LEÏDSCIIE COURANT. MAANDAG 15 FEBRUARIJ. 1804. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. <W v. t /N VI- N". 20. Wï<ê \.j£ De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BERïGTEN. LEYDEN, 13 Februarij. Het Staatsblad n°. 7 behelst een kon. besluit van 31 Januarij 1864, betreffende de uilloling en atlossing van 3j pCt. schuldbekentenissen van 1864. Op 1 April 1864 wordt van de schuldbekentenissen rentende 3j- pCt. (voormalige amortisatie-syndicaat) losbaar gesteld een kapitaal van ƒ300,000. De loting heeft plaats in het openbaar op Woensdag den 24s,e" Febr. 1864, des voormiddags ten elf ure, in hel locaal van het ministerie van financiën, te 's Gravenhage. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 341 tot 369 personen. Door gedep. staten dezer provincie is bepaalddat de verkiezing van een lid der prov. stalen voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht, ter vervanging van wjjlen den heer F. van Wageningenzal plaats hebben op Dingsdag 1 Maart. Van de verschillende infanterie-corpsen z(jn weder een aantal onder officieren en manschappen bij de koloniale troepen met bestemming voor het O. I. leger overgeplaatst; aan de onderofficieren is ƒ140, en aan de manschappen ƒ120 gratificatie toegekend. Aan de diaconie der herv. gemeente Ie Brielle is eene som van ƒ1000 vermaakt, onder bepaling dat de rente bij het kapitaal zal worden gevoegd tol dat hel 10000 bedraagt. Dan mag verder de helft der rente ten be hoeve der armen gebruikt worden, lerw(jl de andere helft vveêr bij het ka pitaal moet worden gevoegd tot dat dit 100,000 beloopt. Alsdan mag de rente geheel ten bate der armen worden besleed. Door den gemeenteraad van Haarlem is tot rector van het gymnasium aldaar benoemd de heer dr. T. flalbertsma. Uit Hardenberg meldt men aan de IV. R. C.: Wij vernemen, dat de rijksontvanger S. te Gramsbergcn, die zich op reis begaf naar Zwolle ten einde de in kas zijnde gelden te storten, daaraan niet alleen niet heeft voldaan, maar ook tot heden nog niet is teruggekeerd. Algemeen gelooft men, dal hij zich naar Londen heeft begeven. Volgens het Politieblad bedraagt het te kort in zijne kas f 10124.72. Te Tilburg heeft een jongman, ongeveer 30 jaren oud, een aanslag gepleegd op het leven van een meisje, dat Item hare hand weigerde. Uet mes, waarmede hij haar aanviel, werd hem door een derde ontrukt, nadat hij haar eenige wonden aan den hals, in hel aangezigt en aan de handen bad loegebragt. De dader is in hechtenis genomen. Te Èethen (Noordbrabanl) wordt de algemeene aandacht door bet vol gende voorval bezig gehouden. De vrouw van zekeren L.eenige dagen geleden in den avond een boodschap verrigt hebbende, vond, toen zij zich met de overige huisgenooten aan tafel wilde zetten, in haar bord met avondspijs eenige koppen van lucifers. Denkende aan kwaad opzet, ijlt zij, alvorens te eten; met het bord ter deur uit naar den burgemeester, wien zij het voorgevallene verhaalt en die bord en inbond in zijne bewaring neemt. Naar men verneemt, is van een en ander proces-verbaal opgemaakt en heeft reeds de heer kantouregter uil Heusden op de plaats zeDe onder zoek gedaan. Bewuste L. leeft, volgens gerucht, veeltijds in onmin met zijne vrouw, verschilt met haar zeer in jaren en heeft bij zich inwonen zijn zoon uit een vorig huwelijk, en de vrouw van dezen laatste. 's GRAVENHAGE, 13 Februarij. Bij kon. besluit van 12 Jan. zijn, beschikkende op een verzoekschrift van mr. G. Groen van Prinsterer, te 's Gravehvenhageen zes anderen, de statuten van de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, ge vestigd te Amsterdam, goedgekeurd, en is die vereeniging als reglspersoon erkend. BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. ENGELAN fiï. LONDEN, 11 Februarij. De Mom. Post meldt, dat Engeland een voorstel heeft gedaan lot het sluiten van een wapenstilstand, op den grondslag van de ontruiming van Sleeswijk door de Denen, met uitzondering van het eiland Alsen. Een pre liminair voorstel betreft het houden eener conferentie. De Times beweert zeker te weten, dat de regering van wege Oosten rijk de verzekering heeft ontvangendat het niet voornemens is af te wij ken van de beginselen, uitgedrukt in de nota van 31 Januarij, en dat dus liet vroegere berigt, dat Oostenrijk zich niet meer houdt aan het Londen- sche tractaat, ongegrond is. Het ministerie schijnt noode over te gaan tot het openbaar maken der stukken betreffende de Duitseh-Deensche qtiaesliehoewel dit reeds had moeten geschieden bij de opening van hel parlement. Men verwacht met ongeduld die stukken, om te kunnen beoordeelen in hoe verre de regering te beschuldigen is als bondgenoot van Denemarken eene houding te hebben aangenomen, die naderhand verloochend is geworden. De ministers hebben beloofd met het drukken haast te zullen maken. Dezer dagen heeft men een 52-jarig mandie te gierig was om zich vuur te verschaffen, dood in zijne woning gevonden. Bij onderzoek in z(jne kamer vond men effectenbewijzen van eigendom van huizenassu rantiepolissengeld, horologiën enz., het geheel ten bedrage van 6 a 7000 (tusschen de 70 en ƒ80,000). FRANKRIJH. PAIUJS, 11 Februarij. Heden had het vroeger aangekondigde feestmaal plaats ter viering van den aanvankelijk gunstigen uitslag der Suez-kanalisatie. Prins Napoleon heeft in eene toespraak, die levendig werd toegejuicht, een historisch over- zigt der onderneming geleverd, hel verhevene van hare strekking en haar nut aangetoonden voorts aan allendie er toe hebben bijgedragenver diende hulde en lof gebragt. Dezer dagen heeft er bij den hertog de Morny een gecostumeerd bal plaats gehad, waarop hel cosluum van mevr. Turr zeer de aandacht trok. Zij droeg de nationale Hongaarsche klecdcrdragtmet ketenen, die van haar kapsel op den hals afhingen, en hield in de hand eene kleine vlag, waarop het Hongaarsche kruis was geborduurd. Zij gaf den arm aan een Vene- tiaan en strooide overal vergeei-mij-nieijes rond. Een dier bloempjes werd door haar den keizer aangeboden. De kardinaal-aartsbisschop van Bordeaux heeft, om zijne achting jegens den overleden opper-rabbijn te beluigen, bij zijne begrafenis, zoolang de stoet zich door de straten bewoog de klokken van alle katholieke kerken doen luiden. De protestantschc geestelijken namen mede aan de begrafenispleg- ligheid deel. Volgens den Courr. du Havre heeft men thans in de oude en nieuwe 'wereld te zamen genomen 8258 vrijmetselaars-loges met ongeveer 500,000 werkelijke leden. Zekere Isidore Leclapart werd den 22stcn Oct. des vorigen jaars ontslagen uit de gevangenis, na een straftijd van 18 maanden te hebben doorgebragl, ter zake van het toebrengen van slagen aan zijn vader. Oen 12(lcn Novem ber vermoordde hij hem, en den 30slen Januarij jl. veroordeelde het hof van assises der Marne dezen ontaarden zoon lot levenslangen dwangarbeid. De onbeschaamdheid, waarmede de veroordeelde zijne schuld en de bijzonder heden der misdaad verhaalde, is ijzingwekkend en misschien zonder voor beeld. Het moordtuig, waarvan hij zich bediende, was zijns vaders eigen stok, en het lijk sleepte hij hij de beenen tol een vrij grooten afstand voort. Volgens den Pai/s is de koude te Caïro zoo lievig, dat er in de stad en de Delta ijs is; een verschijnsel bij menschenheugenis aldaar niet waar genomen. Ook in Syrië is veel ijs en bet land wordt door hevige regen vloeden geteisterd. Uit Suez wordt van 26 Jan. geschreven, dat eenige dagen bevorens de thermometer onder 0 was gedaald, en dat men in den morgen van dien dag ook daar ijs gevonden had. De bevolking had met gaoote verbazing dat natuurverschijnsel aanschouwd. Te Florence heeft zich eene commissie gevormd om een standbeeld op te rigien voor üante. PK U I SS EN. BERLIJN, 11 Februarij. De Weener Bolschafter verkondigt thans mede, dat het Londensche verdrag niet meer beslaat; dal de Duitscbe groote mogendheden meester zijn van de politiek, die z(j willen volgen; en dat de verdere loop des oorlogs, de omstandigheden tijdens hel sluiten van eenen vrede en de algemeene toe stand van Europa zullen beslissen, hoe de Duilsche mogendheden van dat alles het best tot vrijmaking van Sleeswijk en (lolstein zullen welen partij te trekken. De generaal von Manteuffel, chef van het militaire kabinet des konings, is naar Sleeswijk vertrokken, om daar de vereisclue inlichtingen in te win nen nopens het meer of minder goede gedrag der officieren bij de gevech ten, welke plaats hebben gehad. De keizer van Oostenrijk heeft reeds den ridmeester Kiwky naar Sleeswijk gezonden, ten einde aan den bevelvoeren den generaal zijner troepen aldaar, den generaal von Gableutz', de versier selen der ridderorden over te brengen voor de officieren en manschappen die zich door moed en beleid bijzonder hebben onderscheiden. In Sleeswijk is eene kennisgeving van den Pruissischen burgerlijken commissaris verschenen. Daarin wordt de regeringsmagt van den koning van Denemarken geschorst verklaard. De landswetten blijven in werking. De hoofdambtenaren worden aangemaand, schriftelijk te verklaren dat zij aan de bevelen der commissarissen zullen gehoor geven; zoo niet, dan wor den zij geschorst. Politieke bijeenkomsten, vooral die in verbinding staan met bnitenlandsche vereenigingenworden verboden. Politieke demonslra- tiën worden verboden; vooral mag op de beslissing der opvolgings-quaestie niet vooruitgeloopen worden. Van de lot hiertoe bekend geworden verliezen onder de Prnissische troepen wekt dal van den jongen graaf von der Gröben die bij hel regi ment huzaren von Ziethen stondbijzondere deelneming. Die jeugdige man was slechts 20 jaren oud en zou, ware hij in het leven gespaard, de erf genaam zijn geworden van het aanzienlijkste Oost-Pruissische majoraat, Po- norië, in de k rei is Mohrungetimet een landbezit van 10,000 morgen, het welk thans in het bezit is zijns vaders, die lid van het heerenhuis is. Te Kopenhagen zijn vier Prnissische koopvaardijschepen in beslag ge nomen en in de haven te Aalborg mede twee schepen. Ook heeft de Esbem Suure in den nacht van den 4dc" Febr. een schip genomen en opgebragt. Naar men uit Kopenhagen meldt is het lslc Kopenhager regiment bijna geheel vernield. Na het gevecht bij Overzee wierp het zich, ten einde den aftogt van helleger te dekken, op eene Prnissische batterij van 16 stukken. Van hel regiment bleven slechts weinigen over, maar het Deenscbe leger was gered. Over het geheel is de strijd bij den terugtogt van het Deenscbe leger, tusschen hel Danncwirke en Flensburg, allerhevigst geweest. Elk punt van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1