Z. M, de koning, overwegende dal de regels voor de spelling der Vlaamsche taal, aangenomen ten gevolge der bij kon. besluit van 6 Sept. 1836 uitgeschreven prijsvraag, feitelijk zekere hervormingen en wijzigingen hebben ondergaanvoortkomende uil eene grondigere studie van de grond beginselen der taal, en dat het voor de Vlaamsche letterkunde van belang is tot een eenparig stelsel te geraken, heeft eene commissie van letter- en taalkundigen benoemd om de wijzigingen, die in het voor de Vlaamsche spelling aangenomen stelsel gebragt zijnte toetsen en de beste middelen tot het verkrijgen van eenparigheid te zoeken. KI- AS LONDEN, 2 Februarij. De Mom. Post beschouwt het als zeker, dal de Oostcnrijksche en Pruissische troepen de Denen lol ontruiming der linie van Dannewirke zul len dwingen en over een paar weken meester van geheel Sleeswijk zullen zijn, terwjjl Engeland minstens eene maand lijds zon behoeven om de De nen met schepen en soldaten te konen bijstaan. Dochis hel zeker dat de Duitschers hun plan zullen doorzetten, niet minder zeker is het, zegt dat blad, dat die handelwijze aanleiding zal geven tot eene coalitie der an dere mogendheden, die van de stoorders van Europa's vrede zonder ver schooning voldoening zullen vorderen. Hoewel de Daily News meldt, dal de militaire autoriteiten te Ports mouth reeds bevel hebben ontvangen, om aanstalten te maken voor de aankomst van troepen, gelooft men niet dat de regering tol ondersteu ning van Denemarken eenigen slap zal doen voor de zamenkomst van het parlement. De koningin van Denemarken wordt eerstdaags hier verwacht, om de doopplegtigheid van den zoon van den prins van Wallis bij te wonen. Dezer dagen zijn op de westkust van Shetland twee booten met schipbreukelingen aangekomen, behoorende tol een schip, dat van Calcutta naar Liverpool was bestemdmaar in de jongste stormen is gezonken. Deze booten hadden 64 dagen rondgedobberd, gedurende welken tijd 14 man waren overleden en 2 krankzinnig geworden; de in leven gcblevenen ver keerden in deerniswaardigen toestand. De New-York Herald wil welen, dal de regering der zuidelijke sta ten besloten heeft den zetel des bestuurs van Richmond naar Columbia, in Zuid-Carolinate verplaatsen. Er was ook sprake van het plan om drie noordelijke legers, alle van verschillende kanten, gelijktijdig naar Rich mond te doen oprukken, en de bevolking in het zuiden geeft hier en daar luide de mcening te kennen, dal er in den tegenwoordigen hagchelijken toe stand niets anders overschiet dan vrede te sluiten met hel noorden. Een der zuidelijke bladen, de Daily Progress, verklaart, dat de vrede alleen in staat is om te beletten, dal men van honger omkomt. FKANHKMH. HI CU »V II "VVUICII PARIJS, 2 Februarij. UUl Uü II Cr - -V«-- vrvotVIII IJlVStilCU gezant de verzekering heeft gegeven, dal Frankrijk in de Duitsch-Deensche quaeslie onzijdig zal blijven, zelfs al mogt Engeland tusschen beide komen. Volgens anderen blijft de regering zich in stille op mogelijke gebeurtenissen voorbereiden. De zitting van het wetgevend ligchaain is lol 4 April verdaagd. De Constitutionnelsprekende over den loop en de uitkomst der be raadslagingen over het adres in antwoord op de troonrede, brengt hulde aan het talent, door de leden der oppositie daarbij len loon gespreid. De hoop en het vertrouwen des lands, zegt dat blad, zijn door zijne nieuw gekozenen gereglvaardigd met zoo veel glans en zoo goeden uitslag, als het maar kon hopen. Al die welsprekende, hooggeachte en populaire slem- men, na twaalf jaren zwijgens zich wederom doende hooren, gaven aan het liberale Frankrijk hel gevoel van een nieuw leven. Als men enkel de materiele uilkomst der nu geëindigde discussie in het oog houdt, moet men, het is waar zeggen dal de oppositie niets heeft gewonnen want al de in haren naam voorgedragen amendementen zijn met aanmerkelijke meerder heden verworpen geworden. Doch, al heeft de oppositie de nederlaag, de materiele nederlaag in den strijd geleden, men mag vragen of zij niet regt heeft om de zedelijke en politieke zege voor een deel, voor een zeer groot deel, aan zich loe te schrijven. Zal het te vergeefs zijn dat hare beroemdste redenaren, dat de oude krijgers van onze voormalige weigerende vergade ringen die pleglige protesten hebben doen hoorenter instandhouding der groote beginselen van politieke vrijheid, persoonlijke vrijheid, drukpersvrij heid, vrijheid in de uitoefening van hel algemeene stemregl? Neen, die protesten zullen niet vruchteloos zijn; zij zullen door den keizer worden gehoord en door de liberaalgeziuden onder het publiek gretig worden aan genomen zij zullen zich in hel gemoed des volks eenen weg banen. Dat zal de groote uitkomst dezer gedenkwaardige discussie zijn en haar tot eene gewigiige gebeurtenis maken. De minister Duruy heeft dezer dagen eene redevoering uitgesproken in de bijeenkomst der maatschappij van ouderwijs voor den arbeidenden stand. Iljj trad daarbij in eene vergelijking van den lagen trap van ontwikkeling der lagere standen in 17! 9 en de kennis en beschaving die ihans hun deel zijn, wat alleen te danken was aan het onderwijs. De minister verlioo- vaardigde zich er bij die gelegenheid op, dat hij zelf uit de lagere standen was voortgesproten en uilsluitend door onderwijs den miuisleriëeleu zetel be reikt had. De aanwezige arbeiders hebben den minister oorverdoovend toe gejuicht. In de kerk du Pont, te Clermont-Ferrand, is het Mariabeeld, met al de daaraan gehechte kostbaarheden, ter waarde van 40,000 fr.gestolen. De voormalige hertogin van Parma is op den lslen Februarij te Venetië overleden. PK BISSEN. BERLIJN 3 Februarij. De berigten uit Sleeswijk zijn gunstig voor de Pruissische wapenen. Heden morgen is uit het hoofdkwartier het volgende berigt ontvangen: Prins Frederik Earel had gisteren 74 stukken geschut ter zijner beschikking. Tegen Missunde werd hel vuur gerigt, en daarbij kreeg hij de overtuiging, dat de Denen niet verder weken. Van de onzen zijn ongeveer 100 dooden en gekwetsten gevallen. De troepen hebben zich voorbeeldig gedragen. De voorhoede en de lldc brigade infanterie waren in het vuur. Missunde staal in brand. Omtrent hetzelfde voorval meldt men uit Kiel: Tusschen Cosel en Mis sunde is een hevig gevecht geleverd, dat 3 uren duurde en waaraan mili tairen van allerlei wapenenin het bijzonder artilleristenhebben deelge nomen. De Denen werden door de Pruisseri met veel dapperheid naar het bruggehoofd teruggeworpen. De Pruissen hebben den Denen 200 wagens ontnomen; 10 Deensche dragonders werden gevangen genomen; 5 hunner waren gekwetst. Het plan van den opperbevelhebber met den aanval op Missunde schijnt te zijn om aldaar te beproeven den Sclilei over te gaan en de Deensche werken om te trekken. Bij Missunde is een verschanst overgangspunt met een sterk bruggehoofd. Naar men uit Kopenhagen meldt zou heden embargo worden gelegd op de Duilsche schepen in de Deensche havens. De St.-Jnz. maakt de nola's openbaar, in de laatste dagen met De nemarken gewisseld, Daaruit blijkt, dat die mogendheid als cind-anlwoord te kennen heeft gegevendat zij elke daad van geweld van de zijde van Pruissen en Oostenrijk met geweld te keer zal gaan, Genoemd blad deelt levens de daarop gevolgde proclamation van den Pruissischen opperbevelheb ber aan de Sleeswijk-Holsteiners mede, waarin hun kennis wordt gegeven, dat de Pruissisch-Oostenrijksehe troepen komen om hunne regten te verde digen en dat hel bestuur in de hertogdommen voorloopig zal worden in han den genomen door de civile commissarissen der genoemde mogendheden. Alle ongeregeldheden en bewegingen van partijen zullen, zoo noodigworden onderdrukt. Naar men zegt moet de koning van Wurteniberg zich over de bewe ging van (lolstein aldus hebben uitgelaten: »lk ben een man van 81 jaren, en wensch vrede in en met mijn landik laat mij dus niet al te veel met de zaak in. Of de bedwelming in Holstein ten slotte de revolutie beoogt of de Fransche plannen in de hand moet werken dal weet ik niet. Maar dat weet ik de gansche zaak is eene bedwelming." Aan de Oest. Gen. Corr. wordt uit Stockholm geschreven dat de Zwecdsche regering toen nog geen bepaald besluit scheen genomen te heb ben omtrent de staatkunde, die zij verder in het Deensch-Holsteinsch vraag stuk zou volgen. Wel hield men zich met eene militaire conventie tusschen Zweden en Denemarken bezig, maar toch bleef het nog zeer onwaarschijn lijk dat Zweden gewapenderhand voor Denemarken in de bres zou springen, ook in het geval, dat de laatstgenoemde mogendheid het in onderpand netneu ,,,u v „ic| tonaer Ue, dersland toeliet. Mogten nogtaus de handelingen dier mogendheden een Europeschen oorlog doen ontstaan, dan zou Zweden, onder alle omstandig heden, de zijde van Frankrijk houden, omdat de Zweedsche politiek vol strekt afhankelijk van de Fransche was. De katoenspinnerij te Lonisenthal, loebehoorende aan de firma Troost en C«.welke gedurende twee jaren heeft stil gestaan, maar niettemin op eene waarde van minstens 200,000 th. werd geschat, is dezer dagen in het openbaar verkocht voor 80,000 th. OOIT- INDIE). BATAVIA, 29 December. De laatste tijdingen van de buiten-bezittingen vermelden wederom de onderwerping van verscheidene muitelingen, o. a. van den beruchten Pan- goeran Mohamad Amin Oellah en van verscheidene belhamels uit het eta blissement ie Kalangan, waarvan verscheidene aan de aldaar gepleegde gruwe len deelachtig zijn geweesi. Demang Lehman en andere muitelingen moeten zich, met andere hoofden en hunne benden op de grenzen van het Koessan- sclie en in de bergstreken opbonden. De regering heeft zijn vertrouwen in dien terugkeer tol orde uitgedrukt door het gevraagd ontslag van den luit.- kol. Kocli als ass.-resident van Martapoera toe te staan en een civiel per soon in zijne plaats lol die betrekking te benoemen. Uit Japan wordt gemeld, dat de vorst van Satsnma, niettegenstaande zijne vredelievende neigingen, weigert de gevorderde schadevergoeding we gens den moord van Richardson Ie betalen, zoo de vreemdelingen Yokohama niet ontruimen. De Engelsche en Fransche gevolmagtigdeu weigeren steeds standvastig over een dergelijk voorsiel te onderhandelen. Al de staatsdiena ren, die bekend zijn als vijandig tegen de vreemdelingen, krijgen liooger en hooger posten, terwijl zij, die voor de vreemdelingen gunstig gestemd zijn, verlaagd worden. oidd< M. TïEl [nnsi ote gelat en gen ir d tvaa inge L0J I, v t ei mes t pa PAI Lit t d< erpe tffer ndt i d< !ZW( 0p ellit tel Sle aai) l vi in .eld ordi it oor ersi D( nor II kra de zijl leg! ten ziet I 20 Na 72 hl, in ia en te Per TeSeji'B'aaï. 1ILBURG, 4 Februarij. Bij de gisteren gehouden herslemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal zijn uii- gebragt 1946 stemmen. Is gekozen de heer mr. C. C. A. Beeus, met 1088 stemmen. De heer mr. D. Mulder verkreeg 858 stemmen. KIEL, 3 Februarij. Hel vuren met hel geschut is heden bij Missunde voortgezet. De troepen, die gisteren het meest hebben te doen gehad, heb ben heden rust gehouden. De Pruissen hebben lot nu toe 2 a 300 dooden en zwaar gekwetsten, waaronder vele officieren. Eergisteren hebben de Denen de brug over de Sorge laten springen. Oos- (enrijksche huzaren hebben ze hersteld en zijn er over getrokken. FLENSBURG, 3 Februarij. Eergisteren middag is de koning, vergezeld van den kroonprins en den lieer Monradalhier onverwacht aangekomen en

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2