, zeer noodig zal z(jn. Nederland zoude ook in dusdanige verza meling eene waardige plaats beslaan. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistricl Roermond, noodza kelijk geworden ten gevolge van het aannemen door den heer mr. K. L. J. Cornelis van zijne benoeming tot kantonregter, zal geschieden op Dings- dag 1 Maart aanst. Wij vernemen, zegt de Stoomp., dat de minister van binnen), zaken, na daartoe verleende magliging des konings, den inspecteur van den water staat der tweede inspectie, F. W. Conrad, tot nader order belast heeft met de algemeene dienst van deu waterstaat, die aan wylen den hoofd-insp. van der Kun was opgedragen. De stad Rotterdam is heden door een zware ramp getroffen. Hel museum Boymans is een prooi der vlammen geworden. De R. C. meldt daaromtrent het volgende Half drie ure des nachts. Een vreesselijkc brand is op dit oogenhlik uil- gebarsten in het museum Boymans, aan de Korte Hoogstraat. Van alle kanten slaan de vlammen boven uit liet gebouw. Een der fraaiste gebouwen onzer stad wordt met geheele vernieling bedreigd, terwijl van de schoone kunstverzamelingwaarop onze stad te regl trotsch was en welke Europe- sclie vermaardheid verkregen had, wclligt weinig zal worden gered, teoor- declcn teil minste naar de woede waarmede de vlammen rondom zich grijpen en schier redding onmogelijk maken. Weinige oogenblikken nadat de brand was ontdekt, vertoonde het brandend gebouw eene vuurzee, en vooral schij nen de vlammen het hevigst te woeden boven in het pand aan de zijde van het Boymansplein. Van alle zijden zijn brandspuiten toegesnelddoch daar liet gebouw op een plein staat, is het zeer moeijelijk water in de vlammen te storten. Politic en schutterij zijn mede in de weer tol handhaving der orde.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1