LEOSCHE <01 KI VI'. MAANDAG 25 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. B1NNENLANDSGHE BËMGTEN. LEYDEN 23 Januarij. Bij kon. besluit van 21 Januarij is aan den heer D. A. Hendriks ont slag verleend uit zjjne betrekking van eersten commissaris van policie alhier. Als schrijver van hel antwoord, waaraan de theologische faculteit onzer hoogeschool eene eervolle vermelding heeft toegekend heeft zich be kend gemaakt de Heer W. C. van Manen, tlieol. cand. te Utrecht. Heden is aan hel Levendaal uit het water gehaald het lijk van zeke ren V., die reeds sedert 7 weken vermist was. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 271 tot 351 personen. Van wege den minister van binnenl. zaken is bekend gemaakt, dal de examens voor het verkrijgen van aden van bekwaamheid lot het geven van school- en van huisonderwijs, voor de eerste maal in hel loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 30 Maart aanst. en volgende dagen; i dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 16deQ bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van hel district waarin zij wonen, of, van builen 's lands komende, voornemens zjjn te vestigen met opgave van de acte die zij verlangenen overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte; terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De minister van binnenl. zaken heeft, met wijziging van het vastge stelde bij zijne beschikking van 30 Dec. II.bepaald dat de herstemming ter verkiezing van een lid van de tweede kamer in het kiesdistrict Tilburg zal geschieden op Woensdag 3 Febr. aanst. Bij kon. besluit van 8 Jan. jl. n°. 68 zijn, bij uitbreiding van het besluit van 26 Febr. 1853, n°. 68, de deurwaarders der directe belastingen opgenomen in den negenden rang. In het handelsrapport van den Ned. consul-generaal te Lissabon over 1863 komt o. a. hel volgende voor: Van jenever zoowel als van alle an dere Nedcrl. producten wordt over liet algemeen in verhouding lot de con- sumlie wat te rijkelijk aangevoerd, en bij spaarzamere toevoeren zouden inzenders betere resultaten trekken; maar onze ondernemende reeders in Holland doen wat zij kunnen om de vaart op Portngal niet verder te laten vervallen, en zoo werden ook lang vruchteloozc pogingen en opofferingen door hen aangewend om den boterhandel met dit land staande te honden, heigeen echter eene hopelooze laak is geworden, daar de lersche boter, die zich in dit land beter conserveert, hier znlk eene voorkeur heeft beko men, dal alle andere soorten schier onverkoopbaar zijn geworden. Ver meerdering van prijs en vermindering van qualiteit, die den Nederlandschen boterhandel hier te gronde rigttenhebben ook aan den kaashandel de grootste schade veroorzaakt. ken bij bel dep. van koloniën ontvangen rcgeringslelegramgedagtee- kend Batavia 1863, luidt als volgt: De kolïij verkocht legen ƒ41.22, de suiker 11°. 16 legen 16.27 per pikol. Onderwerping van pangeran Moha mad Amin Oellah te Bandjermasin. De Ardjoeno aangekomen. Uit Delft meldt men hel volgende: Terwijl ieder hier den mond vol heeft van hel beruchte proces legen dr. Wap en met belangstelling Dingsdag e. k. het geluigen-verhoor te gemoel ziet, waarbij zelfs jhr. de Koek, secre taris van het kabinet des konings, is gedagvaard, komt thans ook het pro ces van mr. Raedt van Oldenbarneveldttegen de hoofd commissie der ten toonstelling, weder ter sprake. Na de sommatie, waarbij de som van 2000 als schadevergoeding is geëischt, had men van deze zaak niet meer gehoord, leder verwachtte, dat de eischer het daarbij zou hebben laten berusten, want het is toch maar al te zeker, dat het kopje in qnaeslie een afgielsel en geen boelseersel is geweest, en dat het even weinig geleek op de beeld- tenis van 'slands advocaat, als de voorwerpen, op last van dr. Wap, door den kunstdraaijer Milo vervaardigd, iets gemeens hadden met het hout van den ouden eik. Naar men zegt, moet de sub-commissie aan inr. Raedt van Oldenbarneveldt zelfs aangeboden hebben, het kopje Ie laten herstellen, waartoe deze echter niet wilde overgaan, zonder vooraf van de hoofd-com- missie duizend gulden schadevergoeding Ie hebben ontvangen. Niettegen staande dit alles heeft de eigenaar begrepen, de leden der hoofdcommissie in regten te moeten vervolgen, die daarloe heden allen zijn gedagvaard. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten, dat B. eri W. namens den raad aan de regering zullen voorstellen, om alsnog ernstige pogingen aan te wenden lol verkrijging van een gemeenschappelijk station voor allo te Utrecht aansluitende spoorwegen. Het li. D. bevat hel volgende berigt van den hoogleeraar Buys Ballot: Voor het eerst z(jn ook de binnenlandsche meteorologische tijdingen te Utrecht ontvangen, en heeft dr. Krecke de zware taak aanvaard, daaruit en uit de buiienlandsche berigten, die hij nog van een grooter aantal plaatsen te gemoct ziet dan tot hiertoe het geval iszijne besluiten op te maken en waarschuwingen te zenden naar de havens, indien er gevaar van storm be staat. In Vlissingen, llellevoetsluis en het Nieuwe Diep zullen dadelijk de stormsignalen van admiraal Fitz Roy, te Utrecht vervaardigd, geheschen worden, zoodra zij in die plaatsen aangekomen zijn, wat wegens de ge stremde wateren nog eenigen tijd zou kunnen duren. Ook andere plaatsen aan de kusten waar telegraafkantoren zijnzullen voorlaan de waarschu wingen kunnen ontvangen. Wij voegen toe, dat hel nog Dingsdag morgen j te Leipzig en Wccnen kouder was dan het hier dezen winter geweest is, verleden Zaturdag zelfs kouder dan het bier ooit geweest is; daarentegen is te Petersburg naauwelijk meer vorst dan in Rome, t. w. 4 graden. Naar men uil Zwolle meldt is de onteigening van gronden voor den zijtak van den centraal-spoorweg van Zwolle naar Kampen bijna afgeloo- pen. Voor sommige der beste percelen wordt lot ƒ4000 per bunder ver goeding ontvangen. Dezer dagen vierde de adjudant-onderofïicicr J. P. F.xelconducteur der artillerie le kl. bij de magazijnen van oorlog te Groningen, zijne 60 ja rige efTeciieve Nederlandsche dienst, bij welke gelegenheid hij een geschenk ontving van den generaal-majoor, bevelhebber der 6de milil. afd., van den kapt.-magazijnmeester, van de onderofficieren der artillerie en van die der schutterij. Uit Luxemburg meldt men, dat op den 15den dezer de zitting der ka mer is gesloten, nadat de begrooting was aangenomen. Bij de beraadsla gingen over een buitengewoon crediet ten bedrage van ƒ13000 ten behoeve van de bestrijding van bondsuilgaveninterpelleerde de heer Melz het mi nisterie aangaande de betrekking van Luxemburg lot de Sleeswijk-Holstein- sclie quaeslie, waarop leu antwoord werd gegeven, dat de Nederl. regering niet geneigd was. tot dat einde geld en troepen toe te slaan. In 1849 was dit evenmin geschied, toen de Holstcinsche quaeslie tot zoo veel twisten aanleiding had gegeven. Om welke reden zou de regering iets dergelijks verrigten in een geding, hetwelk zonder hare toestemming is aangevangen? In dit opzigl, zeide de minister, zullen wij steeds trachten met de Nederl. regering in overeenstemming le blijven. De Indép. Beige deelt het volgende mede: Een gepensioneerd kolonel van hel Ooslenrijksche leger is op dit oogenblik met der woon gevestigd le Brussel. In 1751 geboren, is hij in 1797 gepensionneerd als kolonel van het Waalsche linie-regiment, dat ihans den naam van Nugent draagt. Toen hij vernam, dat zijn vroeger regiment naar Holslein ging, vertrok de 113 jarige grijsaard om het op te zoeken. Maar hij had le veel op zijne krachten gerekend en hij is vei pligt geweest per schrift zijn compliment le maken aan de officieren van zijn regiment. Volgens een aan de Iweede kamer aangeboden wels ontwerp, zal van rijkswege eene instelling van onderwijs in Indische staal-, land- cu volken kunde worden opgerigt. Als plaats van vestiging schijnt eene akademiestad aanbevelenswaardig. Het onderwijs omval: a. de Indische laai- en letter kunde; b. de land- en volkenkunde van Nederl. Indië; c. de geschiedenis van Nederl. Indië; d. het publiek regt en het stelsel van bestuur in Nederl. Indië; e. de godsdienstige wellen, volksinstellingen en gebruiken in Nederl. Indië. De door den koning benoemde leeraren zullen den titel van hoog leeraar voeren, en eene vaste jaarwedde genieten. Bovendien zullen privaat docenten kunnen worden aangesteld. Ieder die als student aan de instelling wordt ingeschrevenslorl bij den aanvang van elk studiejaar eene som van ƒ200. Hij verkrijgt daardoor den toegang tot de lessen der instelling. Zij, die slechts enkele lessen wenschen le volgenbetalenmede bij den aan vang van elk studiejaar, voor lessen die gegeven worden: eenmaal 's weeks ƒ10, tweemaal 's weeks ƒ20, driemaal 's weeks ƒ30, vier of meermalen 's weeks ƒ40. Met het tol stand komen van deze instelling, die met Julij 1864 in werking zou treden, vervallen de bestaande voorschriften betreHende de opleiding van kandidaat-ambtenaren in Ned.-Indië. 's GRAVEN HAGE, 23 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de majoors J. C. P. Hamminck Schepel en M. W. Seeligeerstgemelde toege voegd aan den inspecteur der infanterie en laatslgemelde kommandant van het koloniaal werfdépót. Door Z. M. zijn benoemd: tot president der arrond.-reglbauk le Sueek de heer mr. M. van Heioma, thans regter in die regtbank, en tol griffier bij het kantongeregt te Rotterdam, lste kanton, de heer mr. J. L. Melchers, thans kanlonregter te Zaandam. Tot burgemeester der gemeenten Vtddhoven en Duizel en Steensel is benoemd de heer G. Jaspers.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1